Forum Machete,Modelism,Hobby: Longinus - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Longinus Încă un deces in luna septembrie

#21 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 28 September 2021 - 01:42 PM

Dumnezeu să il odihnească în pace! Amintirea lui va ramane vesnic in inimile noastre.

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 September 2021 - 07:04 PM

Longinus? Nu-mi vine sa cred!!!! Chiar am ramas fara cuvinte...
Un om cu multe cunostinte, aplecat spre istorie si nu numai, atent la detalii...
Nu-mi vine sa cred ca vom vorbi, despre Longinus, la trecut...
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si liniste.

#23 Useril este offline   AniM 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 30-September 21

Postat 30 September 2021 - 12:48 PM

Catre admin.Daca apreciați ca nepotrivită acesta postare, va rog sa nu o publicați.

Dragi membrii ai Forumului,



Cu mare, mare, durere în suflet, am simțit nevoia de vă adresa câteva cuvinte, ca un modest ecou al frumoaselor gânduri pe care le-ați postat pe Forum, la anunțul plecării dintre noi a prietenului vostru, Longinus, iubitul meu soț Daniel Marian.

Imi este extrem de greu sa intru în camera lui de lucru, să văd vitrinele cu lucrările lui dragi, mulțimea de cutii cu machete , ”haosul organizat” de pe birou, cu vopsele, lipiciuri, planuri, culee, aerografe, pensete, pile, cârpe pline de pete de vopsea ce ar putea fi ușor înrămate pe post de artă abstractă, etc etc.

A iubit enorm modelismul, pasiune descoperită încă din copilărie și continuată până in ultimele momente ale vieții , ultima macheta comandată regăsindu-se încă în ambalajul de livrare, lui, nemaiacordându-i-se timpul și bucuria de a o desface și a o vedea.

Vorbea cu mare insuflețire despre subiectele pe care le citea pe Forum, unele nickname-uri ale dumneavoastră fiindu-mi familiare.

M-am cutremurat cand am citit motto-ul pe care l-a ales pentru profilul său de pe Forum.

Şi tu, cel spre bătăi aprins,
Acum eşti potolit şi stins!
N-auzi nici trâmbiţile-n văi,
Nu vezi cum sar grăbiţi ai tăi -
Râdeai de moarte prin bătăi,
Dar ea te-a-nvins.


Acum, dragul meu cu siguranță a găsit acolo unde este , un nou Forum de modelism, unde va deschide topice și va posta, mai ales ca am așezat lângă el o mica cutie cu un biplan, pentru a avea de lucru o vreme .

Cu respect, vin cu o propunere către administratorii formumului.

In măsura în care veți aprecia, aș dori cu ocazia organizării unor concursuri pe teme de modelism, să ofer pentru câștigătorii desemnați de dumneavoastră, câte o machetă din vasta colecție a prietenului vostru Longinus, lucru pe care il voi face cu drag si cu convingererea ca și el ar fi de acord ca unele din neprețuitele lui machete sa ajungă și să fie asamblate de persoane care împărtașesc aceeași pasiune. (Precizez ca nu doresc înstrainarea în alt mod).



Vă mulțumesc pentru frumoasele și alesele cuvinte postate .



Cu considerație

Ani Marian,



Adresa de e-mail :

ani_gref@yahoo.com.



#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 September 2021 - 01:29 PM

Stimata doamna, toata consideratia pentru cel ce a fost sotul dumneavoastra si sincere condoleante.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 30 September 2021 - 01:30 PM


#25 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 October 2021 - 12:09 AM

Sintem alaturi de dumneavoastra si familiilor dumneavoastra in aceasta atat de grea suferinta .

#26 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 02 October 2021 - 08:34 AM

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !

#27 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 03 October 2021 - 05:41 AM

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

#28 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 03 October 2021 - 12:39 PM

O mare pierdere a modelismului de la noi. A plecat un mentor, un exemplu, un mare OM!
Sincere condoleante familiei.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

#29 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2021 - 02:12 PM

Vezi postareaAniM, la 30 September 2021 - 12:48 PM, a spus:

Catre admin.Daca apreciați ca nepotrivită acesta postare, va rog sa nu o publicați.

Dragi membrii ai Forumului,



Cu mare, mare, durere în suflet, am simțit nevoia de vă adresa câteva cuvinte, ca un modest ecou al frumoaselor gânduri pe care le-ați postat pe Forum, la anunțul plecării dintre noi a prietenului vostru, Longinus, iubitul meu soț Daniel Marian.

Imi este extrem de greu sa intru în camera lui de lucru, să văd vitrinele cu lucrările lui dragi, mulțimea de cutii cu machete , ”haosul organizat” de pe birou, cu vopsele, lipiciuri, planuri, culee, aerografe, pensete, pile, cârpe pline de pete de vopsea ce ar putea fi ușor înrămate pe post de artă abstractă, etc etc.

A iubit enorm modelismul, pasiune descoperită încă din copilărie și continuată până in ultimele momente ale vieții , ultima macheta comandată regăsindu-se încă în ambalajul de livrare, lui, nemaiacordându-i-se timpul și bucuria de a o desface și a o vedea.

Vorbea cu mare insuflețire despre subiectele pe care le citea pe Forum, unele nickname-uri ale dumneavoastră fiindu-mi familiare.

M-am cutremurat cand am citit motto-ul pe care l-a ales pentru profilul său de pe Forum.

Şi tu, cel spre bătăi aprins,
Acum eşti potolit şi stins!
N-auzi nici trâmbiţile-n văi,
Nu vezi cum sar grăbiţi ai tăi -
Râdeai de moarte prin bătăi,
Dar ea te-a-nvins.


Acum, dragul meu cu siguranță a găsit acolo unde este , un nou Forum de modelism, unde va deschide topice și va posta, mai ales ca am așezat lângă el o mica cutie cu un biplan, pentru a avea de lucru o vreme .

Cu respect, vin cu o propunere către administratorii formumului.

In măsura în care veți aprecia, aș dori cu ocazia organizării unor concursuri pe teme de modelism, să ofer pentru câștigătorii desemnați de dumneavoastră, câte o machetă din vasta colecție a prietenului vostru Longinus, lucru pe care il voi face cu drag si cu convingererea ca și el ar fi de acord ca unele din neprețuitele lui machete sa ajungă și să fie asamblate de persoane care împărtașesc aceeași pasiune. (Precizez ca nu doresc înstrainarea în alt mod).



Vă mulțumesc pentru frumoasele și alesele cuvinte postate .



Cu considerație

Ani Marian,



Adresa de e-mail :

ani_gref@yahoo.com.



Nu cred ca as putea scrie ceva care sa va aline in acest moment, dar ce pot spune este ca, aici pe forum, Longinus a fost respectat, apreciat si iubit chiar de colegi cu care nu impartasea aceleasi convingeri (de toate felurile: politice, filozofice sau modelistice). Mai existau si astfel de "dezbateri" la care el era intotdeauna documentat, elocvent si cu argumentele "la el".
Asta spune multe despre calitatea sa ca om, nu numai ca modelist. Vom incerca sa ii onoram amintirea, in ciuda letargiei care bantuie in aceasta perioada.

#30 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 06 October 2021 - 09:58 PM

Acum am vazut si eu vestea...fara cuvinte.D-zeu sa-l odihneasca!

#31 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 September 2022 - 11:59 PM

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzz zzzzzzz   Black-Perennials.jpg


#32 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 27 September 2022 - 11:18 AM

Dumnezeu să îl odihnească!
A trecut,deja , 1 an...

#33 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2022 - 08:01 PM

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Ne lipseste.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi