Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, martie 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, martie 2022

#141 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 March 2022 - 05:34 PM

Suntem aproape de punctul initial. Putin declara ca prima parte a obiectivului a fost atinsa si acum se va concentra pe eliberarea teritotriilor declarate " independente". Zelenski declara ca se vrea neutru, nu mai vrea in NATO si UE, si ca renunta la teritoriile din est.
Cineva e nebun aici, si nu sunt eu ala. Zelenski, nu putea declara asta pe 23 februarie?

#142 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 March 2022 - 07:04 PM

Eu cred ca raspunsurile ar trebui cautate in istoria Rusiei , nu in vremurile actuale ,, unde concepte ca NATO sau UE sau " americanii " ,cred ca ,mai degraba servesc ca utilitate si pretext pentru manevrele rusilor , ce in fapt urmaresc planuri vechi de secole . Bine cel putin ca armata lor nu este ( acum) la fel de eficienta ca propaganda acestora .

--- Ma refer la acea Noua Rusia , din timpul Ecaterinei . Pentru detalii va rog urmariti ultimul link , de pe pagina anterioara ( "De ce vrea Rusia imperiu?," ) , la min : 31. 58 .
...Poate de aceea se teme si Zelenski

.. Si un factor pe care l-am observat si care poate ar fi surprinzator si pentru conducerea ruseasca actuala ,ar putea fi acela ca societatea sau in special tinerii rusi par sa aiba o diferenta de optica in ceea ce priveste viitorul lor si a tarii.




Ps. :-) Daca urmariti acel link , exista acolo si o referire la Ro . Probabil de aceea si tampeniile recente cu " dacii liberi" ... Fiindca de adevaratii urmasi ai dacilor care se presupune ca ar mai exista prin Tara Motilor ,nu tine nimeni seama .

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 March 2022 - 07:27 PM


#143 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 07:01 AM

- "tinerii rusi par sa aiba o diferenta de optica in ceea ce priveste viitorul lor si a tarii" - optica asta face parte din acel razboi hibrid de care se tot vorbeste. Formarea acelui TINERETFRUMOSSILIBER, multi din ei robi pe la multinationale (cu un program de min.12 ore/zi) si foarte multumiti si fericiti de statutul lor de robi la aceste multinationale, cu un spirit patriotic efectiv anihilat, fericiti ca-si traiesc "visul american" sau pe cel european. Un vis care le anuleaza radacinile si originile personale, cultura, traditiile. Vise care nu creeaza nimic altceva decat bani. Bani tot pentru multinationale, nu pentru statul Roman.

#144 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 March 2022 - 07:59 AM

Bogy , vorbeam de tineretul rus .
... Ai sosocit textul intr-un hal atat de simionesc ca l-ai dragnit de tot ...

#145 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 09:02 AM

Vezi postareadany, la 30 March 2022 - 07:59 AM, a spus:

Bogy , vorbeam de tineretul rus .
... Ai sosocit textul intr-un hal atat de simionesc ca l-ai dragnit de tot ...



Mai, faceti ce faceti si iar o dati in politica....

Dani, eu nu as conta prea tare pe tineretul rus, miile de ONG-uri care duceau greul schimbarii de optica de care vorbesti, ca si retelele de socializare care faceau cam acelasi lucru, au cam fost eradicate din Rusia.
Cam la fel cum s-a intamplat si cu canalele de propaganda ale rusilor din EU. Poate ca au apucat sa formeze cateva promotii de "idealisti", dar din spate nu prea o sa mai vina nimic. Prea putini ca sa faca ceva util pentru vest.

#146 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 March 2022 - 09:19 AM

Citeaza

Prea putini ca sa faca ceva util pentru vest.

1-0-9 , eu o vedeam ca o reforma a societatii , asemanatoare cu cea din perioada Tzarului Petru 1 , insa raportata la vremurile actuale .

#147 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 09:28 AM

Vezi postareadany, la 30 March 2022 - 09:19 AM, a spus:

1-0-9 , eu o vedeam ca o reforma a societatii , asemanatoare cu cea din perioada Tzarului Petru 1 , insa raportata la vremurile actuale .



Ain't gonna happen...

#148 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 09:38 AM

Da Dany, de tineret vorbeai.De tineretul din Rusia. Eu am explicat ce s-a īntāmplat și ce se īntāmplă cu tineretul. Daca tu consideri că are legătură cu sosoaca ce am spus eu...

Sa mai explic odată?

#149 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 09:40 AM

Vezi postareabogy, la 30 March 2022 - 09:38 AM, a spus:

Da Dany, de tineret vorbeai.De tineretul din Rusia. Eu am explicat ce s-a īntāmplat și ce se īntāmplă cu tineretul. Daca tu consideri că are legătură cu sosoaca ce am spus eu...

Sa mai explic odată?


nu, cred ca a inteles :)

#150 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 02:58 PM

Vezi postareaZ-mare, la 29 March 2022 - 05:26 PM, a spus:


N-ar fi fost daca cineva nu ar fi dorit sa intre in NATO, desi stia ca nu poate, iar altcineva nu i-ar fi dat sperante, desi, tot asa, stia ca sunt sperante desarte.

Ba ar fi fost. Putin si-a exprimat "dreptul" de a nimici instalatiile de la Deveselu, care pt el, sunt un act de agresiune al Romaniei.
Pe de alta parte, daca iti exprimi dorinta de a intra intr-o alianta, sa consideram ca exista un drept de fi invadat si bombardat pt asa ceva?

#151 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 03:03 PM

Vezi postareaZ-mare, la 29 March 2022 - 05:34 PM, a spus:

Suntem aproape de punctul initial. Putin declara ca prima parte a obiectivului a fost atinsa si acum se va concentra pe eliberarea teritotriilor declarate " independente". Zelenski declara ca se vrea neutru, nu mai vrea in NATO si UE, si ca renunta la teritoriile din est.
Cineva e nebun aici, si nu sunt eu ala. Zelenski, nu putea declara asta pe 23 februarie?

Sincer, ce s-ar fi intamplat? S-ar fi abtinut rusii de la actiunile demente? Nicidecum. Totusi eu am inteles ca ucrainienii ar fi de acord cu renuntarea la intrarea in NATO dar cu garantii de securitate din partea catorva puteri. Adica sa nu detina baze si trupe straine, dar sa i se acorde sprijin in caz de agresiune armata. Despre UE nu ar fi fost vorba.

#152 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 03:17 PM

Vezi postareabogy, la 30 March 2022 - 07:01 AM, a spus:

- "tinerii rusi par sa aiba o diferenta de optica in ceea ce priveste viitorul lor si a tarii" - optica asta face parte din acel razboi hibrid de care se tot vorbeste. Formarea acelui TINERETFRUMOSSILIBER, multi din ei robi pe la multinationale (cu un program de min.12 ore/zi) si foarte multumiti si fericiti de statutul lor de robi la aceste multinationale, cu un spirit patriotic efectiv anihilat, fericiti ca-si traiesc "visul american" sau pe cel european. Un vis care le anuleaza radacinile si originile personale, cultura, traditiile. Vise care nu creeaza nimic altceva decat bani. Bani tot pentru multinationale, nu pentru statul Roman.

Exista si adevar in ce zici. Dar asta nu scuza si nu justifica nemernicia rusilor. Sa nu amestecam lucrurile.
Am mai spus si cu alta ocazie. Europa este alienata, victima a bunastarii si comfortului la care s-a ajuns. Iar asta este periculos avand in vedere ca rusii frustrati, prostiti cu idei de preamarire si patrotism sforaitor care ar trebui sa tina de foame, considera Occidentul vinovat pt ce li se intampla. Tinerii rusi cu scoala si care au avut contact cu lumea civilizata nu dau doi bani pe ideile de noua maretie a Rusiei. Cei saraci, cei mai multi adica, se lasa imbatati de gandul ca URSS va reinvia si ca vor avea acel minim care le asigura traiul multumitor pt ei din exploatarea altor state. Si azi, in Rusia profunda, cum se exprima unii, asistenta medicala este extraordinar de precara. Cei mai multi dintre rusi nu au acces la informatie. Sau mai corect nu aud si vad decat ce le serveste regimul aflat la putere. De observat ca singurele demondstratii au loc in marile orase. In rest este liniste.

Aceasta postare a fost editata de flo: 30 March 2022 - 03:19 PM


#153 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 30 March 2022 - 07:46 PM

Generalul american Barry McCaffrey o comite in direct pe MSNBC folosind WE in loc de the ukrainians (min.6:10). Se corecteaza imediat, dar porumbelu' a zburat. Acum pot fi urmatoarele situatii: fie generalul american este foarte atasat de cauza ukraineana (am observat tipul acesta de exprimare in special la microbisti pentru care jucatorii, staff-ul, suporterii etc. formeaza o mare familie) sau fortele ukrainene sunt coordonate de structuri NATO.
MSNBC

Puitorul de mine si plase 274 apare intr-un clip de pe canalul youtube The Sun. De ce este folosit 274 in locul celor patru dragoare maritime? Ce bune ar fi fost acum vanatoarele de mine a caror constructie a fost anulata in 2007.
The Sun.

#154 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 09:19 PM

Este clar ca ucrainienii beneficiaza de sprijin american. Si nu numai.
Eu as dori sa fie si mai consistent. Pentru a fi cat mai dureros si costisitor pt rusi. Nu este frumos sa doresti suferinta altora. Acum insa e vorba de o jivina care trebuie musai invinsa. Asa zisa pace nu reprezinta decat pauze de refacere dupa etape in care dementul asta obtine cate ceva.

Din nefericire sunt europeni care considera ca actualul razboi nu este a lor. Bietii nefericiti nu pricep ca sunt de mai multa vreme intr-un razboi cu rusii. Si nu este unul rece sau doar economic. Este cat se poate de fierbinte.

#155 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2022 - 09:32 PM

Hey, dupa cum stiti, au dat drumul la rusofobie pe facebook, practic acolo poti varsa cat hate vrei, fara urmari, cata vreme e indreptat unde trebuie. Mai postati si pe acolo, si cand ne linistim, tot aici sa ne gasim:)

Cred ca acolo e un loc mai bun de pierdut vremea, caci acolo, pe facebook, twitter si insta, rusii pierd :))

#156 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 March 2022 - 03:54 AM

Citeaza

dupa cum stiti, au dat drumul la rusofobie pe facebook, practic acolo poti varsa cat hate vrei,

1-0-9 , rusii si-au facut.o cu mana lor ... adica a conducatorilo llor . Ca nu am nici o treaba cu rusii obisnuiti , cat timp stau acolo in acea tzara imensa , ce nu duce lipsa de nimic , inafara de niste conducatori care sa merite tot ceea ce inseamna si a insemnat Rusia de la oameni la cultura . .
-------
Daca nu era 30 , asadar luna pe sfarsite , nu as fi zis , dar ...

---- si acum ceva rautatzi ---

Eu cred ca acei conducatori ar merita si ceva apreciere , fiindca ... :-D

Au unit tzarile UE la un nivel fara precedent
Au consolidat NATO , care si-a intarit fortza la un nivel la care nici nu am fi visat acum 3 luni , abatandu-i totodata pe americani de la jocurile cu chinezii ,si ramanand aici. Germania a iesit din " bula " si investeste in armament , renuntand la cazul rusesc si o data cu aceasta la dependenta de rusi , Elvetia a renuntat la neutralitatea bancara , Franta a revenit in Ro , dupa atata amar de vreme garantandu-ne in plus apararea ... Ungaria a buctat.o nasol ( intru fericirea noastra) , suparandu-i si pe polonezi cu care aveau relatii bune ... Motz peste toate americani , care inainte de conflict se cam duceau , ca aveau alta treaba ...
Apoi rusii au reusit sa-si traga presul de sub picioare , ( economic , social , militar ) intr-un stil crunt , cum rar am mai vazut in istoria lor . Armata lor atat de umflata pe retelele de socializare atatia ani ,, dotata cu armament " stelar" sa dovedit o gluma .
Sanctiuni fara precedent ...

putin si-a facut praf imaginea de lider fioros si machiavelic temut si de dupa acel voal intretinut ani de zile de propaganda , a ajuns un biet pitic plin de ura ,care nu sa priceput la nimic in viata inafara de a avea o lacomie teribila si o rautate pe masura

Apoi ...razboiul cu toate nenorocirile si tragediile , atat de partea ucraineana cat si a rusilor ( ambele state slave si ortodoxe) .

Iar acum pentru unii va urma o lunga perioada de reconstructie si vindecare a traumelor , iar pe altii ai asteapta saracia si poate ruina ...



Toate in doar 4 luni ...
Incredibil ... cine si-ar fi inchipuit ... NWO pe paine .

Ps. Totusi poate ar fi bine sa se faca o leaca de curatenie si pe la noi , printre tovarasi , fiindca la polonezi se pare ca au inceput .
.Ma refer la aia i bibanei , cu afaceri serioase prin media , energie , politie sau armata ,biserica ,sau agentii de import hauristi , fsb-isti si alti " oameni de bine" , nu la simpatizantii din crez a caror optiune nu o contest sau comentez .

Citeaza

Sa mai explic odată?


Bogy , fara suparare , te rog , nu e vorba de explicat . Problema e ca pentru mine toata retorica aceasta , cu " hamericanii" , cu robii , cu apocalipsagay , cu europenii cei rai , multinationalele , beserica " libertate" ... adica toata propaganda rusa rostogolita pana acum prin diversele medii mi se pare DESUETA ( subliniez , nu strig) acum . Sa terminat ...
Nu stiu ce va urma si cum va arata lumea peste vreo cativa ani ..dar de cateva luni nu mai este la fel ( cred) .

Aceasta postare a fost editata de dany: 31 March 2022 - 04:34 AM


#157 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2022 - 07:27 AM

"spirit patriotic efectiv anihilat"; "vis care le anuleaza radacinile si originile personale, cultura, traditiile". Asta consideri tu propaganda rusa? Originile, cultura, traditiile, patriotismul sunt, din punctul tau de vedere, propaganda rusa? Notiuni desuete? intr-un singur mod ai avut dreptate mai sus: "Sa terminat ...". Asa este. Din pacate s-a terminat cu acele notiuni care pentru multi sunt desuete.

#158 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2022 - 08:12 AM

Boy, ma bucur ca se termina luna asta :))

#159 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2022 - 08:51 AM

Vezi postarea1-0-9, la 30 March 2022 - 09:32 PM, a spus:

Hey, dupa cum stiti, au dat drumul la rusofobie pe facebook, practic acolo poti varsa cat hate vrei, fara urmari, cata vreme e indreptat unde trebuie. Mai postati si pe acolo, si cand ne linistim, tot aici sa ne gasim:)

Cred ca acolo e un loc mai bun de pierdut vremea, caci acolo, pe facebook, twitter si insta, rusii pierd :))

Dar nu-i vorba de rusofobie. Oare cine poate fi suparat pe rusii care fug in Finlanda pentru a nu fi partasi la ce face Putin?
Acest dement a subjugat mintile si sentimentele unui popor neinstruit in mare parte, promitandu-i maretia de odinioara. Maretie pe care explica lumii ca este indreptatit sa o recastige prin violenta.
Oare chiar nu putem sa ne reamintim ca asta ameninta de ani de zile?
Nimeni nu a amenintat teritoriul Rusiei , dar el tot asta afirma ca Rusia este atacata. El declara fara ocolisuri ca este un dusman al civilizatiei occidentale. Sa-l toleram atunci?
De pierdut, eu unul, nu am afirmat ca ar pierde rusii. Dar tot eu, care critic atitudinea altora de a se considera jandarmul lumii, afirm sincer ca as dori ca rusii sa fie invinsi, astfel incat sa li se poata impune conditii de pace. Si sunt constient ca Rusia infranta ar insemna cresterea rolului Chinei, care este un dusman mult mai periculos, prin eficienta, al civilizatiei occidentale.

Vezi postarea1-0-9, la 31 March 2022 - 08:12 AM, a spus:

Boy, ma bucur ca se termina luna asta :))

Nebunia lui Putin nu se sfarseste si ea, din nefericire. Ce bine ar fi ca de 1 aprilie vestea: S-a sfarsit razboiul sa nu fie o pacaleala.

#160 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 April 2022 - 12:13 AM

Citeaza

"Sa terminat ...".

Ma bucur ca am convenit cel putin atat .
Cat despre "patriotism , cultura , traditiile " , astea vor ramane , nu trebuie sa le poarte altii de grija si sa se foloseasca de aceste valori in scop reactionar ,pentru a le servi interesele .

Un " cantec cu noduri " , frumos , Grigore Leșe .

https://www.youtube....h?v=PIW2xbzqs80

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi