Forum Machete,Modelism,Hobby: Aerograf cu probleme sau ... ? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aerograf cu probleme sau ... ?

#1 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2022 - 09:09 PM

Buna seara

Am nevoie de un sfat va rog frumos, daca se poate. Am cumparat recent primul meu aerograf, de aici, https://gebotools.ro...raf-bd134k.html , si ma lovesc de o problema. Fiind pentru prima oara, am zis sa il incerc cu apa in rezervor, sa vad cum face. Problema este ca sufla aerul foarte frumos, dar nu sufla apa... Moment in care m-am oprit, m-am gandit ca daca nu sufla apa, vopseaua poate nici atat, mai ales ca, din cate am citit pe forum, este un pic tricky sa nimeresc din prima dilutia vopselei.

Aveti idee care ar putea fi problema, sau ce gresesc ? Am incercat si cu o duza de 0.5, m-am gandit ca na, poate cea care era montata era prea fina, dar, la fel...sufla aerul frumos, dar doar atat...

Va rog ajutati-ma cu un sfat/parere !

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Bodo: 21 February 2022 - 09:10 PM


#2 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2022 - 09:19 PM

Poate te ajuta: https://www.youtube....h?v=-C6EKeKWaT4

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 February 2022 - 07:51 AM

Tu ai acolo un aerograf dubla actiune independenta, cu alimentare dubla, atāt gravitationala cāt si prin absorbtie.
In prinul rānd, pui regulatorul de presiune, undeva la 0,8 -1 bar. Apesi pe trigher, moment in care vine aer. Daca, tinind apasat pe trigher, il tragi inspre inapoi, trebuie sa vina si vopsea, ma rog, in cazul tau, apa. Daca nu se intāmpla asta, vezi daca acul se misca cānd tragi de trigher spre inapoi. Daca nu se misca, probabil acul nu e prins de dispozitivul de actionare. Trebuie sa desfaci capacul din coada, o sa gasesti acolo un "surub" randalinat. Incearca sa-l stringi si vezi ce se intāmpla. Daca ai facut asta si nu merge, revino cu precizari, oroblemele pot fi mai mari.

#4 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2022 - 11:52 AM

Buna ziua

In primul rand tin sa va multumesc pentru sfaturi si comentarii.

M-am uitat la filmuletul de pe youtube si mi-am facut curaj sa-l desfac asa cum arata acolo.
Totul parea in ordine, asa ca i-am mai facut o proba, tot cu apa :).
Si surpriza, acum functioneaza, suflu constant de aer si apa, din cate imi dau seama.
Nu inteleg care a fost problema, dar ma bucur ca s-a rezolvat cu ajutorul dumneavoastra, si sper sa nu mai intampin alte probleme.

Urmatorul pas este sa mai "sap" putin in legatura cu vopselurile si dilutia, am cateva vopseluri de la Humbrol, scrie Enamel pe ele, si un Acrylic thinner, dar e ceva dubios, ca pare ca nu se pupa unul cu altul. Dar asta e discutie pentru alta parte a forumului, din cate am vazut :).

Va multumesc inca o data pentru tot ajutorul acordat !

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 February 2022 - 10:38 PM

Vopelele tip email, difera de acrilice, ca atare si diluantul este altul. La email avem diluanti pe baza de distilat petrolier, la acrilice diluantul e pe baza de alcooli si apa.
Un lucru trebuie sa stii, experienta e temelia!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi