Forum Machete,Modelism,Hobby: Machete Matchbox - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Machete Matchbox

#1 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2023 - 07:44 AM

Imagine atasata: 1695151534316.jpgImagine atasata: 1695151534322.jpgImagine atasata: 1695151534328.jpgV-am promis nisca'i poze cu cateva machete matchbox pe care le am. La momentul asta, comparand cu ce exista acuma pe piata, este clar ca nu sunt cine stie ce piese dar au valoare nostalgica (cel putin din punctul meu de vedere). Pentru inceput am ales sa prezint Swordfish-ul. Imagine atasata: machete matchbox.jpg

Am uitat sa precizez ca cele pe care scrie +8 sunt copiile chinezesti deci nu sunt matchbox-uri originale dar nu sunt diferente. O sa postez poze cu piesele pe culee la fiecare model in parte.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 September 2023 - 09:02 PM

Cu astea am cam inceput toti! Cred ca au fost printre primele modele gravate in negativ, dar aveau niste santuri cāt canalele de irigatii si desene cam alaturi de realitate!

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2023 - 01:10 AM

Salutare baieti si merci Bogy pentru topic . Va fi o placere sa-l urmaresc

Eu ... nu am inceput cu acestea ; nu aveam de unde ....... ( * multumim din inima partidului ....acelas ).

"Iinitierea " :-D in acest hobby cu Plasticart -urile ddr-iste , ce se gaseau din ce in ce mai rar si cu oferta mult restransa (idem * ) .

O cunostinta de a tatalui meu de la Opera ce avea aceasta pasiune si posibilitatea de a si le procura din strainatate mi-a dezvoltat interesul si dragul pentru acest hobby si istorie in general , ..Fusese , din ce imi amintesc fiul unui lider PNT . Persecutati in comunism , fratele a reusit sa ajunga in Franta , iar dansul a devenit la urma regizor tehnic la Teatrul National .

. Colegii si prietenii din teatru ai faceau cadou acele modele si reviste istorice, cand plecau in turneu in strainatate . Si fratele .Totodata era abonat la publicatii din domeniu din Cehia , DDR... cand mai era posibil acest lucru si chiar daca nu intelegeam mare lucru din textul acestora , fotografiile , planurile si profilele color ma ajutau pentru documentare .

Acasa , pe un perete pastra un portet inramat de mari dimensiuni a Regelui Mihai I al României ( fotografia oficiala ce orna in trecut , in perioada monarhiei , institutiile ) , iar un alt perete era tapetat cu boxarturile modelelor .

Artboxurile kitu-rilor pe care domnul acela le construia cu dragoste si migala imi serveau pentru a-mi intiparii in memorie prin prisma imaginatiei ,culorilor si formelor interpretate de acei artisti ... povestea acelor timpuri .
Prin interpretarea realitatii acelor artisti descopeream eu istoria acelor masinarii ( civile sau militare ) si din acest motiv am ajuns sa fiu in mod deosebit si afectiv atras de culorile si formele lor ... poate usor in detrimentul constructiei acestora sau chiar a corectitudinii lor .

... Si de aceea imi sint asa simpatice / dragi kiturile vechi .

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 September 2023 - 02:04 AM


#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2023 - 04:21 AM

Dupa acele arboxuri am invatat cum sa amestec culorile , ce accente sa folosesc si unde . ce nuanta e mai potrivita langa alta pentru a o evidentia sau contrar sau cum sa ma joc cu suprafata , ce detalii sint mai importante si cum sa le accentuez si unde sa temperez efectele , ...
Sau ce nuante surprind mai bine caracterul unui model .De ex. la avioanele germane culori reci verzuri-gri-albastruiuri ...la cele aliate culori mai calde etc .si sa stabilesc ce schema i s-ar potrivi mai bine .
In functie de forma modelului daca se potrivesc mai bine petele drepte , ondulate sau tarcate , baltzate ... etc..

Desi nu este neaparat o reteta ,fac parte din placerea jocului si uneori le mai aplic si azi .

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 September 2023 - 05:05 AM


#5 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2023 - 07:22 AM

Si eu tot cu Plastikart am inceput. Prima macheta a fost un Caravelle luata de taica-meu si construita impreuna cu el. Machete Matchbox am inceput sa procur mai tarziu, impreuna cu revell-uri si airfix-uri (din alea vechi, pline de nituri si gravuri in pozitiv). Va imaginati ca dupa ce am citit Marele circ al lui Clostermann si am pus mana pe un Me 109 de la revell putin mi-a pasat mie la momentul ala de corectitudinea formelor (macheta fiind o mizerie care nu are nici o legatura cu me 109g).

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 September 2023 - 12:01 PM

:-D Si eu am inceput cu o macheta tare frumoasa . Un IL 62 ( Aeroflot ), iar impreuna cu fratele meu un Comet ,( VEB).

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 September 2023 - 12:20 PM


#7 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2023 - 07:03 PM

Am facut ordine si intr-un dosar lasat de un fost coleg am regasit :
Imagine atasata: p1.jpg
Imagine atasata: p2.jpg
Imagine atasata: p3.jpg

Nu ascund ca mi-au folosit ca sursa de inspiratie. Am gasit si o instructiune de montaj RDG-ista :). Pe asta o pastrez.

Aceasta postare a fost editata de flo: 08 November 2023 - 07:14 PM


#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 November 2023 - 10:09 AM

Su-7 a fost prima mea machetă...
Au trecut atīt de mulți ani de atunci...Eram īn clasa a 6-a !!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi