Forum Machete,Modelism,Hobby: Walfangboot rau IX - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Walfangboot rau IX

#21 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 24 July 2020 - 03:07 AM

Imagine postataImagine postata

#22 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 26 July 2020 - 02:33 PM

Salutari. Sa gatat si asta, acum astept sa mi vina ESC ul si urmeaza s o dau la apa. Din pacate adezivele din cutie nu mai sant bune trebuie sa caut pe cineva sa mi le reproduce.Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#23 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 27 July 2020 - 02:16 PM

Salutari. Aseara am bagat de seama ca dupa injectarea cu spuma poliuretanica coca de plastic sa deformat, nu larginduse ma sa restrans. Asa ca am scos tot din transa si am reusit sa o indrept partial . La varf nu mai am cum sa intru,trebuie sa desfac puntea cu totul. Imi lipseste motorul care lam cumparat impreuna cu ESCulImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de Neastefan: 27 July 2020 - 02:21 PM


#24 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 27 July 2020 - 06:14 PM

Salutari. Am pus un motor ce aveam si un ESC care merge doar incinte. Urmeaza proba la garla[URL][https://www.youtube....ture=share/URL]

Aceasta postare a fost editata de Neastefan: 27 July 2020 - 06:18 PM


#25 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 28 July 2020 - 11:11 PM

Salutari. Mia sosit motorul si ESCul le am montat si mai ramane sa merg la garla la probe , dupa 10 august.Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de Neastefan: 28 July 2020 - 11:16 PM


#26 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 29 July 2020 - 08:36 AM

Salutare @Neastefan , frumos moelul . Am cateva intrebari care ma framanta , referitor la spuma aplicata in interior , ce rol ar avea ? Vad ca pe motorul de propusie ai un pinion care mareste turatia , nu este suficienta turatia motorului simplu ? Intre motorul de propulsie si servo se vede o piesa pe care nu reusesc sa o indentific , ce rol are ?Si o ultima intrebare , mai poti gasi acest kit pe acolo pe la matale ?
Toate cele bune si mult spor .

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 29 July 2020 - 08:38 AM


#27 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 29 July 2020 - 09:07 AM

Salutari neaadrian. Nu cred ca mai gasesti kitul fiind vechi de vreo 30 de ani , eu l am gasit la vechituri ( daca te intereseaza am o copie in fibra si toate desenele) . Piesele ciudate sant balast. Motorul intr adevar nu are turatie mare este de masina 1/8 care monteaza un reductor de obicei 1-4 dar in schimb consuma putin si are forta mare. Spuma care mi a dat probleme , am bagat o fiindca era foarte moale coca dintr un plastic termoformat foarte subtire , problema a fost la prua unde sa deformat singura cum banuiam inainte sa o umplu. Totul clar? Kit ul in chestiune nu este chiar precis daca vezi pozele originalului iti dai cu seama ca este un amestec intre rau IX care exista la un museu si rau X

#28 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 29 July 2020 - 11:20 AM

Vezi postareaNeastefan, la 29 July 2020 - 09:07 AM, a spus:

Salutari neaadrian. Nu cred ca mai gasesti kitul fiind vechi de vreo 30 de ani , eu l am gasit la vechituri ( daca te intereseaza am o copie in fibra si toate desenele) . Piesele ciudate sant balast. Motorul intr adevar nu are turatie mare este de masina 1/8 care monteaza un reductor de obicei 1-4 dar in schimb consuma putin si are forta mare. Spuma care mi a dat probleme , am bagat o fiindca era foarte moale coca dintr un plastic termoformat foarte subtire , problema a fost la prua unde sa deformat singura cum banuiam inainte sa o umplu. Totul clar? Kit ul in chestiune nu este chiar precis daca vezi pozele originalului iti dai cu seama ca este un amestec intre rau IX care exista la un museu si rau X

Multumesc de raspuns @Neastefan , kitul asa cum e mai suporta ceva inbunatatiri si cred ca iese un model frumos . Am caut si eu pe web dar se pare ca anunturile de vanzare sunt vechi si expirate .
Toate cele bune si astept proba pe apa .




#29 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 29 July 2020 - 02:17 PM

Daca te intereseaza ti o trimit cu desene (fara forme) am facut o copie din fibra

#30 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 12 August 2020 - 08:33 PM

Vezi postareaNeastefan, la 29 July 2020 - 02:17 PM, a spus:

Daca te intereseaza ti o trimit cu desene (fara forme) am facut o copie din fibra


Imagine postataImagine postata

#31 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 12 August 2020 - 08:54 PM

Am reusit sa merg la garla astazi si sai fac safteaua. Scuzati beep ul continuo era descarcata bateria https://youtu.be/Ad-tRHErP5A bateria de 4A si motorul de putere mare si turatie mica imi asigura 40 min de autonomie https://youtu.be/U2zcCaxx62I

Aceasta postare a fost editata de Neastefan: 12 August 2020 - 08:57 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi