Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, martie 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, martie 2022

#21 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 03 March 2022 - 08:45 PM

Vezi postareabogy, la 03 March 2022 - 08:22 PM, a spus:

Daca rușii pierd Crimeea, pierd Marea Neagra. Greșesc eu cu ceva?


Rusia a recunoscut apartenenta Crimeei la Ukraina in 1997. Rusia este o tara de 150.000.000 de locxuitori, cu un PIB cat Spania, dar cu pretentii nemasurate. S-o lase mai moale, meciul principal este China-SUA.

Vezi postareabogy, la 03 March 2022 - 08:22 PM, a spus:

Nu rușii i-au adus pe americani īn Europa, americanii sunt de mult īn Europa.

Prezenta americana s-a redus considerabi in Europa in ultimii 30 de ani.

H.D. HARTMAN face cateva precizari privitoare la raporturile romano-ruse (interviu anterior razboiului).

#22 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 08:50 PM

Dumnezeu sa vă mai īnțeleagă daca așa vă iubiți voi tara! Doamne ajuta că ucrainenii sa le toace armata și să nu vina peste noi. Doamne ajuta sa nu se ajungă la alte nebunii

#23 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2022 - 08:53 PM

Vezi postareabogy, la 03 March 2022 - 08:22 PM, a spus:

Nu le port lor de grija, port de grija copilului meu! Daca rușii pierd Crimeea, pierd Marea Neagra. Greșesc eu cu ceva?
Nu rușii i-au adus pe americani īn Europa, americanii sunt de mult īn Europa. De 14 ani īși bat joc de pacea Europei intaratandu-l pe Puțin. Hai mai fraților, e așa de greu de văzut adevărul?

Binenteles ca gresesti. Vorbesti ca si cand consideri marea Neagra posesiune ruseasca.

Cum adica il intarata? Dar cine e Putin? Vreo zeitate?

#24 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 March 2022 - 10:56 PM

Citeaza

Cine isi poate asuma riscul de a aduce in uniune o tara devastata de razboi, cu probleme insumontabile si un mental cvasi-sovietic. Imi aduc aminte ca am vazut un interviu prin 2015-2016 cu un lider DPR sau LPR care povestea ca au capturat un intreg parc de camioane al armatei ukrainene. Entuziasmul a fost de scurta durata: erau cu radiatoarele perforate, cauciucurile coapte, acumulatorii terminati- junk, desi in scripte figurau ca operationale. Asa arata armata ukraineana in 2014, asa arata Ukraina. Observ ca au facut progrese sau poate rusii gresesc prea mult.


Din cate vad au evoluat mult de atunci , 177 .
Multi dintre ucraineni lucreaza in UE si s-au acomodat bine acolo . Pe de alta parte si noi eram la un nivel asemanator inainte de aderare . Oamenii invata , Mie mi-e doar ca dupa aderare ( daca va fi) sa nu se duca spre un nationalism gaunos .
Apoi in ce priveste armata lor se pot observa multe imbunatatiri acolo . In primul rind pare ca si-au epurat cadrele proruse care le-au pricinuit foarte multe pagube si pierderi in 2014 -2016 . Noi inca nu ... daca am fi intr-un razboi ...of ! plus ca nu avem spiritul lor , de aceea zic ca ar fi buni la granitza UE . Apoi au fost instruiti bine de americani si englezi si s-au familiarizat cu armamentul si tacticile . Apoi ,( ceea ce le-a lipsit afganilor de au pierdut atat de rapid ) , cred ca sint coordonati cu informatii in timp real de catre americani sau englezi . Adica , din ce vad , se misca foarte bine in teren .

Citeaza

Republica Moldova, alt stat esuat. Faceau fite cand se discuta despre unire, acum o sa vina rusii peste ei si o sa le iasa pe nas, ca aia nu mai pleaca. Au semnat o cerere de aderare la UE, pacat de hartie.

Au evoluat si ei .. ar fi pacat sa piarda trenul , mai ales ca se anunta o saracie crunta la rusi ... Cu unirea , sincer nu stiu ce sa cred ... In opinia mea , daca vor dori unire , o vor cere , dar asta nu inseamna ca nu-i putem ajuta sa intre in UE daca isi doresc ..

#25 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 March 2022 - 07:43 PM

Cititi asta:
https://ro.m.wikiped...rg/wiki/Ucraina

#26 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 04 March 2022 - 09:03 PM

@dany

Transnistria a cerut astazi (a cata oara?) recunoasterea independentei. Duca-se! Un mar otravit care paralizeaza de 30 de ani orice initiativa diplomatica a Republicii Moldova. Astept ca Rusia sa-i recunoasca in final, o va face probabil dupa ocuparea Odessei. Cred ca rusii vor activa nucleele gagauze care vor actiona perturbator in Sudul Rep. Moldova si Ukraina. Au si un post propriu de stiri numit Gagauznews, dar care a fost blocat si nu se poate accesa.Cum spunea Flo, oastea imperiala e pestrita. Nici ministrul apararii Serghei Șoigu nu este rus, este etnic tuvan.
Partea proasta este ca vor ocupa Izmail, iar flota rusa va avea o baza pe Dunare. Parca si vad pe veteranii flotei sovietice privind emotionati in direct la tv intrarea navelor ruse pe bratul Chilia.- ne-am intors tovarasi! multi credeau ca in 1991 s-a terminat cu noi, dar sau inselat; s-au inselat la fel ca cei din 1941, 1918 sau 1812. Daca Rep. Moldova scapa de ocupatie, este mare lucru. Eu sunt cam sceptic.

@Z-mare
trebuie sa ne uitam la ceva aume? am vazul ca PIB/ cap de locuitor e cam naspa

#27 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2022 - 05:21 PM

In articol este nu prea este prezentata participarea ucrainilor in lupta alaturi de germani. Participare importanta. Numai in Waffen-SS au luptat destui. Au fost asimilati ca cetateni germani si unii ucrainieni din fostele teritorii poloneze. acestia au luptat in armata regulata. Polonezii din Zidul atlanticului erau ucrainieni in mare parte. 300000 de ucrainieni s-au oferit voluntari.

Aceasta postare a fost editata de flo: 05 March 2022 - 05:28 PM


#28 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2022 - 05:29 PM

Vezi postarea177, la 04 March 2022 - 09:03 PM, a spus:

@dany

Transnistria a cerut astazi (a cata oara?) recunoasterea independentei. Duca-se! Un mar otravit care paralizeaza de 30 de ani orice initiativa diplomatica a Republicii Moldova. Astept ca Rusia sa-i recunoasca in final, o va face probabil dupa ocuparea Odessei. Cred ca rusii vor activa nucleele gagauze care vor actiona perturbator in Sudul Rep. Moldova si Ukraina. Au si un post propriu de stiri numit Gagauznews, dar care a fost blocat si nu se poate accesa.Cum spunea Flo, oastea imperiala e pestrita. Nici ministrul apararii Serghei Șoigu nu este rus, este etnic tuvan.
Partea proasta este ca vor ocupa Izmail, iar flota rusa va avea o baza pe Dunare. Parca si vad pe veteranii flotei sovietice privind emotionati in direct la tv intrarea navelor ruse pe bratul Chilia.- ne-am intors tovarasi! multi credeau ca in 1991 s-a terminat cu noi, dar sau inselat; s-au inselat la fel ca cei din 1941, 1918 sau 1812. Daca Rep. Moldova scapa de ocupatie, este mare lucru. Eu sunt cam sceptic.

@Z-mare
trebuie sa ne uitam la ceva aume? am vazul ca PIB/ cap de locuitor e cam naspa

Asta este trist. Ca vor ajunge la Izmail.

#29 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 05 March 2022 - 06:22 PM

Nava amiral a flotei ukrainene, fregata "Getman Sagaidacnai" a fost sabordata la Nikolaev la 1 martie (era in reparatii).

Imagine atasata: hs sce.jpg Imagine atasata: hs scf.jpg

@flo

La editura militara a aparut cu ceva timp in urma o carte foarte interesanta care abordeaza contributia aliatilor germaniei la efortul de razboi. Pe frontul de Est contributia ukraineana este estimata la 250.000 de luptatori. Autorul mentioneaza faptul ca 20.000 de ukraineni au luptat in spatele liniilor sovietice, reusind printre altele sa-l lichideze pe gen. N. Vatutin. Ukrainenii sunt tratati separat fata de cazaci care sunt notati cu 280.000 oameni.

carte

#30 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 March 2022 - 06:02 PM

Trebuie sa vedem lucrurile asa cum sunt, nu sa punem caruta ianintea boilor. URSS, rusia pina la urma, impreuna cu Tratatul de la Varsovia, a fost un bloc care a adus, impreuna cu SUA, un echilibru al puterii in lume si a fost un factor de descurajare. A fost perioada in care SUA nu si-a bagat nasul decat in Koreea si Vietnam. Pe fata vorbesc. Normal si etic ar fi fost ca, in 1989, o data cu desfintarea Tratatului de la Varsovia, sa dispara si NATO. Era suficient ONU si OSCE. Ei bine, nu s-a intimplat asta! Ba mai mult, SUA se erijeaza in politistul lumii, ducand "democratia" Afganistan, Nicaragua, Somalia, Irak, Kuwait, Jugoslavia. (Serbia a fost atacata fara acorsul ONU si OSCE). Normal, rusii, un mare fost imperiu, chiar si cu picioare de lut, s-a simtit ofensata. Sa nu uitam deschiderea din partea rusilor, imediat dupa 89, cind armate intregi de experti americani, au navalit in bazele lor militare, in institutele de cercetari si prin arhive. Reciproca nu prea a fost valabila. Cine au fost cei deschisi in acea perioada, nu cumva rusii? Numai ca, asa cum se intampla de multe ori, vezi soartea Germaniei, umilita de Franta dupa WWI, Rusia s-a simtit tradata si umilita. Nu mai insit asupra debarcarii lui Gorbaciov si instalarea betivului de Eltin, care a dus Rusia la marginea prapastiei. Normal, s-a gasit un "mesia" care sa vrea sa aduca Rusia, nu la forma ei initiala, ca nu se mai putea,ci barem la o forma care sa implice iar "respect" din partea SUA. Aducerea bazelor militare SUA in Polonia, Romania, Tarile Baltice, a stirnit revolta militarilor rusi, propunerea de aderare a Ucrainei la NATO fiind cireasa de pe tort. Desi, conform art 8 din statutul NATO, Ucraina nu putea intra in NATO, decit DUPA ce-si rezolva diferendele cu statele vecine, rescte, Polonia, Romania si Rusia! Cu noi si polonezii, ar mai fi dat-o la intors, dar cu Rusia, neam!
Ce nu vad la tv, sunt stirile si din partea cealalta a baricadei, adica ce zice si sotul, nu numai sotia! Nu vedem decit niste demonstratii amarite, cu citeva sute de oameni (cind cu legea 13, la noi s-au strins peste 10 mii de oameni!), cu imagini cum politistii aresteaza pe cei cativa demonstranti. Dar restul populatiei ce zice? Chiar aia sa fie intreaga rusie? Numai ucrainenii doboara aviona, rusii nu? Numai ucrainenii distrug tancuri, rusii nu? Din ce vad la tv, inteleg ca rusii nu fac altceva decit sa dezerteze (oare?) si sa darime case si blocuri!
Propaganda e la mare cinste acum. Rusi care cer combustibil la benzinarii din Ucraina! Mai sa fie! ,ciolovecul intra in ograda taranului si lua porcul si gainile si acum cere voie pentru niste motorina, intr-o tara cu care se afla in razboi? Vorba lui Franz, astia ce fumeaza? Am vazut imagini cu o batrinica, intinsa pe burta, pe o strada "din Ucraina", cu un kalasnicov in mana. Stati ca am uitat sa precizez, acea imagine am vazut-o acum vreo zece ani! Si acum mi-o baga sub nas, uite cum isi apara ucrainenii rata, cu mic, cu mare, cu tanar si batran! Arata, zilele trecute la tv, o batranica de vreo 90 de ani, care demonstra cu doua pancarde uriase, pe care scria ceva. Oare ela le-a desenet, oare ea a scris acele cuvinte? Hai sa fim seriosi, sa lasam intoxicarile la o parte si sa vedem lucrurile asa cum sunt.
Da, e razboi, e groaza, mor oameni, mor copii, sunt distrugeri incomensurabile, dar nu asta este calea. Comunitatea europeana, mai marii lumii, trebuie sa-i ceara raspuicat lui Putin sa inceteze aceasta porcarie inutila si vorba aia, mai lasa ei, mai dau astialanti si sa se incheie odata aceasta gilceava, ce aduce atita durere in rindul celor nevinovati. Si care, daca politicienii nu sunt fermi si, mai ales, intelepti, se va termina rau de tot, nu numai pentru rusi, ci pentru intreaga lume de azi!
P.S. Sper sa nu ma trimiteti in Koreea!

#31 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 07 March 2022 - 07:29 PM

@Z-mare
Sursele din cealalta parte le ai si le-ai avut in permanenta la dispozitie:The Krlemlin stories sau Pravda report etc. A trecut vremea cand ma uitam la tv. Este adevarat, sputnik si RT au fost blocate, dar la fel au procedat si rusii cu facebook si twetter. Propaganda a facut mereu parte din arsenal. Iar Russia a cam pierdut aici.

Nu sunt de acord cu desfiintarea NATO. Indiferent de conditiile geo-politice, Russia ar fi reluat expansiunea spre Vest si spre Sud asa cum a facut-o imperiul tarist, ulterior URSS. Putin trebuia sa gaseasca alta cale in rezolvarea chestiunii ukrainene.

#32 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 March 2022 - 07:41 PM

Ai dreptate, sunt surse de infirmare, dar eu vreau sa vad la tv, acolo unde se uita toata lumea.
Cāt despre expansiunea URSS, ca sa zic asa, din 1945 si pāna acum nu am vazut asa ceva. Ca Afganistanul nu se prea pune. Nu acelasi lucru as putea spune despre SUA.
Da, Putin trebuia sa fie mai intelept, dar, dupa cum se vede, nu a fost cazul.

#33 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 07 March 2022 - 08:03 PM

Vezi postareaZ-mare, la 07 March 2022 - 07:41 PM, a spus:

Cāt despre expansiunea URSS, ca sa zic asa, din 1945 si pāna acum nu am vazut asa ceva. Ca Afganistanul nu se prea pune. Nu acelasi lucru as putea spune despre SUA.


De exemplu: R.P. Chineza, Cuba, Viet-Nam, Corea de Nord (partidul comunist din Coreea a fost infiintat de ocupantul sovietic, nu avea legatura cu mediul social-politic din Coreea).

#34 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 March 2022 - 04:58 AM

Z-mare , hai, te rog mai fa si tu vreo macheta , ca zau mi-e dor de lucrarile tale . ^_^

Citeaza

Rusia s-a simtit tradata si umilita.

... Tocmai de asta ...
Rusia a pierdut Razboiul Rece , cu repercursiunie care trebuiau sa se fie A scapat foarte usor , avand in vedere ca in Germania , dupa WW 2 , se gandisera sa o niveleze si sa planteze cartofi .

Dar pune tu o poza cu un rus fortat sa asculte rock ,sa bea Coca-Cola sau sa conduca un VW la mall pentru a suporta un film american , dupa cum il " manipuleaza " occidentul si-ti pun si eu o poza cu vreun fruntas taran , sau preot sau profesor sau vreun fauritor al Unirii roman torturat pana la nebunie , intr-o inchisoare comunista .. ( fiindca nu-i omorau pe loc ,cum faceau germanii cu evreii)
Sint poze , ca trebuiau sa ateste nenorocitii ca si-au facut planul cu sarguinta si daruire . In primele fotografii apare omul proaspat adus , in zeghe , pastrand inca urmele unei civilizatii . Apoi din timpul torturii batut ,, iar cele cu adevarat sinistre erau ultimele . unde victima luptei de clasa nu mai pastra nimic uman ... cu ochii sticlind de nebunie ,cu pometii iesiti inafara ,cu un ranjet intr-o parte .dar cel mai greu de suportat era ca se putea citi ca nu mai e constient cine ( ce ) e .. daca doresti am sa caut si-ti pun .
Asadar nu cred ca se compara drama prin care au trecut tarile din fostul lagar sovietic cu metehnele lumii libere , iar sa le plangem de mila rusilor ca au pierdut Razboiul Rece sau ca au fost nedreptatiti mi se pare deplasat, cand absolut toate tarile de sub tutela lor luptau sa se elibereze de ei .
Ursu a cazut din propria sa impotenta si acesta consider ca afost singurul lucru bun al acelui regim . ... Acum ca sint unii pe la ei frustrati sau inadaptabili sau cu sindrom Stockholm ... ce sa fac ...
Si putler vrea acum sa reinvie acel monstru , dar nu pentru el si oligarhii lui , ci pentru ceilalti ( cum spunea leana : " ce mai vor viermii astia ! " ) .

Citeaza

Nu vedem decit niste demonstratii amarite, cu citeva sute de oameni (cind cu legea 13, la noi s-au strins peste 10 mii de oameni!), cu imagini cum politistii aresteaza pe cei cativa demonstranti.

Nu ti se pare ca draknea incerca sa semene cu " izbavitorul poparelor " de " mizeria decadenta " a lumii libere .aka putler " za ol maigty " ... Parca vedem aceleasi caraceristici . Si uite acum , dupa ce i-au belit mustatza ... parca nici nu a existat , sa risipit ca un duh rau .
Revenind la subiect .
E Rusia lui putler . 15 ani de inchisoare , fara perspectiva unui viitor sau slujba decenta , daca au " dunga rosie " in buletin , iar daca continua zboara pe geam .. . Tinerii aceia care protesteaza sint chiar curajosi ... asa cum erau si ai nostri dizidenti de prin 87-88-89 ... Ai uitat cum era ?

Citeaza

Numai ucrainenii doboara aviona, rusii nu? Numai ucrainenii distrug tancuri, rusii nu? Din ce vad la tv, inteleg ca rusii nu fac altceva decit sa dezerteze (oare?) si sa darime case si blocuri!

Da , cam asa e ... S-ar putea sa o muste rau de data asta armata rusa .Dupa mine , asta e rezultatul propagandei lor de ani ,combinata cu regimul autoritar si incompetent plus ca nu si-au facut temele in ce priveste cu adevarat Ucraina si istoria ei , bazandu-se pe un trecut relativ recent in care au convietuit alaturi intr-o intelegere destul de buna .
. A fost un episod prin Africa , mai demult , cand si-au luat-o wagnerii rau de tot si de pe atunci mi sa parut ca nu e treaba oabla cu armata lor .
Acum , in Ucraina , a fost si falsa impresie ca ucrainenii sau cel putin rusofonii ai sustin . Daca nu-i considerau de-ai lor , ar fi facut ce stiau mai bine . I-ar fi tocat cu artileria si aviatia ,indiscriminatoriu si apoi intrau " lacustele" .Aici s-au trezit fara sprijin si resurse intr-0 tara pe care nu o cunosc , cu o populatie ostila determinata sa se apere pana la moarte Si antrenata la un nivel superior ..
Apropos , am auzit ca acum vor sa aduca sirieni , dupa ce si-au luat-o cecenii in freza ... Pai nu se agita putler ca e apartorul crestinismului ortodox ( A treia Roma , + Constantinopole ) ... ?

Daca doresti imagini de la ei ,pot sa-ti pun , dar sint in mare parte din teritoriile prietene , cu donbaseni , si fara mult " ecsan " . Locuitori care povestesc cat de greu le-a fost in cei 8 ani de razboi , convoaie cu ajutoare , blindate cu marcajul acela verde , specific rebelilor .

Citeaza

P.S. Sper sa nu ma trimiteti in Koreea!

Stai flexat , Z :-D ... e democratie (inca) pe aici , nu " denazificare" . Dreptul la opinie face parte din privilegiile pe care le-am dobandit dupa 89 .
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inca ceva. Mie imi place sa urmaresc ( de demult ) cativa tineri rusi care posteaza pe YT ca > NFKRZ https://www.youtube....h?v=NFcmAkoHD1Q
sau
Natasha's Adventures https://www.youtube...._wb7yImaJRQ&t=6

... si altii , ( legatura cu arta sau arhitectura si ceva ong-uri civice ) dar nu mai pun linkuri , fiindca nu stiu cat interes ar avea ,. Asta pentru a va sugera sau ruga sa nu mai consumati , daca e posibil atata TV , mai ales canalele romanesti .. fiindca nu cred ca veti fi foarte castigati de acolo . Eu unul mai urmaresc doar o emisiune , pe Digi , cea cu CTP si niste baieti de la B1 , cred ca "BUNA, ROMANIA! "se numeste .

Aceasta postare a fost editata de dany: 08 March 2022 - 05:35 AM


#35 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2022 - 07:47 AM

Calmati-va oameni buni si dati fuga la pasapoarte. Acu s-a vazut cat cred romanii in "valorile" ieuropene si nato. Toti gramada sa-si scoata pasaport si s-o tireze. De rasu-plansu. Ce vedem la teveu? Pai ce sa vedem? RAZBOI EMOTIONAL.Cam atat. Zelenski? Un criminal pentru propriul popor care, cand o realiza despre ce este vorba, o sa-i cam puna capul pe o tipsie. Dar vom vedea. Timpul le va demonstra pe toate. Pana una alta, acolo mor copii nevinovati ceea ce este foarte naspa.

#36 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 08 March 2022 - 06:55 PM

Vezi postareabogy, la 08 March 2022 - 07:47 AM, a spus:

Calmati-va oameni buni si dati fuga la pasapoarte. Acu s-a vazut cat cred romanii in "valorile" ieuropene si nato. Toti gramada sa-si scoata pasaport si s-o tireze. De rasu-plansu. Ce vedem la teveu? Pai ce sa vedem? RAZBOI EMOTIONAL.Cam atat. Zelenski? Un criminal pentru propriul popor care, cand o realiza despre ce este vorba, o sa-i cam puna capul pe o tipsie. Dar vom vedea. Timpul le va demonstra pe toate. Pana una alta, acolo mor copii nevinovati ceea ce este foarte naspa.


Tot asa ii vedeam (la inceputul pandemiei) pe unii care cumparau cantitati imense de hartie igienica si de faina impingand din greu carucioare prin mall; alitii au dat buzna in farmacii cumparand iod fara prescriptia medicului (in final iodul o sa ajunga la gunoi pentru ca are termen de valabilitate). Asta se intampla cand traiesti pe facebook.
Mai lasati-o cu tv-ul ca nu mai este relevant.
O dedicatie speciala pentru nostaligicii URSS- deschiderea primului McDonald's la Moscova (1990)

Imagine atasata: mcd.jpg

Aceasta postare a fost editata de 177: 08 March 2022 - 06:56 PM


#37 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2022 - 09:38 PM

https://www.g4media....za-airwars.html

Citiți și gāndiți!

#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 March 2022 - 09:44 PM

Citeaza

deschiderea primului McDonald's la Moscova (1990)




Apropos de . McDonald's -ul rusesc , mi se parea simpatica folosirea logoului dar intors al firmei americane pentru reclama la shaormeriile ruse . Zic ca mi se parea fiindca din ce stiu le-au inchis ( cel putin prin Moscova) .



https://degustam.ro/...shaorma-adidas/

Mai raman putin pe subiect , fiindca am o nelamurire : O fi adevarat ce se spune cum ca rumanu ar fi " cel dintaiu" care a bagat cartoful prajit in shaorma ...?

Aceasta postare a fost editata de dany: 08 March 2022 - 10:09 PM


#39 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2022 - 11:20 PM

Stimate Z, nu de putine ori am aratat ca rolul de jandarm pe care si l-a arogat SUA este unul banditesc. Dar acum, ce ar fi corect sa fac? Sa admit ca Rusia are o justificare pt ce face? Noi ca romani avem motive serioase sa fim suparati pe ucrainieni pt cum i-au tratat pe romanii din Ucraina. Posibil sa nu fi fost amabili nici cu rusii, cu toate ca unii care au muncit prin Ucraina spun in se intelegeau f bine ucrainienii de rand cu rusii. Dar romanii intregi la cap si la suflet , oameni simpli, au simtit ca ce fac rusii este disproportionat, daca este sa fim diplomati, iar daca vrem sa ne exprimam fara ascunzisuri, este criminal.

Ce spune majoritatea populatiei rusesti? Pai multi si nu neaparat aia din Extremul Orient, nici nu stiu mare lucru despre ce se intampla. Daca la posturile rusesti se afima ca ucrainienii au inebunit si se bombardeaza singuri, iar armata rusa incearca sa-i opreasca pe nebuni, ce ar putea sa spuna gospodina din Rusia? Pentru mine este f curios faptul ca rusii s-au inselat atat de mult cu privire la starea de spirit a populatiei ucrainiene. Erau convinsi aceasta va fi fericita sa scape de cei aflati la conducerea tarii. Las la o parte ca nu concepeau ca ucrainienii sunt patrioti, dupa cum s-au comportat la episodul cu Crimeea. Informativ au fost jalnici. Despre expansiune, nu au mai realizat mare lucru pt ca nu au fost capabili. Andropov prevazuse clar prabusirea economica.

Nu cred ca au murit 11000 de rusi. In Afganistan au murit, in 9 ani de razboi 14000. Dar daca numai 1100 au murit, tot este enorm. Chiar si pt poporul rus, obisnuit cu astfel de sacrificii. Iar, cei care inteleg cum este cu economia tarii lor, pricep ca Rusia se indreapta spre un dezastru mai mare ca cel de dupa 1990. Chiar si inchiderea fast-food-urilor si a cafenelelor este un semnal de rau augur. Slujbe si impozite pierdute. Daca Germania renunta pana la urma la gazul si petrolul rusesc, este inspaimantator pt Rusia. Pierderea pietei vestice pt rusi este una serioasa. Ingreunarea transporturilor asisderea. Daca sanctiunile se mentin timp de un an (o recolta) Rusia intra intr-un picaj greu de controlat. Si atunci le va fi greu de mentinut controlul asupra teritoriilor ostile. Se retrezesc si cecenii si altii.

Rusii nu erau deschisi, transparenti din motive umanitare, din drag de reformare, etc. Pur si simplu statul era in disolutie. Atunci pericolul atomic a fost serios. Lucru inteles de americani si prin faptul ca au cheltuit ceva bani cu cei care "manuiau" arsenalul, astfel incat sa aiba un trai decent.

NATO nu s-a format pt a se opune Tratatului de la Varsovia. Acesta nu exista la vremea infiintarii NATO. In aceasta situatie, de s-ar fi dizolvat?

#40 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 March 2022 - 04:28 AM

De citit .
Un ofiter FSB face dezvaluiri: „Este imposibil ca Rusia sa castige razboiul din Ucraina. Am fost din ce in ce mai mult presati sa adaptam rapoartele la cerintele conducerii”




https://www.aktual24...ele-conducerii/

Ps. " Un presupus ofiter al FSB " ...( fiecare crede cum doreste )

Pps . Si o intrebare : Daca isi taie rusii internetul pe 11 Martie , credeti ca vom scapa de trolii, botii sau drone lor ?

https://www.youtube....h?v=z7w2NsS_HpY

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 March 2022 - 04:51 AM


Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi