Forum Machete,Modelism,Hobby: Caut hidroavioane si flotoare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Caut hidroavioane si flotoare

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2022 - 04:23 PM

Cumpar, fac troc cu hidroavioane si/sau flotoare.
Important e sa pot sa completez colectia.
Pot fi noi sau deja facute, la un grad cat de cat acceptabil.
Atentie! Ma intereseaza si cateva avioane care au avut varianta hidro. Beechcraft model18 PM models imi vine in minte.
Astept tentatii.

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 July 2022 - 11:56 AM

Salut Wurger.
Incep eu cu tentatiile , fiindca din pacate doar asta ar fi ceea ce am la capitolul hidro-uri .


He 115 e Revell -ul vechi (s-ar putea sa fie copie Frog ) si este finutz gravat in pozitiv .
Are din pacate o problema la partea vitrata din fatza , pe care nu am stiut cum sa o repar , motiv pentru care nu l-am mai continuat .( dar daca nu reusesc sa-l dau , cred ca am sa-l construiesc asa , cu acel defect ).

Nu-i mai gasesc omusorii , inafara de cel care sta pe burta , in bot ,. Piesa pe care statea acesta , deasemenea nu o mai gasesc , dar mai caut . In rest pare complet .

Am uitat sa-i pozez decalurile , dar sint complete . Un pic galbioare (e din 1993 modelul ) . Sune-mi te rog daca doresti foto .

Vopseaua de pe partea vitrata e email Revell diluat , nu a fost data cu lac , sau alte tratamente . Se poate curata in baie de detergent .

Arado a fost o pomana , l-am primit fara carlinga si l-am folosit demult pentru teste de culoare . Emailuri . Nu a fost dat cu lac , cred ca se poate curata cu lichid de frana ( parca) . Eu le curatz intr-o baie cu detergent , dar trebuie sa le las ceva timp acolo . Mai mult de o saptamana .
Culoarea interiorului e simpatica . Nu l-am vopsit eu acolo , dar cred ca e Italeri , verdele acela prazuliu cu care insistau ei in anii 90 sa vopsim avioanele germane , alaturi de ceva" field green " si "light ghost grey " sub burta ... parca . :-D

Arado e pomana , dar as dori sa-l dau o data cu He 115 .

Iar pentru He as fi interesat de vreun schimb (nu bani ) . Un model care poate sa fie inceput ,----- dar nu vopsit----- .

M-ar interesa ceva vechituri cum ar fi ------ Doar 1/72 si WW2 -------------

Italeri Dornier Do 217 K ( musai varianta aceasta , fiindca vanatorul de noapte il am ) . Poate fi si incomplet ( decaluri , etc. ) , dar de partea vitrata ( carlinga ) si motoarele in stea cu capotajele am nevoie.

https://www.google.c...0&bih=752&dpr=1

sau

Me 410 Orice firma , Italeri, Matchbox , Revell .
sau
He 219 Revell (vechiul kit )
sau
Hs 129 Italeri (oricare dintre ele )

... Cam astea imi vin in minte acum ,cand ma gandesc ce mi-ar placea sa construiesc dar ... Daca ai cumva alte oferte , te rog sa-mi spui . In special bimotoare germane mi-ar placea ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzz he 115 1.jpg
  • Imagine atasata: zzzzz he 115 2.jpg
  • Imagine atasata: zzzzz he arado.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 July 2022 - 12:38 PM


#3 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 26 July 2022 - 08:46 AM

Am un Savoia-Marchetti S.55 Torpedo Bomber, (ala cu inmatriculare italiana) de dat.

#4 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 26 July 2022 - 10:15 AM

Vezi postareamdo, la 26 July 2022 - 08:46 AM, a spus:

Am un Savoia-Marchetti S.55 Torpedo Bomber, (ala cu inmatriculare italiana) de dat.
Si un Norseman- Revell/Matchbox care arata dragutz pe flotoare. Aiici se vede ca in engleza e mai clara treaba cu flying boat si float plane. La noi sunt mai la gramada hidroavioane.

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2022 - 05:55 AM

Dany, vreau neaparat Arado ala. Caut ceva sa-ti dau la schimb.
MDO, M-ai rupt cu ofertele alea. Trebuie sa caut ceva sa ti propun la schimb.
Norseman am vrut sa ia Chorozy Modelbud. Am aflat ca l a facut MB alaltaieri :)
Pentru mine nu conteaza calitatea atat de mult. Din orice pot face ceva care sa ma bucure.
Asta cu.... Are o zgarietura si o pata de vopsea sunt pentru kit colectors.

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 July 2022 - 03:30 PM

Citeaza

Caut ceva sa-ti dau la schimb.


Wurger , nu ai avea cumva la schimb pentru Arado niste decaluri , daca iti prisosesc , te rog .

------ 1/72-----------

1 As avea mare nevoie de niste decaluri "tip" cocarde frantuzesti "Vichy",conform avioanelor de pe teatrul african , care sa se potriveasca la un P 36 . Atat cele de pe fuselaj cu banda alba cat si cele de pe aripi , mai mari . Cap de indian as avea eu , de la un Spad .

2 Totodata la P40 M as dori sa schimb insemnele acelea americane --- stele de pe fuselaj si aripi ---- cu unele mai bune , fiindca cele Academy sint foarte proaste si calitativ si printul si dimensiunea . " Gura de rechin " am sa o las asa , desi nu e chiar corecta .
Astfel , daca ai avea cumva niste insemne americane asemanatoare cu cele din poza de epoca ce s-ar potrivi la modelul meu P40 si calitativ mai bune decat Academy , ar fi super .

P.s. Dar cel mai important e P36 -le

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzz  p 36 p 40 a.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzz P-40M barrett.jpg
  • Imagine atasata: curtiss p 36  10 deschis.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 July 2022 - 03:41 PM


#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2022 - 06:23 AM

Cautam, vedem. De luni incolo.
De avut, am. Nu stiu care mai e calitatea.

#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 August 2022 - 03:43 PM

OkyDoky

#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2022 - 06:58 AM

Dany, da-mi diametrele pentru fiecare!
P36 aripi fuselaj
P40 aripi fuselaj
Cocarde Fr cu bordura alba, slabe sperante.
Stelele de la P40 nu aveau bordura bleumarin la aripile alea albe?

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2022 - 01:07 PM

Dany, asta e tot ce am.
Cocardele de Bloch au 15mm dia.
Stelele americane, singurele fara bordura au - cele mici, 11mm si cele mari 16mm
Nu cred ca te ajuta nimic dar daca vrei din ele, trimit.
Altfel, daca vrei sa faci un pret pentru Ar196, e bine si asa.
Imagine atasata: IMG_20220802_135740.jpg

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 August 2022 - 09:50 PM

[quote][Stelele de la P40 nu aveau bordura bleumarin la aripile alea albe?/quote]



Asta e ca nu stiu exact ,Wurger . unele aveau doar aripile albe , altele aveau insemnele inconjurate cu rosu , la altele erau corectate , adica acoperite cu vopsea si din pozele a/n e foarte greu sa/mi dau seama . Dar parca la avionul pe care doresc eu sa/l reprezint nu se vede nimic in jurul acelor aripi , doar in jurul cocardei pare sa fi fost retusat cu ceva ....
Ai avea cumva si din cele inconjurate cu rosu ? ( vad ca in profile apare inconjurat cu rosu , dar uitandu-ma la poza , nu pare sa se vada nimic acolo ) .

Decalurile mele au lungimea ( dintre cele 2 aripi albe ) 21 mm toate , dar ar trebui ca cele de pe fuselaj sa fie mai mari .

Eu cred ca am sa le iau asa ,pe cele expuse de tine iar daca nu sint bune , ma descurc eu cumva .
-----------------------------
La P 36 cocardele Smer care ar trebui sa vina pe aripi au 18 mm dia. insa sint doar 2 mari , iar mie mi-ar trebui 4 . Tot din decalurile modelului ( Smer) de P36 am cocarde cu banda si inconjurate cu alb , deci nu ar fi o problema , doar ca toate cocardele Smer au dezavantajul ca sint gresite culorile . Albastru este FOARTE inchis ... ar fi trebuit sa fie un ceruleum si e un albstru englez si nu chiar arata a ce trebuie .

Dar

Am observat ca in poza ta cu decaluri , deasupra stelelor americane par sa fie decalurile Smer de la MS 406 . Am unul facut cu acele decaluri , din pacate numarul 34 de pe fuselaj si cocarda siint gresite , prea mari ... chiar imense , in special numarul si mi-a cam stricat mojoul ------- dar cele de pe aripi cred ca ar fi bune pentru P 36 .
Sint decalurile acelea care vin impreuna cu cele turcesti .

----------------------------------
Tragand linie , cred ca voi lua stelele americane si decalurile de MS 406 ( SMER) .. si cam asta ar fi .

Wurger da-mi te rog pe PM datele de contact , ca sa pun pachetelul cu Arado . Undeva in timpul saptamanii . Te anunt cand pleaca .

( Nu doresc bani , e practic o epava si chiar ma bucur mult ca vei putea scoate ceva din el , caci la mine statea cu anii in starea aceea sI zic ca e un targ cinstit , fiindca asa s-ar putea sa-mi finalizez si eu machetusele mele , cu decalurile acelea ) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: p 40 8662780407_50c0592938_b.jpg
  • Imagine atasata: p 40 N  42 9738 80 FG 90 FS Burma Banshee W71 Samuel Hammer 1943 45 01 1.jpg
  • Imagine atasata: p 40 j.jpg
  • Imagine atasata: p 40 Curtiss_P-40_Warhawk_USAF.jpg
  • Imagine atasata: p 40 curtiss-p-40-warhawk-wwii-photo-print-12.jpg
  • Imagine atasata: p 40 m urbanowicz-1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 August 2022 - 10:24 PM


#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2022 - 07:04 AM

Deci stele americane si cocarde si restul de MS406.
Am si cu rosu de la un Seahawk.
Toate sunt Propagteam. Eu am fost multumit de firma asta. Sunt subtiri si se conformeaza bine. In plus sunt si destul de noi si nu o sa se crape.
Trimit datele pe PM in discutia cu hidro.

#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2022 - 12:25 AM

Deci azi am primit Noorduin Norseman si Savoia 55. La Norseman salivam demult. Chorozy Modelbud, cu toate ca au o matrita superioara pt rasina lor, nu dau geamurile decat ca folie de acetat. Din experienta stiu ca asta e no go. Cum naiba nu or fi fost interesati sa bage o rasina transparenta la el, nu stiu.
Printre altele a plecat la schimb Airco DH bomber, singura macheta WWI pe care o mai aveam. Stie expozitia de la Craiova de ce.
Dar important e sa reinnoiesc indemnul de a va uita dupa flotoare.
Si unde maerg flotoare, merg si tractoare.
Caut orice tractoare apropiate de 1/72. De asemenea, carucioare pt hidroavioane. Din anii 20 pana in prezent, toate nationalitatile, pe senile sau roti.
Intregi sau rupte, resturi sau piese!

Aceasta postare a fost editata de wurger: 08 August 2022 - 12:26 AM


#14 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 23 August 2022 - 08:05 AM

Iaca niste variante:
https://www.modelime...517s-cmkmv72128

http://www.hauler.cz...lldog-30hp-1330, asta stiu ca-l foloseau si ai nostri
https://www.super-ho...b-17526742.html, folosit cam peste tot
He-114 de la Bat Project vine cu tot cu caruciorul de plaja, mai faceau niste cehi tot soiul de carucioare din rasina dar la 20 EUR,chiar nu merita

#15 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 23 August 2022 - 08:10 AM

https://www.hannants...sc&scale_id=956
Stiam eu...

#16 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2022 - 07:53 AM

MDO, multumesc pentru linkuri. Poate folosesc si altcuiva. Practic Kora Models ar fi fost specially designed for me, dar au niste preturi de Las Vegas.
Nu exclud sa iau ceva in viitor si sa copiez.
Ar mai fi si Airmodel.de

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi