Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, august 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, august 2022

#41 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 15 August 2022 - 01:34 PM

Remarcabil model la scara 1:35 a vedetei fluviale sovietice pr. 1024. Maceta are 71,4 cm lungime. Tiger Model

#42 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 August 2022 - 05:26 PM

Apropos de rusi si actualul razboi , nu stiti cumva ce echipament ( vehicole) ar avea in dotare " Legiunea Rusa " ( cei care lupta de partea ucraineana ) ?

Ps. Cunosc cateva clipuri cu ei ,din primavara , de la infiintare si din timpul unor lupte la care au luat parte destul de recent , dar nu tin minte sa apara vehicole , desi parca stiam ca ar avea ceva blindate .M-ar interesa marcajele de pe acestea ... daca au


https://www.youtube....h?v=xbJwIPnrHjY

Aceasta postare a fost editata de dany: 16 August 2022 - 05:47 PM


#43 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2022 - 06:14 PM

Sal, singura chestie care am remarcat-o a fost că nu mai au renumitele Kalașnikov. Din ce am īnțeles, Germania a vāndut armament la greu rușilor ani buni. Deci armamentul de mānă ar fi german. Cumva H&K?

#44 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 August 2022 - 06:19 PM

Si o stire interesanta Luftwaffe pentru prima data in Pacific ... Exercitii alaturi de japshi , coreeni si aussie . Si-au vopsit si avioanele pentru aceasta ocazie .
... Si poate Hobby Boss vor scoate macheta :-D

https://www.youtube....h?v=rg88DQNp4Po

#45 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 August 2022 - 07:09 PM

Citeaza

Sal, singura chestie care am remarcat-o a fost că nu mai au renumitele Kalașnikov. Din ce am înțeles, Germania a vândut armament la greu rușilor ani buni. Deci armamentul de mână ar fi german. Cumva H&K?

Bogy , nu ma pricep la armele de mana , in special acestea moderne , astfel ca nu cred ca iti pot fi de folos in aceasta privinta .
Te referi cumva la Wagneri ?
Din ce imi aduc aminte ei au fost antrenati de nemti initial , conform trupelor speciale germane si tot acestia le-au creat si niste baze de antrenament , dar nu stiu daca i-au si dotat cu armament german . Din timpul invaziei ucrainene din 2014 ,am vazut ca aveau tot armament rusesc , dar se spune ca era modificat , iar asta i-a demascat . In Africa tot armament rusesc am vazut . Familia Ak 47 are recuperatorul de gaz de o forma specifica ( scuze am facut demult armata , dar parca asa se numeste tubul acela de deasupra tevii ,care actioneaza pistonul ) . .
Acum nu mai stiu ce armament folosesc , dar ma gandesc ca ar fi destul de greu cu logistica daca ar avea pistoale germane . ... Poate au adaptat doar lunetele sau alte dispozitive .?

-----------------------------

Numai ca eu nu la Wagneri ma refeream ( ... nici nu am respect fata de acea companie ,fiindca au facut destule lucruri murdare si ai aseaman mai degraba cu Dirlewanger Brigade . )

Eu ma refeream la "Свобода России" ... iar , cel putin din imagini par sa aiba Kalasuri ca arme de mana .

https://en.wikipedia...f_Russia_Legion

Aceasta postare a fost editata de dany: 16 August 2022 - 07:10 PM


#46 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 August 2022 - 08:55 PM

. ... Dar oare ce masini au aceasta legiune "Svoboda Rossii"; si ce insemne poarta ( aceasta incercam sa aflu )

#47 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 August 2022 - 11:54 AM

... Oare ei ar fi responsabilii cu "fumatul " pe langa depozitele cu munitie si bazele aeriene din Crimeea ( acum ,dar in trecut au mai existat incidente similare la depozite si fabrici de pe teritoriul rusesc) ?

#48 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2022 - 05:21 PM

Vezi postareadany, la 16 August 2022 - 05:26 PM, a spus:

Apropos de rusi si actualul razboi , nu stiti cumva ce echipament ( vehicole) ar avea in dotare " Legiunea Rusa " ( cei care lupta de partea ucraineana ) ?

Ps. Cunosc cateva clipuri cu ei ,din primavara , de la infiintare si din timpul unor lupte la care au luat parte destul de recent , dar nu tin minte sa apara vehicole , desi parca stiam ca ar avea ceva blindate .M-ar interesa marcajele de pe acestea ... daca au


https://www.youtube....h?v=xbJwIPnrHjY


N-am vrut sa ma bag, doar presupun ca orice masina i-ar acomoda pe toti cei patru legionari :))))

#49 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 August 2022 - 06:54 PM

4 dar buni :-D .
Totusi la cum sar in aer avioanele si munitiile acelea ,in spatele frontului...cred ca sint indeajunsi (retele )cat sa puna de un " borsh".

... Acum serios , i-am vazut la un moment dat cu un tanc pe care l-au capturat si ma gandeam ca de atunci poate au aparut imagini si cu alte masinarii de-ale lor ... si poate le-au marcat cumva .Nu trebuie sa fie musai blindate. Poate camioane , camionete .etc.
Rebelii din Donbas au insemnele lor ( un cerc verde , parca ) .. cele cateva vehicole bieloruse capturate la inceputul invaziei aveau insemnele lor ( un patrat rosu , parca) ... asadar ma gandeam ca ar avea si legionarii acestia insemnele lor proprii pe masini .

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 August 2022 - 06:57 PM


#50 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 17 August 2022 - 11:29 PM

Doua interviuri cu veterani ai razboiului din Vietnam, doua puncte de vedere diametral opuse:
interviu 1

interviu 2

#51 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2022 - 08:36 AM

Sal. Īți recomand serialul in 10 ep. Cel puțin primul nenică apare acolo.dar serialul merită văzut. O sa tragi niste concluzii cu privire la politica externă SUA și a angajamentelor SUA.

Uite aici:
https://filmeseriale...he-vietnam-war/

#52 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 August 2022 - 12:38 PM

Citeaza

Doua interviuri cu veterani ai razboiului din Vietnam, doua puncte de vedere diametral opuse:


Sint putine natii (cred ) care reusesc sa aiba taria de caracter pentru a-si " exorciza proprii demoni " sa invete din greseli si sa evolueze , asa cum sint amerlocii . ... Totusi imi plac mai mult englezii in aceasta privinta fiindca o fac cu specificul lor umor sec.

Francezii de pilda incearca sa-si acopere infrangererile , cum au fost de ex. cele din WW 1 sau cea din fatza Germaniei din1940 , minimalizand incompetenta si obtuzitatea ofiterilor .

I-am adus aici aminte pe francezi , (salvati ... din nou ...de americani in Vietnam) ,pentru a face legatura cu urmatorul link, interesant , cred.

Daca pare usor familiar felul de a lupta si spiritul soldatilor vietnamezi , asta cred ca s-ar putea datora intr-o masura si de la "roninii" japonezi ramasi sa antreneze si sa lupte in armata vietnameza ( lipsita de experienta in acei ani ), ulterior WW2 .



Japanese soldiers with the Viet Minh

https://www.warbirdf...com/japviet.htm

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 August 2022 - 01:06 PM


#53 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 August 2022 - 03:10 PM

Malin Bot . Rechizitoriul Revolutiei Romane > e un scurt rezumat , dar cred ca se poate gasi online (?) .

https://www.youtube....h?v=yy4eLdkZK7Y

E asa cum m-am asteptat si cum multi banuiam ...

Ps .Si un Vali Sterian , pentru pomenire

Măi...

https://www.youtube....h?v=NnrShwOq9eY

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 August 2022 - 03:44 PM


#54 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 18 August 2022 - 05:25 PM

Vezi postareabogy, la 18 August 2022 - 08:36 AM, a spus:

O sa tragi niste concluzii cu privire la politica externă SUA și a angajamentelor SUA.

Nu stiu de ce ai impresia ca am aflat despre razboiul din Vietnam saptamana trecuta si trebuie sa trag concluzii asupra politici externe a SUA din vizionarea unui serial.

@Dany

Rechizitoriu

Este publicat, am inceput sa-l citesc. Acum e necesar sa asteptam ca avocatii d-lui Ion Iliescu sa intre in joc si sa riposteze.La fel si in cazulrile lui Virgil Magureanu , Voican-Voiculescu, Petre Roman etc. Imi amintesc de CADA; probabil a fost o reactie a militarilor romani impotriva tentativei de sovietizare a armatei. Bine ca s-a prabusit URSS!

#55 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 August 2022 - 06:13 PM

Multumesc 177 :hi:

#56 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2022 - 08:31 PM

Nici nu mă gândeam că ai aflat de Vietnam săptămâna trecută, totuși ai o vârstă, nu? În serialul sus menționat ceimaibunibaietidupeplaneta au avut tăria să dezecretizeze convorbiri telefonice ale administrațiilor SUA pe o perioadă de 10 ani. Bine înțeles că noi nu ne-am născut ieri, adică e clar că au desecretizat doar ce le-a convenit dar și așa e suficient zic eu că sa vedem cat de ok sunt ceimaibunibaietidupeplaneta, nu?
Cât despre evoluția lor, da, clar că au evoluat, adică și-au rafinat metodele.

Aceasta postare a fost editata de bogy: 18 August 2022 - 08:32 PM


#57 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 18 August 2022 - 09:13 PM

Taria de a discuta deschis subiecte incomode a fost mereu o constanta a celormaibunibaietidupeplaneta.. Iata aici un alt exemplu: McNamara's Folly

Aceasta postare a fost editata de 177: 18 August 2022 - 09:14 PM


#58 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 18 August 2022 - 10:00 PM

N-ar fi bine sa o viram spre modelism si nu politica ?

#59 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 August 2022 - 10:59 PM

Citeaza

N-ar fi bine sa o viram spre modelism si nu politica ?


Chiar mi-ar face placere , Busila .

Incepe tu .

( eu ma uitam la un tip care prezinta kituri vechi , Matchboxuri ; cred ca as putea sa stau o zi intreaga sa vad cum deschide cutiile si cum arata acele modele ... dar am sa pun link-ul dupa al tau :-D )

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 August 2022 - 11:21 PM


#60 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2022 - 11:50 PM

Oho, matchbox-uri! Eu mai am cāteva nefăcute, piese de muzeu: swordfish, lisander și cāteva matchbox-uri China, vechi și alea. Erau misto cu toate că acum chiturile sunt la alt nivel.

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi