Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, august 2021 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, august 2021

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 August 2021 - 06:15 AM

Imagine atasata: 1280px-Operation_Tidal_Wave_in_1943.jpg

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 August 2021 - 09:17 AM

Cum ar fi fost sa faca : James Cameron 'Tidal Wave ' ,in loc de smiorcaiala aceea de Titanic ... :-D

Cred ca i-as fi iertat toate Macchiurile , Fw-urile si Dornierele .
Apropos de "Dorniere " ,parca in aceasta lupta a fost si un episod in care un Me 110 romanesc ,dupa ce a reusit sa incendieze un bombardier ,la a doua trecere sa apropiat foarte mult si a fost la randul sau doborat de catre mitraliorii bombardierului ranit . Me-ul a degajat in flacari si pilotul ia cerut mitraliorului sa sara . Din echipajul romanesc mitraliorul a reusit sa se salveze suferind arsuri la maini , dar pilotul se pare ca a sarit prea tarziu , fiind gasit decedat . Nu mai stiu daca a cazut si B24.


Un alt episod pe care doresc sa-l amintesc , prin natura inedita ,a fost acea lupta dintre trenul de Flak , Caterpilar si B24(mitraliori) ...
Parca , trenul a reusit sa doboare vreo 7-8 B24 , americanii scapand de el dupa ce unul dintre avioane a plasat o bomba pe linia ferata , in fata locomotivei , facand-o sa deraieze .
... Ce lupta crunta cred ca a fost ... Trenul se zice avea tunuri Flakvierling , camuflate in vagoane de marfa care se deschideau , ... dar din pacate pana acum nu cunosc nici o fotografie reala a trenului ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 August 2021 - 09:49 AM


#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 August 2021 - 10:09 AM

Si un articol interesant despre variatiile si varietatea insignelor( marcajelor ) purtate de bombardierele ce au participat la misiune

https://www.low-leve...sti-defenses-2/

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 August 2021 - 10:15 AM


#4 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 01 August 2021 - 12:51 PM

Roboti de lupta ai armatei ruse, prezentare in premiera:

Kungas

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 August 2021 - 02:53 PM

Un interviu cu un veteran american al raidului de la Ploiesti . Pilotul lui The Sandman .La minutul 33 :45 aminteste de batalia cu acel tren . ... Spune ca au pierdut vreo 20 de avioane din vreo 40 acolo . Sa le fi doborat toate acel tren ...(?!) .
In fotografia prezentata se pare ca nu este Caterpilar , fiindca acesta se zice ca nu avea tunuri de 88 .

https://www.youtube....h?v=a6tkTqUmi9I


Ps. Nu stiti cumva vreun documentar bun despre TW facut si de ai nostri ?

Postat aici va rog ,daca doriti .

Ps.... Zice apoi ca erau si alte tunuri camuflate cu capite de fan ,pe traiectoria lor de zbor .

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 August 2021 - 03:46 PM


#6 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 August 2021 - 06:42 PM

Vezi postareadany, la 01 August 2021 - 09:17 AM, a spus:

...
... Ce lupta crunta cred ca a fost ... Trenul se zice avea tunuri Flakvierling , camuflate in vagoane de marfa care se deschideau , ... dar din pacate pana acum nu cunosc nici o fotografie reala a trenului ...


Salut Dany
Uite aici singura poza de care imi amintesc in acest moment, par a fi 88-uri tunurile.
Poza este din cartea Aeronautica Romana in al Doilea Razboi Mondial de la Editura Modelism, pagina 111.

Imagine atasata: ploiest flack.jpg

LE: e aceeasi poza se pare ca si in documentarul postat de tine mai sus

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 01 August 2021 - 06:46 PM


#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 August 2021 - 07:06 PM

Astăzi, 1 august, este ziua tanchiștilor.
O filmare cu tragerile reale executate de Leoparzii noștri, în Polonia.
Țintele sunt proiectile luminoase, trase de o subunitate de aruncătoare, americane.

https://youtu.be/OgoN5gDqKps

Comandiru alor noștrii, are o engleză în el...ceva de speriat.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 August 2021 - 07:08 PM


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 August 2021 - 07:54 PM

Citeaza

Salut Dany
Uite aici singura poza de care imi amintesc in acest moment, par a fi 88-uri tunurile.
Poza este din cartea Aeronautica Romana in al Doilea Razboi Mondial de la Editura Modelism, pagina 111.

Salut Mgc , multumesc mult pentru poza si interes . :hi: :friends:
Da . Cunosc fotografia , dar se spune ca nu acela ar fi fost acel tren , desi si acesta ar fi fost fotografiat in zona .

Actiunea se spune ca sa desfasurat din mers , adica trenul era in miscare pe parcursul atacului . Spunea si pilotul american ca fumul locomotivei era negru semn ca bagau carbuni ( altfel e de regula gri ) si nu se inalta ci era chiar la baza cosului , asta insemnand ca trenul avea viteza .
Totodata se spune ca au scapat de el plasandu-i o bomba pe sine , chiar inaintea locomotivei , ceea ce a dus la deraierea acesteia .

Fiind in miscare , imi vine greu sa cred ca inarmat cu tunuri de 88 mm ar fi putut sa sa manevreze , ocheasca cu calculatoarele si sa traga precis fara sa aiba apoi si probleme din cauza recului .


Revenind la trenul nostru , ,... nu mai stiu exact unde am citit ... dar martorii evenimentului spuneau ca ar fi avut tunuri AA cu 4 tzevi , asadar flakvierling si ca vagoanele aratau ca unele obisnuite de marfa ,pentru mascare , dar ca peretii se rabatau ,in momentul atacului , dezvaluind armamentul .

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 August 2021 - 07:56 PM


#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 August 2021 - 08:01 PM

Citeaza

O filmare cu tragerile reale executate de Leoparzii noștri, în Polonia.


:-D Hehe , Longinus . ( Gepard )

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 August 2021 - 08:04 PM

La înălțimea la care veneau americanii, tunul de 88 nu prea avea eficiență, distanța mică nu era suficienta pentru ca focosul să se armeze(mă refer la muniția aa).
Cu un Flakvierling care te împroașcă cu proiectile de 20, lucrurile stau altfel.
Nu vreau să contrazic pe nimeni, dar nu prea cred ca dintr-un Liberator puteau să lanseze o singură bombă iar restul încărcăturii să rămană în cala bombelor, pentru mai tarziu/ altă țintă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 August 2021 - 08:05 PM


#11 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 August 2021 - 08:10 PM

În "Bine ați venit în infern" îmi amintesc că autorul descrie o lovitură trasă de un 88 romanesc, proiectilul nu a explodat, ci a traversat toată aeronava, care s-a prăbușit peste tun, omorand toți servanții.

Dany, trebuia să pun ghilimele la Leoparzi(pt că din alea reale nu prea cred că vom avea vreodată în dotare)

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 August 2021 - 08:08 PM


#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 August 2021 - 08:20 PM

Citeaza

dar nu prea cred ca dintr-un Liberator puteau să lanseze o singură bombă iar restul încărcăturii să rămană în cala bombelor

Longinus , nu am spus ca a lansat o singura bomba ,probabil puteau fi mai multe dintre care una si-a facut " treaba" ... spuneam ca ia plasat una pe sine ( din ce am citit ) . Deasemenea se spunea ca trenul avea o singura locomotiva si ca a ramas imobilizat dupa deraierea acesteia .Daca ar fi avut o locomotiva si in celalalt capat , probabil ar fi putut sa continue actiunea .

Citeaza

În "Bine ați venit în infern" îmi amintesc că autorul descrie o lovitură trasă de un 88 romanesc, proiectilul nu a explodat, ci a traversat toată aeronava, care s-a prăbușit peste tun, omorand toți servanții.

Da ... mi se pare ca exista ( sau era ) si un monument chiar in acel loc . ... Dar parca imi aduc aminte ca in carte spunea ca proiectilul a explodat in timp ce trecea prin avion luminandu-l dintr-o parte in alta ...(?)

Citeaza

Dany, trebuia să pun ghilimele la Leoparzi(pt că din alea reale nu prea cred că vom avea vreodată în dotare)

:-D
... Unde sa pui leopardul daca noi nu avem nici " gardul " ca lumea vopsit ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 August 2021 - 09:06 PM


#13 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 August 2021 - 10:03 PM

Vezi postareadany, la 01 August 2021 - 07:54 PM, a spus:

Salut Mgc , multumesc mult pentru poza si interes . :hi: :friends:
Da . Cunosc fotografia , dar se spune ca nu acela ar fi fost acel tren , desi si acesta ar fi fost fotografiat in zona .

Actiunea se spune ca sa desfasurat din mers , adica trenul era in miscare pe parcursul atacului . Spunea si pilotul american ca fumul locomotivei era negru semn ca bagau carbuni ( altfel e de regula gri ) si nu se inalta ci era chiar la baza cosului , asta insemnand ca trenul avea viteza .
Totodata se spune ca au scapat de el plasandu-i o bomba pe sine , chiar inaintea locomotivei , ceea ce a dus la deraierea acesteia .

Fiind in miscare , imi vine greu sa cred ca inarmat cu tunuri de 88 mm ar fi putut sa sa manevreze , ocheasca cu calculatoarele si sa traga precis fara sa aiba apoi si probleme din cauza recului .


Revenind la trenul nostru , ,... nu mai stiu exact unde am citit ... dar martorii evenimentului spuneau ca ar fi avut tunuri AA cu 4 tzevi , asadar flakvierling si ca vagoanele aratau ca unele obisnuite de marfa ,pentru mascare , dar ca peretii se rabatau ,in momentul atacului , dezvaluind armamentul .


Presupun ca suprafata de acoperire in jurul Ploiestiului era destul de mare pentru un singur tren sau garnitura de tren astfel foarte probabil sa se fi folosit mai multe astfel de garnituri cu diferite tipuri AA pe ele.

Un interesant articol despre organizarea apararii Ploiestiului se gasete AICI
Pacat ca acele harti, superbe documente istorice acum, nu se pot mari pentru a vedea mai in detaliu diferite aspecte. :cray:

#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 August 2021 - 10:12 AM

[quote name='dany' timestamp='1627842056' post='23766
:-D
... Unde sa pui leopardul daca noi nu avem nici " gardul " ca lumea vopsit ...
[/quote]

Da, dar nici ungurii nu aveau cine știe ce gard vopsit, și totuși au achiziționat cateva zeci de Leoparzi, ultimul desen, plus unii mai vechi, pentru antrenament.
Deci se poate.
Chiar și Gheparzii ăștia care sunt la noi, i-am primit moca, donație de la Bunderswehr.

#15 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2021 - 10:45 AM

Salutare tuturor

Lansarea bombelor dintr-un B24 se putea face in doua moduri:

1. Lansare in salva - adica toate odata;
2. Lansare secventiala - adica plecau pe jumate - prima parte a lansatorului si, urmat de a doua parte, lansatorul fiind impartit practic in doua. Bombardierul avea la dispozitie, pe langa aparatul de ochire tip Norden si un aparat din care putea regla modul de lansare a bombelor. Aparatul se chema intervalometru si se afla pozitionat in partea dreapta a bombardierului. Interesant este faptul ca la unele B 24, care prezentau uzura crescuta a motoarelor, jumatatea din spate a lansatorului de bombe a fost practic anulata, acolo plasandu-se un rezervor suplimentar si el, de asemenea putand fi largat dupa golire.

Intr-adevar, in timpul atacului a participat si un BF 110 (am impresia ca erau C-uri modificate in vanatori de noapte). Avionul doborat era din Esc. 51 vanatoare de noapte, avea WN 1819. Pilotul, Cpt. Ghica Marin a murit in urma parasutarii, altitudinea fiind prea mica. Mitraliorul, Teliban Gheorghe s-a salvat fracturandu-si un picior.
Romania a achizitionat un numar de 12 aparate BF 110 C. Avioanele erau incartiruite pe aerodromul de la Zilistea si aveau inmatriculari germane.

BF 110 C sus amintit a fost doborat de mitraliorul dorsal al B24 "Tondelao" din grupul 389, sergent Lawson. In raportul de dupa lupta - avionul fiind un supravietuitor al TW - echipajul specifica intalnirea cu un bimotor BF 110.
Cam asta-i tot. Sper ca am fost de folos pentru micile lamuriri.

#16 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 02 August 2021 - 11:56 AM

Din cate cunosc s-a reusit oprirea trenului flak doar dupa ce bombardierele B-24 si-au concentrat focul mitralierelor de 12,7 mm asupra locomotivei, pe care in final au reusit sa o ciuruiasca.

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 August 2021 - 02:16 PM

Citeaza

Comandiru alor noștrii, are o engleză în el...ceva de speriat.
L-a avut profesor pe Iliescu! :lol:

#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 August 2021 - 06:34 PM

Multumesc Bogy si Bogdan1 pentru ajutor si interes :hi: :hi:

Citeaza

Deci se poate.

Longinus , ... Da ... , dar acolo nu stiu cat au vrut ungurii sa le ia si cat e o reverenta politica , fatza de nemti , fiindca au fost niste calutzi troieni rai ...

In plus mentenanta acelor tancuri ai va costa enorm iar in caz de paruiala nici nu au cu ce sa le inlocuiasca rapid si mai mult nici nu sint amenintati .

Polonezii in schimb , care au nevoie de tancuri moderne , am intales ca vor sa treaca pe Abrams , tocmai din motive de ,mentenanta , cantitate , upgradare etc.

Citeaza

L-a avut profesor pe Iliescu! :lol:

Ehee , Z, pana la
" da dacs (ducks ) cam from da tracs ( trucks)" mai e ... :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 August 2021 - 06:59 PM


#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 August 2021 - 07:28 PM

Iliescu si limba engleza
Un belgian, un francez si Ion Iliescu sunt chemati la interviu pentru o slujba bine platita in Londra.
− Vreau sa-mi formulati o fraza care sa contina urmatoarele cuvinte : GREEN, PINK, YELLOW.
Belgianul spune :
− I wake up in the morning, I eat a yellow banana, a green pepper and in the evening I watch the Pink Panther on TV.
Francezul spune :
I wake up in the morning, I see the yellow sun, the green grass and I think to myself, I hope it will be a pink day.
Iliescu spune si el :
− I wake up in za morning, and i hear za phone: green… green… green… so i pink up the phone and I say … yellow?

#20 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 August 2021 - 06:32 PM

.

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 August 2021 - 07:19 PM


Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi