Forum Machete,Modelism,Hobby: Hawker Typhoon - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hawker Typhoon Airfix 02041A

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 March 2023 - 08:56 PM

Salutare !
Ca destindere , m-am apucat de acest kit. Sînt convins că vă este binecunoscut. Atît kitul , cît și avionul. Typhoon este ilustrarea proverbului "Nu-i pentru ce se potrivește, ci pentru ce se nimerește"...
Conceput pentru a-l înlocui pe bătrînul Hurricane, depășit net de Bf-109F și de proaspăt apărutul Fw-190A, Typhoon a avut o "copilărie" grea...Inițial s-a vrut echiparea cu motorul RR Vulture, dar acesta s-a dovedit mult prea nefiabil. Așa că a fost ales Napier Sabre, similar dealtfel cu Vulture, aceiași putere, tot 24 cilindri, dar Sabre îi avea dispuși în "H" iar Vulture în "X".
La început, viitorul său de interceptor de joasă-medie altitudine părea asigurat, fiind singurul vînător britanic capabil să prindă din urmă "Wurger"-ul ... Dar a avut prea multe probleme, și pînă să le rezolve , a apărut Tempest .
În schimb, s-a dovedit extrem de capabil în rolul de "JaBo", cum i-au spus inamicii de peste Canal, și așa a rămas în istorie. Unul dintre cele mai grozave avioane de vînătoare-bombardament și atac la sol.
Varianta finală , pe care o voi face și eu, Mk.Ib, era înarmată cu 4 tunuri Hispano mk.II și 8 rachete aer-sol RP-3. Meserie. Profundoare de Tempest, fără faruri de aterizare în bordul de atac al aripilor , fără filtru tropical.
Nu știu de ce, am început cu interiorul . Așa se face oare ? Airfix l-a făcut binișor chiar, realist și relativ detaliat. L-am mai ajutat și eu cu ceva PE-uri, sîrme...și panou de instrumente Yahu, sînt absolut grozave.Și ieftine.
Imagine atasata: IMG_20221028_165138.jpgImagine atasata: IMG_20221029_110502.jpg
Imagine atasata: IMG_20221029_111112.jpg
Oricum , potrivirea pieselor este foarte bună, nu mi-a făcut necazuri deloc. Așa că l-am închis pronto.
Imagine atasata: IMG_20221030_131728.jpgImagine atasata: IMG_20221030_131901.jpg
Imagine atasata: IMG_20221102_195013.jpg
La fel , fuselajul și aripile se potrivesc excelent, foarte puțin chit pe la joncțiuni ...Mai laes pe burtă, la jocțiunea posterioară a aripilor cu fuselajul , dar cred că-i și vina mea, nu cred că l-am potrivit la rece suficient.
Nu m-am declarat totuși mulțumit de tunurile de plastic (mai ales că nu am de gînd să-i fac deschise compartimentele armelor, îmi strică feng-shui-ul...) și i-am pus unele Master, arată infinit mai bine.
Va urma !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 02 March 2023 - 09:00 PM


#2 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 03 March 2023 - 02:03 PM

Io fiind privilegiat cu informații īn avanpremieră, pot să declar că a ieșit supermișto!

#3 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 03 March 2023 - 08:31 PM

Săr' na !
Odată īnchis fuselajul , chituit , nituit, frezuit, i-am tras și-un preshading regulamentar. Ca de obicei , nu-i teribil de precis , dar suficient.
Imagine atasata: IMG_20221110_205057.jpgImagine atasata: IMG_20221110_205105.jpg
Apoi vopsit , Ocean Grey / Dark Green / Medium Grey. Toate vopsele acrilice Gunze. Care chiar īmi plac.
Imagine atasata: IMG_20221212_185055.jpg
'Imagine atasata: IMG_20221212_185106.jpg
Apoi, lac lucios Tamiya, pentru decaluri. Le-am folosit pe cele date de Airfix, cu ceva completări pentru stencil-uri ( Aviaeology)
Imagine atasata: IMG_20230105_184442.jpgImagine atasata: IMG_20230105_184452.jpg
Imagine atasata: IMG_20230105_184503.jpg
Decalurile Airfix sīnt...bune. Nu excelente, dar bune. Cu un mic amendament. Decalul cu șahul de pe coadă are culoarea albastră mult , mult prea deschisă, este mai degrabă un bleu spălăcit. Care nu se potrivește absolut deloc cu "bleu francaise" de pe butucul elicei, capacele filtrului radiatorului de ulei și interiorul capacelor jambelor... Nuanță recomandată de Airfix īn instrucțiuni , și confirmată dealtfel și īn alte surse.
Imagine atasata: IMG_20230105_184651.jpg
M-am tot īnvīrtit de colo-colo, nehotărīt. Să las așa ? să revopsesc ? Mi-a trecut prin cap să refac vopseaua de pe piese , īn concordanță cu șahul de pe decal. Era mult mai simplu.
Dar...Nu am putut. EU știam că NU este OK. Stiam că nu o să-mi iasă la fel de grozav ca un decal, dar...Am hotărīt să vopsesc șahul de pe coadă. O operațiune care , pentru mine, a fost extrem de laborioasă și complicată.
Va urma.

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 March 2023 - 02:39 PM

Și l-am vopsit. Greu. 4-5 sesiuni de mascat laborios, șuviță cu șuviță...Benzile au cam 2mm lățime, iar eu nu am deloc bandă de mascare de 2 mm. A trebuit să o tai din una de 6mm. Tăiatul este...aproximativ, oricīt de ascuțită este lama, hīrtia se scămoșează. Aici ar fi fost bună bandă de mascat din PVC, aia are marginile drepte.
Imagine atasata: IMG_20230122_114614.jpgImagine atasata: IMG_20230122_114625.jpg
După cum se vede , rezultatul a fost ...aproximativ. Ca să fiu blīnd. Prima reacție după demascare a fost să-l arunc la gunoi , pur și simplu.
Apoi m-am calmat, și am purces la retușare , cu pensula. Treabă de chinez.
A ieșit cam așa :
Imagine atasata: IMG_20230129_174714.jpgImagine atasata: IMG_20230129_175759.jpg
Imagine atasata: IMG_20230129_175809.jpg
Departe de-a fi perfect, de aproape este īncă jalnic, dar a fost tot ce-am putut obține.
Cred că era mai OK să vopsesc cu bleul ăla spălacit restul pieselor, chiar dacă nu era corect. Mă rog, eu așa am considerat. Să fie culoarea potrivită.
Va urma.

#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2023 - 07:04 PM

dakiane, la macro oricum arata mult mai nasol decat in realitate ... sunt sigur ca, de la 20-30 de cm (distanta corecta de vizare pentru o macheta la '72), arata ok.

pacat ca de la incarcat cu vopsea la pensula s-au acoperit niturile si liniile de panou - un wash p-acolo ar mai fi putut ajutat si el la ascuns unele imperfectiuni.

plus, daca liniile si niturile se vor intrerupe la decal, o sa para cam airea discontinui asa.

clar e mult mai sexi albastrul asta inchis, iar efortul e de admirat.

ps - ce e pata aia alba de sub cockpit dreapta?

#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 March 2023 - 08:01 PM

Alexelu' , pozele astea de aproape mă omoară...Treaba cu liniile de panou o s-o repar, am deja idee cum ( tu m-ai īnvățat !) . Nici măcar nu am observat...
Pata aceea albă este "canvas"-ul pentru o gagicuță goală, inspirată după nose-art-ul lui MR-Z ( colegul de escadrilă), și care nu apare īn poza reală, probabil nu era ĪNCĂ pictată...Evident că Airfix a făcut decalurile FIX ca īn poza reală...Eu l-aș fi dat și pe cel cu fata gata pictată, nu cred că a rămas forever pata aia albă goală...
Am să īncerc să fac eu o mică pictură acolo...Asta era treabă pentru Dani , eu...doar o să īncerc !!
Numai bine !!

#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 March 2023 - 09:46 PM

Citeaza

Asta era treabă pentru Dani , eu...doar o să încerc !!


Multumesc pentru incredere , Dakian . :-D :friends:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa micsorezi o fotografie cu tipesa pana la marimea de care ai nevoie si apoi sa o copiezi pe o foaie de calc cu creionul si cu o bucatica de indigo fie pe un decal al carui fond ar trebui sa aiba aceeasi culoare ca si pata de pe avion , ca sa nu te chinui prea tare sa tai pe contur .Si o pictezi pe acel decal , In felul acesta poti sa incerci de mai multe ori .. Sau o copiezi cu indigo direct pe avion si o pictezi acolo . Indigoul ar trebui sa fie de culoare neagra . ( Ai faci un tatuaj :-D )

Pentru sahul acela albastru cred ca fi incercat altfel , dar acum e tarziu ... oricum tot o munca de chinez ar fi fost necesara . As fi luat o bucata de decal alba , as fi vopsit-o cu albastru si apoi as fi taiat cu ajutorul unei rigle patratele albastre ... si apoi ar fi trebuit sa le suprapun unul cate unul la locul lor ... Ar fi luat mult timp , dar cred ca ar fi fost mai drepte , adica nu ar fi fost necesara multa retusare , Iar daca nu-mi placea un patratel l-as fi dat jos si as fi pus altul . .
Pentru a taia cat mai exact patratelele cred ca ar fi trebuit sa prinzi in puncte acel decal pe o suprafata dreapta si peste el sa prinzi tot in puncte o foaie milimetrica si sa si sa tai asa .

Altfel arata super-fain ! :clapping:
Sporuri in continuare !

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 March 2023 - 10:27 PM


#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 05 March 2023 - 03:04 PM

Mulțam de aprecieri Dani, cît și de sfaturi !
Acum : pentru desenul cu gagicuța goală , am o poză mare , care-mi arată foarte bine ce am de făcut. Cum am să realizez însă originalul...nu știu. Are doar 5mm înălțime pe 3,5mm lățime.
Adică infim ! Sincer , nu cred să fiu în stare să micșorez atît de mult desenul cît să-l pot copia la indigo.
Pentru șahul de pe coadă era suficient dacă aveam bandă de mascare din PVC, lată de 2mm. Nu am avut. Poate în viitor am să procur și așa ceva. Acum am să mă mulțumesc cu ce-a ieșit.
Și deci :
Hawker "Typhoon" Mk.Ib , MP197 MR-U, RAF 245sq."Northern Rhodesia" 2-nd Tactical Air Force , Warmwell Armament Practice Camp, iunie 1945, pilot Sq.Leader Tony Zweigberk
Imagine atasata: IMG_20230304_115150.jpgImagine atasata: IMG_20230304_115159.jpg
Imagine atasata: IMG_20230304_115216.jpgImagine atasata: IMG_20230304_115239.jpg
Imagine atasata: IMG_20230304_115249.jpgImagine atasata: IMG_20230304_115304.jpg
Imagine atasata: IMG_20230304_115331.jpg
Nu am apucat încă să fac corecțiile semnalate de Alexelu', dar am să pun și ceva poze cu ele făcute, să vedeți și voi.
Gînduri bune !
P.S. pozele , ca de obicei , nu-mi plac. Sînt făcute afară, în lumină naturală, care mi se pare mult prea puternică. După ce fac corecțiile și pictura, am să încerc altele, la o lumină mai adecvată. Astea sînt prea "luminoase", îți scot ochii cumva.
Iertare !!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 05 March 2023 - 03:08 PM


#9 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 06 March 2023 - 07:16 AM

Vezi postareadakian67, la 05 March 2023 - 03:04 PM, a spus:

[...]P.S. pozele , ca de obicei , nu-mi plac [...] sīnt prea "luminoase", īți scot ochii cumva.


Băi ăsta, ca să te iau la rost. Văd io din exif-ul pozelor că-s făcute cu ....Honor xyz. Păi mno, de-aia ți-am dat Sony Alfa, ca să faci poze cu un kkolu de telefon chinezesc (absolut vestit pentru kklitatea pozelor).
Aș zice că-ți meriți soarta mă...

#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 March 2023 - 01:25 PM

Bro , nici măcar acum nu știu sa folosesc magaoaia aia !!
Nu am reușit să-mi iau un trepied. Nu am o lumină favorabilă pozatului. De aia am rămas pe telefon...
Încă "lucrez" la a învăța să folosesc Sony-ul...
P.S. Corecțiile cu panelingul peste decaluri s-a făcut...

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 06 March 2023 - 01:26 PM


#11 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2023 - 11:47 AM

vere, mai pui pozele alea promise?

#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 March 2023 - 03:18 PM

Alexelu' , scuze , am...uitat :sorry:
Imagine atasata: IMG_20230326_135715.jpgImagine atasata: IMG_20230326_135730.jpg
Imagine atasata: IMG_20230326_135839.jpgImagine atasata: IMG_20230326_135827.jpg
Am īncercat să măzgălesc ceva īn locul pixdei goale, dar nu mi-a ieșit. Nici nu avea cum. E...ridicol de mică. Iar eu nu-s pictor.
Ar fi trebuit un decal cinstit. Poate cu altă ocazie. Rămīne deocamdată așa.
Numai bine !

#13 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2023 - 04:46 PM

arata bine de tot, Dakiane, taifunul tau. corecturile astea mici de final sunt delicate, da' merita toti banii.

am si eu unul in stash, cu aftermarket-urile aferente - o sa-i vina si lui randul candva (sau nu).

#14 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 March 2023 - 10:46 PM

Mersi Alexelu', să știi că și mie îmi place. Și cum acesta este singurul Typhoon pe care-l fac, am căutat o schemă mai "outre"
Și a ieșit MR-U, cică SINGURUL Typhoon documentat cu motivul gurii de rechin.
E ...straniu. Pentru că botul lui , radiatorul ăla masiv parcă IMPUN o gură de rechin pe el !!
Am descoperit un fapt îngrijorător, totuși. Pentru că fac doar un avion din fiecare, și pentru că , normal, vreau ceva mai deosebit, timpul pe care-l consum cu documentarea ajunge uneori mai mare ca cel folosit la construcția propriu-zisă !!
:-(
Numai bine !!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 26 March 2023 - 10:46 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi