Forum Machete,Modelism,Hobby: Fw-190 1/32 ”românizat” - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fw-190 1/32 ”românizat”

#21 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2022 - 07:12 PM

Da, e ok adică:

A8 are placa de blindaj cu o bara de susținere in spatele scaunului;

F8 are un blindaj bloc. Ce ai tu și ce se vede in poza de mai sus este un A8. Acum, din ce știu eu, au fost și multe canibalizari pe linia frontului in fazele târzii. S-au găsit multe A8 care ulterior, după studierea Nr de serie s-a descoperit că erau F8.

Până la urmă nu poți decât să-i crezi pe cuvânt sau sa vezi Nr de serie și să-l cauți pe bundersarhiva

#22 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 August 2022 - 07:55 PM

Salut !
Din ce-am studiat pentru construcțiile mele, A-8/F-8 puteau avea AMBELE tipuri de cupole cu blindajele dorsale aferente. Numărul de serie este neelocvent, au existat foarte multe modificări pe teren.
Pozele reale clare sînt singurele semnificative.
Iar în pozele puse de Horia , este clar un A-8/F-8 cu cupolă dreaptă și blindaj cu șarnieră-braț. O fi A-8 , o fi F-8 , nu știu. Pozele nu mă lămuresc, nu mă pricep atît de mult că să pot diferenția subtipul.
Spor la lucru Horia !

#23 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2022 - 08:53 PM

În general, seria A avea cupola trapezoidala și blindaj dorsal cu brat. Variantele de asalt - F, G- aveau cupola bombata și blindaj bloc. Cel puțin așa este dat în monografia Fw - 190.

#24 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 August 2022 - 07:55 AM

Ai perfectă dreptate Bogy.
"În general" , seria A are cupola dreaptă de la A-0 pînă la A-8 inclusiv , iar A-9 /A-10 au cupola bombată.
Și seria F are cupolă dreaptă ( F-1 / F-3), sau bombată ( F-8/F-9)
Seria G la fel , primele ( G-1/G-2/G-3) au cupola dreaptă , iar ultimele ( G-8 ) bombată.
Vasta majoritate a seriei D are cupola bombată. Excepție face seria inițială ( D-0) și /sau numeroasele prototipuri.
Doar că la nemți , și-n special spre sfîrșitul războiului , nu mai erau respectate regulile. Fiecare făcea ce putea , cu ce putea, ca să mențină în luptă avioanele avute.
Pozele sînt sfinte.
Spor !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 07 August 2022 - 07:56 AM


#25 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 07 August 2022 - 05:59 PM

cam așa va arăta in mare. acum fac ultimele retușuri...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: g1.jpg
  • Imagine atasata: g2.jpg


#26 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2022 - 07:15 PM

Moș, iese chiar misto

#27 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 August 2022 - 12:32 AM

Da ! Arata chiar fain !



Citeaza

Ce nuanțe au folosit? E greu de zis...probabil cu ceva nuanțe locale incercau să imite RLM-urile. Eu am avut o banuală că era verde cu maro, tipic românesc, nu verde (Graugrun) cu grauviolet.


Horia, ma gandeam ca ori este asa , ori erau de fapt niste scheme germane ,posibil pentru avioanele de export sau de inspiratie germana . De exemplu observati schemele avioanelor bulgaresti , atat pentru Me 109 G2-4 , cat si cele de pe Devoitine D 520 , care seamana indeajuns de mult cu ale noastre si sint cam din aceeasi perioada de timp . Sint asemanatoare si in ce priveste contrastul culorilor , asa cum apar in fotografiile a- n



https://ww2aircraft....tine-520.30698/

Citeaza

Pozele sînt sfinte.


Da , Dakian , s eu zic la fel .
Cu permisiunea voastra as dori sa fac un mic istoric ( asa cum imi aduc aminte ) .
In Ro ,dintre grupurile dotate cu avioane FW 190 cel care a activat pentru cel mai mult timp fost Sg 2 , asalt . ( Sg 10 a plecat in Polonia , parca prin iunie 1944) .
Sg 2 sa aflat pe Bacau si parca Husi din primavara lui 44 pana spre 23 august , iar dupa ce am schimbat tabara pe Reghin Budak , parasind teritoriul nostru la putin timp dupa celelalte grupuri ( Jg 52 = Me 109 , Sg 9 = Hs 129 ) , undeva dupa 25 septembrie .

Sg 2 aveau grupele 1 si 2 dotate cu Fw 190 ,iar a 3 -a ( Rudel) avea o dotare mixta de Stuka si FW ( cel putin cat a activat de pe Reghin , parca ) . Multe avioane proveneau din vanatori transformati in avioane de asalt . Erau modele Fw 190 A 6 si A8 . Nu stiu cate F au fost .
Astfel cred ca daca dorim sa gasim date ,privind tipul si activitatea , in documentatia acestui grup ar trebui sa cautam .
Nu cunosc cate avioane au lasat pe terenurile din tzara dupa 23 august , dar odata ajunsi la Reghin , la 31 august ( parca) au fost loviti rau de americani , astfel ca s-ar putea sa mai fi fost cate ceva de recuperat si de pe acele terenuri , dupa plecarea grupului .
Nu cunosc activitatea Sg 2 intre 15 sept - 25 sept j ( ... dar Jg 52 ne-a bubuit si pe noi si pe ruslani rau de tot .. ) .

Totodata " legenda " zice ca avioanele FW 190 recuperate de noi erau de diverse tipuri si nu erau toate intregi , au stat mult timp in camp ,prada intemperiilor , iar cand unele au fost recuperate si reparate s-au folosit parti care se poate sa nu fi apartinut aceluias tip de FW. ,
Astfel cred ca atunci cand abordam acest subiect , putinele imagini in care apar sint singurele care ne-ar folosi pt referinta . Eu fac rabat de la planuri in acest caz ; ma uit unde este situat tubul pitot , cum arata capotele motorului , daca are racul de sub burta si unde este situat ,,daca se observa rezervorul rotund de sub burta , daca are antena D/F sub burta , ce tip de cupola , rotile , oblonul radio de pe partea dreapta , etc .

Aceasta postare a fost editata de dany: 08 August 2022 - 01:06 AM


#28 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 17 August 2022 - 10:25 PM

Vazut "pe viu " la Constanta .
Arata brici , foarte reusita macheta !

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi