Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, martie 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, martie 2022

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 March 2022 - 10:43 AM

Imagine atasata: martisor_aburi_de_cafea_blogspot_com_07247300-800x800.jpg

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 March 2022 - 12:39 AM

Multumim Z.
Eu din pacate am sa va pun o poza cu harta lui lucicosenco , daca nu o stiati deja .. De pe RoMilitary

https://twitter.com/...673348183744518

( fi-ţi-ar raketu ... )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1 a  HartaOperatiuni_UKR_Transnistria_Lukashenko2 a.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 March 2022 - 12:58 AM


#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 March 2022 - 02:43 AM

:-D BAYRAKTAR - Official Song (English Subtitles)

https://www.youtube....h?v=kGVZHLOV60E

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 March 2022 - 06:39 PM

Va pun o intrebare, romānii, in '43, '44, cu cine s-au batut in Crimeea si la Cotul Donului?

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2022 - 08:33 PM

Hmm, mai bine hai la machete:)

#6 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 02 March 2022 - 08:33 PM

Vezi postareaZ-mare, la 02 March 2022 - 06:39 PM, a spus:

Va pun o intrebare, romānii, in '43, '44, cu cine s-au batut in Crimeea si la Cotul Donului?


Cu armata rosie (Рабоче-крестьянской Красной армии)

#7 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 10:04 AM

De fapt intrebarea era cui apartine Crimeea?

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 March 2022 - 10:52 AM

Citeaza

Cu armata rosie (Рабоче-крестьянской Красной армии)
Adica?
Bogy, cam asa ceva.
Maestre 1-0-9 ai dreptate, dar stii ca romanii se pricep cel mai bine la politica, fotbal si femei.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 March 2022 - 10:54 AM


#9 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 12:47 PM

Ze-tule, treaba-i simpla: Nikita Hruschiov a facut cadou Crimeea Ucrainei in 1954. Crimeea apartine de drept Rusiei (spun asta chiar daca multi o sa-mi sara in cap). Eu la istorie am invatat despre razboiul Ruso-Turc nu despre Ucrainean-Turc. Ce se doreste de fapt? e simplu - scoaterea Rusiei din Marea Neagra ceea ce este curata nebunie - ii impinge pe rusi la acte necugetata, gen atac nuclear. Totul se intampla, din pacate din cauza unui occident si a unei Americi inconstiente. Putin este incoltit din toate partile. Va aduc aminte: un animal incoltit, cand nu mai are nici o portita de iesire devine incredibil de agresiv si periculos.
O alta chestie care ma exaspereaza este ipocrizia "lumii civilizate". Putin omoara copii nevinovati (sigur ca este o chestie groaznica, de neacceptat) dar toti copii omorati de bombardamentele americane din Serbia, Siria, Iraq, Afganistan, etc, etc, alea ce mama dreacului au fost? Alea nu au fost crime, nu? Pe alea nu le-a semnalat si nu le-a sanctionat nimeni. Dreptul international a murit prin 2003 sau 2004 cand America a atacat Serbia fara nici o rezolutie ONU sau OSCE. Si toate agresiunile Americane asa s-au facut, fara nici un temei legal. Totul A fost in numele "democratiei". Partea proasta este ca suntem aici in coasta rusilor si am cam dat de mare belea. Cica ne apara NATO. Adica se va alege praful de tara asta. Adica exista riscul sa ne transformam in camp de lupta pentru NATO. Viitorul copiilor nostrii? Da-l dreacu, ce ne pasa noua? Acum suntem in NATO. Avem o datorie catre NATO. Datoria catre tara, neam, viitorul copiilor nostrii? Cui ii pasa? O spun de multi ani dar ...
Pana acuma am gandit si am spus ca avem conducatori incompatibili cu poporul si tara asta. Acum am ajuns la concluzia ca nici noi ca popor nu prea suntem compatibili cu tara asta. Dar, poate ne-o ferii Dumnezeu din cer si ne-o apara copii de urgie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: if-you-dont-come-to-democracy-democracy-will-come-to-you-quote-1.jpg


#10 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 02:30 PM

Gentlemen, stiu ca e un subiect care genereaza multa furie si frustrari, de aceea propun sa amanam discutiile pentru o saptamana-doua, macar.Please.

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 March 2022 - 04:35 PM

Citeaza

Gentlemen, stiu ca e un subiect care genereaza multa furie si frustrari, de aceea propun sa amanam discutiile pentru o saptamana-doua, macar.Please.

Ok . :-)

Doar o precizare as dori sa fac , fiindca legat de subiectul cui apartine Crimeea , si eu eram inclinat sa spun Rusia , pana acum cevva ani .
... Dar cred ca nu apartine nici rusilor nici ucrainenilor ci tatarilor crimeeni . ( apropos de genocid ) . Cati mai sint .. daca mai sint . Erau o populatie stabilita acolo de secole .


"
Deportarea a fost justificată din punct de vedere oficial ca pedeapsă colectivă pentru colaborarea a unor tătari din Crimeea cu Germania nazistă. Cercetări moderne consideră însă că deportarea a făcut parte din planul sovietic pentru obținerea accesului prin Dardanele și pentru dobândirea de teritorii în Turcia, unde exista o populație înrudită din punct de vedere etnic cu tătarii crimeeni.

Aproape 8.000 de tătari din Crimeea au murit în timpul deportării, în timp ce zeci de mii au pierit ulterior din cauza condițiilor grele de trai din exil. Tătari exilați din Crimeea au abandonat 80.000 de gospodării și a peste 145.000 hectare de terenuri agricole. După deportarea tătarilor, a urmat o campanie intensă de „detătărizare” (ștergere oricăror urme ale prezenței tătarilor în peninsulă). "

ps . i-or fi ajuns blestemele tatarilor ,de se bat pentru acea bucata de pamant ... mai sti ...


pps . Apropos , stiati ca : " Legea românească ce stipulează consfințirea zilei de 13 Decembrie drept sărbătoare a Comunității Tătare din România este un fapt unic în lume, ceea ce demonstrează, încă o dată, climatul de toleranță și de bună conviețuire de care au parte comunitățile etnice din Romania. "






.

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 March 2022 - 04:51 PM


#12 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 05:36 PM

Iaca rizolvarea - sa vina tătarii!!!

Păcat că i-au belit rușii, erau niște cioloveci atâta de buni!!!

Aceasta postare a fost editata de bogy: 03 March 2022 - 05:37 PM


#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 March 2022 - 05:55 PM

Da Bogy , exact asa ar fi fost corect , dupa care sa-si ceara iertare pentru ce le-au facut .

Sau macar sa fi stapanit acel pamant impreuna , rusii si ucrainenii , in buna intelegere ... dar nu pot ... e in gena lor sa nu poata .

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 March 2022 - 06:02 PM


#14 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 06:36 PM

S-ar găsii ceva tatari pe la Medgidia, ii strângem, ii trimitem in Crimeea și rezolvam problema.

Dany, nu mi-o lua in nume de râu, dar Crimeea a fost a rusilor încă de pe vremea Ecaterinei. Lăsa-i ... de tătari, vorbim de treburi serioase acum. Poate ar fi putut conviețuii ruși și ucraineni dar daca-si baga unii democrația pe acolo, uite unde se ajunge.Ar fi bine daca s-ar înțelege asta o data pentru totdeauna.Ar fi o lume mai buna. In fine, cum am mai zis: sa ne ajute Dumnezeu, sa ne ferească de urgia asta.

Aceasta postare a fost editata de bogy: 03 March 2022 - 06:39 PM


#15 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 03 March 2022 - 06:43 PM

As vrea sa vad o dezbatere despre Crimeea (sau Malorusia) din punct de vedere al INTERESULUI ROMANIEI, nu bazate pe fel-de-fel de argumente etnice si istorice interpretate in fel si chip.
intrebarea reala este: cum e mai bine pentru Romania- Crimeea sa apartina Rusiei sau sa apartina Ukrainei? Romania sa se invecineze la Est cu Republica Moldova si Ukraina sau cu Rusia? asta daca gandesti romaneste si nu ai tot felul de afinitati emotionale in Vest sau Est.
Parerea mea este ca e de preferat sa ai un vacin slab, corupt, ineficient decat o superputere militara. Nu ma intereseaza absolut deloc cine are drepturi istorice etc asupra Crimeei. Doresc o Crimee cat mai slaba militar.

@Bogy
parca am citit un text de pe Sputnik.ru sau Russia Today (eu sunt neobosit cititor al surselor rusesti).

#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 March 2022 - 06:55 PM

Citeaza

Crimeea sa apartina Rusiei sau sa apartina Ukrainei?

177 , nici a unuia , nici a altuia nu o merita niciunul ...,la tatari , locuitorii de drept ,.
... Sau cel mai fain sa o ia ITALIA ... https://www.youtube....h?v=ckWLcTrKzaw :-D

In rest as vrea Moldova si Ucraina in UE (dar nu si in NATO).
Rusia cum vrea , dar cat mai departe de RO.

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 March 2022 - 07:27 PM


#17 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 07:28 PM

Oameni buni, fiți realiști, rușii scoși din Marea Neagra īnseamnă război mondial cu nucleare!

#18 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 03 March 2022 - 07:59 PM

@dany
Dupa ce a distribuit mii de arme civililor, Zelenski poate sa puna cruce la aderarea la UE. Cine isi poate asuma riscul de a aduce in uniune o tara devastata de razboi, cu probleme insumontabile si un mental cvasi-sovietic. Imi aduc aminte ca am vazut un interviu prin 2015-2016 cu un lider DPR sau LPR care povestea ca au capturat un intreg parc de camioane al armatei ukrainene. Entuziasmul a fost de scurta durata: erau cu radiatoarele perforate, cauciucurile coapte, acumulatorii terminati- junk, desi in scripte figurau ca operationale. Asa arata armata ukraineana in 2014, asa arata Ukraina. Observ ca au facut progrese sau poate rusii gresesc prea mult.
Republica Moldova, alt stat esuat. Faceau fite cand se discuta despre unire, acum o sa vina rusii peste ei si o sa le iasa pe nas, ca aia nu mai pleaca. Au semnat o cerere de aderare la UE, pacat de hartie.
De NATO, nici nu poate fi vorba, nu indeplinesc criteriile.Imi pare rau pentru Georgia (sentimental vorbind).

@bogy
Ce a reusit Vladimir Vladimirovici Putin:
-sa revitalizeze NATO
-sa declanseze reinarmarea germana (nu credeam sa traiesc sa vad asa ceva)
-sa faca Finlanda sa analizeze serios aderarea la NATO (idem Suedia)
-sa marginalizeze Franta in Europa (o tara care era dispusa sa negocieze cu Rusia)
-sa readuca pe americani in Europa
-sa izoleze propria tara in plan international
-sa puna in bot economia rusa
-sa ajunga la mana Chinei (foarte periculos)
-sa strice relatiile ruso -ukrainene pe termen nedefinit
-sa-l faca pe Ion Cristoiu sa laude SUA
Chestia cu scosul Rusiei din Marea Neagra, de unde a aparut. Vad ca le porti foarte mult de grija.

#19 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 08:22 PM

Nu le port lor de grija, port de grija copilului meu! Daca rușii pierd Crimeea, pierd Marea Neagra. Greșesc eu cu ceva?
Nu rușii i-au adus pe americani în Europa, americanii sunt de mult în Europa. De 14 ani își bat joc de pacea Europei intaratandu-l pe Puțin. Hai mai fraților, e așa de greu de văzut adevărul?

Aceasta postare a fost editata de bogy: 03 March 2022 - 08:26 PM


#20 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 08:33 PM

Vezi postareabogy, la 03 March 2022 - 07:28 PM, a spus:

Oameni buni, fiți realiști, rușii scoși din Marea Neagra înseamnă război mondial cu nucleare!

Dar cine ii scoate pe rusi din Marea Neagra?

Citeaza

razboiul Ruso-Turc nu despre Ucrainean-Turc.

Zici asta ca si cand aia care luptau sub cub conducerea Marelui Duce Nicolai erau toti rusi. Pai o divizie tarista era finlandeza. In care , am citit pe undeva, erau si etnici suedezi. .

Lumea ii vede pe Cazaci ca rusi, dar ei sunt ucrainieni. Asa ca oastea rusa era teribil de pestrita. Ca orice oaste a unui imperiu.

Aceasta postare a fost editata de flo: 03 March 2022 - 08:46 PM


Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi