Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, martie 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, martie 2022

#61 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2022 - 05:39 PM

Mai fraților, spuneti-mi și mie, care știți, la cat s-a mai ajuns, la de exemplu pe București, cu rata de transmitere la covid? 12, 13 la mie?

#62 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 March 2022 - 06:21 PM

Nu am auzit de asa ceva, dar astfel de restrictie, nu rusii au impus-o. Si e cam inutila, odata ce avem uraniu 235 si il folosim la Cernavoda. Mai tineti minte cānd, nea Nicu, se lauda ca am fi capabili sa facem bomba atomica? Normal, nu a reactionat nimeni.
Da, Uralii sunt plini de uraniu natural, adica 238. Noi, la Baița (fost Dr. Petru Groza) am avut cel mai bun minereu din Europa: peste 60% uraniu in roca.

Citeaza

rata de transmitere la covid? 12, 13 la mie?
Dupa Rafila, 0%!

#63 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 March 2022 - 08:03 PM

Ups, e criza de hārtie, s-or fi facut cozi la librariile de carte?

#64 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2022 - 08:07 PM

12,7 in București.Ok, pai atunci iar o să-mi săriți toți în cap. Cam câți români au murit în ăștia 2 ani când nu au avut acces la sănătate, la rate de 3, 5, 7 la mie? Au murit bătrâni cardiaci, oameni cu cancere
care nu au avut voie să-și facă tratamentele, etc, etc...

Cred că nu are rost sa mai comentam nimic, nu?

Slava Ucraina!!!

Aceasta postare a fost editata de bogy: 11 March 2022 - 08:22 PM


#65 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2022 - 08:22 PM

La cărți nu că s-ar putea sa fie de la troli.

#66 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2022 - 10:26 PM

Ia citiți și va cruciți:
https://www.hotnews....nterceptata.htm
Aia se cheamă racheta de croaziera din cāte știu eu (1000km/ora și se mulează pe relief) și era din anii 80. Ferească Dumnezeu de vre-una pe la 3-4 mii km/ora! Pe ce dracu au cheltuit ăștia banii contribuabililor? Lăsații dreac pe rusnaci, mai marii noștrii sunt inamicul!

#67 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 March 2022 - 09:22 AM

Drona, adica avion fara pilot. Construita de rusi, deci o au si rusii si ucrainienii, poate si Belarus sau ...polonezii. lansata de...cine? Rusi? Ucrainieni? Polonezi sau...ALTCINEVA? Ca de obicei, gestul obisnuit, adica ridicatul din umeri si...dosar clasat. Oare?
Bāzdāgania traverseaza cerul a trei state. Doua ... NATO! Nu a vazut-o nime', ca dom'le era ceata sau vānt ori...ningea? Na, a zburat prea jos! Pai frate, acolo tre' sa zboare!"- Ba, esti nebun? - Ba, esti prost?", ca sa parafrazez doua cunoscute personaje, astea sunt explicatii? Bun, la noi a fost doar trei minute (arhisuficient sa faca prapad prin Satu-Mare), da' la unguri a zburat 500 de km, fara bai, dupa care sandramaua cade linga Zagreb, la sārbii iuti la mānie. A vrut sa verifice cineva, ceva? (Nu spui, persoana insemnata, da' becher!) Poate, ridic din umeri, dosar clasat.
Un incident prea iute dat la o parte, ce putea sa aiba urmari majore!
Totusi, cine a lansat drona? De ce? De sa cada in Serbia? Unde trebuia sa ajunga? Scopul si durata vizitei? Canci, nexam, nimic, nada! Eu vreau sa vad asta la stiri, nu ca un biet copil a primit o māna de bomboane!
In alta ordine de idei, arma chimica si bacteriologica. Initial ucrainienii recunosc "da dom'le, avem laboratoare, dar cercetam bacterii si virusi, doar ca sa prevenim boli!", apoi o dau cotita, ca " nu dom'le, nu avem asa ceva, rusii vor un motiv sa foloseasca arma bacteriologica". De parca covidu' te-a intrebat daca esti rus sau american, ori daca esti in NATO!
Gata, se explica de ce celebra, de-acuma, coloana rusa de 65 de km nu a ajuns la Kiev: e condusa de Moise!

#68 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2022 - 10:42 AM

Zetule, hai sa spun eu altfel: drona, adică racheta de croaziera era rusească și a picat la sārbi pen'ca se dorește atragerea sārbilor in păruială, prin Balcanii de Vest.

#69 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2022 - 10:52 AM

Ma, nu era la croati Zagrebul ? Cel mai probabil a luat o razna. Ungurii zic ca au interceptat-o dar n au dat o jos pentru ca nu prezenta pericol:)

#70 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2022 - 12:08 PM

Da, la croați, așa e

#71 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 March 2022 - 01:36 PM

Scuze, intelesesem ca a cazut la sārbi, dar nici cu croatii nu mi-e rusine!
Bun, a luat-o razna, dar unde trebuia sa ajunga si cine a lansat-o si cu ce scop?
Si de unde stiau ungurii ca nu prezinta pericol, scria pe ea? Hai sa fim seriosi, in plin razboi si tensiunile iscate de acesta, tu cauti sa constati ca dracia ce zboara peste orasele tale, e buna sau rea?

#72 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 March 2022 - 01:41 PM

Vezi postareaZ-mare, la 12 March 2022 - 09:22 AM, a spus:

Drona, adica avion fara pilot. Construita de rusi, deci o au si rusii si ucrainienii, poate si Belarus sau ...polonezii. lansata de...cine? Rusi? Ucrainieni? Polonezi sau...ALTCINEVA? Ca de obicei, gestul obisnuit, adica ridicatul din umeri si...dosar clasat. Oare?
Bāzdāgania traverseaza cerul a trei state. Doua ... NATO! Nu a vazut-o nime', ca dom'le era ceata sau vānt ori...ningea? Na, a zburat prea jos! Pai frate, acolo tre' sa zboare!"- Ba, esti nebun? - Ba, esti prost?", ca sa parafrazez doua cunoscute personaje, astea sunt explicatii? Bun, la noi a fost doar trei minute (arhisuficient sa faca prapad prin Satu-Mare), da' la unguri a zburat 500 de km, fara bai, dupa care sandramaua cade linga Zagreb, la sārbii iuti la mānie. A vrut sa verifice cineva, ceva? (Nu spui, persoana insemnata, da' becher!) Poate, ridic din umeri, dosar clasat.
Un incident prea iute dat la o parte, ce putea sa aiba urmari majore!
Totusi, cine a lansat drona? De ce? De sa cada in Serbia? Unde trebuia sa ajunga? Scopul si durata vizitei? Canci, nexam, nimic, nada! Eu vreau sa vad asta la stiri, nu ca un biet copil a primit o māna de bomboane!
In alta ordine de idei, arma chimica si bacteriologica. Initial ucrainienii recunosc "da dom'le, avem laboratoare, dar cercetam bacterii si virusi, doar ca sa prevenim boli!", apoi o dau cotita, ca " nu dom'le, nu avem asa ceva, rusii vor un motiv sa foloseasca arma bacteriologica". De parca covidu' te-a intrebat daca esti rus sau american, ori daca esti in NATO!
Gata, se explica de ce celebra, de-acuma, coloana rusa de 65 de km nu a ajuns la Kiev: e condusa de Moise!


Au trecut mai putin de 24 de ore de la caderea dronei. A fost vreodata un razboi in care un incident sa fie lamurit pe deplin intr-un timp atat de scurt? Mai jos este comunicatul agentiei sovietice (pardon, ruse) TASS. Este la fel de rezervat. Vezi ca ai link-uri si catre alte adrese rusesti avand ca subiect razboiul ruso- ukrainean (pardon, am vrut sa scriu operatiunea militara speciala). Accesandu-le nu mai mai este nevoie sa te uiti la stirile dintr-o tara NATO.
TASS
Chestiunea cu laboratoarele este tratata pe larg in presa rusa. Imi aduce aminte de aiureala cu armele de distrugere in masa din Iraq folosita ca pretext pentru invazia din 2003. Puteau sa gaseasca ceva mai original, mai ales ca invazia respectiva a insemnat sfarsitul carierei politice ale unor personaje de varf din politica occidentala (de exemplu Tony Blair).
alta agentie rusa de pesa

#73 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 March 2022 - 04:48 PM

Спасибо 177, dar limba rusa, in afara de cāteva cuvinte din electronica este pe linga mine. Soer sa ma ajute tata Goagăl. Poate merita osteneala.
Cum spuneam, ce sa intāmpla in Ucraina este o crima, dar totul trebuie privit prin prisma tuturor evenimentelor. Sa speram ca cineva il va lua de urechi pe Putin, dar va arata si cu degetul si spre NATO.

#74 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 March 2022 - 04:54 PM

Vezi postareaZ-mare, la 12 March 2022 - 04:48 PM, a spus:

Спасибо 177, dar limba rusa, in afara de cāteva cuvinte din electronica este pe linga mine. Soer sa ma ajute tata Goagăl. Poate merita osteneala.
Cum spuneam, ce sa intāmpla in Ucraina este o crima, dar totul trebuie privit prin prisma tuturor evenimentelor. Sa speram ca cineva il va lua de urechi pe Putin, dar va arata si cu degetul si spre NATO.


Sigur merita osteneala. Unele au si pagina de limba engleza. Sunt si articole referitoare la Romania. Aici se observa cel mai bine ce formatiuni politice/ puncte de vedere sustine Kremlinul in Romania, cine sunt oamenii politici din Romania cu afinitati pro ruse.

#75 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 March 2022 - 05:27 PM

Marinari spanioli se fotografiaza in fata scutului gol al tunului cal. 254 mm care nu avea sa fie instalat niciodata. Crucisatorul cuirasat spaniol Cristobal Colon (crucero acorazado «Cristóbal Colón») a fost trimis sa infrunte flota americana fara sa aiba armamentul principal montat la bord (doua tunuri cal. 254mm). Nava avea sa fie scufundata la 3 iulie 1898 in batalia de la Santiago de Cuba.
Coruptia si incapacitatea sunt platite cu vietile celor care sunt trimisi pe front.

Imagine atasata: OgCristColon.jpg

#76 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 March 2022 - 10:26 AM

De citit (via Malin Bot ) . Revista 22 " Fost coleg de academie: Putin a fost declarat incapabil să evalueze corect impactul deciziilor sale" .

https://revista22.ro...deciziilor-sale


Ps. ... Tinand cont ca se spune ca ar avea si Sindromul Asperger, care presupune si neintelegerea sau lipsa empatiei ...

Rasturnarea lui si oprirea razboiului cred ca doar din interior ar putea sa reuseasca . Dealtfel o singura data l-am vazut pe putin speriat si nestiind ce sa faca , Atunci cand cu episodul submarinului Kursk , mamele marinarilor morti i-au cerut socoteala . Atunci , in loc sa promita corectarea si imbunatatirea conditiilor de salvare , singura lui masura a fost sa impuna o cenzura puternica a presei pentru a nu mai fi prezentat nefavorabil ..

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 March 2022 - 11:18 AM


#77 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 March 2022 - 12:20 PM

Un reprezentant al opozitiei rusesti .


https://www.youtube....h?v=tgV8vDT4AiI

Citeaza

Bun, a luat-o razna, dar unde trebuia sa ajunga



Sint sigur ca daca ar fi fost plina cu tigari de contrabanda o dadeam noi jos in primul minut... :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 March 2022 - 12:27 PM


#78 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2022 - 01:08 PM

Pai e deja anecdotica treaba, Putin se teme doar de mamele soldatilor rusi. Nimic nou.

#79 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 March 2022 - 02:48 PM

Citeaza

Putin se teme doar de mamele soldatilor rusi.

Pe aceasta ar trebui sa se concentreze oponentii regimului , ziceam ..

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 March 2022 - 02:49 PM


#80 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 March 2022 - 05:55 PM

Citeaza

O dedicatie speciala pentru nostaligicii URSS- deschiderea primului McDonald's la Moscova
Chiar sunt nostalgic, dar nu dupa Moscova. Cam tot prin anii aia, cand a venit McDonald's si la noi, trei luni nu te-ai putut apropia de magazinul Unirea, din cauza cozilor imense de la McDonald's. Adica ca la rusi! Era plin de tigani si cefe groase, masini bengoase. Dupa vreo trei luni, am reusit sa intru si eu in McDonald's, mi-am comnadat un hamburger pe care l-am mancat...de jumatate. Adica dezamagire totala. Peste inca o luna am zis, hai sa mai incerc o data, poate, poate. N-a fost cu noroc, si de data asta am mancat doar jumate. A treia oara a fost in delegatie, cind o durere crunta de cap m-a facut sa inghit un antinevralgic. Ca sa nu fie pe stomacul gol, am mancat un hamburger. Asta a fost toata ciocnirea mea cu "celebrii" hamburgheri!

Citeaza

nici nu stiu mare lucru despre ce se intampla.
Ei na, ca doar nu or fi avind, pe cablu, doar rusia iazīc si pravda! Ca sa nu mai zic ca or fi si ceva antene de satelit, ca Rusia nu e chiar Koreea. Apoi, am inteles ca au fost citeva sute de moscoviti, care au iesit in strada, putini oricum, deci ceva ceva se stie si pe acolo. Bun, inteleg, nu ies de frica. Da, la 1000 de moscoviti poti sa le dai cu bita in cap, sa-i gazezi si sa-i trimiti dupa gratii, dar la 300.000 de oameni in strada, din aproape 12 milioane (dupa unele surse ar fi doar 9,6 mil) cat are Moscova, situatia se mai schimba.

Citeaza

NATO nu s-a format pt a se opune Tratatului de la Varsovia.
Atunci pentru ce s-a format? Ca de terorism si bin-Laden nici nu era vorba.Tratatul de la Varsovia a aparut ca urmare a aparitiei NATO. Daca nu era necesar, nu ar fi aparut. Pentru pastrarea echilibrului, mai ales ca Moscova se deschisese, poate prea mult, trebuia sa se dizolve si NATO. A ramas ca sa lupte....impotriva cui? Defapt cui, stim prea bine.

Citeaza

E vorba ca Ukr ajunsese "ca si in nato". Adica trupe nato antrenau armata ukr, inclusiv pe infamii neonazis din azov si pravai sector, livrau armament,
Adica, bagi batul pe sub gard si apoi te plangi ca te musca cāinele??

Citeaza

Rasturnarea lui si oprirea razboiului cred ca doar din interior ar putea sa reuseasca
Cred ca am mai zis asta, in opinia multora exista vinovatul unic: Hitler, Musolini, Ceausescu, Putin. Dar, nici unul din astia nu ar fi putut face ce au facut fara o sustinere puternica din partea celor, interesati, din jurul lui. Am mai zis, vedeti atitudinea ofiterilor germani la anuntarea "mortii" lui HItler.
In privinta dronei ratacitaore, vad ca croatii s-au revoltat. Adica, au intrebat simplu, cum de NATO a permis unei drone sa survoleze Romania si Ungaria si ca apoi sa cada peste campusul lor.
Ca tot vorbeati de troli, pai mai troli decat tevereurile noastre, nu cred sa mai fie. Asta vorbind despre cat de partinitoare si manipulante sunt stirile. Mai zilele trecute, spuneau ca rusii trag, cu nesimtire, in blocuri, cu tancurile, aratind si o imagine edificatoare. Apoi, aproape imediat, imi vorbeste despre vitejia soldatilor ucrainiei care isi apara orasul, aratind cum un tanc, aflat pe sosea, este lovit de o racheta sau bazuca, ce o fi fost, trasa de undeva de sus. Din copac? Ca apoi, imi arata pe unul care spune ca cetatenii orasului si armata vor para fiecare colt de strada, fiecare casa, fiecare bloc. Nu va suparati, dar in stirile astea, tampitul nu sunt eu!!!
Imagine atasata: index.jpg
Imagine atasata: index1.jpg
Imagine atasata: index3.jpg
Nota. Imaginile NU sunt din Ucraina.
Premierul Vucici, atac la adresa Occidentului: Nu vom īncerca să devenim stat membru al unei alianțe care ne-a ucis copiii! A fost cea mai brutală agresiune!

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi