Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, septembrie 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, septembrie 2022

#21 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2022 - 11:00 PM

Dumnezeu sa-i oihneasca!

Pe Calea Plevnei, vis-a-vis de Cazarma Cavaleriei (Malmaison), se află Biserica „Sf. Gheorghe” - Plevna ce se detașează în peisaj prin turlele înconjurate cu brâuri de cărămidă roșie. Ridicată la începutul secolului al XX-lea de familia Nichifor (ale căror monumente funerare se găsesc în curtea locașului) și cu sprijinul enoriașilor din zonă biserica a preluat hramul „Sf. Gheorghe”, patronul armei cavaleriei. Dar ce leagă această biserică de pompieri? Ei bine, în mica curte a bisericii se află un monument de marmură (construit în anul 1998), sub care au fost îngropați în 1848, într-o groapă comună, cei 49 de pompieri uciși în lupta cu turcii de pe Dealul Spirii. O cruce mare de marmură cu înscrisul „În memoria eroilor pompieri”, o carte deschisă pe ale cărei file stă scris: „Spuneți generațiilor viitoare că aici odihnesc 49 de eroi pompieri căzuți în luptele din Dealul Spirii. 13 septembrie 1848” și o cască aurie de pompier al vremurilor de atunci – veghează osuarul pompierilor.

#22 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 September 2022 - 12:53 PM

[quote][ Eu ce eram încă în curte apucai pe coastă la vale. Fugă ca asta nu știu să fiu dat niciodată; săriam, cădeam, mă sculam şi fugiam, fugiam iute de crăpa fierea în mine. Ajunsei la nişte uluci; n-aveam incotro să mai fug. Gloanțele ploua după mine, ulucile erau nalte. Sării şi infipsei mina pe culmea lor: ce putere avui in brat, ce uşurinţă în trup, nu poci spune, căci ca un cerb fui deodată dincolo. Era o grădină; trecui printr-insa, ieşii în curte şi apoi într-o uliță. Fugeam şi nu ştiam încotro mă duc. /quote]

:lol:
... De ce o fi fost atat de mandru de fuga lui ...
Mie primul gand mi-ar fi fost sa il omor pe tradator , chiar daca muream si eu .
Dupa aceea m-as fi gandit daca mai pot scapa.

#23 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2022 - 04:39 PM

Pai nu era mandru. Povestea pur si simplu. Evenimentele au fost absolut neprevazute. In alte povestiri se spune ca bautura a avut si ea un rol. Si printre turci si printre romani ar fi fost cativa cam ametiti. Totusi, prinsi la mijloc, pompierii au reusit o riposta, in mare parte luptand la baioneta. Nu trebuie uitat faptul ca populatia Bucurestiului a reactionat, lucru ce a facut pe otomani sa inceteze represiunea. Pe poarta Gradinii Botanice este o placa care aminteste acest fapt. De fapt , turcii nu erau preocupati de revolutie pe cat erau rusii, care i-au somat sa intervina. De teama sa nu o faca acestia, turcii au actionat. Nervii nestapaniti, orgolii, poate si un pic de alcool, au declansat macelul. Pentru prima data cand s-a discutat ca 13 Septembire sa fie considerata ca zi a pompierilor ar fi fost la 13 septembrie 1901 cand se dezveleste monumentul din Dealu Spirii. Prin 1953, daca nu gresesc :unsure: se declara oficial ca 13 Septembrie este Ziua Pompierilor Romani. Pana la castigarea independentei, turcii au interzis orice referire la evenimente, pt ca nu doreau sa starneasca opinia publica occidentala, cu precadere cea din Austro-Ungaria.

#24 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2022 - 08:11 PM

https://www.bibnat.r...0ptr%20site.pdf

#25 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 September 2022 - 11:39 AM

Daca aveti cumva drum prin Cluj , la Gradina Botanica este deschisa pana prin 9 octombrie o expozitie de fluturi tropicali vii .

https://www.youtube....h?v=Y0fHZ2yUbMk

#26 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 29 September 2022 - 09:03 PM

Exemplu weathering aplicat unui model de nava, traulerul FR927, scara 1:25. De remarcat corodarea elicei (min 2:15)
constructia

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi