Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, februarie 2014 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, februarie 2014

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 February 2024 - 06:26 PM

Imagine atasata: 29-feb-1.jpg
Hai ca mi-am adus aminte!!! :pardon:

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 February 2024 - 11:16 PM

Cred ca asa va fi si la noi :-D


https://www.youtube....rts/BKx1ss-hKNE

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 February 2024 - 12:46 PM

Nu e chiar de pe net, e de aici de aproape, de pe cartula. Am dat de postare cautand altceva.
http://www.cartula.r...nga-fasia-gaza/

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 February 2024 - 09:52 AM

Imagine atasata: 412156802-6831715556939481-8414233737314835042-n.jpg

#5 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2024 - 06:24 PM

Foarte tare asta: - " Nu e chiar de pe net, e de aici de aproape, de pe cartula. Am dat de postare cautand altceva.<br style="color: rgb(93, 93, 93); font-family: tahoma, arial, verdana, sans-serif; font-size: 13px; background-color: rgb(250, 251, 252);">http://www.cartula.r...nga-fasia-gaza/" - ar trebuii sa ne puna pe ganduri pe toti referitor la cine pune in pericol, la modul general, pacea pe glob.

E tare si chestia aia cu digitalizarea - ne asteapta vremuri "bune". O sa le prindem si noi (deja le traim) dar vai s'amar de copii nostrii!

#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2024 - 08:10 PM

Vezi postareabogy, la 17 February 2024 - 06:24 PM, a spus:

Foarte tare asta: - " Nu e chiar de pe net, e de aici de aproape, de pe cartula. Am dat de postare cautand altceva.<br style="color: rgb(93, 93, 93); font-family: tahoma, arial, verdana, sans-serif; font-size: 13px; background-color: rgb(250, 251, 252);">http://www.cartula.r...nga-fasia-gaza/" - ar trebuii sa ne puna pe ganduri pe toti referitor la cine pune in pericol, la modul general, pacea pe glob.

E tare si chestia aia cu digitalizarea - ne asteapta vremuri "bune". O sa le prindem si noi (deja le traim) dar vai s'amar de copii nostrii!

Putin. Nu se sfieste sa o afirme fara ocolisuri ca e in razboi cu occidentul "decadent". Sfideaza lumea civilizata in fel si chip. Isi ucide contestatarii, invita teroristii la Moscova, etc. Lipsa ferma de reactie a europenilor o sa ne coste rau.

Aceasta postare a fost editata de flo: 17 February 2024 - 08:10 PM


#7 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2024 - 08:53 PM

O tot dam cu Putin. Putin a făcut, Putin a dres, Putin o să facă, etc. Bine că vi se pare normal cum ne târăsc americanii încet, încet spre un război de anvergură in care Romania va fi clar sacrificată de un boșorog senil care în mintea lui făcută praf de nu știu câte operații se și vede in război cu Rusia.

#8 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2024 - 10:21 PM

Hai sa fim seriosi. Pana sa ne tarasca senilul ala, sa nu uitam Putin a invadat o tara independenta, suverana, careia ii recunoscuse granitele. Iar in schimbul armelor nucleare ce se gaseau pe teritoriul Ucrainei la destramarea URSS, Rusia a mai declarat si cu acest prilej ca nu are pretentii teritoriale fata de Ucraina. Sa inteleg ca dumitale ti se pare normal ca Rusia a invadat Ucraina, ca nu prea inteleg? Sau ca ar trebui sa ne facem ca nu observam, ca nu-i treaba noastra, ca ii priveste pe ucrainieni si atat? Putin face exact ce a facut Hitler.

Aceasta postare a fost editata de flo: 17 February 2024 - 10:22 PM


#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2024 - 10:45 PM

Nimic nu e mai refreshing decat istoria ultimilor 30 de ani de la cnn intr-un singur paragraf, dar va rog mult mergeti in privat...daca mai continuam cu discutiile astea o sa blochez si amaratul asta de topic...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 18 February 2024 - 12:12 PM


#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 February 2024 - 06:59 AM

Vezi de ce se tot bate moneda cu " independenta " ," dacii liberi " ( sic ) si alte rahaturi ca sa dati vrabia din mana pe cioara de pe gard . Zic "dati " fiindca noi , transilvanenii si banatenii v-om ramane in Europa sub o forma sau alta , fie independenti... fie ai v-a indeplinii putin visul lui Orban .
Si in timpul lui Hrusciov au incercat sa transforme tara intr-un "Buffer zone". , o tara agricola , fara industrie ,unde sa se planteze cucuruz . Au facut crize de nervi fiindca produceam locomotive sau avioane , hidrocentrale ... etc. , asta fiindca venea la pachet si cu scoala specializata .
Asa ca grija ... sa nu se duca naibii bostanaria *, ca alta n-avem . Daca nu avea Eltin momentul lui de " funky chicken", azi eram in situatia Rep. Moldova , cred .

(* "Până l-am dat la brazdă, mi-am stupit sufletul cu dânsul. Numai eu îi vin de hac. Vorba ceea: „Frica păzește bostănăria”. (citat din Ion Creanga))

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 February 2024 - 07:07 AM


#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2024 - 12:13 PM

Se pare ca unii doar scriu, dar nu citesc...si nici asta nu sunt in stare sa faca cat de cat de un 5 la limba romana...

Late edit: am lasat doar ultima postare din toata trepadarea de azi noapte pentru a marca un nou record de greseli gramaticale pe propozitie:))

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 18 February 2024 - 12:26 PM


#12 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2024 - 02:31 PM

Vezi postarea1-0-9, la 17 February 2024 - 10:45 PM, a spus:

Nimic nu e mai refreshing decat istoria ultimilor 30 de ani de la cnn intr-un singur paragraf, dar va rog mult mergeti in privat...daca mai continuam cu discutiile astea o sa blochez si amaratul asta de topic...

Scuze, daca am suparat. Nu-i o disputa personala si nu va fi. Drept urmare nu va exista vreo continuare in privat. Pentru mintile lucide cu siguranta ca este nu doar trist, ci cu adevarat ingrijorator , modul in care consideram aceasta istorie. Nu-i vorba de politica. E ceva mult mai simplu. Este vorba despre modul in care ne pozitionam fata de rau. Despre conditia noastra de oameni ce se pretind civilizati, unii chiar avand pretentia ca suntem cetateni perfecti. Ma gandesc atat la europeni, cat si la romani. Cetateanul roman model, atunci cand Ucraina a fost invadata, a facut coada la obtinerea de pasapoarte, nu la recrutare. Admitea existenta unui pericol, dar refuza sa faca ceva ca sa-l elimine. Europeanul considera ca din momentul in care si-a achitat taxele si-a finalizat obligatiile fata de stat. Notiunea de patrie fiind un concept nociv, se pare, caci nu se mai opereaza cu el. Ca atare, europeanul nu intelege ca tot acest confort in care traieste v-a disparea in mod dureros, daca nu va fi dispus la anumite sacrificii. Repet, nu-i vorba de politica. Nu-i iubesc pe americani. Nu iubesc marile puteri. Chiar am sufletul incarcat ca am avut o discutie cu regretatul Longinus, in care afirmam ca eu ii banuiesc si pe americani de rele, nu numai pe chinezi. Dar sa nu fim ipocriti. Caci consecintele urate se vor vedea si in politica. Asa apar radicalii, extremistii. Dar cel mai grav este ca aceste consecinte le vor simtii romanii care traiesc in Basarabia.
Sa nu uitam ce ne-a invatat un fost comandant de submarin, german, ajuns mai apoi pastor : „Când naziștii au venit să îi ia pe comuniști, n-am scos o vorbă. Nu eram comunist. Când i-au arestat pe social-democrați, am tăcut. Nu eram social-democrat. Când au venit să îi ia pe sindicaliști, nu am protestat. Nu eram sindicalist. Când au venit să îi ia pe evrei, nu m-am revoltat. Nu eram evreu. Când au venit să mă ia pe mine, nu mai rămăsese nimeni care să-mi ia apărarea.”
Doamne Ajuta!

#13 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2024 - 02:54 PM

Man, nu e vorba de suparare, e ok si uman sa debusezi un pic, dar pe de alta parte pe cine incercam sa convingem, suntem toti caini batrani aici si putin probabil ca un citat de pe net sa ne schimbe parerile deja insurubate bine in creier, la unii de catre cnn, la altii de rt...comentariul urmator nu se refera la tine, evident : Daca tot ne mananca tastatura sa scriem si tot ne batem cu pumnul in piept ca mari eruditi si patrioti, ma gandeam ca macar limba noastra sa o stapanim...

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 February 2024 - 03:22 PM

Va pun un citat:
"Omul este un animal luptator; prin urmare natiunea este o unitate de lupta, fiind o comunitate de combatanti. Orice organism viu, care inceteaza sa lupte penteu existenta, este condamnat sa piara. O tara ... care inceteaza sa mai lupte este condamnata in egala masura.....care a fost infranta poate fi salvata prin restaurarea increderii in sine. Mai presus de orice, armata trebuie invatata sa creada in propria invincibilitate....este nevoie doar ca poporul sa fie convins ca este posibil sa redobandeasca libertarea prin forta armelor" (unele cuvinte au fost scoase, tocmai pentru a nu face trimitere din prima la "autor")
De ceva vreme ma ocup de un studiu despre informare, dezinformare, manipulare si propaganda. Nu va intreb de unde provine citatul, dar fara prea multa concentrare, te duce gandul la Zelenski si Ucraina actuala. Ei bine nu, este vorba despre Hitler si "Main Kamp". Se potriveste si cu unul si cu altul, pentru ca razboiul este razboi, propaganda si manipularea sunt facute pentru a orbi masele si a face pe luptatori sa se creada eroi invincibili, in timp ce dusmanii sunt niste jeguri.
Uitati diferenta elocventa de termeni folositi pentru a exprima aceleasi fapte, odata cind era vorba de fortele proprii, si alta data de cele ale inamicului:
- englezii aveau forțe de Uscat, Navale și Aeriene , irakienii o mașină de război
- englezii tineau conferințe de presă, irakienii faceau propagandă
- englezii scoteau din luptă, irakienii distrugeau
- englezii eliminau, neutralizau, irakienii ucideau
- englezii se îngropau în teren, irakienii se ascundeau prin locașurile de tragere
- englezii dadeau prima lovitură, irakienii atacuri prin surprindere cu rachete
- englezii dadeau lovituri preventive, irakienii atacuri fără a fi provocați
- soldatii englezi erau băieți, flacai, irakienii soldați, hoarde
- englezii erau profesioniști, irakienii erau cu creierele spălate
- englezii erau precauți, irakienii erau lași
- englezii erau increzători, irakienii disperați
-englezii eraue eroi, irakienii erau prinși la strâmtoare . Si lista ar putea continua.

(Guardian Weekly, februarie 1991)
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, nu-si are rostul, subliniez doar niste fapte ...simple?

Citeaza

...ma gandeam ca macar limba noastra sa o stapanim...
Mare dreptate ai maestre!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 February 2024 - 03:28 PM


#15 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2024 - 04:44 PM

Draga 109, pai nu-i grav daca ramanem cu idei insurubate de catre posturi tv, bloguri sau FB sau mai stiu eu ce altceva? Da, exista propaganda. Dar asta ne impidica sa gandim? Emotionalul afecteaza rationalul. Dar trebuie sa existe o limita. Macar sa admitem ce observam . S-a inceput de la o apreciere privind pacea pe glob. Indiferent de propaganda, de cine o face si cum o face si pt ce o face, un lucru este cert: O tara a fost invadata de catre o tara vecina pentru a obtine teritorii de la aceasta si pentru a instala o conducere prietenoasa cu agresorul. Putem spune ca agresiunea nu exista? Ca pacea nu a fost afectata de aceasta agresiune? Ca mai departe prin propaganda unii isi argumenteza agresiunea, iar altii incearca sa-si mobilizeze natiunea, e alta discutie. Ca mai exista unii cu interese proprii si apeleaza si ei la propaganda, la fel, putem deschide o alta tema.
Imi era cunoscut citatul postat de Z Mare, dar nu stiam de unde ... :pardon: Sincer, am fost tentat sa il atribui lui Napoleon. Indiferent de termenii folositi, Irakul a atacat Kuweitul, la fel cum Irakul a fost atacat mai apoi pe motiv ca ar detine arme chimice. Agresiune si una si cealalta. Asta sa nu uitam. Nu exista agresiune spre binele agresatului. Dragostea cu sila inseamna viol. Din acest motiv spuneam ca trebuie sa fim atenti cum ne pozitionam fata de rau.
Promit sa nu mai continui. :hi:

Aceasta postare a fost editata de flo: 18 February 2024 - 04:44 PM


#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 February 2024 - 09:19 PM

Citeaza

Daca tot ne mananca tastatura sa scriem si tot ne batem cu pumnul in piept ca mari eruditi si patrioti, ma gandeam ca macar limba noastra sa o stapanim...


Cred ca la mine se referea :-D , desi nu ma simt vizat , dar as dori sa-mi exprim o opinie ca si cum as fi eu subiectul .


Eu nu ma bat cu pumnul in piept ca as fi erudit . Mi-e indiferent ... ma cam doare in spitz , fiindca am avut avantajul de a nu avea complexe in aceasta privinta , ca dovada si limbajul pe care il folosesc , insa citesc fiindca imi face placere si cred ce spun , desi nu exclud ca parerea mea ar fi eronata . De aceea si folosesc adesea expresii care e dovedesc incertitudinea ( cred , e posibil , se poate .. etc. ).

Patriotismul ...pentru mine e un sentiment sincer , poate prostesc , dar cu astfel de prosti ce au constituit grosul maselor s-au facut revolutiile si razboiele . Mai putin oameni de cultura , intelectualii etc . , adica cei care prin cunostintele lor ar fi stiut situatia sau fenomenul care se petrecea in amanunt .
La caderea Bastiliei era o gloata jegoasa , in 89 Romania eram noi ( adica si eu ), naivi si prosti , muncitori si ceva tziganusi ... si Lucian Matiș .
Nu vreau sa fac apologia prostului , dar poate e nevoie si de asa ceva si de un dram de patriotism genuin , ca sa pot sta neinarmat in fatza unuia care vrea sa traga cu mitraliera de pe TAB in mine. Mi s-a intamplat asta , nu am fugit , dar am avut noroc ca nu a tras .
In orice caz nu stai ... fiindca ai sti sa scrii corect in limba romana :-D , asta neinsemnanand ca ar fi nesemnificativ .

PS Si eu promit sa nu mai continui ... dar va rog mai postati si voi cate ceva ... Pisici , masini , troleibuse , avioane ,...istorie , arta ... ce vreti .

Aceasta postare a fost editata de dany: 18 February 2024 - 09:21 PM


#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 February 2024 - 08:36 AM

Un clip ce mi sa parut interesant , apropiat de subiectul de dinainte .

De ce limba română se citește așa cum se scrie?

https://www.youtube....h?v=tpHRmH31Mz4

Aceasta postare a fost editata de dany: 20 February 2024 - 08:37 AM


#18 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2024 - 08:00 PM

Hai ca daca am postat ceva la machete, mi-am castigat dreptul sa ma bag un pic si-aici. :-P

In primul rand, felicitari, Ed, pentru demers. Acu' ceva vreme stiu ca am discutat treaba asta cu Z, da' atunci a ramas cum a picat ... in ideea ca asta nu e un forum de literatura sau de gramatica.

Personal, ma bucur ca s-a ridicat problema asta si ca s-a spus lucrurilor pe nume ... adica ne kkm atata pah noi cu romanismul, cu starea deplorabila in care au ajuns educatia si cultura mioritice, cu generatiile de cretini analfabeti care vin dupa noi geniile ... da' dam cu "i"-urile si cratimele din tastatura la nivel de clasa a IV-a undeva pah la Adamclisi. Io stiu ca am o deformare profesionala pe zona asta cu scrisul corect si ca "i"-urile si cratimele sunt gratis ... da' la fel de gratis e si o cautare pah google pentru a afla cum se scrie corect ceva. Sincer, daca vad doi de "i" la sfarsitul lui "nostri", sau o cratima in "vom face si drege" ... n-am cum sa mai citesc continutul. Maybe it's just me.

Daca nu reusim pentru noi, macar pentru copiii aia rataciti care intra din greseala p-aici sa mentinem cat de cat un standard rezonabil.

Spor!

#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 February 2024 - 09:30 AM

Fara suparare baieti insa mie imi pare bine cand mai vad pe aici si altceva decat somoioguri de scaieti purtati de vant prin colb timp de 2-3 saptamani ( aidoma imaginii oraselelor parasite din westernuri ).. Un "i" ori vreo cratima aiurea e o problema minora , cred ... si nu ma refer la a posta machete ci la discutii obisnuite legate de proiecte sau subiectele hobby-ului nostru sau cultura generala .

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 February 2024 - 09:40 AM


#20 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 February 2024 - 08:23 PM

Yes...and no. În legătură cu corectitudinea gramaticală, ne-am cîștigat dreptul de-a alege. Fiecare scrie cum crede de cuviință.
Eu fac parte din cei care încearcă să scrie cît mai corect gramatical. Semne de punctuație , diacritice , cratime , etc. Orice greșeală este absolut involuntară. Și care a scăpat "cenzurii" , întotdeauna recitesc ceea ce-am scris înainte de-a posta. E un fel de respect personal față de mine și de voi.
Cealaltă temă . Eu nu-i iubesc deloc pe ruși . Pentru noi , de-a lungul istoriei , au fost doar niște nenorociți. Ne-au jefuit mai rău ca tătarii sau ca turcii.
Nici pe americani nu-i iubesc. Aroganți și analfabeți , dar știu să-și vadă și să-și impună interesul. Cu pumnul. Cu amenițări și șantaj. Imaginea în oglindă a rușilor. Nu se deosebesc de ei prea mult.
Nici pe ucrainieni nu-i iubesc. Sînt foarte "frați" cu rușii. Ne-au tratat mizerabil de cînd și-au văzut înființat pseudostatul lor ( inițial cu ajutorul lui Hitler, apoi cu ajutorul lui Stalin...minunați mentori , nu ??), țară la care au primit "cadou" de la rușii ăștia (acum !) agresori și mizerabili teritorii imense smulse României , Poloniei , Ungariei , Slovaciei...Iar cînd au fost atacați de ruși , s-au mobilizat exemplar pentru a rezista agresorului , fugind din țară cu milioanele , dar nu cu bocceaua în spinare...Noo , cu SUV-uri ultimul răcnet, cu valize de euro și dolari...Și nu doar femei și copii. O grămadă de bărbați apți de luptă , de golănași tatuați numai buni de front, etc. Bărbați ca brazii care mituiesc la greu ( de unde dracu au atîția bani ??) șefii centrelor de recrutare pentru a scăpa de incorporare. Iar armata ucrainiană ia la oaste cu arcanul , că de bună voie nu mai vrea nimeni....Orașele noastre, cele occidentale , Dubai-ul , sunt pline de ucrainieni dornici să-și apere țara...Și pentru că valizele de bani nu par a le fi suficiente , țările "ocupate" de valurile de refugiați s-au grăbit să le ofere ajutoare umanitare , în bani ( mulți !! pentru salariile românilor niciodată nu sînt bani !!) , mîncare , cazare , locuri de muncă , etc. Așa că nu dau doi bani pe jegoșii de vecini. Din partea mea , nu are decît să-i ia dracul , nu am lacrimi pentru ei.
Mai interesat sînt de ce se va întîmpla cu noi. Și nu prevăd vremuri bune. Urmează an electoral, dar ...degeaba. Am dovedit în 35 de ani de "democrație" că habar n-avem să votăm, nu știm deloc ce-i mai bine pentru noi , ne vindem viitorul pentru un kil de ulei , o găleată de plastic și-o pungă de făină...Asta odată , și a doua , nici nu prea ai de unde alege. Politicienii noștri sunt toți o apă și-un pămînt , lichele fără coloană vertebrală , fără rușine sau demnitate , puși toți pe furat ca ultimul găinar...
Așa cum zicea Edi , mi-am vărsat năduful , promit să n-o mai fac .
Numai bine dragilor !
:hi:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 23 February 2024 - 08:24 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi