Forum Machete,Modelism,Hobby: Cargo 4800 tdw - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cargo 4800 tdw

#1 Useril este offline   SorinG 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-June 20

Postat 15 June 2020 - 05:52 PM

Salutare tuturor,
De cativa ani planuiesc sa fac ceva dar abia acum s-au aliniat stelele incat sa ma pot apuca de treaba.
Tatal meu a fost comandant pe cateva nave Cargo romanesti in perioada '80- ~'94, una din ele fiind Smirdan.

Povestea: planul meu e sa fac un model la scala 1:100 a acestui Cargo.

Am inceput la inceputul lui mai anul acesta. Ca material de a obtine schita sa ma pot apuca de treaba am gasit doar 2 poze pe internet cu vaporul, inca vreo 30-40 de poze cu curori identice si pe acest forum un post din 2011.
Am contactat administratorul dar din pacate nu mai are nici un plan si nici macheta in sine. Dar forumul contine multe poze cu macheta in timp ce era construita asa ca aceste poze au fost binevenite.

Initial nu am gasit pe internet nici un plan.

Dupa multe emailuri in care am intlnit oameni surprinzator de dornici sa ma ajute cu proiectul meu am ajuns la compania care se ocupa de costructia vaporului si acolo am gasit ajutorul pe care il cautam - au reusit sa dezgroape cateva planuri originale ale navei si m-au ajutat si le-au scanat.

De aici in sfarsit m-am apucat de treaba.

Le-am pus in Photoshop si m-am asigurat ca sunt aliniate si verticalul si orizontalul sunt relativ corecte.

Apoi pentru modelare 3D am inceput sa invat Blender, un soft gratuit.

Una din cele mai mari probleme le-am avut la coca deoarece planurile pe care le-am primit nu aveau detaliile pentru ea. Asa ca am gasit alte planuri pentru un vapor sovietic oarecum similar desi nu prea. Asta amestecat cu puntea principala facuta din planuri si cunostintele mele limitate de 3D - am tras de ele pana s-au potrivit.


La cam 2 saptamani de la primul email trimis eram aici (vedeti atasate renderele 3D).


Dar cum telul meu e sa fac un model m-am oprit aici cu detaliile in 3D si am inceput sa invat cum pot face modelul.


Multumesc mult pentru ajutorul pe care l-am primit. Majoritatea ideilor erau sa il fac din lemn dar am ales intr-un final sa merg pe printare 3D.


Asa ca am invatat despre imprimante 3D. Am gasit cateva modele care s-ar preta la nevoile mele. Fiind cu buget limitat am cautat prin cele folosite si dupa aproape o saptamana am gasit o super-oferta.


Inapoi la modelul 3D - el arata dragut dar ca 3D-printabilitate era un cosmar. Prea multe obiecte, prea multe puncte, fetele corpurilor intrau unul in celalalt, corpurille nu "tineau apa", nu aveau grosime constanta sau nu aveau grosime deloc etc..
Asa ca am luat din nou la mana bucatica cu bucatica vaporul si desi ca render nu se vede mare diferenta practic l-am reconstruit punct cu punct.


Intre timp am facut niste teste cu imprimanta 3D sa invat cat de cat ce sa ma astept de la ea.


Acum o saptamana am spart coca in cate felii am considerat eu necesare (vedeti atasata poza) si cu emotii am inceput sa printez.


Cateva esecuri mai tarziu aveam prima bucata. Cu varful pe care l-am pus la imprimanta (0.6mm) fiecare felie de coca dureaza intre 3 si 10 ore de printat.


Cam dupa o saptamana de printat - aseara in sfarsit am asamblat coca in intregime. Nu e perfecta, la imbinari va fi nevoie sa le smirgheluiesc si umplu cu chit dar sunt multumit.

In modelul 3D acum nu am decat vreo 40% din nava gata de printat asa ca in paralel cu printatul muncesc in 3D sa repar si sa asamblez ceea ce urmeaza sa printez. Noroc ca imprimanta e lenta asa ca am timp sa tin pasul cu ea.

Nu am nici o experienta cu modelismul. Pana acum o luna nu stiam nimic despre modelatul in 3D sau printatul 3D.

Orice sfaturi sunt binevenite :) Voi continua cu poze pe masura ce printez.

Acum lucrez sa printez puntea principala. Pana acum vaporul are pe la 1.3 Kg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: prova_new_02 copy.jpg
  • Imagine atasata: pupa_new_01 copy.jpg
  • Imagine atasata: pupa_new_02 copy.jpg
  • Imagine atasata: pupa_new_03 copy.jpg
  • Imagine atasata: coca_felii.jpg
  • Imagine atasata: coca_print.jpg
  • Imagine atasata: 1338614.jpg
  • Imagine atasata: 01.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg


#2 Useril este offline   musashi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 21-June 05

Postat 15 June 2020 - 10:37 PM

Bine ai venit pe forum!
Subiectul e interesant asa ca mult succes!
Daniel

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 June 2020 - 12:49 AM

Cred că în revista MODELISM , parcă un număr din 1984, găseai planurile unui cargo de 4800 tdw, Caransebeș.
Oricum, interesantă idea imprimantei 3 D.

#4 Useril este offline   lunganu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 23-March 19

Postat 16 June 2020 - 06:03 AM

Vezi postareaSorinG, la 15 June 2020 - 05:52 PM, a spus:

Salutare tuturor,
De cativa ani planuiesc sa fac ceva dar abia acum s-au aliniat stelele incat sa ma pot apuca de treaba.
Tatal meu a fost comandant pe cateva nave Cargo romanesti in perioada '80- ~'94, una din ele fiind Smirdan.

Povestea: planul meu e sa fac un model la scala 1:100 a acestui Cargo.

Am inceput la inceputul lui mai anul acesta. Ca material de a obtine schita sa ma pot apuca de treaba am gasit doar 2 poze pe internet cu vaporul, inca vreo 30-40 de poze cu curori identice si pe acest forum un post din 2011.
Am contactat administratorul dar din pacate nu mai are nici un plan si nici macheta in sine. Dar forumul contine multe poze cu macheta in timp ce era construita asa ca aceste poze au fost binevenite.

Initial nu am gasit pe internet nici un plan.

Dupa multe emailuri in care am intlnit oameni surprinzator de dornici sa ma ajute cu proiectul meu am ajuns la compania care se ocupa de costructia vaporului si acolo am gasit ajutorul pe care il cautam - au reusit sa dezgroape cateva planuri originale ale navei si m-au ajutat si le-au scanat.

De aici in sfarsit m-am apucat de treaba.

Le-am pus in Photoshop si m-am asigurat ca sunt aliniate si verticalul si orizontalul sunt relativ corecte.

Apoi pentru modelare 3D am inceput sa invat Blender, un soft gratuit.

Una din cele mai mari probleme le-am avut la coca deoarece planurile pe care le-am primit nu aveau detaliile pentru ea. Asa ca am gasit alte planuri pentru un vapor sovietic oarecum similar desi nu prea. Asta amestecat cu puntea principala facuta din planuri si cunostintele mele limitate de 3D - am tras de ele pana s-au potrivit.

La cam 2 saptamani de la primul email trimis eram aici (vedeti atasate renderele 3D).

Dar cum telul meu e sa fac un model m-am oprit aici cu detaliile in 3D si am inceput sa invat cum pot face modelul.

Multumesc mult pentru ajutorul pe care l-am primit. Majoritatea ideilor erau sa il fac din lemn dar am ales intr-un final sa merg pe printare 3D.

Asa ca am invatat despre imprimante 3D. Am gasit cateva modele care s-ar preta la nevoile mele. Fiind cu buget limitat am cautat prin cele folosite si dupa aproape o saptamana am gasit o super-oferta.

Inapoi la modelul 3D - el arata dragut dar ca 3D-printabilitate era un cosmar. Prea multe obiecte, prea multe puncte, fetele corpurilor intrau unul in celalalt, corpurille nu "tineau apa", nu aveau grosime constanta sau nu aveau grosime deloc etc..
Asa ca am luat din nou la mana bucatica cu bucatica vaporul si desi ca render nu se vede mare diferenta practic l-am reconstruit punct cu punct.

Intre timp am facut niste teste cu imprimanta 3D sa invat cat de cat ce sa ma astept de la ea.

Acum o saptamana am spart coca in cate felii am considerat eu necesare (vedeti atasata poza) si cu emotii am inceput sa printez.

Cateva esecuri mai tarziu aveam prima bucata. Cu varful pe care l-am pus la imprimanta (0.6mm) fiecare felie de coca dureaza intre 3 si 10 ore de printat.

Cam dupa o saptamana de printat - aseara in sfarsit am asamblat coca in intregime. Nu e perfecta, la imbinari va fi nevoie sa le smirgheluiesc si umplu cu chit dar sunt multumit.

In modelul 3D acum nu am decat vreo 40% din nava gata de printat asa ca in paralel cu printatul muncesc in 3D sa repar si sa asamblez ceea ce urmeaza sa printez. Noroc ca imprimanta e lenta asa ca am timp sa tin pasul cu ea.

Nu am nici o experienta cu modelismul. Pana acum o luna nu stiam nimic despre modelatul in 3D sau printatul 3D.

Orice sfaturi sunt binevenite :) Voi continua cu poze pe masura ce printez.

Acum lucrez sa printez puntea principala. Pana acum vaporul are pe la 1.3 Kg

salutare crezi ca poti impartasi planurile pe care le-ai gasit la companie.la schimb iti pot da ce am eu de la aceasta clasaImagine atasata: topoloveni (2).jpg acest plan l-am facut dupa ce am eu de la nava

#5 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 16 June 2020 - 06:42 AM

@SorinG
Daca te poate ajuta cineva ca sa obtii liniile pentru carena atunci acesta este Lunganu.Mult succes cu realizarea modelului.
Cu ce imprimanta printezi ? Cu ce materiale , poate ne impartasesti mai multe despre realizarea printului.

@Lunganu
Parca se aliniaza astrele si pentru tine fiindca stiu ca si tu cautai de mult informatii despre aceeasi Clasa de cargo.

Aceasta postare a fost editata de MR-JW: 16 June 2020 - 06:42 AM


#6 Useril este offline   lunganu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 23-March 19

Postat 16 June 2020 - 04:04 PM

Imagine atasata: Untitled.png

#7 Useril este offline   SorinG 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-June 20

Postat 17 June 2020 - 06:56 AM

Salutari, multumesc pentru interes si ajutor.

Planurile pe care le-am primit sunt un pic peste limita de 2 Mb de atasat asa ca le-am urcat aici:
https://we.tl/t-x0RYy9fPLD

Legat de imprimanta pe care o folosesc si plasticul: imprimanta e un Creality Ender 3 si printez cu PLA de 1.75mm. Imprimanta vine un nozzle de 0.4mm dar pentru a injumatati timpul de printare am pus un nozzle un pic mai mare de 0.6mm. Am si mai mari de pana la 1mm dar as pierde prea multe detalii plus ca nu stiu daca imi tine extruder-ul stock pe care il am la volumul necesar pt 1mm. Oricum, la 0.6 sunt multumit.

Pana acum am trecut prin 2 role de 1kg. Asta include esecurile si plasticul pierdut in elemente de sustinere, calibrari etc. Nava are undeva pe la 1.5 Kg momentan.

Curba de invatare a fost f rapida. Sunt f multumit de imprimanta. Cand am elemente printate aiurea in 95% e vina mea, ori nu e calibrata bine ori trebuie ajustate un pic temperaturile ca sa prinda bine de baza.
Acum printez partea dinspre pupa a nivelului 2. Daca totul merge bine pana maine seara termin in mare nava. Apoi pot pune un nozzle mai mic si sa incep sa printez stalpii si celelalte elemente.

In functie de rezultate voi printa mai multe din ele sau voi cauta un set pe net la scala mea si sa iau de acolo unele elemente. Nu stiu inca, vedem cum ies.

A mai printat cineva elemente mici?




Vezi postarealunganu, la 16 June 2020 - 04:04 PM, a spus:






Wow, multumesc. Daca aveam asta acum o luna prova mea ar fi aratat mult mai corect. Poate pot face niste mici ajustari si reprintez doar prova ... nu stiu.

Vezi postarealunganu, la 16 June 2020 - 06:03 AM, a spus:

salutare crezi ca poti impartasi planurile pe care le-ai gasit la companie.la schimb iti pot da ce am eu de la aceasta clasaAtasament topoloveni (2).jpg acest plan l-am facut dupa ce am eu de la nava





Da, sunt relativ multumit de profil. Prova stiu ca e cea mai slaba momentan, mi-am dat seama din poze ca cea adevarata era mult mai ascutita si imi dau seama din liniile pe care le-ai postat ca asa e.

Doar ca pana acum nu aveam informatia si acum ca o am proiectul e asa avansat ca mi-e ca stric tot. Si sincer nu as lua-o de la capat.


Vezi postarealunganu, la 16 June 2020 - 04:04 PM, a spus:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2411.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2412.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2413.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2414.jpeg
  • Imagine atasata: aa3.jpg
  • Imagine atasata: aa4.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 17 June 2020 - 04:36 PM


#8 Useril este offline   lunganu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 23-March 19

Postat 18 June 2020 - 10:57 AM

Frumos modelul.astept sa il vad gata.al meu mai are de asteptat.alte proiecte mai prioritare

#9 Useril este offline   SorinG 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-June 20

Postat 20 June 2020 - 06:09 AM

Pentru moment cred ca am terminat cu printatul. Am acum si acoperis la comanda (printat cu 0.6mm), si horn si .. nu stiu cum ii zice .. balustrada de-a lungul puntii (printate cu 0.2mm).

Planul meu acum e sa ma apuc sa lipesc bucatile din chila, sa le chituiesc si smirgheluiesc si poate incep sa le dau cu primer si vopsea.

Cand am update-uri mai urc poze.

Dup-aia printez si obiectele mai mici.


Balustradele la castel cum ziceti sa le fac? Stalpisori lipiti pe punti si cu sarma intre ei?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2460.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2462.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2444.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2447.jpeg


#10 Useril este offline   lunganu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 23-March 19

Postat 20 June 2020 - 07:48 AM

Falsbord

#11 Useril este offline   SorinG 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-June 20

Postat 02 July 2020 - 05:16 AM

Incepe sa prinda forma. Am lipit bucatile mari, chituit, dat cu primer si cu oarece vopsea.


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2573.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2582.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2586.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2587.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2588.jpeg
  • Imagine atasata: IMG_2589.jpeg


#12 Useril este offline   lunganu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 23-March 19

Postat 02 July 2020 - 03:11 PM

Frumos

#13 Useril este offline   SorinG 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-June 20

Postat 07 July 2020 - 03:59 AM

Update - castelul l-am luat iar la mana ca avea prea multe cicatrici. Iar chit, iar smirghel si vopsea. Cu ocazia asta am vopsit si podeaua etajelor superioare in visiniu.

Apoi am vopsit si chila cu negru, magaziile cu gri, supra-structura de pe punte si aerisirile in alb. Apoi un lac mat si sunt aici.




Cred ca a venit momentul sa mai printez elemente :)




* Nu stiu de ce nu ma lasa sa mai atasez pozele asa cum am facut pana acum ca sunt de 3-400 Kb fiecare. Sub limita de 2MB. Zice ca "Fisierul a fost prea mare pt a fi incarcat". Am resetat computerul si browserul si m-am relogat.. Degeaba.

Oricum, le-am pus aici:




https://imgur.com/a/X5zcZOD



#14 Useril este offline   Vladutzki 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-October 21

Postat 26 October 2021 - 10:22 PM

]Buna ziua tuturor,

As dori si eu daca se poate sa ma ajute cineva cu planurile acestei nave. Din cate am inteles a fost contactat santierul constructor si am vazut intre postari un link de transfer pentru ele dar care din pacate a expirat.

Atasat este planul pe care eu il am al navei de acest tip insa oricare altul mi-ar fi de ajutor. Am mai multe gasit fotografii cu navele din serie pe shipspotting.

Intentionez sa incerc sa fac si eu modelul si v-as fi recunoscator de ajutorul cu planurile.

Cu respect.

V.A.B.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 26685264_1565769786842173_2004728160528637966_o.jpg


#15 Useril este offline   chrisrotlmacin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 24-June 09
  • Location:Bucuresti Militari & Macin
  • Interests:Nave, Navigatie, Airsoft

Postat 30 November 2021 - 11:07 PM

Vezi postareaVladutzki, la 26 October 2021 - 10:22 PM, a spus:

]Buna ziua tuturor,

As dori si eu daca se poate sa ma ajute cineva cu planurile acestei nave. Din cate am inteles a fost contactat santierul constructor si am vazut intre postari un link de transfer pentru ele dar care din pacate a expirat.

Atasat este planul pe care eu il am al navei de acest tip insa oricare altul mi-ar fi de ajutor. Am mai multe gasit fotografii cu navele din serie pe shipspotting.

Intentionez sa incerc sa fac si eu modelul si v-as fi recunoscator de ajutorul cu planurile.

Cu respect.

V.A.B.


Vezi ca la cargourile de 4800 tdw Slatina si Slobozia au avut mai multe bigi si sunt mai interesante ca constructie . De asemenea in lista lui Craciunoiu lipseste cargoul Soveja construit in iunie 1977 la Santierul Naval Braila.

Iti recomand sa intrii pe lista navelor din pagina https://marinarii.ro/cargoul-azuga/ pentru mai multe fotografii de la navele din seria de 4800

#16 Useril este offline   chrisrotlmacin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 24-June 09
  • Location:Bucuresti Militari & Macin
  • Interests:Nave, Navigatie, Airsoft

Postat 30 November 2021 - 11:07 PM

Vezi postareaVladutzki, la 26 October 2021 - 10:22 PM, a spus:

]Buna ziua tuturor,

As dori si eu daca se poate sa ma ajute cineva cu planurile acestei nave. Din cate am inteles a fost contactat santierul constructor si am vazut intre postari un link de transfer pentru ele dar care din pacate a expirat.

Atasat este planul pe care eu il am al navei de acest tip insa oricare altul mi-ar fi de ajutor. Am mai multe gasit fotografii cu navele din serie pe shipspotting.

Intentionez sa incerc sa fac si eu modelul si v-as fi recunoscator de ajutorul cu planurile.

Cu respect.

V.A.B.


Vezi ca la cargourile de 4800 tdw Slatina si Slobozia au avut mai multe bigi si sunt mai interesante ca constructie . De asemenea in lista lui Craciunoiu lipseste cargoul Soveja construit in iunie 1977 la Santierul Naval Braila.

Iti recomand sa intrii pe lista navelor din pagina https://marinarii.ro/cargoul-azuga/ pentru mai multe fotografii de la navele din seria de 4800

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi