Forum Machete,Modelism,Hobby: Calitate/pret kit-uri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calitate/pret kit-uri sau ce merita de luat

#1 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 29 October 2006 - 01:24 AM

Ok. Intrebare : care sint cele mai bune machete 1/72 si 1/48 , plastic, oricare fabricant, ww2 si moderne. Ma intereseaza cel mai bun raport pret/calitate.

#2 Useril este offline   Arhi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 05-October 05

Postat 29 October 2006 - 02:19 AM

:-) Expresia "raport pret/calitate" mi se pare putin cam stupida in cazul machetistilor inversunati. Din experienta-mi pot sa-ti spun ca, daca am avut de unde alege, intotdeauna am ales ce a fost mai bun...

#3 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 29 October 2006 - 08:29 AM

Daca te referi strict la anumite machete (deci punctual) si nu la fabricant in general as spune ca poti gasi la Revell kituri f bune la un pret mic. As da aici ca exemplu F-15E la 1/48 care costa vreo 22-25 eur pe siturile de afara, ceea ce mi se pare putin pt o macheta de 40 cm f bine detaliata (cam fara armament ce e drept) si cu o coala de decaluri cel putin la fel de buna precum cele aftermarket. Cam in aceeasi situatie sunt si machetele de Rafale 1/48 tot de la Revell. Poate doar Tamiya si Hasegawa sa scoata machete putin mai bune decat exemplele astea dar la pret aproape dublu ceea ce trimite "raportul pret/calitate" tot in curtea Revell. Atentie insa ca la Revell, numele firmei nu este o garantie a calitatii plasticului, firma foloseste si multe matrite vechi si trebuie sa cauti info inainte de a cumpara orice macheta, ca sa nu ai surprize.

#4 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 29 October 2006 - 12:01 PM

Daca danusmaximus e avansat, intrebarea privind campionul kiturilor nu isi are rostul dar daca e incepator si nu cauta neaparat un tip anume, poate afla ca e posibil sa dea putini bani pe unul din kiturile foarte bune scoase de revell (si italeri uneori) la o calitate mai mult decat suficienta. Machete pt care ii e sufient sa aiba niste adeziv, o pensula, niste vopsea si niste scoci, fara preducele, zgarieci, rotite dintate, compase, ferastraie, freze, chit pile si alte minuni care costa cat kitul in sine sau mai mult daca le vrei toate deodata. Una e un F-15 E marca Revell pe care da 900.000 si alta e un Tu-128 de la Amodel care costa tot atat. In prima cutie gasesti un kit pe care daca vrei neaparat il faci intr-un weekend sau doua si in a doua un kit care te cam chinuie, un subiect deosebit dar in nici un caz un kit pt incepatori, poate chiar o dezamagire pt cineva care nu doreste cu orice pret Tu-128. Iar la 1/72 se gasesc kituri f. frumoase chiar sub 200.000 unele din ele destul de corecte si usor de asamblat, de aceleasi doua firme de mai sus.

Aceasta postare a fost editata de MiG: 29 October 2006 - 12:03 PM


#5 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 29 October 2006 - 06:55 PM

Danusmaximus se refera la cele 120 kg pe care le am.Numele meu este Minea Daniel, si nu sint nici incepator, nici avansat. In 20 de ani de modelism am vazut multe dar niciodata nu voi putea spune ca stiu destule, ramin doar cu bucuria de a invata ceva nou in fiecare zi. In ultimile 2 luni am reinceput sa-mi descopar vechea pasiune : AVIATIA. Ca atunci cind te intilnesti cu prima dragoste dupa 30 de ani, cei mai in virsta stiu ce vreau sa spun, cei mai tineri vor sti.Pur si simplu as vrea, daca puteti , sa-mi recomandati, din experienta voastra, citeva machete 1/72 si 1/48 bine facute care sa-mi incinte ochii si inima . Mig si Cartula,mersi in avans, la fel pentru Z-mare, Wurger,Misu si ceilalti.DA, Arhi, si mie i-mi place sa-mi iau ce este mai bun, ai vazut ca am cumparat DRAGON 1/35 de 7 mil de la tine, pentru ca si eu consider ca atunci cind i-ti place ceva banii nu conteaza.Dar cum m-am ocupat in ultimii ani numai de blindate, nu stiu care mai este evolutia in AEROMODELISM. Chestia cu raportul pret/calitate este deformatie profesionala pentru ca in 20 ani de munca am lucrat numai in comert si intotdeauna am cautat sa ofer clientului cel mai bun raport pret/calitate.Va multumesc.

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2006 - 07:15 PM

Pai... La 48 cum spunea si Mig, ai o serie intreaga din machetele mai noi de la Revell care-s faine si nu prea scumpe... F-15E, F-86D, F-86F, Ju-87, Me-109, F4U... parte sunt la origini machete Hasegawa.
De exemplu in cazul Academy machetele sunt ieftine si oarecum OK, cu decal-uri nasoale, dar poti sa scoti chestii frumoase din ele.
Daca importanta e calitatea, ce a scos in ultima vreme Tamiya si Hasegawa e super... Dar costa.

E o discutie lunga si cu mult 'depinde'... Sunt multe machete care merita banii care ii dai pe ele.

#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 29 October 2006 - 07:20 PM

Danusmaximus,
(Asta e un subiect off-topic)
Intrebarea initiala era foarte vaga si foarte subiectiva. E ca si cum ai intreba care e cea mai buna culoare sau cel mai misteaux gust. Fiecare are propriile preferinte si etaloane. Valoarea contra pret? Tot ceva subiectiv. Nu exista un singur kit care sa ii satisfaca pe toti. :-)

O sa incerc sa iti raspund la intrebare (tot subiectiv). La 1/72 imi plac foarte mult Tamyia, Fine Molds si Eduard. Si la 1/48 imi plac Tamyia, dar numai cele noi (incepand de la mijlocul anilor 90). In astfel de conditii, e mai greu sa specifici pentru ca trebuie sa stii care sunt vechi si care sunt noi. Tot la 1/48 imi place Eduard si Accurate Miniatures, in special Avenger (care se gaseste si in cutii Italeri) sau Sturmovik.
La 1/48 multe kituri Hasegawa sunt relative bune, dar nu exista kit de-al lor care sa nu aiba cel putin o hiba, cat de mica, la decaluri. (Researchul lor este de multe ori "de pospai.")

Eu lucrez la 1/32, iar la scara asta, recomand Fw190D-9 de la Revell (kit Hasegawa).

Sper sa ti-am fost de ajutor.

#8 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 29 October 2006 - 07:48 PM

(off topic)...pe langa cele enumerate de colegii de forum,imi permit sa adaug si
Revell (1:48) :
-Hs 129 (Hasegava la origini) ,
-Me 110 si Me 410 (ProModeler) ,
-Ta 154 (Dragon la origini) ,
-si ca o ultima recomandare :Ju 52/3m in orice varianta (militare sau civila)

Aceasta postare a fost editata de uhu: 29 October 2006 - 07:50 PM


#9 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 29 October 2006 - 07:57 PM

Sper sa nu imi sara lumea in cap; daca faci abstractie de decaluri, Zvezdele noi mie mi se par faine pt pretul la care apar, vad ca din ce in ce mai multe sunt reboxate de Revell, dar atentie ca la Zvezda poti nimeri si prostioare, kituri facute pe matrite mai vechi. Mie mi-a placut MiG-1.44 scos de ei, si Mi-28N. Foarte fain e facut Il-ul 86 de la Zvezda. Si daca tot am ajuns la avioane civile atunci poti lua cu incredere: seria de Boeing 737NG si Airbus 319/320/321 de la Revell.

Aceasta postare a fost editata de MiG: 29 October 2006 - 07:57 PM


#10 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 October 2006 - 09:03 PM

Revin, la prinz nu prea am avut timp sa ma desfasor, sotia tragea de mine sa margem in oras.
Cind cumperi un kit trebuie sa-ti raspunzi la niste intrebari:
- il cumperi pentru ca e la moda?
- il cumperi pentru ca e corect?
- il cumperi pentru ca-ti place?
- il cumperi pentru ca e de firma cu staif?
- il cumperi pentru ca e ieftin
- il cumperi pentru ca e scump?
- il cumperi pentru ca vrei sa-ti incerci puterile cu el?
- etc.
Pot fi intrebari retorice. Eu as zice cam asa: pentru ca-mi place, pentru ca e corect, pentru ca e ieftin.
De multe ori firme diferite "imbuteliaza" exact acelasi kit (matrita) dar le vind la preturi diferite! Ex Revell si Dragon Do 335. De preferat Revell, are decaluri mult mai bune si mai complecte chiar daca nu are P.E.! Un altul Bf 109E Haswgawa si ICM. Aceiasi calitate, decaluri mai complecte la ICM si mult ai ieftin la cei din urma! Sau Me 210: si la Italeri si la Revell este exact aceiasi matrita, dar e de preferat Revell, are decaluri muuuult mai bune si mai detaliate!
Dar exista si reversul: Bf109 de la FineMolds considerat cel mai corect Messerschmitt existent pe piata. Este scump, dar nu datorita detaliilor oferite ci din cauza unor decaluri pe care sa le folosesti in loc de vopsire!
Si exemplele ar putea continua.
Sfatul meu: vazut, placut, luat!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 29 October 2006 - 09:07 PM


#11 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 29 October 2006 - 10:18 PM

Deocamdata am ales : BV222 , Do 24,He 177,Ju 290, Me 323, Italeri si Revell 1/72, Me 264 Special Hobby 1/72, A-1h Skyraider si F-4 e/f Phantom 1/48 Italeri. Mi-ar mai place Mig 25 sau 31 1/72 sau 1/48 dar nu stiu ce firma sa aleg.As vrea, daca stiti, sa-mi spuneti care sint in pozitiv si care in negativ.

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2006 - 10:29 PM

Am mutat postarile pe tema asta in topic separat, ca sa nu incurcam borcanele...

Din lista ta, as spune ca merita:
Bv-222 Revell, He-177 Revell, Ju-290 Revell - kit-uri foarte faine, detaliate... Restul nu le-am avut.

Nu consider ca merita A-1H si F-4E italeri 1/48, A-1H e in pozitiv si nu tocmai stralucit (aici castigator DETASAT e kit-ul Tamiya), iar kit-ul de F-4E e tot un ESCI... Are ceva probleme, si e subdetaliat... Pe partea de F-4 Phantom Hasegawa are cam tot ce misca... Daca te multumesti cu un F-4F german la 1/48, poti sa cumperi kit-ul Revell... Mai au si varianta FGR.2 britanica, tot la 1/48 (amandoua matrite Hasegawa la origini)

Fereste-te de kit-ul de Mig-25 la 1/48 de la Revell daca n-ai chef de corectat la greu la el... Si gresit, si subdetaliat rau. Altfel, e singura posibilitate sa ai un Mig-25 la 1/48

#13 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 29 October 2006 - 10:30 PM

Skyraider-ul de Italeri este in pozitiv ,destul de grosolan insa la nivelul anilor in care a aparut ('80).Este matrita Esci preluata de Italeri.Kitul ofera o foaie de decaluri foarte frumoasa avand inmatriculari atat de la USN cat si de la MARINES.
Ca nivel de detaliere este OK, insa nu cred ca ajunge la nivelul celui de la Tamiya desi acelasi lucru se poate spune si despre pret

Aceasta postare a fost editata de uhu: 29 October 2006 - 10:40 PM


#14 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 29 October 2006 - 10:35 PM

F-4 phantom de la Italeri poti sa il scoti din schema daca nu iti place Phantomul in mod special daca il vrei cu tot dinadinsul, da 40$ pe un Hasegawa. Italeri are bord cu decal/cabina simplificata/detalii destul de slabe in general.Linii panou in negativ destul de accentuate.

Do-24 de la Revell cred ca se putea si ceva mai bine (la nivel de an 2005 de cand scrie ca e matrita) dar are coala de decaluri faina si oricum altul mai bun cred ca nu gasesti, Linii panou in negativ, potrivite. Nu l-am facut inca, dar prinse cu scoci piesele nu pun probleme de imbinare. Poate e cam subdetaliat fata de kiturile cu care ne-a obisnuit Revell dupa 2000.

La MiG 31 nu lua Condor, ia in schimb Zvezda sau Revell (zvezda cu coala de decaluri mult mai faina). Condorul e dificil de lucrat si nu are practic linii de panouri (are de fapt un pozitiv f slab ce dispare la primul smirghel) in schimb are o rama cu armament sovietic/rusesc modern..destul de grosolana si aia..dar decat nimic...eu zic ca nu se merita totusi numai pt rama aia in plus. 25 la 1/48 nu gasesti ca lumea...are revell unul reboxat de prin anii 80 dar e destul de grosolan si eronat facut, are in schimb foaie de decaluri faina.

Aceasta postare a fost editata de MiG: 29 October 2006 - 10:40 PM


#15 Useril este offline   Arhi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 05-October 05

Postat 29 October 2006 - 11:54 PM

Hai s-o luam cu inceputul: liniile panourilor in negativ sau in pozitiv?
Initial liniile de imbinare a panourilor se trasau in pozitiv, adica in relief, apoi, mergandu-se pe tehnica gravarii bobului de orez, asiaticii au trecut la imbinarea celor doua stiluri: linii in pozitiv, impreuna cu cele in negativ. Am observat asta la Tamiya, Hasegawa si Fujimi, anii '70-'80. Acum se prefera sa se mearga pe linii numai in negativ, putandu-se evidentia cu negru, de obicei, aceste linii. Este sau nu este acesta un criteriu de delimitare a kiturilor slabe, fata de cele bune?
Ca o rectificare, precizez ca MiG-31 de la Condor, luat recent de la Pavel, are liniile in negativ, dar prea fine! Ele trebuiesc adancite. In schimb cele de la Zvezda/Revell sunt prea pronuntate...

#16 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2006 - 12:01 AM

Am tot vazut asta cu 'pozitivul'... De ce initial erau in 'pozitiv' kit-urile? Pentru ca se grava in negativ matrita, era mai simplu si cam singura solutie pe la inceputuri... Ulterior cand a mai avansat tehnologia, s-au putut face 'iesituri' suficient de fine si de solide pentru a obtine kit-uri cu 'santuri' in loc de 'dealuri'...
Nu e vorba de o moda, e vorba de tehnologie...

#17 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 30 October 2006 - 12:06 AM

"Ca o rectificare, precizez ca MiG-31 de la Condor, luat recent de la Pavel, are liniile in negativ, dar prea fine! Ele trebuiesc adancite. In schimb cele de la Zvezda/Revell sunt prea pronuntate..."..asa este , m-am uitat acum, imi cer scuze pt dezinformare.

#18 Useril este offline   Arhi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 05-October 05

Postat 30 October 2006 - 12:19 AM

:-) Chestia cu "pozitiv" - "negativ" e, oricum, cam ciudata. Daca liniile sunt in pozitiv, calitatea inseamna ca e negativa... Si invers.
"Nu e vorba de o moda, e vorba de tehnologie..." zice cartula. Prin urmare, liniile in negatic constituie criteriu de departajare intre kiturile de calitate si cele mai slabe! Cine investeste in tehnologie, inseamna ca ofera lucruri mai bune, se subintelege.
Acum cred ca ar trebui sa stabilim care firme au cele mai multe kituri in pozitiv. Heller si Airfix le cunoastem cu totii, de unde si expresia "Hellfix", probabil (gasita pe internet). Revell si Italeri nu sunt nici ele straine, la fel Monogram. Mai sunt Kopro (KP), Zvezda, Smer etc. 8-)

#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2006 - 12:43 AM

Citeaza

Chestia cu "pozitiv" - "negativ" e, oricum, cam ciudata. Daca liniile sunt in pozitiv, calitatea inseamna ca e negativa... Si invers.
"Nu e vorba de o moda, e vorba de tehnologie..." zice cartula. Prin urmare, liniile in negatic constituie criteriu de departajare intre kiturile de calitate si cele mai slabe!


Arhi, esti convins ca asta am zis? :-) Te hazardezi sa tragi niste concluzii, desi nu ai nici o baza reala pentru ele.
Nu de alta, dar ai fi surprins sa afli cate kit-uri in pozitiv am. Si le-am luat cu buna stiinta, si-mi sunt tare dragi... Calitatea unui kit n-are de a face cu 'pozitiv' sau 'negativ'... O sa prefer ce e in negativ bine facut, daca am optiunea si e corect. Si o sa imi iau kit-ul in pozitiv daca-i mai corect decat cel in negativ... ;-)

Pozitiv sau negativ n-ar trebui sa fie un criteriu de 'eliminare' a unor optiuni... Sunt atat de multe kit-uri Monogram care desi sunt in pozitiv, probabil nu vor aparea prea curand la altii refacute si in negativ...

#20 Useril este offline   Arhi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 05-October 05

Postat 30 October 2006 - 01:07 AM

Nu stiu care dintre noi se hazardeaza... Asta rezulta, implicit!
Cred ca mi-au trecut prin mana mai multe kituri decat tie. Baza reala a ceea ce spun este tocmai ceea ce se fabrica astazi! Kiturile Monogram (firma cumparata de Revell, dupa cate stiu!) sunt vechi, dar la vremea lor au fost niste capodopere. Am si eu destule si imi face placere sa le las asa cum sunt, fara sa le rescriu liniile. Consider insa ca, desi artificiale ambele variante - in negativ sau in pozitiv - cele in negativ sunt mai realiste.
Poate-mi spui, totusi, care dintre firmele mari de pe lumea asta - Tamiya, Hasegawa, Dragon, Trumpeter, Revell, Italeri, Acurate Miniatures, Eduard, Airfix, chiar ICM, mai fabrica matrite noi cu linii in pozitiv?...
Cred apoi ca despre corectitudinea liniilor se poate scrie un volum. Rolul modelistului studios este tocmai acela de a retrasa liniile, acolo unde fabricantul kitului a gresit. Sa-mi spui si mie cand ai sa reusesti sa le rescrii in pozitiv!... :-)

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi