Forum Machete,Modelism,Hobby: PALAMOS by OcCre - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PALAMOS by OcCre Constructie si modificare pentru navigatie

#1 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 07 February 2022 - 10:25 PM

Voi incepe constructia pescadorului Palamos plecand de la kit-ul de la OcCre. Pentru inceput ce contine cutia

La cele din cutie pentru inceput voi adauga un tub elice cu ax de la Krick care are dimentiunea tubului la exterior de 4mm si un ax de 2 cu filet M2 la care am adaugat o elice cu diametrul de 18mm

La acestea am adaugat pentru inceput un ax de la Krick cu diametrul exterior de 4mm si ax de 2 cu filet M2 la care am adaugat o elice cu diametrul de 18mm

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: continut 1.JPG
  • Imagine atasata: Continut 2.JPG
  • Imagine atasata: Continut 3.JPG
  • Imagine atasata: Ax.JPG
  • Imagine atasata: Ax.JPG


#2 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 07 February 2022 - 10:29 PM

Si am inceput munca. Pentru inceput am facut un montaj la rece al costelor , am trasat chila pentru taiere si am probat tubul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Proba coaste si punte.JPG
  • Imagine atasata: Proba ax.JPG


#3 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 07 February 2022 - 10:38 PM

Am lipit tubul port elice si piesele decupate de pe chila de la pupa. . Intrucat accesul la interior imi parea foarte mic am hotarat ca toata puntea sa fie detasabila si va fi fixata cu 2 sau 3 suruburi M4 care se vor infileta in piulite incastrate.In poza a doua prima pilita incastrata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Coasta pupa.JPG
  • Imagine atasata: Piulita incastrata.JPG
  • Imagine atasata: vedere ax lateral.JPG
  • Imagine atasata: vedere ax pupa.JPG
  • Imagine atasata: Detaliu elice.JPG


#4 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 11 February 2022 - 05:55 AM

Din ce am văzut īn pozele de la OcCre, ai o grămadă de detalii pe punte, plus catargul plus ceva sārme īntinse spre părțile fixe. Cum plănuiești să le faci demontabile īn așa fel īncāt să desfaci toată puntea?
Īncerc să-mi dau seama dacă chiar vrei să desfaci toată puntea sau am īnțeles greșit.
Eu aș fi făcut capacul de acces la "mațe" īncepānd din spatele tamburilor vinciului de pescuit pānă la catarg.

#5 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 14 February 2022 - 09:39 PM

Vezi postareabuntzi, la 11 February 2022 - 05:55 AM, a spus:

Din ce am văzut īn pozele de la OcCre, ai o grămadă de detalii pe punte, plus catargul plus ceva sārme īntinse spre părțile fixe. Cum plănuiești să le faci demontabile īn așa fel īncāt să desfaci toată puntea?
Īncerc să-mi dau seama dacă chiar vrei să desfaci toată puntea sau am īnțeles greșit.
Eu aș fi făcut capacul de acces la "mațe" īncepānd din spatele tamburilor vinciului de pescuit pānă la catarg.


Scuze de intarziere. Practic tot ceea ce se afla legat de punte ( inclusiv parapetii ) vor fi ridicat pentru a permite accesul.Sper sa-mi iasa figura.

#6 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 24 February 2022 - 06:27 AM

Din ce văd eu aici:
Imagine atasata: palamos_occre_02.jpg

Ai niște fire legate direct de partea din față a chilei. O să fie foarte interesant de etanșat de-a lungul întregii nave la nici 2cm de linia de plutire în așa fel încât nici să nu se vadă îmbinarea, plus întărirea punții pe dedesubt ca să-și mențină forma la fiecare manevrare, plus accesul la echea cârmei cu forma aia de la pupa plus...ok, mă opresc.
Sincer, eu văd câtamai grămada de probleme și belele așteptând să apară, că nu-ți înțeleg DELOC alegerea soluției ăsteia în locul unui simplu chepeng în punte. Spor la treabă și multă baftă (o să ai nevoie la maxim, te asigur!)

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 24 February 2022 - 06:32 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi