Forum Machete,Modelism,Hobby: B 24 H "Veni, Vidi, Vici" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

B 24 H "Veni, Vidi, Vici"

#1 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2024 - 10:26 AM

Salut si La Multi Ani tuturor - un an nou cu cat mai multe realizari modelistice.

Va prezint ultima mea realizare modelistica pe anul ce tocmai trecu: un B 24 H la 1/72, macheta Hasegawa.
Despre macheta Hasegawa nu cred ca mai trebuie povestit prea mult - o macheta buna, cu gravura in negativ, cu detalieri de interior de bun simt.

Avionul pe care l-am reprodus este un B 24 H cu S.N. 42-52150 fabricat la uzinele Ford. A facut parte din 15 USAAF, 449 BG cu baza in Italia la Grotaglie.

A participat la misiunile de bombardament de deasupra Romaniei astfel:

4 Aprilie - Bucuresti;
24 Aprilie - Ploiesti;
5 Mai - Ploiesti;
6 Mai - Brasov.

A fost doborat de antiaeriana germana in raidul din 17 Mai la Orbetelo - Italia.

Initial avionul in cauza a avut doar numarul 17 cu alb pe ampenajele orizontale. La mijlocul lunii martie 1944 primeste si insemnele de grup (cele doua cercuri albe cu triunghiul negru si cifra 3) pe cele doua ampenaje. Asa a zburat pana pe data de 6 mai cand a avut loc o renumerotare a avioanelor in cadrul grupului. Atunci cifra 17 este inlocuita cu cifra 33 iar in raidul de la Brasov zboara cu 33 alb pe cele doua ampenaje.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1704375356561.jpg
  • Imagine atasata: 1704375356580.jpg
  • Imagine atasata: 1704375356588.jpg
  • Imagine atasata: 1704375356600.jpg


#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 January 2024 - 07:55 PM

Salutare Bogy , și LA MULȚI ANI !
Īmi place Liberatorul tău ! Nu știu de ce , dar īmi place B-24 ca avion , deși , să recunosc , nu cred că ar cīștiga vre-un concurs de frumusețe :-D
Am și eu unul īn plan, tot un Hasegawa , dar un D.
Cum a fost potrivirea pieselor ? Transparențele ? Are nevoie de mult lest īn bot, ca să stea "īn picioare" ??
Numai bine și spor !!

#3 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2024 - 10:46 AM

Salut. Potrivirea pieselor e ok, bavuri foarte putine. Partile transparente sunt ok. Chestiile care nu mi-au placut ( e valabil si la D - il am si pe asta) - toata sectiunea din fata este transparenta. Iti recomand, dupa ce vopsesti la interior si montezi toata sectiunea sa-l dai cu un primer. O alta chestie naspa este modul de montare a turelei de burta. Daca faci un D de Tidal Wave ai scapat de turela aia dar trebuie sa-i faci trapa vitrata de sub burta ( acolo avea o mitraliera).
Pentru lest ai suficient loc sub turela mediana superioara. Nu-ti pot spune cate grame de plumb am pus dar am pus ceva. O alta chestie naspa sunt rotile. Hasegawa ofera roti care parca-s pe pana. Eu am luat chitul de roti de la Eduard:

https://www.super-ho...D-HASEGAWA.html

Iti recomand sa iei si chitul de trape:

https://www.super-ho...s-Hasegawa.html

Cam atat. Daca mai ai intrebari, Iti stau la dispozitie.

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 January 2024 - 05:31 PM

Aha, mulțam de atenționări !
Parcă rețineam eu că roțile din cutie sīnt "pe pană"...Adică "weighted", da ,dar au exagerat mult...De trape...nu mai țin minte.
Sigur o să fie un D care a participat la Tidal Wave, am citit īnsă că multe D-uri au fost "retrofitted" cu turela sferică . Iar al meu este unul care a supraviețuit raidului, a apucat pensia :-D
Numai bine ! :drinks:

#5 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2024 - 05:58 PM

Probabil ca-l faci pe "The Squaw". La raid a participat ca "Sleepy / The Squaw". Liberatoarele care au participat la Tidal Wave nu a avut Ball Turret. Turelele de burta au fost adaugate ulterior.

#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 January 2024 - 09:27 PM

Arata foarte fain , Bogy . Bravo ! :clapping:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi