Forum Machete,Modelism,Hobby: Lacuri, luciuri si alte mătuiri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lacuri, luciuri si alte mătuiri - eventual ceva sa nu bubuie tot -

#1 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 29 January 2021 - 11:18 PM

Salutare, salutare,
scriu cu ceva incarcatura
... de frustrare.


Folosesc Future/Pledge ca strat de sigiliare dupa o vopsire impecabila si cu toate efectele. Intai Future, apoi decaluri, apoi iar Future, apoi washuri/Uleiuri, apoi eventual ceva lac mat ca sa ajung la un finish semimat (mat nu iese oricum niciodata). Problemele sunt 3 la numar:

#1 Am ajuns la concluzia ca EXISTA decaluri (si deloc putine) care sa nu reactioneze si sa nu se prea clinteasca la Microsol, Microset sau Revell Decal Soft. Ultimul e deja o artilerie o mai grea, dar nu e inca Hypersol. Si practic e a nu stiu cata macheta la care vopsirea e impecabila, ca apoi zemurile pentru decal sa porceasca si lacul dar si vopseaua (vopsire peste revopsiri peste necesare)....
Cu alte cuvinte, prea multe aplicari de zemuri nu rezista stratul de Future, care in sine este atacat nasol inclusiv de blandul Microsol stat usor baltit peste decal mai mult de 30-40 secunde. Future-ul devine permanet mat/opac/laptos, dar pe fenomen sigur il cunoasteti. Si se repara doar daca se da mecanic jos stratul. Intrebarea #1: ce folositi voi pentru o prima sigilare la care ati avut o experienta buna si care nu este tavalit prin toate colturile de strazi dubioase si intunecate de inclusiv Microsol? Sau mai bine punem decalurile pe vopseaua semimata? Future-ul pare sa lase sa treaca cam tot prin el....


#2 Sa presupunem ca printr-o minune decalurile s-au asezat impecabil (si se mai intampla, chiar si fara toate zemurile), deci urmeaza stratul lucios pentru washuri si uleiuri. Deci am parti din macheta care oarecum inca lucesc, dar parti care sunt mate deja de la uleiuri, pe unde au fost aplicate. Intrebarea #2 Cum procedez sa obtin finish-ul semimat PESTE TOT? De obicei mai dadeam un strat lucios, apoi direct mat. Cu foarte mici exceptii, am scos-o la capat relativ decent pana acum, dar ceva imi spune ca nu asa se face.

3# Intrebarea 3: Cu ce produs ati avut experienta cea mai buna, ca din lac lucios sa scoateti semimat (eventual acrilic) ? Aici se pune problema sa nu devina laptos/opac, alt fenomen minunat.

Practic partea de decal si de luciu/finish e ce poate sa distruga 3-4 luni de lucru imediat.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2021 - 08:19 AM

1. Intr-adevar, multe decaluri rezista la zemuri. Eu am folosit, ca ultima solutie, Nitrosolv. Dar este fiarte riscant. Pe de alta parte, in fața Hypersol-ului, nu stau multe decaluri!
Zemurile pentru calmat decalurile, nu se pun baltit, ci doar trebuie sa "umezeasca" decalul. Si, important, pensula nu trebuie sa depaseasca suprafata decalului.
Eu folosesc lacuri de la Gunze. Foloseam lac auto Sinto, lucios, dar nu se mai gaseste.
2. Toata suprafata mechetei se lacuieste lucios, inainte de a pune decalurile. Asa ai pregatita suprafata pentru ce urmeaza.
Dupa ce ai terminat cu uzurile, evidentierile de detalii si alte "-inguri", suprafata se acopera cu lac lucios, semimat sau mat, dupa caz. Tot lacuri Gunze sau Tamiya.
Este bine ca natura lacurilor sa difere: email/laquer alternat cu acrilic. Este bine sa treaca citeva zile bune de la primil lac, la al doilea.
3. Foloseste lac dedicat lucios, semimat si mat. Recomand Tamiya sau Gunze. Acopera foarte bine, indiferent de suprafata initiala.
Fenomenul de albire a zonelor in negativ, e din cauza agentului de matuire, care se acumuleaza in acele zone. Am patit cu lacuri de calitate indoielnica.
Cum spuneam, mult timp am folosit lacuri auto, marca Sinto, si nu am avut probleme. Din pacate nu se mai gasesc.
Eu as renunta la Future. Eu nu l-am folosit decit la reparat cupole.

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2021 - 09:26 AM

salut.

am avut si eu niste rateuri complete, asa ca am ajuns la reteta lu' Iedi, care nu a reusit sa dea gres nici macar o data.

pentru luciu - lac lucios gunze (eventual d-ala cu UV cut), diluat cu levelling thinner undeva 1/10-1/5).

pentru matuire - lac mat gunze (eventual tot cu UV cut), diluat cu rapid thinner in aceleasi proportii - cu cat il diluezi mai tare cu atat mai semimat ramane.

atat :)

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2021 - 11:33 AM

Eu incerc sa fac avionul lucios ca un banutz cu GX100 foarte diluat cu leveling thinner.

Apoi mat cu TS80 de la Tamiya, cel la spray (decantat intr-o sticulutza) . Daca vreau semimat, mai polishez matul sau mai dau un GX100 extrem de diluat.

Pentru decaluri, am o gramada de solutii, cea preferata in acest moment e Mark setter neo de la Gunze, pentru a pune decalul, apoi, dupa caz, muiere cu cele mentionate aici , la care am adaugat si asta:

https://www.tamiya.c...87205/index.htm

Care e foarte puternic (undeva intre solvaset si hypersol) dar aparent nu ataca deloc vopseaua.

#5 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 15 March 2021 - 09:55 PM

Multumesc mult de raspunsurile multe. Chiar ajuta. Imagine postata
Da, am avut doua rateuri mari, iar ultimul a pus capac pentru ca avea tot felul de parti din rasina deja echipate si pilite bine.

Un alt comentariu legat de experienta din ultimul timp: am observat ca Mark Fit de la Tamyia:
https://dersockelsho...tam87102neu.jpg
functioneaza la mine excelent fara sa atace Future-ul pe care inca il folosesc cu placere (poate nu pentru mult timp). Lucreaza ca un adeziv incolor pentru decaluri, deci nu pare sa atace decalul decat extrem de putin, mai de graba il lipeste si elimina in mare masura silver-ingul. Practic e pe post de Microsol, doar lucreaza o idee diferit. Pana acum Mark Fit nu a reusit nici dupa mai multe aplicari sa porceasca nici vopseaua si nici lacul.

Pe Mark Setter Neo nu am reusit sa il gasesc inca pe stoc in locurile unde ma uit de obicei.




Aceasta postare a fost editata de Dihoru: 15 March 2021 - 09:57 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi