Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, august 2021 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, august 2021

#41 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 August 2021 - 02:09 AM

Bravo Pompierilor Romani ! :wub:
Sa se intoarca cu bine toti !

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 August 2021 - 02:18 AM


#42 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2021 - 12:54 PM

Cum dulaii ajung catei docili:
https://www.youtube....h?v=PIKGmaXmfCQ

#43 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2021 - 11:48 AM

Ceva interesant. Ar trebuii sa ne puna pe ganduri:

https://www.lovendal...nterviu-socant/

#44 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2021 - 12:02 PM

Vezi postareabogy, la 12 August 2021 - 11:48 AM, a spus:

Ceva interesant. Ar trebuii sa ne puna pe ganduri:

https://www.lovendal...nterviu-socant/

Sa ne puna pe ganduri numarul de morti. Sa ne puna pe ganduri cum a fost coplesit sistemul ATI.
Ca s-a profitat politic si financiar de acest necaz e alta treaba. Si de razboaie sa profita in acelasi mod.

In rest, articolul parca este scris de scrofita aia numita Sosoaca.

Mai apoi, sa ne hotaram: ori e mana criminala a Chinei, ori e manipularea criminala a Occidentului.

Aceasta postare a fost editata de flo: 12 August 2021 - 12:03 PM


#45 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 August 2021 - 03:03 PM

Flo, bunule prieten, eu merg pe prima versiune indicată de tine, mixată cu ceva și din a doua.
Totuși, un american ajuns celebru, spunea demult:
"Poți să păcălești câțiva oameni tot timpul și toți oamenii o vreme, dar nu poți să păcălești toți oamenii, tot timpul"

Valabil inclusiv pt scrofițe.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 August 2021 - 03:04 PM


#46 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 August 2021 - 05:18 PM

Atitea prostii s-au spus despre pandemia asta, incāt ce mai conteaza inca una!

#47 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 August 2021 - 07:03 PM

Citeaza

Ceva interesant. Ar trebuii sa ne puna pe ganduri:


Mie mi se pare o manipulare clasica .
Iau un pic de adevar il amesteca cu minciuna si intorc invers mesajul .

Nu doresc sa mai intru in amanunte , dar consider ca ... daca vaccinul este optional ( fara adaos de dramatism cine doeste il face , cine nu , nu ) , masca si spalatul mai des pe maini ar trebui sa fie obligatorii . Nu doar pentru igiena , nu fiindca de fapt nu deranjeaza cu nimic si nici macar din frica . Pentru mine este un gest de respect solidaritate si afectiune fatza de semeni . .Mesajul pe care il transmit purtand masca este ca doresc sa fie / fim cu totii bine .
Ce mi sa parut interesant este ca ( cel putin prin CJ) majoritatea dintre cei ce purtau masca erau copii , tinerii . Si nu o faceau din teama ,ci fiindca doreau sa-si protejeze bunicii sau parintii ... etc.

Francezii aia saracii cu " Liberte" -ul lor , consider ca pe langa faptul ca nu au nimic de-a face cu libertatea daca au pus botul asa de usor la manipulari menite sa le destabilizeze tzara ,mai sint si egoisti .


----
Dar despre cu totul altceva doream sa vorbesc .
In ultimele zile ma uit des pe clipurile grecilor , ca sa aflu noutati despre cum decurge operatiunea de stingere si sa vad in actiune diversele echipamente ale tzarilor care au trimis ajutoare . ... M-au impresionat foarte TATRA -urile slovacilor . Am inteles ca pot aborda cu ele si terenuri dificile .

https://www.youtube....h?v=lqT0i2s0x2Q
https://www.youtube....h?v=TcYcpZm02xM

Ps . Intr-unul dintre comenturi cineva ai poreclise pe romani " cei rapizi" , pe sarbi " cei tacuti " iar pe slovaci " bestiile" ( "scary " ) :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 August 2021 - 07:29 PM


#48 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2021 - 07:42 PM

Intr-o anumita masura pot acele TATRE sa patrunda in teren dificil. Meritul lor important este ca pot transporta cantitati foarte mari de apa pe drumuri neamenajate. Terenul dificil poate fi lasat in seama unui UNIMOG.

Masinile romanilor pentru incendii de padure nu le cunosc. Sunt totusi curios de ce au redus garda la sol cu acele cutii.

#49 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 August 2021 - 11:31 PM

Citeaza

Masinile romanilor pentru incendii de padure nu le cunosc

Multumesc Flo pentru informatii .
Zice in primul clip ca sint 6 autospeciale pentru stingerea incendiilor de padure . Cred ca sin MAN-urile , cele cu grilaj de protectie ranforsat in fatza si cabina . Masinile de interventie cred ca sint IVECO , iar cisternele si camioanele auxiliare RENAULT .

https://www.youtube....h?v=0RH2SvNABAk

Aici imagini de detaliu auto . MAN
https://www.youtube....h?v=8-Eiim1gZ6k

Alte detalii , din teren

https://www.youtube....h?v=wjBtRdQv4bg

Alaturi de ei se afla si pompierii moldoveni ( :-) )

https://www.youtube....h?v=xxPsqrF8Fpw

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 August 2021 - 11:45 PM


#50 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 August 2021 - 08:20 PM

. Caracteristicile tehnice ale masinilor noastre de pompieri MAN in presa greceasca . Se pare ca au fost impresionati de ele .

https://www.youtube....h?v=aDLKZLa8fNM

" The convoy of the Romanian fire brigade that arrived in Greece to help put out the fires stole the show. But what are the state-of-the-art fire engines that make it up? It is true that the Romanians brought with them some of the best firefighting vehicles in their possession. Among the IVECO and Renault that came to Greece, the crimson MANs stood out with the big "bull-bars" in their front part. These are the newest vehicles of the country's fire service, which started to be delivered only last February as part of the European Union-funded project to strengthen Romania's fire trucks. In total, Romania received 30 state-of-the-art MAN TGM 18,320 4X4 fire trucks, specially adapted for forest fires. They are characterized by their very large operational capabilities in any type of soil, while through their special water jet cannon, they can intervene in a fire without having to expose their personnel. The water capacity is 3,000 liters and the filling of the tank can be easily done by lakes, rivers, etc. without requiring a pressure source, thus having a great advantage in filling even in remote areas. Their engine is the top version of the 6.9 liter 6-cylinder diesel from MAN (owned by the VW Group), which delivers 320 horsepower. Combines with the 12-speed automated TipMatic transmission, which offers different operating modes depending on the type of ground or the maneuver that its driver wants to do. ----------------- "

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 August 2021 - 08:55 PM


#51 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 August 2021 - 10:41 PM

Si o fotografie de grup cu pompierii din tzarile care au acordat ajutor . Al nostru cred ca este cel care sta guguli ... judecand dupa forma capelei ce pare mai dreapta in partea din fatza , tip " army" ... si a carei forma imi si place cel mai mult .Cel moldovean nu stiu care este ...

https://www.youtube....h?v=f4rsfb5P9_Y

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 August 2021 - 10:52 PM


#52 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 August 2021 - 01:42 AM

As mai dori sa adaug un comentariu , fiindca ma gandesc ca este o problema la care am putea sa reflectam si noi , pentru viitor .

Am citit din comentariile grecilor cat de multi isi acuza guvernul ca ia " orbit" cu iluzia unei superioritati prin retorici nationaliste ,fara realitatea unei economii functionale bazate pe responsabilitate , competenta , munca ( etc.).

Iar cand a aparut o problema au clacat , fiind depasiti trhnic si material si nepregatiti profesional , chiar daca darji .

Si fiindca am vorbit de greci , vreau sa va pun si un clip cu o " masinarie" ce mi-a placut foarte mult , de la ei . Erickson Sikorsky ( pe muzica de Creedence Clearwater Revival: Fortunate Son ... dar dupa mine , parca nu e la fel daca nu auzi sunetul unui Bell UH-1 pe piesa aceasta ... :-D )

https://www.youtube....h?v=mk3Sq3V5Idk

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 August 2021 - 02:02 AM


#53 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2021 - 08:30 PM

Vezi postareadany, la 13 August 2021 - 08:20 PM, a spus:

. Caracteristicile tehnice ale masinilor noastre de pompieri MAN in presa greceasca . Se pare ca au fost impresionati de ele .

https://www.youtube....h?v=aDLKZLa8fNM

" The convoy of the Romanian fire brigade that arrived in Greece to help put out the fires stole the show. But what are the state-of-the-art fire engines that make it up? It is true that the Romanians brought with them some of the best firefighting vehicles in their possession. Among the IVECO and Renault that came to Greece, the crimson MANs stood out with the big "bull-bars" in their front part. These are the newest vehicles of the country's fire service, which started to be delivered only last February as part of the European Union-funded project to strengthen Romania's fire trucks. In total, Romania received 30 state-of-the-art MAN TGM 18,320 4X4 fire trucks, specially adapted for forest fires. They are characterized by their very large operational capabilities in any type of soil, while through their special water jet cannon, they can intervene in a fire without having to expose their personnel. The water capacity is 3,000 liters and the filling of the tank can be easily done by lakes, rivers, etc. without requiring a pressure source, thus having a great advantage in filling even in remote areas. Their engine is the top version of the 6.9 liter 6-cylinder diesel from MAN (owned by the VW Group), which delivers 320 horsepower. Combines with the 12-speed automated TipMatic transmission, which offers different operating modes depending on the type of ground or the maneuver that its driver wants to do. ----------------- "

Apare o scurta secventa cu un alt tip de autospeciala fabricata pe sasiu MN la ROMPRIM. Masini receptionate in decembrie 2015 (la care am participat) si inceput de 2016. Nu au legatura cu masinile din Grecia . De unde or avea filmuletul?

Aceasta postare a fost editata de flo: 14 August 2021 - 08:30 PM


#54 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 August 2021 - 05:18 AM

Citeaza

De unde or avea filmuletul?


Nu stiu Flo ... :-D
Ma gandesc ca atunci cand sa facut filmuletul de prezentare a masinii > link jos ... ( aceeasi locatie , acelas anotimp , aceeasi masina)
... Ar fi putut sa fie vreun pompier care a filmat ( min 1:03 e in pozitia buna chiar la cadrul cu apa siroind lateral pe masina , iar la min 2:08 pare ca tine ceva in mana si urmareste miscarea vehicolului ) sau de la vreun operator din echipa , care a filmat neprofesionist ( incadrarea si oamenii care intra in cadru) .

https://www.youtube....h?v=ggwT9LsRcQs

Aceasta postare a fost editata de dany: 16 August 2021 - 06:10 AM


#55 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2021 - 08:59 AM

Cat pe ce sa scape sub pres retragerea din Saig.. Kabul :

Imagine atasata: c0a932cb-b953-4309-b9f3-8477ac2f85b4.jpg


...cu aferenta apocalipsa zombie a celor care au visat visul american :

Imagine atasata: 0c7d4368-8a29-4e56-a490-f6bbe3b4c30e.jpg

#56 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2021 - 01:06 PM

nu prea imi sta in obicei sa fac politica (mai ales pe un site cu un alt profil), dar mi se pare incredibil de trist cat de idioti am devenit ca rasa ... atunci cand nu doar ca nu invatam nimic din greselile trecutului, dar le mai si repetam.

#57 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2021 - 04:31 PM

Da, dar unii repeta metoda de a obtine profit. Acestia nu prea apar in imagini legate de eveniment. Sa nu i ignoram.

#58 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 August 2021 - 04:38 PM

Citeaza

...cu aferenta apocalipsa zombie a celor care au visat visul american


... Ce ciudat , ..

. Pare ca atunci cand pleaca americanii lumea e trista chiar disperata ,;iar cand pleaca rusii toti se bucura . ( :-D )

Citeaza

atunci cand nu doar ca nu invatam nimic din greselile trecutului, dar le mai si repetam.


Alexelu si eu as tinde sa cred asta ... dar de fapt , daca stai sa te gandesti , istoria se schimba si uneori intr-un mod neasteptat , cu tooate ca pare ciclica .
Uite de pilda Vietnam .
Dupa ce i-au batut pe americani , sub regimul comunist au saracit , apoi au reluat legaturile cu americanii dupa caderea comunismului , ajungand ca acum sa se dezvolte economic cu ajutorul american , oferindu-le in schimb un parteneriat impotriva chine(J)ilor. .

#59 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 16 August 2021 - 05:13 PM

[quote name='1-0-9' times

...cu aferenta apocalipsa zombie a celor care au visat visul american :

[/quote]

Asa e! cu un mic amendament: la retragerea sovieticilor din Afganistan, nu prea se buluceau afganii in avioanele AEROFLOT; nu o fac nici acum . Deh, nu cred ca a auzit cineva de visul rusesc.

#60 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 August 2021 - 06:00 PM

Afganistanul s-a dovedit,de-a lungul secolelor, o nucă tare de tot.
Cele mai mari puteri ale vremii lor, au īncercat să-l domine, stăpanească
civilizeze, etc.
Nu au reușit.
Imperiul britanic, Uniunea
Sovietelor, USA...nici una, nimic. Toate au fost nevoite să se retragă cu coada īntre picioare.
Motivele sunt multe si nu vreau să continui pe tema asta.Cine uită istoria, riscă să o repete.

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi