Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, decembrie 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, decembrie 2020

#21 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 December 2020 - 02:59 AM

Citeaza

Sa nu uitam: "Popimea" a tinut vie flacara romanismului In Ardeal.

Nu uitam , Flo .
La fel cum nu-i uitam nici pe tortionarii lor dintre care unii sau urmasi de-ai lor , atei luminati ,poarta azi sutane ... aurite .


Citeaza

ortodoxi

Noi zicem ortodocși .

#22 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2020 - 09:54 AM

Un guvern și un președinte (pro-fund)
care îmbrățișează trup și suflet cauza homosexualilor nu au cum sa tina cont de biserica.

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 December 2020 - 10:10 AM

Marinelule, firele subtiti si foarte subtiri, sunt foarte maleabile. Am folosit astfel de fire, dar am renuntat din cauza elasticitatii lor: de multe ori reveneau in pozitia initiala, nu se mulau ca firul de cupru si, mai ales de plumb.

Flo, biserica este o institutie a/din stat(ului), care are OBLIGATIA sa se supuna legilor statului. Daca perelinajul a fost interzis, nu ai nici un drept sa spui oamenilor sa incalce legea. Ce ai zice daca, soferii de camioane, de exemplu, ar instiga la nerespectarea legii privind limita de viteza sau acordarea de prioritate?
Din contra, popimea era cea OBLIGATA sa indemne lumea la respectarea legilor, aratind insemnatatea masurilor pentru SANATATEA drept credinciosilor. Ori..."Ne apara Dumnezeu", nu elibereaza spitalele si sectiile ATI de bolnavi.
Chiar nu inteleg incapatinarea bisericii si a popimii in general, in a fi Gigi contra. Te poti ruga acasa, in fata unui altar facut dupa credinta si priceperea fiecaruia, poti citi pasaje din Biblie, te poti ruga, fara sa-ti scada credinta. Buluicrea la moaste, tiritul in genunchi in jurul bisericii, lingerea raclei si frecarea ei cu boarfe si flori, nu sunt deovezi de credinta, ci mai degraba de incultura si suflet slab. Am vazut imagini de la Fatima. Nu incape nici cea mai mica comparatie. Si nu putem spune ca aia nu erau credinciosi.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 08 December 2020 - 10:12 AM


#24 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2020 - 12:23 PM

Vezi postareaZ-mare, la 08 December 2020 - 10:10 AM, a spus:

Marinelule, firele subtiti si foarte subtiri, sunt foarte maleabile. Am folosit astfel de fire, dar am renuntat din cauza elasticitatii lor: de multe ori reveneau in pozitia initiala, nu se mulau ca firul de cupru si, mai ales de plumb.

Flo, biserica este o institutie a/din stat(ului), care are OBLIGATIA sa se supuna legilor statului. Daca perelinajul a fost interzis, nu ai nici un drept sa spui oamenilor sa incalce legea. Ce ai zice daca, soferii de camioane, de exemplu, ar instiga la nerespectarea legii privind limita de viteza sau acordarea de prioritate?
Din contra, popimea era cea OBLIGATA sa indemne lumea la respectarea legilor, aratind insemnatatea masurilor pentru SANATATEA drept credinciosilor. Ori..."Ne apara Dumnezeu", nu elibereaza spitalele si sectiile ATI de bolnavi.
Chiar nu inteleg incapatinarea bisericii si a popimii in general, in a fi Gigi contra. Te poti ruga acasa, in fata unui altar facut dupa credinta si priceperea fiecaruia, poti citi pasaje din Biblie, te poti ruga, fara sa-ti scada credinta. Buluicrea la moaste, tiritul in genunchi in jurul bisericii, lingerea raclei si frecarea ei cu boarfe si flori, nu sunt deovezi de credinta, ci mai degraba de incultura si suflet slab. Am vazut imagini de la Fatima. Nu incape nici cea mai mica comparatie. Si nu putem spune ca aia nu erau credinciosi.



Problema cu firele subtiri trase la cald nu e ca nu sunt maleabile, sau sunt prea elastice si revin, e ca tind sa se rupa cand sunt indoite pe raze mici, la 90 grade. O solutie ar fi sa tragi la cald plastic deja mai flexibil, cum e cel de soldatei...

Cu restul de discutii, nu ma bag :)))

#25 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2020 - 05:35 PM

[quote name='dany' timestamp='1607389196' post='23587


Noi zicem ortodocși .
[/quote]
SCUZE!

#26 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2020 - 07:39 PM

Stimate Z Mare, Biserica nu-i o institutia a statului ! Mai cu seama ca doresti sa subliniezi caracterul laic al statului. Si evident ca trebuie sa respecte legile statului. Nu cred ca a sustinut cineva plasarea in afara legii. Nici nu consider ca un pelerinaj interzis ar trebui sa se desfasoare. Dar la fel de bine consider ca si un pelerinaj putea fi organizat fara riscuri mai mari decat o vizita la un mare magazin.
De ce nu ar avea acest drept? Ca nu este intelept, folositor, este alta treaba. Pai cum sunt medici care te indeamna sa nu te vaccinezi (in general, nu neaparat pentru protejarea de covid)? Astia cu ce drept o fac? Si ei incalca vreo lege? O fac de ani de zile si nimeni nu-i cerceteaza.
Daca ar exista soferi care ar face ce spui, nu ar pati nimic. Nu instiga la comiterea de infractiuni.
Nu are nicio OBLIGATIE Biserica sa faca ce spui. Daca consideri ca ar fi asa, precizeaza, te rog, textul actului normativ care impune o astfel de obligatie. Ar fi fost util sa faca asa ceva. Dar statul nu cred ca a dorit.

Intradevar Biserica putea sa ajute substantial Statul. Insa guvernul a sfidat Biserica. Spui ca ai vazut altceva la Fatima. Numai ca uiti sa amintesti faptul ca si italienii si spaniolii si francezii si chiar belgienii (cunosc un preot ortodox roman de acolo) au invitat bisericile si au stabilit masuri comune de colaborare. Guvernul roman nu a facut asta. A trimis ordine bisericii aidoma ca unei galerii de fotbal.

Citeaza

Te poti ruga acasa, in fata unui altar facut dupa credinta si priceperea fiecaruia, poti citi pasaje din Biblie, te poti ruga, fara sa-ti scada credinta. Buluicrea la moaste, tiritul in genunchi in jurul bisericii, lingerea raclei si frecarea ei cu boarfe si flori, nu sunt deovezi de credinta, ci mai degraba de incultura si suflet slab.


Toate astea le spui urmare unor studii teologice?
Ma indoiesc ca exista canoane care sa afirme ca puterea rugaciunii de acasa este similara celei din biserica. Nu are nicio legatura cu cultura. Cu organizarea. Parte a civilizatiei, intradevar. Daca dupa dumneata, cei care isi arata veneratia fata de divinitate, prin metode acceptate de secole, sunt suflete slabe, inseamna ca te gasesti intr-o pozitie de dispret fata de credinciosul crestin. Vorbesti numai de Rugaciune, insa uiti sa spui ca exista Spovedanie, Imprtasanie. Cum s-ar intampla acestea de acasa?
Dupa cum vorbesti, credinciosul este un individ tolerat de ateu, care ar trebui sa se manifesteze dupa placul ateului. Adica ateul este cetateanul care are drept de reglementare a credinciosului. Ca si cum i-ar fi superior. Ei, asta nu se mai incadreaza in libertatea manifestarilor religioase. Reglementarile se stabilesc impreuna. Cu tot respectul, dar cam asta inteleg.

Repet. Din nefericire guvernul s-a compotat tembel. A ignorat si sfidat Biserica. Daca era intelept, chema toate cultele / confesiunile si impreuna stabileau masuri de colaborare. S-a comportat imbecil si arogant. Si se pare ca a fost sanctionat. Nu neaparat electoral. Dar mai grav este ca a ratat o cale care ar fi contribuit serios la impiedicarea raspandirii molimei. Guvernul si nu Biserica. Dar chiar si asa sunt maicute care confectioneaza asternuturi pentru spitale. Iar unele manastiri au oferit produse alimentare spitalelor.

Sunt un om credincios. Nu habotnic. In fapt nici nu pot sa spun ca sunt practicant, caci nu tin posturile. Nu vorbesc de pe pozitia intransigentului religios. Inteleg ca exista atei. Problema lor. Le ingadui opinia. Insa asa cum eu nu ii bag cu forta in biserica, nu le comentez orientarea, consider ca nici ei nu trebuie sa ma impiedice pe mine sa particip la practici religioase, numai pentru ca ei considera ca religiozitatea unora este o "pasarica" la care li se poate cere sa renunte si nici sa emita opinii despre cata minte am sau despre starea mea spirituala. Civilizat si asa ar fi.
Daca exista lipsa de civilizatie observata la destui dintre cei care merg la biserica, nu putem ignora faptul ca tot asa de multa lipsa de bun simt o dovedesc si multi dintre cei care se considera inteligenti pentru ca "nu dau crezare unor povesti cu unul ca moare si invie ori ca un hoit este facator de minuni".

Atat vreme cat nu respectam, nu putem avea pretentia sa primi respect. Asta ar trebui sa nu uitam.

Aceasta postare a fost editata de flo: 08 December 2020 - 07:44 PM


#27 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 December 2020 - 08:33 PM

Citeaza

SCUZE!

Nici o problema , Flo . :friends:

Eu nu sint practicant , dar am si am avut multe cunostinte si prieteni din domeniu . Oameni remarcabili .

Prin facultate ne intalneam adesea cu colegii de la teologie . Faceam practica pe la biserici ( pictura murala ) .
Am fost voluntar la o fundatie din cadrul bisericii ( Cristiana) care se ocupa cu reabilitarea unor imobile pentru copiii orfani .
Fratelele meu activa intr-un cor ( CFR , un hobby) ,iar cam pe vremea aceasta erau chemati pe la bisericile din CJ pentru a da recitaluri , iar apoi stateam la masa ... Era foarte placut .

Apoi . tatal meu , fiind instrumentiist la Opera , avea multe cunostinte , multi dintre acestia avand calitati umane , spirituale sau culturale extraordinare . Asistau sau activau in teatru , veneau de sarbatori , pe la noi , .... etc.

... Nu erau ...alde prea fericitu , mache ,securache , stafilopopii aurii & co ... ( nu mai intru in amanunte ; oricine are libertatea sa gandeasca cum doreste :-D ) .

Citeaza

Sincer , habar nu aveam ca exista o astfel de formatiune. Si asta ar trebui sa ne puna pe ganduri.


Flo , eu stiam , dar nu credeam ca ar fi putut avea o asemenea ascensiune . ... Ma gandesc ca ar putea sa fie niste " cai troieni" , acum si dupa victoria lui Maia .

Uite aici un reportaj ( Malin Bot ) de prin 2 octombrie ; .


https://www.youtube....h?v=8tjqacDBdwQ

Aceasta postare a fost editata de dany: 08 December 2020 - 08:49 PM


#28 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 December 2020 - 10:18 AM

Parada militara la Baku cu ocazia victoriei asupra armenilor.
Defileaza si vehicule capturate de trupele azere, inclusiv un tun S60, cal.57mm montat pe un sasiu MT-LB; o alta aparitie interesanta mi s-a parut un panou imens, montat pe o platforma tractata de un camion, pe care erau montate numerele de inmatriculare a diverselor vehicule armene capturate.
Parada incepe in fapt la min. 1:10:19. Dupa mai mult de o ora de ascultat discursuri, infanteristii dau semne de oboseala si multora le este frig.

parada militara

#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 December 2020 - 04:28 PM

Ha ha , 177, la asta ma uitam si eu si vream sa o postez . :-D

#30 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 December 2020 - 05:58 PM

Ps .
... Cat au putut vorbi ... am crezut ca vor arata ca ZZ Top , cand vor cobori de la tribuna

#31 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2020 - 05:40 PM

salut la toti bajetzii ...

o veste trista care a trecut cam neobservata - r.i.p. chuck yaeger

dincolo de orice comentarii, un punct marcant in istoria aviatiei.

#32 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 December 2020 - 07:17 PM

RIP

#33 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 16 December 2020 - 10:43 PM

Navomodelism in Rusia

My link

#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 December 2020 - 05:42 PM

Daca tot am pomenit de cei dusi, il sti, pe ala negru, de respira greu...era ta-su, măă: a murit Darth Vader,  actorul David Prowse.
Imagine atasata: Screenshot_20201223-173937_Samsung Internet.jpg
E drept, stirea e putin mai veche.

#35 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 25 December 2020 - 07:26 PM

Iată dovada că și în Egiptul antic existau modeliști!

"Model cattle stable found in the tomb of the Egyptian Royal Steward Meketre, who died around 4,000 years ago."
Imagine atasata: FB_IMG_1608916998856.jpg

#36 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 December 2020 - 06:44 PM

Citeaza

Iată dovada că și în Egiptul antic existau modeliști!


Hehe , ce fain ! :-D

As dori sa ma intorc putin la " pasarelele " noastre .
Una foarte cunoscuta , dar acum uitandu-ma mai bine ... pare ca avionul din planul secund are camo "Brasov" si cabina Erla ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: me 109 g a ro 12795972604_144dfcf3ba_z.jpg


#37 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 December 2020 - 09:47 AM

Aia nu e cabina Erla.

#38 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2020 - 11:20 AM

Vezi postareaZ-mare, la 29 December 2020 - 09:47 AM, a spus:

Aia nu e cabina Erla.



Cea din spate e erla, sigur. No biggie, cabinele erau interschimbabile, chiar daca cele asamblate/fabricate la noi erau cu cabine "normale", am avut si cu cabine erla, si inevitabil au ajuns la revizii/reparatii/revopsiri, pentru ca au avut o cariera destul de lunga dupa razboi.

#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 December 2020 - 04:16 PM

Spuneam cu ceva timp în urmă ca lecția azeră va fi învățată de toata lumea care are ochi sa vadă si minte sa judece.
Iată, englezii au inceput deja un program de dotare al armatei cu drone de atac, ieftine, cu autonomie relativ scurtă si posibilitatea de a rămane in aer chiar și 24 de ore fără întrerupere, după modelul celor turcești TB2.
A fost limpede pentru toată lumea că cele 224 de tancuri ale armenilor, distruse in luptă, reprezintă un scor net defavorabil față de cele 36 de tancuri azere făcute ko.
Materialul din The Guardian:
https://www.theguard...nes-in-conflict

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 December 2020 - 04:20 PM


#40 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 29 December 2020 - 06:38 PM

Lectia de baza a razboiului din Artsakh este aceea ca nu trebuie sa cazi la mijloc intre doua puteri. Fara aliati, o tara cu mai putin de trei milioane de locuitori s-a confruntat cu o coalitie turco- azera la care s-a alaturat si Rusia printr-o neutralitate ostentativa (de vazut, pentru comparatie, pozitia Rusiei in cazul tulburarilor din Belarus).
Din acest motiv armenii au pierdut 224 tancuri. Nu cred ca dronele turcesti ar fi ramas mult timp pe cer in conditiile bruiajului rusesc.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi