Forum Machete,Modelism,Hobby: F-117A - Pareri? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F-117A - Pareri?

#1 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 December 2004 - 03:26 PM

Am in lucru F-117A / 1:48 / Monogram si am o dilema.
In mod cert culoarea lui este negru mat (si fara dubii).
Am mai facut aceasta macheta si mi-a lasat la final o impresie ciudata.
Arata ca si cum ar fi o gaura neagra (impresia mea).
L-a mai vopsit cineva gri inchis?
Bafta!

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2004 - 03:35 PM

Negru mat este, dar...

1. Nu-l vopsi negru PUR.... Negru + ceva maro si negru + ceva albastru inchis, da mult mai bine ca negru (vezi de ex. negrul cu care am vopsit cockpit-ul de Hunter)....
2. Drybrushing pe margini cu un gri inchis ajuta foarte mult....

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 December 2004 - 03:39 PM

cartula, la Dec 20 2004, 03:35 PM, a spus:

Negru mat este, dar...

1. Nu-l vopsi negru PUR.... Negru + ceva maro si negru + ceva albastru inchis, da mult mai bine ca negru (vezi de ex. negrul cu care am vopsit cockpit-ul de Hunter)....
2. Drybrushing pe margini cu un gri inchis ajuta foarte mult....

La ceva de genul punctul 1 m-am gandit si eu. Mai exact negru + ceva albastru inchis.
Despre punctul 2 - nu-mi daduse prin cap.
Mersi de sfat si ....
Bafta!

#4 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 20 December 2004 - 03:50 PM

Salut Crios,

Eu as folosi culoarea antracit. Si un preshading (aplicat pe panel lines-uri si muchii), cu o culoare mai inchisa sau postshading (dupa gusturi) care sa ii mai rupa din monotonie.
Si poti linistit sa lucrezi la panel lines-uri.

Cartula are dreptate, citeva picaturi de albastru i-ar da nuanta care trebuie.



Bafta la modelit.
Christian

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 December 2004 - 04:45 PM

Cu antracit am facut deja o proba care totusi nu m-a satisfacut, dar e adevarat ca n-am strecurat in el nici o picatura de alta culoare.
E totusi adevarat ca arata mai bine de cat negru PUR cel putin pe macheta asta.
Bafta!

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2004 - 05:01 PM

Antracitul de la Revell (cod 9), cred ca despre ala e vorba, e o culoare care nu prea aduce a negru... E 'ciudata'... Si am renuntat sa o folosesc, mie personal imi pare cam...

Faza cu nuante diferite in functie de suprafata, si aia merge bine... Numai ca trebuie grija, sa fie totusi foarte apropriate nuantele. Dar cred ca iese bine, o sa incerc si eu....

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 December 2004 - 05:29 PM

Da. Chiar cu Revell nr. 9 am incercat.
E foarte bun dar la altceva mai exact la vopsit carbuni in tender pentru trenulete.
La altceva inca n-am reusit sa-i gasesc intrebuintare cu toate ca am mai avut tentative.
Toate au fost neconforme cu dorintele mele. :-x
Bafta!

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2004 - 05:40 PM

Asta cu carbunii o sa o tin minte... Pentru cand o sa fac prima macheta de avion cu aburi :lol: ;-) :-)

#9 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 December 2004 - 08:55 AM

Salut,

Eu nu folosesc culoarea negru - de la Revell - (nr.:lol: ci numai antracit (nr.9).
Daca folosesti negru, culoarea pare prea accentuata pentru a fi naturala.
Daca aplici un strat de Klir peste antracit el se inchide la culoare si ajunge sa semene cu negru.

Mai mult daca folosesti negrul nu mai ai nici o sansa sa aplici un wash de culoare inchisa, pentru ca el nu se distinge de fundal.

Christian

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 December 2004 - 09:24 AM

Asta este o poza a originalului.
Imagine postata
Inca ma mai gandesc si daca mai sunt pareri le astept in continuare ca nu ma grabesc :lol:
Cu siguranta ma voi folosi de una (sau mai multe) dintre parerile voastre ca doar din cauza asta vi le-am cerut ;-)
Bafta!

#11 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 December 2004 - 02:59 PM

Crios, realismul unei machete nu consta in reproducerea exacta a vopsirii. Poti folosi mijloace mai artistice daca ele sugereaza realism, fara sa copieze la scara aparatul real.
La putinele modele de F-117 pe care le-am vazut pe net, vopsirea era facuta cu un preshading foarte subtil, insa acesta nu era aplicat doar la liniile structurale ci pe toata suprafata pentru a rupe monotonia vopselii negre.

#12 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 December 2004 - 04:36 PM

Nu imi dau seama de culoarea reala a machetei, dar luindu-ma dupa poza reala, niste albastru trebuie. Si un pic de alb, ca sa dea tenta de gri.

O alta varianta (mai "stufoasa") este un maro combinat cu albastru (da un gri mai "natural" decit negru cu alb), cu ponderea de albastru mai mare. Si poate inchis un pic cu niste negru.

Nu cunosc codurile vopselelor, deci nu pot da numere :lol:. Dar combinatii de genul asta am mai folosit (ce-i drept, nu in modelism).

#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 December 2004 - 05:00 PM

Indicatia din prospect este negru mat.
Fiind Monogram (in realitate sucursala Revell in state) ca vopsea nu poate fi de cat Revell nr. 8.
Culoarea da bine doar daca macheta e 1/72 situatie care se schimba la 1/48 - 1/32 unde da impresia ca e "o gaura neagra".
Am mai facut aceasta macheta (identic producator si scara) vopsita Revell nr.8 si a fost apreciata in asa fel ca am scapat de 9 buc. pana acum fara probleme.
Problema mea e ca nu mai vreau s-o fac ca in realitate (negru mat) deci probabil ca am sa merg pe o combinatie intre parerea lui Cartula si cea a lui Christian. Combinate par sa fie cam ce mi-asi dori sa iasa de data asta.
E ultimul pa care am de gand sa-l fac si vreau sa-l fac pentru sufletul meu asa ca am sa ma folosesc de data asta si de alte pareri si de o mult mai buna documentare (poze in mod special si cam tot ce s-a scris despre real si macheta respectiva).
Va multumesc pentru comentarii chiar daca sunt pro sa contra unei anumite vopsele sau tehnici de vopsire.
Pana la urma de aici vin ideile.
Bafta maxima!

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 December 2004 - 05:04 PM

Merita incercat cu Revell 9. Aduce destul de bine cu cel din fotografie.( Parerea mea :lol: ).Musai niste ing-uri :hammer:
Alexandru

#15 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 December 2004 - 05:56 PM

Salut,

Daca nu ma insel (si mai toata ziua imi casc ochii in daylight chamber) culoarea din poza este gri inchis (de altfel, in poza, se vad diferite zone cu adevarat negre pe fuselaj - prize, etc...) cu o usoara tenta albastruie.

Iar muchiile sunt un pic mai deschise la culoare (un pic sablate?).
Pina si albul de pe inscrisuri pare un pic murdar (daca ai cumva un etalon de culori - din acela care se foloseste la vopselele de masina, poti sa stabilesti mult mai usor nuantele de culoare).

Oricum alegerea iti apartine.
Dar sunt curios cum o sa realizezi tenta albastrie a cupolei ???

Christian

#16 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 December 2004 - 06:09 PM

Cupola nu e albastruie.
Asa se vede pentru ca in spate ete cerul.
Cupola de la Monogram este usor galbuie batand un pic spre verde.
N-am gasit inca o poza in din care sa reiasa exact culoarea cupolei dar din ce m-am interesat pana acum se pare ca si cupola de la kitul Tamiya are aproape aceiasi culoare.

Culoarea din poza nu e cea mai relevanta. Crede-ma ca acest avion in realitate este negru doar ca de data asta nu sunt interesat de realitate ci de simularea ("cat mai reala") ei.
Bafta!

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2004 - 06:39 PM

Ca veni vorba de cupola....
Nu e nici albastruie, nici galbuie, nici verzuie, nici rosiatica... In realitate, este aplicat un film metalic subtire, care are un efect de 'cameleon'... Practic nu stiu cum se poate replica respectivul efect ... Pana acum nu am vazut nicaieri nici o macheta a unui F-117 care sa reuseasca sa replice aspectul real. Unele se apropiau cat de cat, dar atat.

Asa ca, oricum e bine. Fie transparent, fie galben, fie oricum ar fi...

#18 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 December 2004 - 09:03 AM

Cu cupola cred ca m-am scos cat de cat culoarea ei fiind aproape de original.
Imagine postata
Bafta!

#19 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 December 2004 - 09:26 AM

Pai ai putea face un "tinting", o spalare a cupolei in solutie f. diluata de future si colorant alimentar galben. O alta metoda (despre care am citit) este tot asa o "imbaiere" in solventul vopselelor metalice aurii, ala care ramane la partea superioara a borcanaselor cand vopseaua a stat mult timp.

Crios, mi-am mai amintit de ceva. Tot pe net am citit de un tip care pt. a reda la avonele Tornado conul acela negru din varf a vopsit gri f. inchis (aproape negru) si peste el gunmetal... Poate ar merita sa experimentezi.

#20 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 December 2004 - 09:35 AM

Sarind peste varianta cu Future care ne avand nu am (si nici n-am de gand sa ma agit sa fac rost) in rest Ahmed chiar voi experimenta sa vad ce iese.
Multam de sfaturi si ...
Bafta!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi