Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, februarie 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, februarie 2022

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 February 2022 - 08:03 PM

Imagine atasata: 1642884448646.jpg

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 February 2022 - 04:34 AM

Ion S Dumitru --- Tancuri in flacari --- PDF (cred ca e complet)

O carte ce mi-a placut tare mult ... si pe care desi am citit-o acum foarte multi ani , inca mai retin o buna parte din istorisiri .




https://www.scribd.c...curi-in-Flacari

#3 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 06 February 2022 - 01:23 PM

Coanda 1910, scara 1:48, scratch, realizat de un modelist japonez (e de pe facebook, nu mai tin minte adresa)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: coanda  (1).jpg
  • Imagine atasata: coanda  (2).jpg
  • Imagine atasata: coanda  (3).jpg
  • Imagine atasata: coanda  (4).jpg
  • Imagine atasata: coanda  (5).jpg
  • Imagine atasata: coanda  (6).jpg
  • Imagine atasata: coanda  (7).jpg


#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 February 2022 - 08:03 PM

https://blogulcolect...februarie-2022/

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 February 2022 - 12:56 AM

Cateva dintre noutatile din acest an ce vor aparea si la 2022 - Nürnberg.
Dragutze noutatile celor de la IBG. Sint curios cum vor fi FW-urile Dora (boxarturile sint foarte frumoase )si camioanele italienesti


https://www.youtube....h?v=a9Fdd21L8Eg

Citeaza

Coanda 1910, scara 1:48, scratch, realizat de un modelist japonez

Excelent ! :hi:

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 February 2022 - 01:04 AM


#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 February 2022 - 12:44 AM

:-D . Lukashenko: Putin promised me rank of colonel > e hazliu interviul .


https://www.youtube....h?v=1JNtiO7nhmo

#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 February 2022 - 02:49 AM

... cu atat mai mult cu cat lucicosenco e serios ( e pe bune). .

#8 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2022 - 11:21 AM

Batka's got staying power....

#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 February 2022 - 01:25 AM

Citeaza

Batka's got staying power....


Da, :-D

#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 February 2022 - 02:32 PM

Desi am zis ca nu mai comentez politica ... totusi trebuie sa va pun o replica a presidentului rus ( fiindca tot revine in actualitate de vreo cateva zile) , in care isi arata temerea ca daca Ucraina va fi lasata sa adere la NATO , probabil ulterior va dori sa ia inapoi Crimeea pe cale militara , ceea ce va declansa articolul 5 ,rusii vor trebui sa se apere si s-ar putea sfarsi rau .

https://www.youtube....h?v=RJXwLzII278

Bun ... chestia e ca mie mi se pare o imposibilitate fiindca . ( Si acum va spun ce mai retin eu , din cunostinte generale , fara o aprofundare a regulamentelor ...din lipsa de timp ... si chiar si de interes ) .
NATO se zice ca este o coalitie DEFENSIVA , astfel :

1 Pentru ca o tzara sa poata adera la NATO in primul rand trebuie sa aiba relatii bune cu vecinii si sa nu aiba nici un litigiu sau pretentii de la o tzara vecina , sau o alta tzara vecina sa aiba pretentii teritoriale de la cea care doreste sa adere la alianta . NATO nefiind un mijloc prin care o tara sa-si rezolve problemele cu vecinii . Ex. Cand Ungaria a dorit sa adere a avut nevoie sa ne ceara acordul ( noua , slovacilor, etc) si sa precizeze ca nu are pretentii teritoriale si la fel nici noi , vecinii . Si sa semnat de comun acord . La fel au procedat si turcii cu grecii . La fel am procedat si noi cu moldovenii , ucrainenii , bulgarii , sarbii , etc.
Asadar , pe baza acestor acorduri , Ucraina nu va putea adera decat daca isi rezolva problemele cu rusii si doar daca rusii isi vor da acordul , in comun cu ucrainenii . Ceea ce ar parea putin posibil in situatia asta .

2 Daca o tara obtine acordul , semneaza in comun cu vecinii , intra in NATO si apoi incalca tratatele atacandu-si un vecin > deci devenind AGRESOR , alianta nu doar ca nu o va sustine , ci o va exclude din grup , mergand pana intra-acolo incat NATO se va coaliza si va actiona militar impotriva fostei tzari care facuse parte din coalitie , devenita agresor , fapta acesteia constituind cea mai grava incalcare a intelegerilor pentru a putea fi membru . ... Nu mai stiu daca nu a fost vreun caz .. Altmiteri daca ar fi fost cum spune presedintele rus , ungurii impreuna cu celelalte tzari ne-ar fi putut ataca , cand noi inca nu eram in alianta . La fel turcii cu grecii .

Asadar articolul 5 se declanseaza doar cand o tzara membra Nato este victima , nu agresor , iar ca o tzara sa adere la alianta trebuie sa nu aiba probleme cu vecinii . ... o fi fost prost informat mr. Putin (... da si jurnalistii aia stau ca popandaii : nu zic nimic ...nu s-au pregatit la asa o conferinta pe un asa subiect .. o ard impartiali :-D ) ?

PS.
Mi-am adus aminte acum un caz , cand le-a cedat nemernicul de severin ( actualmente mare patriot nationale) ucrainenilor ( pe atunci pretenari cu rusii ) Insula Serpilor dimpreuna cu o zona importanta a resurselor naturale ce ne reveneau noua la Marea Neagra . Am semnat atunci cu ucrainenii un acord ca renuntam la acele teritorii , tocmai pentru ca doream sa intram in alianta si nu doream litigii cu vecinii . Ulterior am reusit sa le recuperam , intr-un proces civil , parca , unde sa remarcat dl. Aurescu (?) Nu m-am mai informat , dar pot cauta , insa mi-am zis ca e bun ca exemplu .
PPs
Am gasit si un articol din epoca la o prima cautare https://ziare.com/co...serpilor-658112 ... e cu vadim : mie nu mi-a placut niciodata personajul, inafara de gluma aceea referitoare la boc si cureaua de la ceas ... dar e pe subiect si nu mai doresc sa caut alte articole > primul venit ,primul postat .

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 February 2022 - 03:14 PM


#11 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 February 2022 - 05:08 PM

Intretinere la un autobuz DAF Domburg Diesel 1949

Imagine atasata: DAF-Domburg Diesel from 1949.jpg

camionul greu Scammell 6 in actiune

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 February 2022 - 06:41 PM

Rusii ar trebui sa fie cel putin nebuni sa atace Ucraina, in conditiile actuale. Dar, conform propagandistilor de indobitocire, Rusia va ataca, miercuri, da' fix miercuri, Ucraina!
Mie mi-e altceva, ca americani vor face o diversiune (a se citi magarie) ca pretext sa atace Rusia.

#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 February 2022 - 10:25 PM

Z asa am vazut si eu , ca dupa rapoartele CIA , daca e 16 , e Ucraina .
... Americanii nu cred ca vor face nimic. Dealtfel nici nu-i prea bagau pe rusi in seama ,pana la incordarea acestora , fiind preocuati de chinezi ... cu toate ca se pare ca stiau ca se coace ceva ( vezi declaratiile din vara ale lui Putin referitoare la istoria comuna a rusilor cu ucrainenii si mai tarziu ,in toamna , remarca unui oficial NATO cum ca Romania sta prost cu infrastructura , daca vor fi nevoiti sa se miste repede pe aici)

Altfel , de ce sa-si mai fi batut capul cu o problema in plus cand liderii rusi sint atat de priceputi in a-si face singuri tzara praf , incapabili sa evolueze si sa iasa din paradigma ( modelul) fostei istorii pe care incearca sa o reinventeze .
Pana acum cei care incearca sa preintampine lupta sint liderii europeni si americanii .. Rusii inafara de a face botic , ostilitate si conditii de neaprobat nu au facut nimic , iar faptul ca incearca sa arunce vina in carca NATO , mi se pare aiurea avand in vedere evidentele .

Dealtfel la ei aceasta metoda e veche ...nu cred ca au preluat-o de la Goebbels care spunea " pentru tot ce faci ,spune ca ceilalti fac ....sau arunca vina pe ceilalti " .

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 February 2022 - 10:27 PM


#14 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2022 - 10:15 AM

Mama, iar o dam pe politichie!

Mai fratilor, ce va trebuie sa realizati ca la momentul asta, NATO este agresorul? Si este agresor de cativa anisori buni. Americanii au practicat si practica sportul lor favorit - datu' cu batu' prin gard la rusnaci. Da Z-tule, sunt convins ca americanschii vor face o magarie ca sa aiba ei motiv sa atace Rusia. Americanii se chinuie cam de multisor s-o puna de un razboi, ca fara razboi astia sunt terminati. Au incercat cu Iranul, s-au chinuit ei putintel si cu Coreea, firav dar au incercat si cu China. In cele din urma au destabilizat Siria prin crearea lu' ISIS (marea realizare a lu' OBAMA). Daca ati uitat, va aduc eu aminte ca au metode magaresti ca sa declanseze razboaie: in Siria si-au trimis indivizi instruiti, vorbitori de limba araba care au omorat femei si copii intr-un sat, spunand (cand au fost prinsi) ca fac parte din fortele guvernamentale si sunt trimisi de ASSAD. La confruntarea cu ASSAD la postul national de TV au tacut lasand capul in pamant. Dar, in fine, asa se implementeaza democratia, nu?

Acu iar o sa-mi iasa vorbe ca sunt pro rusi. Dar ce este clar, e ca americanii sunt mari scarbe. Si nici cu ucrainienii nu mi-e rusine. Acu suntem aliati, nu? Noi ne cam punem pielea-n bat pentru ei. O vorba (macar de forma) nu am auzit din partea lor cu privire la Bucovina sau canalul Bastroye. Acu nu-i mai iubesc pe rusnaci dar in timp au beneficiat din plin facand parte din fosta URSS - inclusiv de teritorii care nu le apartineau de drept. Nu uitati ca pana la urma americanii au semnat un tratat cu rusii cu privire la aderarea fostelor tari din URSS la NATO si UE. Acolo este o clauza clara cu privire la UCRAINA. Si? Rezultatul? Americanii isi cam baga picioarele in tratate. Si eu, ca roman, sa am incredere in ei si in implicarea lor in apararea Romaniei, in eventualitatea unui atac din partea Rusie?

#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 February 2022 - 11:18 AM

Citeaza

Mai fratilor, ce va trebuie sa realizati ca la momentul asta, NATO este agresorul?


Bogy , asculta versurile :-D . Este de prin anii 98 piesa , dar inca actuala , atata doar ca Maricica acum e (... gaseste tu un nume ucrainean de fata) .

https://www.youtube....h?v=0swV1Goq31U

;-) Intelegi ? :lol:

Ps. Asta apropos si de versurile acelea spuse de Putin cu (aprox.) "Rabda frumoasa mea ... "

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 February 2022 - 11:26 AM


#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 February 2022 - 01:04 PM

O tzira
De cultura

Despre Ateneul Român

https://www.youtube....h?v=klrb2xaj4hE
https://www.youtube....h?v=-RhEbjasrss

Si in ton cu arhitectura , am zis sa pun si un pic de Rapsodia Romana n1 si 2 ( in loc de La Multi Ani > la 14 februarie 1888 se inaugura Ateneul)
https://www.youtube....uA-lQFS4&t=680s

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 February 2022 - 01:51 PM


#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 February 2022 - 11:36 AM

Imagine atasata: Screenshot_20220217-101853_WhatsApp.jpg

#18 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 17 February 2022 - 06:06 PM

Boris Eltin si Leonid Kucima in timpul ceremoniei de semnare a tratatului de prietenie, cooperare si parteneriat Intre Rusia si Ukraina. Era prevazuta recunoasterea granitelor si inviolabilitatea acestora. Tratatul a fost aprobat in parlamentele celor doua tari, capatand putere de lege.

31 mai 1997

Imagine atasata: ukkkrt.jpg

Aceasta postare a fost editata de 177: 17 February 2022 - 06:10 PM


#19 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2022 - 07:20 PM

~25 ani mai tarziu :

Imagine atasata: f9382d89-87d3-4019-905a-fd765eff811c.jpg

...criza actuala face ca Romania sa isi consolideze pozitia in cadrul nato.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 17 February 2022 - 07:21 PM


#20 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 February 2022 - 10:33 PM

... Poate de la aia cu " Ram pa pa pam " i s-o fi tras ... ( nici parvulesco nu a putut zice asa bine )

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 February 2022 - 11:14 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi