Forum Machete,Modelism,Hobby: Pareri strung - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pareri strung

#1 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 09 May 2022 - 10:15 AM

Salutare, as dori sa ma ajutati cu pareri vis-a-vis de un strung, deoarece doresc sa cumpar strung-ul din link-ul de mai jos. Nu ma pricep decat la nivel amator, stiu cum functioneaza si cam atat.
Vreau sa imi pot face discuri la machetele auto, diverse tevi de esapament, suruburi mici samd.


https://www.proxxont...n-fd-150-e.aspx

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 May 2022 - 12:22 PM

E un asa zis strung de ceasornicarie. Adica poti face piese mici , fine. Nu vad explicit daca poate face filete sau nu, probabil nu. Apoi, are doar mandrina, un set de pensete pe care sa le aiba in dotare ar fi fost foarte utile. Mai e o chestie, care e diametrul maxim la care cutitul pate taia, intr-un material, un span decent. Adica, pui in strung o piesa cu diametrul de 70 mm si strungul se blocheaza la un span de 0,05 mm!
Acuma, depinde de ce faci, cāt de mic, cāt de mare. Cel mai bine e sa-l vezi la lucru si sa constati daca te satisface sau nu.
Parerea mea.

#3 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2022 - 03:12 PM

Nu vad sa pomeneasca ca ar avea avans pt filet.
Nu este precizata puterea motorului. Probabil ar fi vorba de 150W. Putin zic eu. O bormasina decenta care gaureste, teoretic, diametru de 13 mm are min 500 W. Depinde de materiale. Posibil ca pt plastic , lemn sau neferoase sa fie suficient. La otel serios, discutabil. Tine cont ca batiul este din Al. Adica momente prea mari nu suporta.

Diametrul min pt universal ar fi de 1,5 mm. E, aici sunt curios cat de bun este universalul acela. Daca nu "bate". Pana in pandemie doream sa-mi cumpar unul (era in jur de 250lei) si sa-mi mesterersc un strung micut.

Aceasta postare a fost editata de flo: 09 May 2022 - 03:13 PM


#4 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 May 2022 - 08:45 AM

Multumesc pentru raspunsuri. Nu are avans automatic aparent, doar ceva model superior. Deci nu se pot face suruburi.

Eu l-as fi folosit pt creat piese auto la 1/24 - 1/20 - 1/12 - 1/8. Probabil as folosi aluminium, dar la asta ma gandeam si eu daca are suficienta forta pentru feroase.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 May 2022 - 09:30 AM

Puterea e cam mica, asa ca totul depinde de diametrul strunjit, material si de ...rabdare. Chiar si aluminiul, la un diametru de 20 - 25 mm, poate pune probleme, adica va trebui sa avansezi incet, cu un span foarte subtire. Aluminiul se strunjeste foarte greu, pentru ca se gripeaza usor. Trebuie lucrat sub petrol sau emulsie speciala. Dural e altfel, la fel bronzul. Cuprul este la fel, dificil de strunjit. Eu te-as sfatui sa vezi unul, pe viu, cum lucreaza si, daca te satisface, investesti, daca nu, vorba unui clasic in viata, mai stringi din b&@i, si iti cumperi unul mai de Doamne ajuta.

#6 Useril este offline   draku 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 15-November 14
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2022 - 08:08 AM

Eu as sugera un strung chinezesc de banc, ca cel din link


https://www.uni-max....n0aAoeNEALw_wcB

Diferenta de dimensiuni nu este mare, la fel si cea de pret, insa, fata de Proxxon, este un strung "adevarat", dupa parerea mea
Constructie din otel, surub de avans si filete, putere suficienta...
Daca mai tarziu constati ca te pasioneaza oarecum domeniul, vei putea strunji si ceva piese mai mari
Mai important, se pot gasi accesorii si scule la un pret decent, fata de cele dedicate Proxxon...
Pentru ca, degeaba ai strungul daca nu ai scule pentru el... si accesorii....
Cu un minim de rabdare, verificare si reglaje, se poate face din el un strung decent pentru modelism...

#7 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 17 May 2022 - 01:34 PM

Multumesc frumos pentru sfaturi, am decis sa nu il cumpar deoarece nu cred ca va face fata.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi