Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, martie 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, martie 2022

#101 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 March 2022 - 07:54 PM

Hehe , ce spirit de observatie ai Flo ! Cel care apare la min 2:32 cred ca este .?
Eu ma uitam la gesturile , chipurile si imbracamintea lor .
Deasemenea arhitectura este foarte placuta .

Prin Sicilia sa pastrat acest obicei al plimbarilor de dupaamiaza , dupa lucru , pana seara ,in grupuri mari ( promenada lungomare sau " giro" cum spun ei ) .

De remarcat la min 11:02 o frumoasa ( dar si periculoasa ,) . Tatra 87 .
M-am tot uitat sa vad daca ar fi avut anumite detalii care sa ateste ca ar fi fost in slujba armatei ... dar cred ca nu . Nu se observa nici vreun far Notek , nici vreun insemn pe parbriz ...
Am reusit de curand sa modelesc un Tatra 87 , cel de la Attack si fiindca l-am vopsit in olive m-am gandit cum ar fi fost sa nu il reprezint pe cel aflat in dotarea aliatilor englezi si sa-l fac romanesc . ... Dar nu stiu daca a avut armata noastra si asa ceva in dotare ...Nici despre Tatra 57 Kubel nu cunosc , decat poate dupa razboi ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 23 March 2022 - 08:15 PM


#102 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 March 2022 - 07:09 PM

Distrugerea navei rusesti , vazuta cu o camera de pe o cladire din Berdyansk . E un clip lung .



https://www.youtube....h?v=6NKGQWsZj6k

Probabil este cunoscut evenimentul dar, am postat clipul pentru a va intreba daca stiti cu ce anume au lovit nava .

Aceasta postare a fost editata de dany: 24 March 2022 - 07:40 PM


#103 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2022 - 08:39 PM

Vezi postareadany, la 24 March 2022 - 07:09 PM, a spus:

Distrugerea navei rusesti , vazuta cu o camera de pe o cladire din Berdyansk . E un clip lung .



https://www.youtube....h?v=6NKGQWsZj6k

Probabil este cunoscut evenimentul dar, am postat clipul pentru a va intreba daca stiti cu ce anume au lovit nava .



Nu e confirmata cauza, cred ca nici rusii nu stiu care varianta e mai buna. Sa dea vina pe corespondentul RT Murad Gazdiev care acum doua zile a facut un lung reportaj cu descarcarea navelor in port, sau sa o dea ca accident :) ...
Nava era deja descarcata probabil, dar langa ea pe dock era un mare rezervor.

Unii zic ca ar fi Tothka-U (o racheta incredibil de eficienta - in Yemen, efectiv au tocat descultzii la sauditi cu ele; inclusiv un contingent intreg de proaspat graduati Academi (ex Blackwater), impreuna cu comandantul lor, Col. Nicholas Petros).
Au mai tras ucrainienii in sud cu ele, inclusiv una care a cazut pe 14 martie in centrul Donetskului, ~20 civili morti.
Altii zic ca e unul din multele deja incendii si accidente de operare a munitiei/materialului. Nu ar fi nici asta exclus.Rusii par a fi asi la treaba asta.

#104 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2022 - 08:45 PM

Vezi postarea1-0-9, la 24 March 2022 - 08:39 PM, a spus:

Nu e confirmata cauza, cred ca nici rusii nu stiu care varianta e mai buna. Sa dea vina pe corespondentul RT Murad Gazdiev care acum doua zile a facut un lung reportaj cu descarcarea navelor in port, sau sa o dea ca accident :) ...
Nava era deja descarcata probabil, dar langa ea pe dock era un mare rezervor.

Unii zic ca ar fi Tothka-U (o racheta incredibil de eficienta - in Yemen, efectiv au tocat descultzii la sauditi cu ele; inclusiv un contingent intreg de proaspat graduati Academi (ex Blackwater), impreuna cu comandantul lor, Col. Nicholas Petros).
Au mai tras ucrainienii in sud cu ele, inclusiv una care a cazut pe 14 martie in centrul Donetskului, ~20 civili morti.
Altii zic ca e unul din multele deja incendii si accidente de operare a munitiei/materialului. Nu ar fi nici asta exclus.Rusii par a fi asi la treaba asta.



Later edit. Treaba cu "landing ship" e vis umed de-al ukrainienilor. E un cargou obosit de 4-5000 tone si aproape 60 ani, nu nava de debarcare cum se tot vorbeste, ceea ce ar duce cu gandul la cele americane de 40.000 tone gen Bonhomme Richard, ticsite cu mii de trupeti si echipamente.
Trebuie inteles ca absolut orice venit de acolo trebuie luat cu un bob de sare; si acum 2 sapt se laudau ca au facut praf nava de patrulare Vasily Bykov, care dupa o saptamana era bine mersi la Sevastopol.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 24 March 2022 - 08:49 PM


#105 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 24 March 2022 - 10:10 PM

Vezi postarea1-0-9, la 24 March 2022 - 08:45 PM, a spus:

Later edit. Treaba cu "landing ship" e vis umed de-al ukrainienilor. E un cargou obosit de 4-5000 tone si aproape 60 ani, nu nava de debarcare cum se tot vorbeste, ceea ce ar duce cu gandul la cele americane de 40.000 tone gen Bonhomme Richard, ticsite cu mii de trupeti si echipamente.
Trebuie inteles ca absolut orice venit de acolo trebuie luat cu un bob de sare; si acum 2 sapt se laudau ca au facut praf nava de patrulare Vasily Bykov, care dupa o saptamana era bine mersi la Sevastopol.


In nomenclatorul rus nava este clasificata ca Большие десантные корабли проекта 1171 adica nava mare pentru desant proiect 1171. Deci nu e cargou. Faptul ca e cam veche, nu e problema prea mare pentru rusi avand in vedere faptul ca nava amiral a flotei Marii Negre a intrat in serviciu in anul 1983, iar pe campul de lupta abunda T72 B3, BMP-2, MT-LB etc.

#106 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2022 - 11:06 PM

Corect man. Buna observatie, sa fie clar despre ce vorbeam. E nava de debarcare si are trape in prova. Remarca mea era pentru ca am amici care isi imaginau ca e "dinaia de cara 2000-3000 trupeti"

#107 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 March 2022 - 01:06 AM

Multumesc mult de raspuns , baieti ! :hi:

... Ma gandeam acum daca nu a fost o actiune gandita si pusa in practica ( probabil cu ajutor extern , la partea de initiativa , recunoastere/date si coordonare ) , ca replica pentru bombardarea de catre rusi a acelui centru de instructie sau a depozitului ucrainean , de acum cateva zile . , fiindca pare ca a explodat ce trebuia cu efectul scontat si chiar si ora pare potrivita ...( arata cam pe la 5:30 -6 diminieata , daca nu ma insel ) .

Aceasta postare a fost editata de dany: 25 March 2022 - 01:33 AM


#108 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 09:44 AM

Foarte posibil. Nu e un secret ca ucrainienii beneficiaza de "real time feed" de informatii de la parteneri, inclusiv comunicatii prin Starlinkul lui Elon Musk. Plus "reteaua locala" de observatori civili din oras si port, care vad tot si raporteaza.
De aia ziceam ca unii dau vina degeaba pe Murad G. pentru reportajul cu descarcarea navei, netul era plin de poze din satelit ale portului, imediat dupa incident. Daca avem noi acces la pozele alea, cu siguranta aveau ucrainienii informatii mult mai bune din timp. Unii zic ca ukries au info mai exacte despre armata rusa implicata din operatiune, decat rusii insisi.

Chiar acum 5 minute, la protv anuntau ca "Marina ucraineana a anunţat, că un imens vas de debarcare al Federaţiei Ruse a fost distrus la Berdiansk, plin cu sute de soldati si tone de echipament".

#109 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 March 2022 - 12:33 PM

Ori careva ne cred prosti, ori rusii sunt prosti sadea. Cum naiba sa ataci o tara si ...sa nu stii ce cauti acolo? Cum naiba sa ramai in pana prostului, cum naiba sa te duci, tu ocupant rus, la benzinarie dupa o canistra de motorina, cum maiba sa te plingi ca ti-ai degerat picioarele, cum naiba sa nu ai habar de pic de tactica, cum naiba sa nu poti ajunge, cu o coloana de tancuri, la destinatie (o fi fost condusa de ...Moise?!) si cum naiba de aviatia ucraineana nu a distrus-o, cu doua, trei avioane?! Pute razboiul asta a rahat de nu se poate. Habar nu avem ce zic rusii de toata tarasenia, dar ni se explica cu lux de amanunte cum e cu jeaca aia de 12.000 de euro, vedem doar coloane de refugiati si cladiri distruse, dar nici un pic de "actiune", ca sa zic asa. Pai daca ucrainenii au distrus atitea zeci de elicopetre si avioane rusesti, cum de nu vede nimeni cum au facut asta [va amintiti de bombardamentele din Serbia si Irak (nooo, acolo nu au fost civili sau copii, nooo, deloc!) cum vedeam bomba cazuta pe obiectiv, cum decolau avioanele, cum inaintau tancurile], cum de nu auzimm nici o reactie din partea rusilor? Ma intreb si eu asa, ca simplu cetatean.
Nu e chiar fairplay sa arati acum adevarata fata a lui Zelenschi, dara iata, luptatorul anticorupie, nu este chiar asa de incoruptibil, Ucraina nu a facut un pas spre eradicarea coruptiei, de cand e el presedinte, dar nici postura de "erou national" nu il cam prinde. Odata ce indemni cetatentii sa atace tancurile cu molotoave, sa nu te miri ca tancul trage in civili, odata ce dai cu bazuca, de la fereastra blocului, sa nu te miri ca tancul trage in bloc.
Iar ultima treaba, interzicerea unor partide, din care unul parlamentar, pentru ca sunt proruse si "comasarea" televiziunilor de stiri sub un control unic, sunt niste e o magarii care nu au nici o treaba cu democratia mult trambitata (culmea, in limba...engleza!). Prea putine comentarii pe aceasta treaba, nu?

Imagine atasata: thumbnail_1.jpg

#110 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 01:59 PM

As vrea aici sa nu ne bagam in politica. Pe partea militara, ok, liber la pareri. Dar sunt vremuri tulburi, oricum nu schimbam nimic aratandu-ne opinia si frustrandu-ne, asa ca mai bine sa ramanem prieteni, e si asa destul de cacacioasa lumea in care ne aflam, ca sa ne-o imputzim noi si mai tare... :(

#111 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 02:14 PM

"Filmuletele", breaking news-urile si glumitele de facebook nu schimba cu nimic frontul, si parerea mea e ca sunt o capcana in care se poate cadea foarte usor, mai ales daca traiesti intr-o bula pe retele sociale, inconjurat de cei la fel ca tine care reverbereaza aceleasi stiri. Poti sa iti faci foarte repede parerea ca unii sau altii "i-au rupt". In realitate insa...
Eu de exemplu am acum catre 50 canale de telegram pe care le urmaresc, si de la rusi, si de la ukrainieni si de la voluntari straini de pe acolo.E o nebunie.

#112 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 March 2022 - 03:11 PM

Eu nu vreau decāt sa inteleg ce se intāmpla. In afara de a vedea ca niste oameni nevinovati, sufera fara vina lor. Sau au singura vina ca traiesc acolo. Ori, fara a pisca nitel si din politica, nu se poate. Nu mult, ca informatiile adevarate sunt dincolo de noi. Si nu politica partizana, fie de o parte sau alta, ca nu ajuta la nimic. Daca ne uitam doar dintr-o parte, nu vedem decāt un razboi fara rost, iscat de un dement care nu stie ce vrea.

#113 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 03:48 PM

Mai oameni buni, nu va enervati. Adevarul este greu de digerat. Din pacate cei pro NATO vad lumea untr-un fel. Si acest fel este dictat de ura. Ura anuleaza ratiunea. Zelenschi este un mare corupt. Nu tine absolut deloc la viata ucrainenilor. Si e normal. Poate si eu as proceda la fel daca as fi evreu si tatal meu (daca nu ma insel) ar fi murit in pogromurile facute de ucraineni. O sa spuneti ca m-am dus cu gandul prea departe. Poate. Lucrurile, cred eu, sunt cu mult mai complicate. Hai sa facem modelism, sa fim prieteni, si totul sa fie ok. Sa ne ferteasca Dumnezeu de nenorociri cat s-o mai putea. Habar nu am ce o insemna instaurarea acestei NOI ORDINI MONDIALE mult trambitate de BIDEN. Mie mi-e teama de chestii foarte nasoale. Dar...hai sa ne vedem de modelismul nostru, ok?

#114 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 06:51 PM

Nu corputia lui Zelenski este relevanta. Ca nu el a atacat Rusia.
Ce ar fi trebuit sa faca? Sa cedeze teritorii? Sa desfiinteze armata? Sa promita ca nu adera la UE? Astea ar fi bune pt ucrainieni? Ca altfel ii ucid rusii, nu? Asa ar tine la viata ucrainienilor?
Daca ar capitula, ar insemna ca tine la viata lor?
Cum sa moara tac-su in pogrom, cand are 44 sau 45 de ani?

Adevarul este ca Putin trebuie INVINS. Altfel va continua. Iar pt asta vom fi nevoiti sa facem sacrificii. Cu cat mai repede si mai hotarat, cu atat mai usor ne va fi.

Nu pricepem din presa si de pe net ce se intampla pe front? E razboi. Asa si trebuie sa se intample.

Aceasta postare a fost editata de flo: 25 March 2022 - 07:06 PM


#115 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 07:32 PM

A, ok, greseala mea ca nu am inteles pana acum. Asa trebuie sa fie. Sa fie razboi . Aha, corect. Ca doar asa putem infiinta NOUA ORDINE MONDIALA! Cu USA la carma, nu?

Nu domnule, din pacate nu prea intelegeti ce se intampla pe lumea asta, oricat de mult v-as leza si v-as supara, asta este adevarul. NU PRICEPETI MARE LUCRU. Si Asta se intampla pentru va lasati condusi de ura si, cum am mai spus URA ANULEAZA RATIUNEA. Si vorbesc de ura gratuita la adresa rusilor si a Rusiei. Si imi este indiferent daca ma considerati pro-rus sau mai stiu eu cum. Puneti egal intre Stalin si Putin, puneti egal intre Uniunea Sovietica din anii 50 si Rusia. Si asta este gresit. Da, Zelenschi este un criminal pentru propriul popor. Si Americanii, in fruntea NATO sunt niste nenorociti care vor produce mult visatul (de ei) Al Treilea Razboi Mondial. Ei ( Americanii) doresc un razboi la scara planetara. Si sunteti naivi daca nu realizati asta. Asa au facut si in razboiul al doilea mondial, un razboi provocat tot de ai (anglo-americani). Va recomand sa cititi memoriile lui Mihai Sturza. O sa aflati o altfel de istorie - nu aia pe care ne-au bagat-o pe gat in scoala. E de ajuns sa stiti ca SUA a terminat al doilea razboi mondial cu 90 de portavioane! Dar nu ei sunt imperialistii, nu? Nu ei au avut si au atitudine si politica externa de imperialisti, nu? Putin trebuie invins? Habar nu am. Dar poate le-ar prinde bine domnilor de peste ocean nisca-i bombite, rachetute, sa se mai termine o data pentru totdeauna cu mizeria care ne este bagata pe gat.

#116 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 07:36 PM

Pregatesc blocarea topicului:))

#117 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 07:49 PM

Daca esti asa de intelept, raspunde ce ar trebui sa fac ucrainienii? Sa se predea? Ce ar trebui sa faca Zelenski? Spune.
Vorbesti ca ura intuneca ratiunea. Pai vorbelea astea : poate le-ar prinde bine domnilor de peste ocean nisca-i bombite, rachetute sunt rodul ratiunii serioase? Suntem sanatosi la cap daca judecam asa?

Putin nu are nici macar jena lui Stalin, care mintea ca vrea pace. Putin spune clar ca daca cineva ii sta in cale il ucide.

Totusi, in intepciunea ta, care iti confera sansa sa intelegi ce se intampla pe lumea asta, ce ar trebui facut ca rusii sa inceteze agresiunea si sa se retraga in granitele de dinainte de 2014?
Ca doar nu o sa ne spui ca ocuparea Crimeii este un act acceptabil.

Scuze 109! Ai dreptate....

Aceasta postare a fost editata de flo: 25 March 2022 - 07:50 PM


#118 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 25 March 2022 - 07:51 PM

Nu toata lumea din SUA este de acord cu razboiul din Ukraina.Profesorul John Mearsheimer dezavueaza razboiul si explica motivele aici
The Chieftain avertizeaza asupra stirilor de pe front Be careful drawing conclusions from the Ukraine videos

Un scurt program artistic aici

#119 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 08:09 PM

Baieti, va rog continuati in privat discutiile politice. E un subiect prea "aproape de casa" pentru noi toti si sigur se lasa cu julituri daca continuam:))

#120 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 09:42 PM

https://www.defenser...ele_615661.html

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi