Forum Machete,Modelism,Hobby: albumul meu! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 20 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

albumul meu!

#341 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 February 2012 - 02:25 PM

Avionul este un Morane Saulnier MS 35 aflat in dotare ,ca avion de scoala si antrenament ,produs in licenta si in Romania.

Imagine atasata: 0599072.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 10 February 2012 - 02:26 PM


#342 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 12 February 2012 - 03:30 PM

Intra-adevar este un Mo-S 35.

#343 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 17 May 2012 - 09:51 PM

Desi nu ma atrag astfel de machete, asta mi-a placut, nu stiu de ce. Nu cred ca este ceva de protocol cum se faceau intr-o vreme la IAR cu sutele, in special planoare si motoplanoare, insa imi place ca cineva s-a chinuit sa faca sabloane pentru toate contururile de la geamuri si nervurile de la flapsiri si eleroane.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2618.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2619.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2620.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2621.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2622.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2623.JPG


#344 Useril este offline   MRX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 16-November 07
  • Location:Alexandria
  • Interests:Aviatie, Istorie

Postat 18 May 2012 - 03:20 PM

Ar vrea sa fie IS-23? Mie cam asa imi pare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: is23-1.jpg

Aceasta postare a fost editata de MRX: 18 May 2012 - 03:24 PM


#345 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 18 May 2012 - 04:15 PM

Clar ca e un IS 23, stai sa vezi ce urmeza sa produc zilele astea! pam pam..

#346 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 19 May 2012 - 08:24 AM

Un avion uitat... L-am vazut in 1969 la EREN la pavilionul expo. E un avion conceput de Iosif Silimon pentru folosinte agricole. Era vopsit in alb si parca avea dungi rosii mediane. Ceea ce mi-a ramas intiparit in minte e faptul ca era foarte inalt, din cauza trenului de aterizare conceput pentru terenuri neamenajate. Mai are un urmas, pe IS 24A. Modificarile aduse se refera (vizual) la capota motorului si la trenul de aterizare. Intre timp am reusit sa gasesc in biblioteca mea "Aviatia", Ed. Tehnica1981, Constantin Gheorghiu, Florin Zaganescu. Am identificat cateva randuri: "...sub conducerea ing. Silimon a fost conceput si construit la Brasov, primul avion romanesc cu aripa sus integral metalic, IS-23A din care avea sa derive aparatul IS-24A, foarte interesant pentru performantele sale: avea structura si invelisul tot integral metalice, motor AI 14 RF de 300CP, dar viteza marita ca urmare a unei aerodinamici foarte bine studiate". In rest, pe net n-am gasit nimic. Probabil ca in casa copilariei mele am si alte publicatii sau date.

#347 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 20 May 2012 - 01:39 PM

IS-23A din care avea sa derive aparatul IS-24A, foarte interesant pentru performantele sale: avea structura si invelisul tot integral metalice, motor AI 14 RF de 300CP, dar viteza marita ca urmare a unei aerodinamici foarte bine studiate


dupa cateva ture de pista suplimentare a aterizat in autobaza mea.
daca IS 23 este la scara aprox. 1/50 IS 24 este 1/20
ce-mi place la ele este ca sunt din lemn masiv sculptat, ceace le face destul de grele pe amandoua.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg


#348 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 09 June 2012 - 11:05 PM

Se baga cineva la o diorama? De remarcat aripa, care e de la alt avion, cea de Fieseler e dreptungiulara.

Revin cu o precizare. Este un Me-108 nu un Fieseler.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mf.jpg

Aceasta postare a fost editata de horia: 09 June 2012 - 11:37 PM


#349 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 13 June 2012 - 10:52 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fes.jpg


#350 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 24 July 2012 - 09:44 PM

Are cineva idee pe unde este cupa asta acuma?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0006.jpg


#351 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 28 July 2012 - 11:49 AM

Vezi postareahoria, la 24 July 2012 - 09:44 PM, a spus:

Are cineva idee pe unde este cupa asta acuma?


Stie cineva daca exista vreo carte despre biografia acestui om?
A avut o viata foarte aventuroasa si plina de evenimente. Si a fost un personaj important in istoria aviatiei romane.
Ce s-a intamplat cu el dupa 1945?

#352 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 29 July 2012 - 09:21 PM

Am inceput de luni bine saptamana in ceace priveste achizitia de poze. Dupa ce am cunparat cateva zeci de poze cu IAR-uri infipte in Me-109, Hurricane la plaja langa Heinkel si alte banale poze cu aviatie de captura WW1 si ceva IAR 11 CV, am terminat azi prin achizitia albumului unui fost mototciclist care a facut si planorism la Brasov in anii "50.
Am programat un foto album intr-un numar viitor din MODEL IST, insa cred ca la ritmul in care apare revista probabil peste 318 ani le vine randul astora!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC08732.jpg
  • Imagine atasata: DSC08736.jpg


#353 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 29 July 2012 - 10:03 PM

Vezi postareaAlexPl, la 28 July 2012 - 11:49 AM, a spus:

Stie cineva daca exista vreo carte despre biografia acestui om?
A avut o viata foarte aventuroasa si plina de evenimente. Si a fost un personaj important in istoria aviatiei romane.
Ce s-a intamplat cu el dupa 1945?


Parca cei de la MODELISM scosesera un CD despre el.

#354 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 30 July 2012 - 07:30 PM

Vezi postareahoria, la 29 July 2012 - 09:21 PM, a spus:

Am inceput de luni bine saptamana in ceace priveste achizitia de poze. Dupa ce am cunparat cateva zeci de poze cu IAR-uri infipte in Me-109, Hurricane la plaja langa Heinkel si alte banale poze cu aviatie de captura WW1 si ceva IAR 11 CV, am terminat azi prin achizitia albumului unui fost mototciclist care a facut si planorism la Brasov in anii "50.
Am programat un foto album intr-un numar viitor din MODEL IST, insa cred ca la ritmul in care apare revista probabil peste 318 ani le vine randul astora!


Foarte frumoase pozele, multumim pentru postare, Horia.

Decat sa asteptam 3xx ani poate te apuci sa scoti vreun supliment la revista cu poze din colectie, ceva in genu acelor carti "222 poze" de la Modelism, dar mai de calitate, adica fara poze decupate, colorate, neclare ... si poate daca descrierea pozelor o oferi si in engleza (cum fac cei de la Luftwaffe Im Focus, care apropo anul acesta in editia 19 au republicat la o calitate superioara pozele de aici http://www.cartula.r.../3397-poze-arr/ ) poate se vand si pe afara (ebay, etc ...) iar pe viitor daca merg vanzarile poate te ajuta si alti colectionari cu poze si apar si Vol 2 , Vol3 ....

#355 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 30 July 2012 - 07:49 PM

Vezi postareaMgc151184, la 30 July 2012 - 07:30 PM, a spus:

Foarte frumoase pozele, multumim pentru postare, Horia.

Decat sa asteptam 3xx ani poate te apuci sa scoti vreun supliment la revista cu poze din colectie, ceva in genu acelor carti "222 poze" de la Modelism, dar mai de calitate, adica fara poze decupate, colorate, neclare ... si poate daca descrierea pozelor o oferi si in engleza (cum fac cei de la Luftwaffe Im Focus, care apropo anul acesta in editia 19 au republicat la o calitate superioara pozele de aici http://www.cartula.r.../3397-poze-arr/ ) poate se vand si pe afara (ebay, etc ...) iar pe viitor daca merg vanzarile poate te ajuta si alti colectionari cu poze si apar si Vol 2 , Vol3 ....



M-am gandit la asta deja. M-am gandit sa mai scot chiar o revista doar de istorie aeronautica, bilingv romana-engleza, un format mai mic de A4, doar alb-negru sa iasa mai ieftin, ca oricum nu trebuie mai mult la pozele de epoca. I-am gasit deja si titlu. Insa nu stiu daca va avea succes. Daca s-ar vinde de 2 ori mai multe exemplare decat cartile S-a furat aviatia sau Amintiri despre aviatie si aviatori tot nu merita.

#356 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 30 July 2012 - 08:07 PM

Vezi postareahoria, la 30 July 2012 - 07:49 PM, a spus:

M-am gandit la asta deja. M-am gandit sa mai scot chiar o revista doar de istorie aeronautica, bilingv romana-engleza, un format mai mic de A4, doar alb-negru sa iasa mai ieftin, ca oricum nu trebuie mai mult la pozele de epoca. I-am gasit deja si titlu. Insa nu stiu daca va avea succes. Daca s-ar vinde de 2 ori mai multe exemplare decat cartile S-a furat aviatia sau Amintiri despre aviatie si aviatori tot nu merita.

Tu stii mai bine calculele de factor economic. Succesul nu-l poate prezice nimeni, insa merita incercat, daca din produsele (reviste,carti, suplimente,etc) ce le-ai vandut pana acum ai vreo speranta ca s-ar vinde si acest produs cat de cat. Din cate cunosc nici Radu nu are super succes cu decalurile ARR dar tot scoate noutati, nici Pavel cu machetele ParcModel nu se scalda in profit dar tot continua cu noutati, nici revista Modelism nu are mari cumparatori dar tot continua si din cand in cand mai scoate vreo carte vreun CD vreun supliment ... si cred ca exemple mai sunt ... Oricum decizia iti apartine,tu iti faci calculele cel mai bine si tu stii daca merita sau nu. Eu sincer as plati in avans pentru o asemenea aparitie, mai ales ca stiu calitatea superioara a produselor tale de pana acum.

#357 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 August 2012 - 03:41 PM

Ma puteti ajuta va rog sa identific orasul care apare in aceasta fotografie? E vorba de funerariile unui pilot roman, iar carul mortuar este un Phoenix UFAG C1 de captura, probabail in stare de nefunctionare la acel moment.

http://transylvanian...p?p=76803#76803

#358 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 15 August 2012 - 07:40 PM

...Horia cred ca ... poza e facuta in Cluj Napoca...

posibil tot Strada Avram Iancu...sau Claea Motilor...undeva langa fosta fabrica de bere Ursus...la intresectia cu strada Clinicilor


later: In cele 2 poze postate de tine pe acel forum exista un numitor comun (zic eu) poze...si anume catafalcul...adica avionul austriac, de captura...folosit ca si "dric"...restul uniformele soldatilor difera...in prima sunt soldati posibil dupa eliberarea Transilvaniei undeva 1919-1920. In a 2-a poza deja sunt alte uniforme interbelice...acei soldati calare cu cascheta "germana" sunt defapt jandarmi calare...am mai vazut poze cu ei (intreaba si pe forumul "Reg. 6 dorobanti"...ref la uniforme)

Dar avionul e acelasi si dupa casare a mai avut mai multe misiuni... catafalc mortuar...

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne2000: 15 August 2012 - 08:04 PM


#359 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 15 August 2012 - 08:09 PM

Uniformele celor care insotesc carul mortuar sunt cele ale aviatiei Romane. Cei calari cu casti germanice cu tepelus apartin escadroanelor de jandarmi calari.
http://www.scribd.co...omane-1830-1930
Cat despre oras inclin sa-i dau dreptate lui Claudiu, fara sa fiu absolut sigur. Ma uit si la biserica din partea de sus a fotografiei, decalata stg. fata de axul strazii. Sa fie catedrala “Sf. Mihail” (Matei Corvinul)?

#360 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2012 - 09:32 PM

Corect in privinta castilor jandarmilor.

Clujenii varstnici poate ar fi de ajutor.

Arata acest topic


  • 20 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi