Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, octombrie 2021 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, octombrie 2021

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 October 2021 - 06:49 AM

Imagine atasata: Screenshot_20210314-214527_Pinterest.jpg
O fi român?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 October 2021 - 06:52 AM


#2 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 03 October 2021 - 05:35 AM

Un site cu o multitudine de carti
https://www.libramar...modeling/1-0-12

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 October 2021 - 06:37 PM

Putina politichie ,(fiindca mi-a trezit interesul ceva , mai mult decat altele)

... sau cum ar zice , poate , cehii prin anii 60 " Agitačně-propagační " ...

Karl Marx spunea :
„Istoria se repetă: întâi ca tragedie, apoi ca farsă”.

1945 > https://www.youtube....h?v=s5we8U6Tids
2021 > https://www.youtube....h?v=5I-_H_kq89A ( minutul 19 :49 ...super... , dupa 5 minute au venit cu Dacia ... )

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 October 2021 - 06:39 PM


#4 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2021 - 08:48 AM

Da frate, fara comentarii. Ideea e ca si poporul asta pune botul la "politicieni" gen sosoaca si la partide gen aur. E foarte tragica treaba iar situatia in care ne aflam este intr-adevar disperata. Ideea e ca la situatia asta au contribuit toate partidele inclusiv individul de la cotroceni. Toti "oamenii politici" de la noi sunt adevarati talhari, interesati doar sa faca bani, nu conteaza cum. De starea poporului si tarii asteia nu le pasa absolut deloc.

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 October 2021 - 06:23 PM

Citeaza

Toti "oamenii politici" de la noi sunt adevarati talhari, interesati doar sa faca bani, nu conteaza cum. De starea poporului si tarii asteia nu le pasa absolut deloc.


Da , asta cred si eu .

#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2021 - 08:15 PM

Voi acu aflati asta? Pai tocmai ce spunea Miron Mitrea, ca, pt a fi politician, iti trebuie doua lucruri: sa ai ficat si sa intelegi poltica.
Nu sunt romanii mai fraieri ca altii. Nemtii cum au votat nazisti?

Aceasta postare a fost editata de flo: 24 October 2021 - 08:15 PM


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 October 2021 - 10:50 PM

Flo , eu stiam de dinainte de a intra aur ila guvernare ., pana atunci nu prezentau prea mare interes .
Am pus linkul acesta , cred ca acum vreun 1 an , deja ( tot Malin Bot ) ... https://www.youtube....h?v=8tjqacDBdwQ

.... Cat despre politicienii romani am inceput sa stiu ... undeva in timpul mineriadei ,cand am vazut cine incearca sa deturneze manifestatia si ulterior dupa veniirea minerilor si decaderea insemnatatii revolutiei plus faptul ca nu sa mai pus problema lustratiei .

[quote]Pai tocmai ce spunea Miron Mitrea, ca, pt a fi politician, iti trebuie doua lucruri: sa ai ficat si sa intelegi poltica[quote]

De parca ar sti ce e ala ficat , dupa ce au produs numai fiere ... asa au inteles ei politica ...

Astia nu sint politicieni , Flo ... Astia sint niste coate-goale habarnisti dar cu aere si tupeu , a caror parinti s-au pricopsit la conducere ,dupa venirea comunistilor in 44 , calcand pe cadravele celor indreptatiti prin munca si pricepere sa oranduisca statul dupa 1918 . Fii acelor uzurpatori ,invatati sa nu tina cont de nimic inafara de putere , prosti si lacomi dupa ce s-au imbuibat in pozitii privilegiate in timpul regimului comunist , dupa 89 s-au strans in gasti si au barat orice sansa a vreunor oameni competenti , devotati , si sarganciosi sa ajunga in functiile care le-ar fi permis sa se puna in slujba statului pe merit .

Aceasta postare a fost editata de dany: 24 October 2021 - 10:59 PM


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 October 2021 - 12:24 AM

... Dar problema mi se pare alta , de fapt .
De ce a venit criza aceasta acum , cand trebuia sa primim fonduri cu care ar fi trebuit ( teoretic) dezvoltata infrastructura si modernizate localitati , care ar fi generat o evolutie pe termen lung . ?
Criza sanitara , produsa de simioni si sosocari , cred e doar un factor de destabilizare in plus , dar care nu ar fi prins teren daca ... nu ar fi contribuit la asta si caracterul nostru specific .


Vorbisem mai sus de mineriada , atunci mi se pare ca tarile grupului de la Visegrad au renuntat sa ne mai propuna sa ne alaturam lor , cazand in sfera de influenta ruseaseca , ceea ce ne-a afectat mult , nemaiputand recupera din acel declin , decat in parte si aproape in 20 de ani.
Acum sintem membri si inca unii importanti a Initiativei celor 3 Mari , inca in formare , iar acele fonduri ar fi trebuit sa ne asigure probabil o anumita dezvoltare pentru a pune o temelie statului ,conform unui statut pe care probabil ar fi trebuit sa il avem in regiune ( teoretic) .
... Si ce sa vezi , .. tocmai cand trebuiau sa ajunga fondurile ne-am trezit cu aceasta criza , care ne-ar putea scoate in decor rapid si cu consecinte pe termen destul de indelungat . Basca criza petrolului sii a gazelor , ce vizeaza toate tarile europene , iar pe noi in mod deosebit .

... Desi ... nu-mi place Ciuca ( as fi vrut sa accepte Bolojan) , si nu ma refer la faptul ca a fost ofiter ci la faptul ca nu prea stie sa comunice si e cam molatec . Sper sa fie un organizator mai bun si cu o anumita fermitate caracteristica formarii sale . Aici nu-l acuz pe Iohannis pentru alegere ,posibil ca propunerea sa-i fi venit " la plic" .

Aceasta postare a fost editata de dany: 25 October 2021 - 12:36 AM


#9 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2021 - 12:14 PM

Mai Dany, de AUR nu auzisem pana la alegeri. Cat au obtinut cei din a AUR? 10%? Pai astia produc criza sanitara? Sa fim seriosi. Numai cei f naivi cred asta.

Majoritatea aflata la putere a reusit aceasta "performanta".

Sotia colaboreaza cu o gradinita perticulara. Patroana, cu conexiuni in lume politica bucuresteana, ii spunea zilele trecute ca ei vor functiona, pt ca presiunile de la ambasade si de scoli franceze, americane, finlandeze, etc. au determinat guvernul sa nu le includa in noile reglementari.

Azi patroana ii spunea ca presa a facut taraboi si ca va fi o noua sedinta. Deja s-a anuntat ca se va repara "eroarea". Asta-i politicul romanesc: ba capra, ba iada la aia mai avuti si mai puternici.

Aceasta postare a fost editata de flo: 25 October 2021 - 12:14 PM


#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 October 2021 - 02:52 PM

Citeaza

Pai astia produc criza sanitara? Sa fim seriosi. Numai cei f naivi cred asta.


Nu doar ei, Flo , dar ei o fac cu intentie , cu un scop .

Citeaza

Cat au obtinut cei din a AUR? 10%?


Cca 10% din populatie posibil moarta sau prin spitale din cauza lor , nu ar fi putini .

Citeaza

Majoritatea aflata la putere a reusit aceasta "performanta".

Aceasta e o alta problema si eu o tratez separat . Incompetenta , indolenta , ... etc. , dar nu inadins .

Aceasta postare a fost editata de dany: 25 October 2021 - 02:53 PM


#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2021 - 04:20 PM

Citeaza

Cca 10% din populatie posibil moarta sau prin spitale din cauza lor , nu ar fi putini .

Nu. Nu are legatura. Cum stabilesti tu raportul de cauzalitate pt moartea a 10% dintre victimele covid-ului cu procentul obtinut de aur in alegeri?

Sunt 10%. RESTUL ce fac sau ce au facut?
Ca au scop ca nu au, e mai putin important. Important este daca ei sunt cauza crizei sanitare. Nu sunt ei.
Sunt cei care doreau sa se distreze, cei care erau disperati ca masurile de protectie le afecteaza interesele. Afaceristi, carciumari, artisti, lucratori in domeniile afectate de masuri. Presiunea acestora a fost mult mai puternica ca maimutarelile celor de la AUR. Si pe astia cum sa-i condamni? O familie formata dintr-un bucatar si o ospatarita cum sa aprobe restrictiile? Patroana acelei gradinite care s-a imprumutat sa amenajeze spatiile, sa plateasca testari, cum sa aplaude masurile ? Vezi, e dificil sa judeci.

Dar pot sa judec politicul care e preocupat ba de algeri anticipate, ba mai apoi de nu stiu ce congres, ba sa sarbatoreasca invingerea pandemiei, dar care nu se preocupa sa stabileasca din vreme un program, care sa fie facut public, asa incat potentialii afectati sa poata sa-si caute eventuale solutii.

#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 October 2021 - 05:38 PM

Citeaza

Sunt cei care doreau sa se distreze, cei care erau disperati ca masurile de protectie le afecteaza interesele. Afaceristi, carciumari, artisti, lucratori in domeniile afectate de masuri.


Nu sint de acord , Flo , fiindca toti acestia nu au contribuit interesat la : Art 352 Zădărnicirea combaterii bolilor | Codul Penal - Lege5 . Ori aur asta au facut .

Citeaza

Important este daca ei sunt cauza crizei sanitare. Nu sunt ei.


Sint cei care au actionat deliberat in facilitarea crizei .

Citeaza

Cum stabilesti tu raportul de cauzalitate pt moartea a 10% dintre victimele covid-ului cu procentul obtinut de aur in alegeri?

Presupunand ca adeptii lor ai vor urma din moment ce i-au votat , fiind in acord cu doctrina lor .

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 October 2021 - 05:56 PM

Nu AUR sunt principalii creatori ai crizei medicale, ci incultura, retelele de socializare, biserica, prin popii ei de frunte. Sa dai pe net, ca avocado face bine la covid, pentru ca are pH ...26,5!!!!, si sa crezi asta, sa mesteci seminte de chimen, pentru ca combate covidul, spune multe despre nivelul de educatie. Sa spui, in biserica, ca aghiasma e mai buna decit vaccinul, sa afirmi ca ramâi steril, ca iti cresc solzi de peste, e o
cretinitate pe masura celor ce o propaga.
Toata lumea se teme de reactiile adverse. Din, hai sa zicem, 6 milioane vaccinati, câti au murit din cauza reactiilor adverse, in 10 luni? Nimeni? Doi insi? Cinci? Câti au murit din cauza covidului? Doar ieri, 500!

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 October 2021 - 06:27 PM

Citeaza

, ci incultura, retelele de socializare, biserica, prin popii ei de frunte.

Sint foarte de acord , Z , dar pentru prostie , nu ai ce sa le faci ... . aur , in schimb cred ca ar trebui sa raspunda penal , fiindca ceea ce au facut nu a fost din nestiinta sau prostie .

Eu asta incerc sa spun ca este o diferenta , nu intra toti in aceeasi oala . Sarmanii aceia nestiutori nu actioneaza cu intentie pentru destabilizarea unui stat .

A fost la fel si in Franta .
Multi dintre lucratorii aceia care-si cereau marirea de salariu , chiar nu mai aveau cu ce trai si nu se asociau cu " jiletcile galbene " sau cu gruparile care distrugeau monumentele de la Arcul de Triumf sau magazine .
Aceia puteau fi arestati comform legilor franceze si acuzati de la vandalism la actiuni ostile sau de sabotaj etc. ... pe cand cei ce manifestau pentru a li se mari salariile o faceau in baza dreptului lor legal .

#15 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 25 October 2021 - 06:48 PM

Noutati la Andy's HHQ.

Care este dilutia optima pentru vopseaua Humbrol Enamel (diluant white spirit) pentru aerograf? Multumesc anticipat!

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 October 2021 - 07:02 PM

Daca nu aveau cui sa se adreseza, AUR nu avea nici o sansa!
Si da, cei ce au colportat astfel de stiri, cei care au condus astfel de campanii, ar trebui sa raspunda penal. Litera de lege exista: zadarnicirea combaterii pandemiei. In forma agravanta! Dar ea se aplica doar mosului care nu poarta masca!

#17 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2021 - 07:02 PM

Vezi postareaZ-mare, la 25 October 2021 - 05:56 PM, a spus:

Nu AUR sunt principalii creatori ai crizei medicale, ci incultura, retelele de socializare, biserica, prin popii ei de frunte. Sa dai pe net, ca avocado face bine la covid, pentru ca are pH ...26,5!!!!, si sa crezi asta, sa mesteci seminte de chimen, pentru ca combate covidul, spune multe despre nivelul de educatie. Sa spui, in biserica, ca aghiasma e mai buna decit vaccinul, sa afirmi ca ramâi steril, ca iti cresc solzi de peste, e o
cretinitate pe masura celor ce o propaga.
Toata lumea se teme de reactiile adverse. Din, hai sa zicem, 6 milioane vaccinati, câti au murit din cauza reactiilor adverse, in 10 luni? Nimeni? Doi insi? Cinci? Câti au murit din cauza covidului? Doar ieri, 500!

Corect.
Aici cu biserica, este totusi o discutie. Am spus si cu alta ocazie, ca la inceputul pandemiei nu numai ca au ignorat biserica , dar chiar au insultat-o si au luat-o in deradere. Prostia asta au facut-o aia de la USR. In Italia, Spania, autoritatile in mod oficial au cerut sprijinul bisericii. La noi, dupa cum era de asteptat, biserica si-a vazut de ale ei. Faptul ca anumiti preoti, unii cu functii sa zicem asa , au spus tot soiul de nebunii, a fost initiativa lor personala. BOR s-a vazut ca nu-i vede. Pentru ca nu avea vreo obligatie legala in acest sens. Razboiul unor orgolii, nimic altceva.

De idei tampite nu au dus lipsa nici altii. Imi amintesc de gargara cu clor propusa Trump.

Aceasta postare a fost editata de flo: 25 October 2021 - 07:28 PM


#18 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2021 - 07:08 PM

Citeaza

Presupunand ca adeptii lor ai vor urma din moment ce i-au votat , fiind in acord cu doctrina lor .


Dragule, trebuie sa stabilesti cu certitudine, nu sa presupui. Fapta penala trebuie probata, nu presupusa.
Si este greu sa faci asta, fara a ingradi dreptul la opinie. Si este greu pt ca autoritatile nu s-au grabit sa defineasca si sa reglementeze destule chestii.

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 October 2021 - 07:11 PM

177, nu exista o reteta fixa, si din cauza ca vopseaua initiala nu are aceeasi viscozitate. Una e mai groasa, alta mai subtire. Eu fac dilutia la ochiometru, adica bag pensula in vopseaua diluata, apoi o sprijin pe marginea recipientului. Daca perii se vad bine, e OK. Dar asta a cerut o experienta de vreo 20 de ani! In alt registru de determinari, vopseaua ar trebui sa aiba consistenta laptelui (nebotezat!!!!). Mai poti face o comparatie, cu o vopsea dedicata aerografului, indiferent de firma.

#20 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 October 2021 - 08:02 PM

Citeaza

Dragule, trebuie sa stabilesti cu certitudine, nu sa presupui. Fapta penala trebuie probata, nu presupusa.


Eu nu pot decat sa presupun ,Flo , nefiind investigator al acestui caz sau politist , ca sa am acces la informatiile oficiale .
Totusi , sa nu ne ascundem dupa deget , exista informatii i garla difuzate in prime -time la cateva televiziuni de casa , seara de seara , pentru cineva care ar fi fost interesat sa le gaseasca .

Apoi ... acum e nevoie de certtudini , nu presupuneri , fapta penala trebuie probata ,...si chiar se pot afla si proba , dar cand politistii aia bateau femei , copii , tineri la mitingurile anti dragnea , atunci nu aveau nevoie de nimic , inafara de ordin , pulan si gaze .
Ce e interesant e ca acum fusese un pnl-ist ( Bode) la conducerea min. de interne ...si cu toate ca ar fi putut avea tot interesul sa deschida o ancheta , nu au facut-o .

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi