Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, decembrie 2022 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, decembrie 2022

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 December 2022 - 07:33 AM

Imagine atasata: caab0000-0aff-0242-519c-08d9b445e748_w1023_r0_s.jpg

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 December 2022 - 04:58 PM

LA MULTI ANI ! :drinks: :friends:

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 December 2022 - 01:53 PM

Judecata de Joi, cu Cristian Tudor Popescu: Transilvania e Ucraina


https://www.youtube....h?v=IX7jlQ_-HFA

#4 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 02 December 2022 - 08:49 PM

Imagini cu aviatia cehoslovaca de acum mai bine de 40 de ani. Este interesanta reflexia soarelui pe panourile MiG-21.

Dálnice (1980)

Ref. la aglomeratia de pe autostrada, iata o statistica din 1989 cu privire la numarul de autoturisme raportate la 1000 loc.:
Jugoslavia 131
Polonia 119
Ungaria 169
Bulgaria 137
Romania 50
Albania 0 (nu era permisa detinerea de autoturisme personale)

#5 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2022 - 08:51 PM

Ia-o p'asta moșule:

https://www.g4media....-prin-pnrr.html

Asta e primul pas spre desăvârșirea statului cu adevărat european - visul de sute de ani al maghiarimii. Asta va fi marea realizate a președintelui pro-fund Johanis și a sleahtei politice care ne-a tot vândut de 30 de ani.

#6 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2022 - 09:46 PM

Vezi postarea177, la 02 December 2022 - 08:49 PM, a spus:

Imagini cu aviatia cehoslovaca de acum mai bine de 40 de ani. Este interesanta reflexia soarelui pe panourile MiG-21.

Dálnice (1980)

Ref. la aglomeratia de pe autostrada, iata o statistica din 1989 cu privire la numarul de autoturisme raportate la 1000 loc.:
Jugoslavia 131
Polonia 119
Ungaria 169
Bulgaria 137
Romania 50
Albania 0 (nu era permisa detinerea de autoturisme personale)


La asta putem zice sigur ca am recuperat si i-am infrant pe toti acum cred ca e supraunitar raportul:)))

Vezi postareadany, la 02 December 2022 - 01:53 PM, a spus:

Judecata de Joi, cu Cristian Tudor Popescu: Transilvania e Ucraina


https://www.youtube....h?v=IX7jlQ_-HFA



Da, si noi vom deveni Rusia, pentru bietii ardeleni ucrainieni doritori de libertate si independenta:)))

#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 December 2022 - 01:41 AM

Citeaza

Da, si noi vom deveni Rusia,

Daca doriti asa , eu ce poci face :pardon: decat sa va doresc succes . ... Pentru ca mie , in acest caz ,nu-mi displace nici vechiul tricolor transilvanean , albastru-rosu-galben dispus pe orizontala , pe cand eram provincie de sine-stătătoare ... atata timp cat ramanem in cadrul NATO si UE .

Citeaza

Ia-o p'asta moșule:


In Ardeal ,statistica zice ca ( deocamdata)este una din cele mai mari rate de increde in UE,(si NATO), dinainte inca de razboi , ... si io "tzin" cu statistica ,asa ca " mosule " n-ai pe cine sa convingi :-D

De asta le e frica si-ti creaza inamici imaginari . Ba europenii , ba magiarimea , zici ca am fi in vremea cucuvelei iliesciene
(... )"Cu toate acestea, ideea reformei este respinsă de PSD și PNL, mai ales la nivel local, dat fiind că o astfel de modificare ar duce la dispariția unor puternici baroni locali, dar și a sute de consilieri locali și județeni".(...)
Cad oligarhi locali , daca trece reforma .


> Am pu linkul acela preventiv , fiindca s-ar putea "coace" de o destabilizare din acea directie poate si pentru a abate atentia de la Moldova ...


------------------------
Aztazi va fi revelat noul bombardier american



https://www.youtube....h?v=8iLVrNJdfLM

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 December 2022 - 02:37 AM


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 December 2022 - 03:39 AM

live



https://www.youtube....h?v=WjfsANcgJAg

#9 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2022 - 09:10 AM

Până de curând ziceam că avem conducători incompatibili cu neamul asta. Mai nou constat, din păcate, că și o parte din "popor" este incompatibil cu neamul românesc și cu țara asta.

#10 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 03 December 2022 - 11:26 AM

Vezi postarea1-0-9, la 02 December 2022 - 09:46 PM, a spus:

La asta putem zice sigur ca am recuperat si i-am infrant pe toti acum cred ca e supraunitar raportul:)))


Am omis URSS- 45 autoturisme/1000 locuitori, dar in acest caz este o situatie particulara; productia de armament lasa putine resurse pentru sectoarele civile.

1971: Is this the CAR of the FUTURE?

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 December 2022 - 11:49 AM

Citeaza

constat ...incompatibil

Bogy zI mersi ca inca nu-ti constata altii criteriile de compatibilitate ... daca iti aduci aminte de listele cu indezirabili care trebuiau lichidati alde lui dracnea ,sau simioanca .... altfel mari patrioti nationale care probabil au invatat istoria si dragostea de neam in timp ce furau mancarea copiilor din orfelinate sau scuipandu-se pe stadioane ,Unii itragandu-se si din vechi tortionari veniti cu tancurile rusesti . .
... De asta iti spuneam ,daca ajung alde de aia la putere , cred ca , Transilvania ,+ Maramu si Banatul sint pa , . Nu aveti decat sa va dati voi la gioale si sa va stalciti spinarile cu avant patriotic nationalisti ,traco dacic ,independent , familial - traditional si restul amagirilor acelea ,pana vin rusii ,iara , sa va adune pe faras si sa va transforme in saracia aceea de no man's land iinchipuita de Ecaterina a ll-a , . ..

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 December 2022 - 11:50 AM


#12 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2022 - 12:13 PM

Da, chiar as fi curios sa vad cine poate să-mi constate mie criteriile alea de care vorbești. Dar da, probabil că pentru noua ordine nu sunt compatibil. Ei, asta e, unde au făcut închisoare grea la comuniști bunicii mei, o-i face și eu daca trebe.
Și chiar va doresc independenta acolo în Transilvania - că așa, poate va aduceti aminte de cat de bine v-am fost că supuși ai imperiului și câte drepturi aveați.

Aceasta postare a fost editata de bogy: 03 December 2022 - 12:15 PM


#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 December 2022 - 07:34 PM

Citeaza

au făcut închisoare grea la comuniști bunicii mei,

Imi pare rau pentru bunicii tai .

Si bunicul din partea tatalui a avut mult de patimit din cauza lor . Inainte de WW1 erau tzarani foarte saraci , dar odata cu reformele regale de dupa razboi a putut sa studieze si sa devina profesor .In perioada interbelica profesorii si preotii erau baza unui sat .
Dupa razboi , desi decorat , avansat si ranit pe front in Ungaria , dat fiind faptul ca nu avea origine sanatoasa , au avut foarte mult de suferit . Nu mai intru detalii ... sti , de la saracie lucie la neputinta de a-si trimite copii la studii , foamete , etc . ... tot meniul , mai putin inchisoarea . L-au inchis pe varul sau fratele lui in schimb La Canal .

Bunicul din partea mamei , la fel dupa ambele campanii , fiind un vanator si pescar piceput au tinut impreuna cu un prieten maghiar doua strazi cu mancare , fiindca rusii duceau o campanie de supunere prin infometare ( ca prin Ucraina sau Moldova sau Berlin.. etc.) , asta dupa ce luasera tot din tzara . Imi povestea mama cum portionau vanatul in functie de famiile cu copii sau batrani , etc.

Tatal si bunicul verilor mei primari au fost rusi , fugiti de prin Transnistria de comunisti . Ne intelegem extraordinar de bine cu ei .

Eu le urasc politica , nu oamenii in general .

-------------------------------------


ARO pentru export: 244 de Canada | 241 cu care Erich Honecker ieșea la vânătoare

https://www.youtube....h?v=sMf_sBGUmfA

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 December 2022 - 07:43 PM


#14 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2022 - 09:39 PM

Știați de chestia asta?
https://theaviationg...ow-it-went/amp/

#15 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 08 December 2022 - 08:31 PM

Imagini remarcabile de la trofeul Schneider Varčse desfasurat in 1987.
Filmul incepe cu macheta hidroavionului Piaggio PC-7 "Pinocchio" care, nu intamplator, da multe batai de cap modelistilor; avionul real nu a reusit sa decoleze. Putem observa si bimotorul SIAI S-65, un alt avion foarte greu de pilotat, Macchi M.39 castigatorul trofeului in anul 1926, FIAT C 29 etc.
Rezultatele sunt remarcabile avand in vedere conditiile tehnice de acum 35 de ani.

Schneider Varčse 1987

#16 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2022 - 10:25 PM

Ca tot e la moda tractiunea electrica
https://brasseriesde...ques-de-la.html

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi