Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, august 2021 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, august 2021

#141 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 August 2021 - 11:04 PM

Citeaza

Armata romana vrea sa se bata !

De fapt vream sa spun ca este vorba de cateva criterii dupa care ofiterii superiori isi pot deduce planul de actiune .

Moralul > era bun in acest caz . Doreau si erau pregatiti sa se bata . In plus cred ca erau in superioritate numerica fata de unguri si bulgari .
Dotarea > era buna sau cel putin la acelas nivel tehnic in cazul in care am fi avut de aface cu ungurii sau bulgarii . Nu stiu daca in cantitate suficienta , sau in superioritate .
Pregatirea era daca nu superioara , cel putin la nivelul ungurilor si bulgarilor , care sa nu uitam , in special ungurii nu au avut nici timpul necesar pentru o pregatire adecvata .

Citeaza

Nu cred ca ar fi permis ca un atac ungar sau bulgaresc sa se poticneasca la Arad sau Mangalia si sa creeze instabilitate in zona.

Nemtii ar fi fost neutrii , cred , nu ar fi participat la lupte . Mi se pare ca ia si spus la un moment dat Hitler lui Antonescu asta , tocmai fiindca miza era mare , nemtii nu-si permiteau o populatie romana ostila in cazul unei oupatii prin forta ,care sa saboteze si sa incetineasca ,daca nu chiar sa impiedice fluxul de petrol si grau necesar armatei germane .
Bulgarii erau mai apropiati de rusi pe criterii de slavism , iar atitudinea nemtilor fata de popoarele slave era cunoscuta . Mai mult Hitler nu agrea nici regalitatea . Cu ungurii erau iritati unii fatza de ceilalti pana la a se lua la bataie ,avand diverse divergente din trecut plus o incompatibilitate de carater intre cele 2 popoare . ,
Apoi mai era Italia ( cum am mai spus) care-si dorea includerea Ro in imperiul lor , avand in vedere legatura latina . Deci ar fi fost improbabil , zic eu , sa aprobe si sa sustina o invazie germana sau ca acestia sa-i sustina militar pe bulgari sau unguri . Exista un episod cand Mussolini a facut o criza de nervi teribila cand a aflat ca Hitler fara sa-l consulte a trimis trupele germane in tzara noastra , desi noi cerusem asta .

Citeaza

Si Nicolae Iorga a fost impotriva arbitrajului, dar acest lucru nu-l face erou.

E vorba de a face ce trebuie intr-o anumita situatie impusa , care este mai presus sau indiferent de ce fel de om a fost pana atunci , 177 , cred eu .
Churchill de exemplu era un betiv neagreat in parlament , care mai initiase si o debarcare sfarsita dezastruos in trecut , dar fatza de mototolul de Chamberlain. , a facut ceea ce se impunea in acel moment . Putea sa piarda si a castigat cu destul noroc , dar atitudinea sa a fost cea corecta si necesara pentru tzara sa si cea agreata de popor , chiar daca nu le-ar fi adus victoria .
Determinarea cu care au luptat in BOB , dupa ce pierdusera la Dunkirk a dovedit asta .

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 August 2021 - 11:20 PM


#142 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 August 2021 - 09:02 AM

ps.
Am uitat sa spun ca teritoriile bulgaresti nu prea erau ale noastre si cred ca trebuiau cedate , dar pt. Transilvania si Moldova consider ca trebuia sa ne batem .

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi