Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, martie 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, martie 2022

#41 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 March 2022 - 04:00 PM

O stire recenta destul de interesanta , dar nu stiu daca se confirma . Din pacate nu inteleg ucraineana si nu e activa titrarea
"The Russians can use 800 people from unrecognized Transnistria" .... Blyat .. ...Probabil or sa vada si ei acum "ce si cum dar mai ales cat" sau cum era replica aceea din Noi cei din linia intai .

https://www.youtube....h?v=KTKTnW8VVbM

Ps. Se zicea deunezi ca n-or prea fost de gasca sirienii ( doar vreo 300) , bielorusii niciatat , deci ...добро пожаловать братья

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 March 2022 - 04:10 PM


#42 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 March 2022 - 01:53 AM

Tot eu . :-D
Apropos de transnistreni , ma incearca un zambet , gandindu-ma ca ei si cu ucrainenii erau aliati in anii 90 in timpul razboiului cu moldovenii nostrii . Apoi au tot asteptat sa vina rusii ,pana li sa urat si au inceput sa accepte ca UE ar putea fi o solutie rezonabila si pentru ei , basca si-au facut si pasapoarte romanesti ( fasshaste) ca sa poata munci acolo .
Si acum , cand visul in sfarsit li sa implinit , primul lucru s-au trezit cu un " avtomat" de gat , sa omoare ucrainenii adica fostii lor aliati si frati .
... Ce ti-e si cu istoria asta ..." Merg catanele pe slep , imbracate-n pielea goala si cu mainile in jeb " ... ( da si-or cerut-o ... ) .
Vedem daca se confirma .

Dar la altceva as dori sa va atrag atentia . Tine-ti minte ca in articolul cu presupusul fsb-ist spunea la un moment dat ca incercau sa gaseasca urmele unor arme nucleare ucrainene , pentru a avea motiv de atac . O informatie asemanatoare apare si la Starea Natiei , din 8 martie , dar aici e vorba de arme chimice sau bacteorologice

La min: 5 :22 . https://www.youtube....h?v=sgSx0kdtGiU

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 March 2022 - 02:00 AM


#43 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 March 2022 - 04:55 AM

De citit . Interesant (link via RoMilitary)
Care a fost adevărata misiune a premierului israelian Naftali Bennet la Moscova

https://ziare.com/uc...bennett-1729370

si
Sprijin atipic pentru Ucraina: grupul clandestin de luptă cibernetică. Transporturile secrete de arme care amintesc de Războiul Rece

https://ziare.com/uc...sprijin-1729014

#44 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 March 2022 - 06:13 AM

Si inca o stire .
Rusii isi parasesc si ei masiv tara .

https://www.youtube....h?v=ydtQBn2XVes


Ps ...in loc de coment

1 https://www.youtube....h?v=Emfu5RhZ8Xo
si
2 https://www.youtube....h?v=-SwWL5xCzhM

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 March 2022 - 06:44 AM


#45 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2022 - 09:14 AM

eu ma intreb cand or disparea trolii de la vashington. Oricum sper sa iasa ceva din negocieri si sa se opreasca razboiul asta de rahat, macar sa nu mai moara oameni nevinovati, in mod special copii. Nimeni nu a remarcat schimbarea de ton la zelenschi? Destul de agresiv la adresa nato. E clar ca treaba a stat cam asa: tu ia-te la tranta cu vecinii tai rusii ca noi o sa venim si o sa va salvam. Rezultatu': nu mai vine nato. Promisiunile de la vashington...
Oricum pedeapsa pentru ucraineni va fi intrarea in euro - aleluia suveranitate si independenta - pe care oricum nu prea o mai aveau.

Cat despre rusii care pleaca din Rusia nu stiu ce sa zic. Eu vazui chiar ieri la stiri o coloana destul de mare de masini prin Moscova care a marsaluit in sprijinul razboiului din Ucraina - toti aveau pictat pe masini un Z mare cu alb. de asta ma intreb cand or disparea trolii de pretutindeni. Oricum s-a vazut la noi, cu benzina - panica tot de la troli s-a tras dar nu trolii din Rusia. Primii care au majorat nejustificat pretul la pompa au fost cei de la benzinariile MOL. Astia parca-s austrieci? Ma intreb daca-i v-a sanctiona cineva.

De ce s-a dus premierul israelian la zelinschi? pai sa discute ca de la evreu la evreu. Cred ca nu are rost sa discutam despre relatiile dintre zelinschi si biden (fisu lu' biden) - astea sigur tot de la troli vin :-D

Si asta cu laboratoarele americane din ucraina tot de la troli :-D

Americanii nu au laboratoare d'alea. Nu au, nu au avut si nici nu vor avea vre-o data. Ei nu se tin de chestii d'astea. Doar oamenii rai dupe planeta asta se tin de d'astea. Americanii doar ne salveaza. Ei salveaza pe toata lumea si vrea binele planetei. Dar s-ar putea sa cam dam de dracu de atata bine, cat de curand.

#46 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2022 - 09:31 AM

luati in calcul si asta:

https://www.libertat...-inchis-4023845

#47 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 March 2022 - 10:42 AM

Citeaza

Ce ti-e si cu istoria asta .
Ai citit "1984" ?
Ce simplu ar fi fost daca un mai mare de la NATO, ar fi iesit la rampa si ar fi spus: conform art 8 din statutul NATO, Ucraina nu va putea intra in NATO, pāna nu va rezolva difernedele teritoriale cu Rusia. Adica...niciodata!
Si ca tot vorneati de stiri, treaba e rezolvata si explica si de ce NATO nu intra in razboi: conform unor cercetari ale CIA, Putin este un vampir, cu cāteva sute de ani de viata, in care nu a vrut altceva decāt sa domine lumea. Na, poftim stire!

#48 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 March 2022 - 11:33 AM

Bogy , ce faci daca dispar trolii rusi ? :-D

Citeaza

Ai citit "1984" ?


Nu l-am citit , Z , fiindca am apucat sa vad intai filmul , cel cu Richard Burton si John Hurt r si mi-au placut atat de mult incat nu am dorit sa-mi creez o alta imagine . ( mi se intampla uneori sa-mi placa mai mult filmul )
... Cred ca pe mine ma intrebai Z , daca nu , scuze .

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 March 2022 - 11:52 AM


#49 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2022 - 11:43 AM

Ar fi misto. Ramanem cu ailalti.

Eu am vrut sa va spun ca tatucu de la kremlin e vampirel dar io-te cum au desecretizat-o aia de la CIA

#50 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2022 - 11:49 AM

Vezi postareaZ-mare, la 10 March 2022 - 10:42 AM, a spus:

Ai citit "1984" ?
Ce simplu ar fi fost daca un mai mare de la NATO, ar fi iesit la rampa si ar fi spus: conform art 8 din statutul NATO, Ucraina nu va putea intra in NATO, pāna nu va rezolva difernedele teritoriale cu Rusia. Adica...niciodata!
Si ca tot vorneati de stiri, treaba e rezolvata si explica si de ce NATO nu intra in razboi: conform unor cercetari ale CIA, Putin este un vampir, cu cāteva sute de ani de viata, in care nu a vrut altceva decāt sa domine lumea. Na, poftim stire!



Pai nu e vorba de intrat in Nato ca atare, cu tot ce presupune asta. Asta e clar ca nu avea sa se intample. E vorba ca Ukr ajunsese "ca si in nato". Adica trupe nato antrenau armata ukr, inclusiv pe infamii neonazis din azov si pravai sector, livrau armament, imparteau informatii de la platformele de supraveghere nato, englezii si americanii construiau doua baze navale la Marea Neagra. De la treaba cu "fuck Eu" a victoritei nuland, ucraina era practic ograda lor unde ajunsesera sa faca ce vroiau.

#51 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2022 - 12:01 PM

109, astea nu sunt adevarate, te iei dupe trolii lu' Putin? :-D Rusii e rai, americanii e buni. Nici pana acu n'ai inteles? Ei vrea binele nostru, al tutulor! :-D

Dar luati-o p'asta. Nu stiu de la care din troli o fi, dar mi se pare tare:

https://www.impact.r...campaign=fidmee

Aceasta postare a fost editata de bogy: 10 March 2022 - 12:06 PM


#52 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 March 2022 - 12:06 PM

Citeaza

Eu am vrut sa va spun ca tatucu de la kremlin e vampirel dar io-te cum au desecretizat-o aia de la CIA


Ce a pus-o mache spagoveanu , hahahaha

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 March 2022 - 12:18 PM


#53 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2022 - 12:38 PM

Vezi postareabogy, la 10 March 2022 - 12:01 PM, a spus:

109, astea nu sunt adevarate, te iei dupe trolii lu' Putin? :-D Rusii e rai, americanii e buni. Nici pana acu n'ai inteles? Ei vrea binele nostru, al tutulor! :-D

Dar luati-o p'asta. Nu stiu de la care din troli o fi, dar mi se pare tare:

https://www.impact.r...campaign=fidmee



Ba, daca nu are bara de pole-dance, ca a lui Putin, o are degeaba...

#54 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2022 - 01:07 PM

corect :good:

#55 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 March 2022 - 01:11 PM

Nah , asta oricine poate sa-si faca .
Eu tot ma intreb ce-o fi aia " aqua-discoteca " ... oare canta din bulbuci Stayin' Alive (Bee Gees ) in timp ce si beculeste ...

Ps . Se spune ca putin ar avea asa ceva

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 March 2022 - 01:52 PM


#56 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2022 - 04:46 PM

Bai fraților, hai că o dădurăm pe miștouri și asta-i bine. Nu are rost sa ne certăm aiurea. Stăpānii lumii tot ce știu ei fac și oameni nevinovați suferă.

Eu bănuiesc că īn toată mizeria asta miza reală este uraniu izotop 238. Ucraina are d'asta din plin. Fosta URSS d'asta a făcut o grămadă de centrale p'acolo - adică le-a impins spre vest.
Acum, daca exista pe site cunoscători in ale fizicii, ii rog să mă corecteze dacă greșesc: din izotopul 238, prin bombardarea cu neutroni se obține īn primul rānd energie atomica regenerabila și...ce-i arde cel mai tare PLUTONIU. Asta e folosit la bombardele! Pai ia ganditi-va - o Ucraina sub control SUA? Miza e cam mare, nu?

#57 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 March 2022 - 05:53 AM

Or fi ajuns la un compromis in Turcia , sau iarasi ... https://www.youtube....h?v=dmFgAMTEg0E

#58 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2022 - 08:00 AM

Nu au ajuns mosule. Nebunia continua. Abia de acum urmeaza ce-i mai rau: blocada totala si infometarea populatiei. Groaznic.

#59 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 March 2022 - 09:08 AM

Da, din uraniu 238, in reactoare regerative, se obtine energie plus plutoniu. Vezi Cernobīl.
Uraniu 238 este ca sa zic asa, izotopul cel mai prezent in minereul de uraniu, dar este mai greu fisionabil, cu 238 funtionānd asa zisele reactoare critice, ca cel de la Cernobīl. La Cernavoda avem reactor subcritic, cu uraniu imbogatit in uraniu 235. Sunt mai usor de controlat, dar nu sunt regerative, adica in afara de energie si deseuri nu produc nimic.

#60 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2022 - 10:36 AM

Nu știu dacă informația este corectă dar am īnțeles că Romānia fiind tara īnfrāntă in WW2 nu are voie sa utilizeze U 238. Și am īnțeles că Ucraina are rezerve foarte mari de U 238.

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi