Forum Machete,Modelism,Hobby: SHCHUKA(SHCH) Ș-402 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SHCHUKA(SHCH) Ș-402 Divizia a 2-a, Flota nordului, 1940

#1 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 06 February 2022 - 10:46 AM

Salutare!
Prin 2012, la intalnirea de 10 ani de la ParcModels, asa se numea atunciImagine postata, fiul meu a primit un kit de submarin pe care l-am ignorat mult timp. Am zis sa abordez si un subiect marin asa ca, iata, i-a venit randul.
Nu stiu producatorul kitului, nu stiu scara, iar informatii am gasit doar dupa ce am aflat ca ar putea fi o "stiuca" sovietica.
Asadar, asta ar fi interpretarea mea:
Imagine atasata: DSC_2447.jpg Imagine atasata: DSC_2464.jpg Imagine atasata: DSC_2466.jpg Imagine atasata: DSC_2462.jpg Imagine atasata: DSC_2454.jpg Imagine atasata: DSC_2469.jpg Imagine atasata: DSC_2471.jpg.
Kitul, cioturos, cu multe decalaje in ceea ce priveste turnarea plasticului, m-a chinuit putin dar eu zic ca l-am scos, cat de cat, onorabil. Primer One Shot gri de la MIG, vopsea H-12 negru mat de la Mr. Hobby si 71014 Model Air de la Vallejo, ceva ce, cred eu Imagine postata , ar trebui sa fie niste efecte de uzura(pigmenti de la AMMO), inmatriculare pictata cu un penson cu H-15(Mr. Hobby), fir elastic fin de 0,03 de la MIG(cred ca trebuia oleaca mai grosImagine postata), izolatorii antenelor simulati prin atingerea fina cu Revell Contacta si vopsiti cu varful celei mai fine pensule pe care o am in dotare, cu alb.
Cam atat am putut. Cu sanatate si spor,
zachs!

Aceasta postare a fost editata de zachs: 06 February 2022 - 10:49 AM


#2 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 06 February 2022 - 09:41 PM

Foarte interesant! ce lungime are modelul?

#3 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 07 February 2022 - 06:15 AM

Vezi postarea177, la 06 February 2022 - 09:41 PM, a spus:

Foarte interesant! ce lungime are modelul?

Salut! Aproximativ 145 de mm.
Imagine atasata: IMG_20220206_214442.jpg Imagine atasata: IMG_20220206_214457.jpg

#4 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 February 2022 - 05:13 PM

Cred ca este 1:400. Eu nu pot sa lucez mai jos de 1:72. A iesit foarte bine!

#5 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 12 February 2022 - 05:55 PM

Vezi postarea177, la 12 February 2022 - 05:13 PM, a spus:

Cred ca este 1:400. Eu nu pot sa lucez mai jos de 1:72. A iesit foarte bine!

Ai dreptate, e 1:400. In fond, daca ma luam dupa informatia de aici https://forum.worldo...ass-submarines/ si facand o operatie de 3 simpla, imi dadeam seama de scara. Banuiesc ca e kitul din poza asta
Imagine atasata: 4006.jpg
Partea frumoasa a aventurii mele, fiind prima pe partea navo, eu fiind "avionist", e ca am mai experimentat si tenhici gen "fir intins la cald". De exemplu am facut balustrada platformei pe care era amplasat tunul prova(asa se spune, nu?),
Imagine atasata: IMG_20211205_090051.jpg
kitul neavand asa ceva. Pe de alta parte si multumindu-ti pentru feedbackImagine postata, nici eu n-am curaj mai jos de 1:72 desi incerc acu' (si)un F-16 la 1:144. Sa vedem ce sau daca va iesi ceva....Imagine postata
Mult'am, 177!Imagine postata

#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 April 2022 - 08:20 PM

Zachs, pentru scara asta oribil de mică, nu a ieșit rău deloc.
Īn tinerețe am făcut și eu cīteva nave de plastic, la scări diferite ( 1/700 , 1/400 , 1/144...)
E...chinuitor, mai ales dacă-ți plac oarece detalii. Am renunțat de mult la nave, nu de alta, dar īmi plac (ȘI) ele atīt de mult, că mă īngrozesc cīte aș cumpăra !!
Apoi , mai este o chestie : mie īmi place o colecție de machete unitară, la o singură scară ( acum de exemplu, lucrez exclusiv la 1/72), pentru a putea realiza și compara clar machetele din vitrină...Adică , mi se pare nasol să văd o ...vedetă , de ex. , mai mare ca un portavion !!, Și asta datorită scării diferite, bineīnțeles.
La nave, o colecție unitară este practic imposibilă, cu excepția includerii īn ea a unei singure clase de nave ( de ex. doar cuirasate și crucișetoare...), comparabile ca dimensiuni.
Altfel , un cuirasat la 1/350 este OK, dar un distrugător la aceiași scară este prea mic...Nu mai vorbim de o vedetă sau un submarin mic.
De aceea am rămas la avioane. Și la 1/72 . Compromisul ideal īntre detalii și dimensiune. Adică pot face atīt un I-15 (care are cam 10cm lungime la scara asta), cīt și un B-29 (va avea 42cm lungime) , fără să-mi trebuiască totuși un hangar pentru asta...
Un submarin mai mic de 1/144 este deja ...prea mic. Te-ai chinuit ceva la el. Dar a ieșit bine. Submarinele astea au operat și-n Marea Neagră, le-au cam mīncat zilele alor noștri...
Sănătate și spor !!

#7 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 25 April 2022 - 08:42 PM

Vezi postareadakian67, la 18 April 2022 - 08:20 PM, a spus:

Zachs, pentru scara asta oribil de mică, nu a ieșit rău deloc.
În tinerețe am făcut și eu cîteva nave de plastic, la scări diferite ( 1/700 , 1/400 , 1/144...)
E...chinuitor, mai ales dacă-ți plac oarece detalii. Am renunțat de mult la nave, nu de alta, dar îmi plac (ȘI) ele atît de mult, că mă îngrozesc cîte aș cumpăra !!
.....

Salutare frate intr-u aviatie, @Dakian!
Am primit notificarea imediat ce ai postat acest raspuns, doar chestiunile personale, a nu se interpreta "probleme", m-au facut a nu raspunde imediat.Imagine postata
Ce pot sa spun!? Nu prea multe!
Ca m-am "dedat" si la dusmanul nostru, al avionistilor!? Da, am gresitImagine postata, uite: http://www.cartula.r.../15780-flak-37/
Ca am alunecat si spre astea care nu respira natural, eu ce sa le facImagine postata, "da" din nou,Imagine postata
Ca sa caut o scuza, as zice ca-s nascut in zodie de apaImagine postata si trebuia un motiv ca sa ma apuc de submariul asta. Bine, acum lucrez, cand si daca am timp, la un Kilo la 1:144,care va fi, evident, "Delfinul", caci, daca pe "stiuca" asta am facut-o ca fiind din Marea Nordului, ei bine stiam ca au fost si prin Marea Neagra de astea, dar aveau si niste chestii antiplasa antisubmarin, da' alea incepeau cu Ș2....Imagine atasata: Shch-209&Komintern.jpg;
nu, nu tradez avioanele, doar incerc si altceva, sper sa intelegi! Asa cum sper sa intelegi ca, odata cu inaintare in varsta, ochii ma cam lasa, or' lipsa de abilitati ma forteaza a ma duce spre :48, la noi, la avioane.
Oricum, tare as vrea a aborda si o "testoasa", Poate pe senile, poate pe roti, inca nu stiu...
Si o figurina, de ce nu, caci tare faine lucrari am mai vazut!
In rest, ce sa zic!? Sarbatori Pascale cu bine si cu pace!
Si multumesc pentru feedback!
Spor!

Aceasta postare a fost editata de zachs: 25 April 2022 - 08:44 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi