Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, septembrie 2021 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, septembrie 2021

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 September 2021 - 06:46 AM

Studiu de caz.
Imagine atasata: 20210407_150149.jpg

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2021 - 10:00 AM

Subiect de toamna (via RoMilitary) ... Protest al sindicatelor din industria de aparare impotriva Min. Economiei


https://www.rumaniam...a-min-economiei

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2021 - 12:03 PM

Un alt subiect interesant ( to RoMilitary ) . E despre Astan > Comandantul trupelor speciale afgane, primele explicatii: https://www.aktual24...si-sunt-furios/

E de citit .

M-am oprit insa la un paragraf care... parca e scris de un roman ...Atara doar ca la noi nu este vorba doar de armata , dar efectele sint aceleasi .
Problema e ca nu sint "strainii" cauza aici , iar rezolvarea nu este prin forta , oricat am fi de indignati , ci prin educatie ( nu ma refer aici numai la scoala , ci si la impunerea unei conduite demne a individului in particular ) . Zic eu .
Corectitudinea , profesionalismul si accesul pe merit la locurile de munca in domeniile si institutiile statului . ... Altfel , vin "talibanii " .

(...) Totusi, nu pot ignora cel de-al treilea factor. Pentru ca americanii nu puteau face prea multe cand venea vorba de coruptia bine documentata care ne putrezea guvernul si armata. Aceasta este cu adevarat tragedia noastra nationala. Atat de multi dintre liderii nostri – inclusiv in armata – au fost instalati pentru legaturile lor personale, nu pentru pregatirea lor. Aceste numiri au avut un impact devastator asupra armatei nationale, deoarece liderii nu aveau experienta militara necesara pentru a fi eficienti sau pentru a inspira increderea oamenilor carora li se cerea sa isi riste viata. (...)

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 September 2021 - 12:35 PM


#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2021 - 01:45 PM

Netherlands Trip 1970 / Dutch Armed Forces
Clip de prezentare .

https://www.youtube....h?v=lncwby3ygjE

... Mda ...chitara electrica face totul ... Parca altfel se-nvarte senila si salta aveonul ... Si "nederthezerlandesdezii" aceia ,,cat ai spune "Dutch" au si tzashnit ...

La noi ... pa gutza , :blink: ... dupa vreo 50 de ani ...dacat pdf-uri , penzii , burtzi si las ca ne ajuta altii .....

Concluzie : Cred ca trebuie schimbata "muzica" la ministerul armatei ... Dar nu cu " tolanescu " ala ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 September 2021 - 02:35 PM


#5 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2021 - 02:18 PM

Dany, cred ca mare parte a industriei "de aparare' este deja iremediabil terminata.

Despre coruptia de la afgani. Pai sefii/comandantii erau cei stabiliti de americani(aliati), dintre cei pe care ii considerau acestia ca sunt de incredere. INCREDEREA era principalul criteriu. Acesti comandanti aveau obligatia sa vegheze la bunul mers al activitatilor din subordine. Ori acestia nu erau capabili in primii ani sa mentina un nivel elementar de disciplina. Imi pavestea un ofiter care a fost instructor pt forte de ordine, ca in fiecare dimineata avea unul sau mai multi afgani care isi vandusera ba bocancii, ba altceva din echipament. Iar ofiterii afgani considerau ca este dificil sa-i pedepseasca. Iar americanii erau ingaduitori. Asa credeau ca le castiga bunavointa.

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2021 - 05:27 PM

Citeaza

Dany, cred ca mare parte a industriei "de aparare' este deja iremediabil terminata.

Flo ,
Eu ma refer la ceea ce mai este .
De exempliu nu mai au sudori si cei care mai sint se vor pensiona curand . Aici trebuie gandita de dinainte o strategie pentru a forma si apoi angaja tineri . Cand se vor sesiza ca au o problema .?
Din ce am inteles , insa e ca ei isi saboteaza cu buna stiinta industria de aparare , fiindca castiga bine facand afaceri cu produse de-a gata din afara .

Citeaza

Pai sefii/comandantii erau cei stabiliti de americani(aliati), dintre cei pe care ii considerau acestia ca sunt de incredere. INCREDEREA era principalul criteriu. Acesti comandanti aveau obligatia sa vegheze la bunul mers al activitatilor din subordine.


. Au avut incredere in ei si s-au inselat , dar nu era vina lui " batman" ca erau corupti . A mers atata timp cat au fost cu ochii pe ei , drept dovada unitatea din care facea parte acel comandant , dar nu ar mai fost in regula conform principiilor americanilor daca ar fi stat cu parul sau nagantul in ceafa lor tot timpul .

La fel si la noi , faptul ca politicienii nostri sint niste nenorociti sau habarnisti nu este vina nemtilor sau englezilor , americani , ... etc.
Multi au avut posibilitatea sa invete la universitati si scoli bune , fiindca nu cunosc unul care sa nu fi avut legatura cu clasa conducatoare de dinainte de 89 ( poate doar Clotilde Armand ) , fie partidul , fie armata sau militia . Asadar privilegiati , avand toate conditiile la dispozitie pentru a se forma personal si profesional . Dar ca nu sa prins nimic de ei si mai rau fiindca au caractere indezirabile este problema indivizilor .
Ca pot fi folositi potrivit intereselor altora , este posibil , dar nu-i inculpa in primul rand pe cei ce se folosesc de ei . Cu atat mai mult cu cat acestia din urma poate nici nu stiu ca nu sint de incredere sau cat de corupti sint . .



-------
Dar , despre altceva doream sa vorbesc .
Observati din text cat de mare era dependenta de americani . Cat timp acestia ai coordonau , le asigurau sprijinul si ai dotau , au avut succes in lupta cu talibanii . In momentul in care nu au mai avut acces la tehnologia americanilor ,avand si antrenamentul bazat pe acea tehnica , si fara coordonarea americanilor si -au dat " shutdown " .
Mi se pare interesant ca americanii nu si-au dat seama ca se va ajunge la acea prabusire catastrofala a armatei afgane , fiindca daca le-au luat totul si afganii aveau antrenamentul bazat pe acel model nu aveau cum sa reziste mult .. .

Cred ca avem foarte mult de invatat de aici
Fiindca nu putem sta si astepta ca aliatii sa faca totul . Fara o industrie de aparare functionala proprie care sa asigure tehnica si mentenanta si fara investitia in centre de invatamant performante si actualizate care sa asigure antrenamentul trupelor si cadrelor , nu am fi prea departe de acea situatie in care au ajuns afganii .
Cred ca ar trebui sa ne aducem si noi aminte ca " asa cum ne asternem , asa dormim " .

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 September 2021 - 06:15 PM


#7 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2021 - 06:44 PM

Eu ma refeream chiar la ceea ce consideri tu prin "la ceea ce mai este".
Din 2016 nu am maifost la Moreni. Situatia disperata a uzinei era "salvata" atunci prin faptul ca prinsesera un contract de RK pentru TAB-uri. Nu modernizare. Reparatie pura. Acelasi motor SAVIEM, aceleasi CV de Sf Gheorghe.
Cu ce piese? Vai de ei cat de mult se puteau chinui sa repare masinile alea.
Personal imbatranit. Si cel ingineresc. Si nici atractivitate nu prea exista. Caci salariile sunt mici si nici nu au ce invata cei tineri. Tehnologie? Sa nu vorbim. Nu sunt nici la nivelul de dinainte de 89. Exceptie faceau vreo doau masini unelte noi. A disparut forja. Au disparut prese. Pur si simplu Min Ind a hotarat ca in cateva zile sa elibereze niste hale. Ce nu pot lua, ramane bun pierdut. Si uite asa nu au luat cateva prese mari. Care mai tarziu, spunea acelasi Bucuroiu (seful sindicatului) ar fi fost vandute in strainatate. Ca fier vechi, ca utilaj, nici nu mai avea importanta.
Fostul director Manu si cu Bucuroiu s-au chinuit sa tina in vita uzina. Inteleg prin tinut in viata, faptul ca mai scoteau un prototip, mai reparau ceva, mai o confectie metalica. Caci puteau sa zaca numai cu ajutorul de stat.
Manu si Bucuroiu cred ca se refereau prin sabotare, la un episod petrecut prin America Latina, atunci cand un diplomat roman (cica o doamna) ar fi descurajat/indepartat pe cei care s-ar fi interesat de produsele celor de la Moreni. Diplomatul roman ar fi spus ca nu risca sa se compromita recomandand o uzina care nu a mai vandut ceva de atatia ani.
Ce e trist la Moreni este faptul ca oamenii de acolo, au reusit sa scoata un prototip datorita faptului ca au contribuit cu bani din salarii. Spre deosebire de altii, chiar s-au straduit. Peste cativa ani au reusit sa fabrice o cutie blindata care respecta nivelul de protectie pretins pt noile transportoare din NATO.

In schimb producatori privati, ROMAN sa zicem, nu se agitau sa fie atenti la cerintele dintr-o specificatie. Ori cumparai ce fabricau ei, ori ii lasai in pace.
Cam asa au procedat si cei de la ARO.

Aceasta postare a fost editata de flo: 01 September 2021 - 07:36 PM


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2021 - 07:23 PM

Citeaza

Ce e trist la Moreni este faptul ca oamenii de acolo, au reusit sa scoata un prototip datorita faptului ca au contribuit cu bani din salarii. Spre deosebire de altii, chiar s-au straduit.


Da ... .

SAUR 2 ( " Dinosaurul " ) , cred ca era .

https://www.youtube....h?v=yDH46Jz27WA

... si Irak tin minte ca le-ar fi dorit .

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 September 2021 - 07:40 PM


#9 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2021 - 12:38 PM

Vezi că dacă te ei de guta și mirifica lui arta sonora, nu recunoști valorile ieuropene. Ie și ei o minoritate, ca multe altele cu drepturi mai multe decāt majoritatea.

#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 September 2021 - 07:40 PM

Nu m-am luat de gutza ... eu vorbeam de armata . :-)

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 September 2021 - 03:31 PM

Despre armata elvetiana cca 1972 .

Istoria uniformei lor de camo : Interesant, ,fiindca era o versiune imbunatatita a unui model de camo german aparut in incheierea WW2 , cu proprietati de camuflare IR (nemtii astia ... ) . . https://www.youtube....h?v=h3ET-ONzLF0

Via RoMilitary . Tactici de razboi . Un clip fain cu scenarii realistice si masinarii interesante ca " Hetzer " G 13 in rol de atacatori , modificate pentru a arata ca niste blindate sovietice . https://www.youtube....h?v=ZvjkLvCW1V8

... si desigur casti elvetiene :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 September 2021 - 03:55 PM


#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 September 2021 - 04:48 PM

... Si in armata lor vad ca au fost introduse reforme care le limiteaza numarul si probbil activitatea ...
De pe wiki .

" The reform "Army XXI" replaced the previous model "Army 95" and was adopted by popular vote in 2003, reducing manpower from 400,000 to about 200,000 personnel, with 120,000 receiving periodic military training and 80,000 reservists who have completed their total military training requirements.[7] A further reform effective in 2018 heralded the reduction of forces to 100,000 members. "

https://en.wikipedia...ss_Armed_Forces

#13 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2021 - 08:36 PM

La elvețieni chiar nu contează. Din totdeauna și-au asigurat neutralitatea prin sistemul bancar.

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 September 2021 - 08:03 PM

" Epopeea " troleibuselor DAC 117 in Colombia . ( nici nu stiam ; am gasit intamplator cautand cu totul altceva ...)




http://www.tramz.com/co/bg/b/bs.html

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 September 2021 - 08:42 PM


#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 September 2021 - 10:10 PM

Se mai pot observa si aici , cand erau noi , chiar si un cadru cu interiorul . La min 1 :13: 31 si cateva secvente mai incolo .
Pacat ca nu gasesc tradusi in engleza documentarul , desi se poate intelege despre ce e vorba .

https://www.youtube....h?v=Am0cDCJypcY

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 September 2021 - 10:29 PM


#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 September 2021 - 08:07 PM

Se īntamplă și minuni.
Īntr-o săpt.are deja 3 mil de vizualizări.
Īn sfarșit:
https://youtu.be/pAzEY1MfXrQ

#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 September 2021 - 10:02 PM

Hehe ...

Ce petreceri mai dadeau parintii mei , impreuna cu parintii pretenarilor mei ( de dinainte de clasa 1) pe muzica aceea ... :-D

Nice !

#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 September 2021 - 11:38 AM

Frate ,da-i o liniste pe aici ... zici ca au venit "facturilii " ( foncirea) ... :cray:

Un documentar placut "Come Fly With Me ", despre istoria Pan Am https://www.youtube....h?v=VcgoUSs5WCY

Povestea este narata de Honor Blackman ( aka Pussy Galore ).

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 September 2021 - 11:59 AM


#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 September 2021 - 03:01 PM

Ultimele imagini ale cartierului Uranus ( scurt clip) ... sau " pacientii " vs (str.) " Sapientei " .


https://www.digi24.r...i-uranus-308945

Aceasta postare a fost editata de dany: 20 September 2021 - 03:03 PM


#20 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2021 - 04:24 PM

Da, fratilor. Sapientei, Putul cu Apa Rece, fostul turn al STS-ului de azi, mai jos Sfintii Apostoli.
Case frumoase dar si multe maghernite.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi