Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, august 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, august 2022

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 August 2022 - 06:22 AM

Acu 79 de ani.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: E.jpg


#2 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2022 - 08:29 PM

Acu suntem pretenari buni

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 August 2022 - 09:04 PM

Atunci erau ... chiar mai mult decat acum . Erau americanofili .
Arhitectura era de inspiratie americana ( cu anumite exceptii .... fascista , neoromaneasca ,Bauhaus etc. ) . Masinile erau americane , romanii le preferau ,fiindca erau colorate si puternice . Filmele , muzica erau americane , de la desenele animate ale caror personaje le regasim pictate pe avioanele de lupta , pana la filmele cu gangsteri , westernuri si romantice dupa a caror moda se inspirau la imbracaminte tunsoare si machiaj ( uneori si dupa moda britanica ... mai putin franceza) ..

etc. etc. ...

:-D Apropos iti aduci aminte de unul dintre filmele acelea cu " comisarul" , cand Nicolaescu face echipa cu Ilarion Ciobanu ( comunistul) si Sergiu il intreaba care e actorul sau preferat , iar IC spune " Gari Cupar ' , la care SN ai raspunde ca este si preferatul lui ...




: ( ....) " La 12 decembrie 1941, sub presiunile lui Manfred von Killinger și Renato Bova Scoppa, reprezentanții Germaniei și Italiei la București, guvernul român a declarat război Statelor Unite ale Americii. Aceasta după ce, în urma atacului japonez de la Pearl Harbor din 7 decembrie 1941, Hitler a declarat război Statelor Unite, pe 11 decembrie.

Mareșalul Ion Antonescu afirma confidențial unor ziariști români cu acest prilej: ”Eu sunt aliatul Reich-ului împotriva Rusiei, dar sunt neutru între Marea Britanie și Germania. Sunt pentru americani contra japonezilor”. În ciuda acestor sentimente și declarații, războiul nici pentru România, nici pentru alte state, nu mai ținea de declarații de intenție și discuții de cafenea.

Americanii nu au răspuns acestei declarații de război prea repede. SUA au contrasemnat declarația de război în discuție abia la o jumătate de an de la emiterea ei, la insistențele guvernului sovietic. Pe 2 iunie 1942 președintele Franklin D. Roosevelt înaintează Congresului declarația de război a SUA contra României. Pe 3 iunie ea este adoptată în unanimitate de Camera Reprezentanților, iar pe 4 iunie Senatul aprobă și el documentul fără niciun vot împotrivă. ( ....) "

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 August 2022 - 09:27 PM


#4 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2022 - 11:23 AM

Romanii au fost întotdeauna "...fili" - otomano, franco, germano, americano, ruso, etc. Acu, nu's ce sa zic - natofili, europafili? Orice dar românofili nu, din păcate.

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2022 - 12:31 PM

Nu mai stiu unde citisem ca lui FDR i s-a adus la cunostinta de catre secretarul sau despre declaratia de razboi a Romaniei cu o expresie de genul : "on the related news, we have received a declaration of war from a small european country whose name escapes me" :))

Iar cea a Ungariei e de domeniul anecdotelor deja:

Hull: "Mr. President, Hungary has just declared war on us."
Roosevelt: "You don't say? What is Hungary?"
Hull: "Hungary is a small Balkan kingdom on the Danube."
Roosevelt: "A kingdom? Who's the king?"
Hull: "Hungary has no king. It is run by an Admiral."
Roosevelt: "An Admiral? Where's his navy?"
Hull: "He has no navy, only an army."
Roosevelt: "An army? Where is it fighting?"
Hull: "It is fighting against Russia."
Roosevelt: "Russia? What is it fighting Russia for?"
Hull: "To gain more territory."
Roosevelt: "From Russia?"
Hull: "No, from Slovakia and Rumania."
Roosevelt: "Then why don't the Hungarians fight Slovakia and Rumania?"
Hull: "They can't. Slovakia and Rumania are their allies."

#6 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2022 - 12:38 PM

On the related news, o conferinta live despre Tidal Wave va avea loc curand (4 august ora 3AM), gazduita online de Commemorative Air Force .
Puteti participa si adresa intrebari in direct, sau vedea ulterior, pentru ca e clar ca ora nu pica prea bine pentru Romania.

https://www.youtube....h?v=KYYFLijFmIQ

#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 August 2022 - 04:10 PM

Citeaza

Nu mai stiu unde citisem ca lui FDR i s-a adus la cunostinta de catre secretarul sau despre declaratia de razboi a Romaniei cu o expresie de genul : "on the related news, we have received a declaration of war from a small european country whose name escapes me" :))


In Pravda , poate ? :lol: ( aduce un pic cu secventele din Mitrea Cocor (1952) https://www.youtube....h?v=AvvIuofOxLM )

Acum serios , era destul de bine cunoscuta Ro , cel putin la nivel de conducere si afaceri . Ulterior a inceput sa fie promovata tara si publicului american . .... Eram priviti undeva la nivelul Spaniei ( de acum , nu de atunci ) .

Uite un film de prezentare , 1935 . Desi nu e cel pe care il cautam ( tin minte unul color , parca...? ) e bun si acesta . Rulau in cinematografele americane .

https://www.youtube....h?v=aAD5yIHEnQc


Ps . La min 5:51 , tractorul pare sa fie ceva apropiat de modelul John Deere D 1934

https://www.google.c...RV_enRO751RO879


Ps

Citeaza

Iar cea a Ungariei e de domeniul anecdotelor deja:

:-D Da , e cunoscuta .Asta si cea privind faptul ca au trebuit sa/si bombardeze propriul oras ca sa poata intra in razboi ( impotriva URSS )

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 August 2022 - 04:23 PM


#8 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2022 - 04:28 PM

Cred că singurul moment în care a fost cunoscută Romania atunci, in SUA, a fost vizita Mariei Tănase și afișarea ei cu fdr ( cum ziceau țăranii noștrii: Maria-cu-ruzvelt).

Aceasta postare a fost editata de bogy: 02 August 2022 - 04:28 PM


#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 August 2022 - 04:30 PM

Nu , Aveau afaceri destul de importante pe aici cu petrol , grau si masini .

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 August 2022 - 04:37 PM


#10 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2022 - 04:31 PM

https://www.google.c...new-567310.html

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 August 2022 - 04:54 PM

... Enescu ... (aminteste si in clip )

#12 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2022 - 05:35 PM

Afaceri? Nuuuu, preteneala!

#13 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 02 August 2022 - 06:28 PM

Foarte interesanta alegerea facuta de firma DeAgostini pentru Rusia: macheta 1:130 a yahtului imperial STANDART. (Императорская яхта «Штандарт»).
Nava este foarte frumoasa, iar macheta depaseste un metru lungime. deagostini.ru rezumat al constructiei

Imagine atasata: 2.jpgImagine atasata: 3.jpgImagine atasata: 223848445_3016896385195700_5902087021607024903_n.jpg

La mijlocul anilor '30, nava a fost transformata in puitor de mine:
Imagine atasata: 4.jpg

Ar fi nimerita o serie DeAgostini si pentru Romania.

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 August 2022 - 06:59 PM

Uumm , sau sa fi fost John Deere D 1929 ... ceva pe acolo . Aici unul nerestaurat , dar functional .


https://www.youtube....h?v=iROKS8uJpoQ

Ps. Langa CJ este o comuna , Floresti . Acum sa dezvoltat mult , dar undeva la inceputul anilor 90 , era un fel de sat ... cu ceva blocuri . Tin minte ca trecand pe acolo , cineva scosese pe trotuar un tractor care semana mult cu cel din clip . La fel nerestaurat cu roti de fier ,aripile din spate lungi si acea roata prin care se lega batoza cu niste curele de transmisie ...
... Si se stransesera o gramada de oameni sa/l vada si sa se mire de el . Nu mi/a trecut prin cap sa/i intreb unde il au ascuns de comunisti si nici nu aveam aparatul foto cu mine sa/i fac o poza si chiar imi pare rau fiindca m/a impresionat ... A fost unul dintre momentele acelea cand istoria a devenit realitate , iar povestirile bunicilor deveneau adevarate ...
Cand l/am atins cu mana , mi sa parut ca aproape sa curbat timpul si am facut o legatura cu trecutul ... ^_^

pps . Din acest motiv , probabil, mie imi plac relicvele nerestaurate , asa cum au ramas ..

Aceasta postare a fost editata de dany: 02 August 2022 - 07:39 PM


#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 August 2022 - 03:55 PM

Romania era cunoscuta datorita furnizarii de petrol catre puterile axei. Acu, hai sa fim seriosi, desi suntem tara NATO, câti americani credeti ca stiu de Romania si cam pe unde e ea?
Declaratia de razboi, le-a prins bine americanilor. Cu albionul eram deja in razboi. Ma intreb, cât i-ar fi impiedicat pe americani daca nu am fi avut o declaratie de razboi cu ei?

#16 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2022 - 05:07 PM

Pe americani nimeni și nimic nu-i împiedică de la nimic! Din păcate. Caut de ieri pe net și din păcate nu mai găsesc -dar sunt convins că sunt câțiva care-și amintesc- una din ultimele afirmații ale lui Clinton. Chestia suna ceva de genul: sa fie clar pt toți, noi suntem stăpânii lumii și în secunda 2 in care pierdem frâiele, dam cu bombardeaua și o luam de la capăt. Bine înțeles că afirmația a scandalizat pe mulți și a cam pus capăt guvernării individului dar lucrurile, din păcate, nu s-au schimbat. În situația dată cu Taiwan -ul, americanii-si permit vizite oficiale acolo.

#17 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 03 August 2022 - 06:57 PM

Vezi postareabogy, la 03 August 2022 - 05:07 PM, a spus:

Pe americani nimeni și nimic nu-i împiedică de la nimic! Din păcate. Caut de ieri pe net și din păcate nu mai găsesc -dar sunt convins că sunt câțiva care-și amintesc- una din ultimele afirmații ale lui Clinton. Chestia suna ceva de genul: sa fie clar pt toți, noi suntem stăpânii lumii și în secunda 2 in care pierdem frâiele, dam cu bombardeaua și o luam de la capăt. Bine înțeles că afirmația a scandalizat pe mulți și a cam pus capăt guvernării individului dar lucrurile, din păcate, nu s-au schimbat. În situația dată cu Taiwan -ul, americanii-si permit vizite oficiale acolo.


@bogy

Acesta este un forum pentru MODELISM.
Cine doreste sa-si exprime parerile politice este liber sa o faca utilizand zecile de adrese de facebook dedicate care abia asteapta sa faca trafic. Chiar daca topicul are un spectru larg, este necesara o minima legatura cu tema forumului. Nu ma intereseaza opiniile tale politice. Au fost facute apeluri repetate pentru evitarea acestor tipuri de postari.

#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 August 2022 - 10:01 PM

Eu am sa mai raman putin la China , dar nu pentru a discuta politica . Urmaream un clip SerpentZA: si C-Milk despre o subcultura a tinerilor claselor inferioare chineze , detestata dar ... foarte ciudata .

Subiectul incepe la min : 22 :30 si este destul de lung pana la 1:00:34 , dar daca doriti sa vedeti ceva diferit fatza de imaginea cu care sintem obisnuiti a chinezilor , enjoy:




https://www.youtube....h?v=vnqLzJO18JA

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 August 2022 - 10:03 PM


#19 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2022 - 10:33 PM

177, nu sunt singurul care exprimă anumite idei aici pe forum, idei care clar nu-ți sunt pe plac. Asta e, nu putem fi toți de acord.

#20 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 03 August 2022 - 11:01 PM

Vezi postareabogy, la 03 August 2022 - 10:33 PM, a spus:

177, nu sunt singurul care exprimă anumite idei aici pe forum, idei care clar nu-ți sunt pe plac. Asta e, nu putem fi toți de acord.


@bogy

Nu este vorba daca-mi plac sau nu ideile tale; pur si simplu, nu ma intereseaza si consider ca NICIUN fel de politica nu isi are locul aici. Dupa cum observi nu am facut vreo remarca vis-a-vis de tensiunile China - Taiwan si nu cred ca cineva viziteaza acest forum ca sa citeasca filosofie politica. Sunt alte site specializate in acest domeniu. In opinia mea, nu faci decat flame.

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi