Forum Machete,Modelism,Hobby: Republic Star Destroyer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Republic Star Destroyer Sburatorul spatial

#21 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 11 January 2007 - 04:26 PM

Citeaza

Problema cu adevarat spinoasa e ca il am de mult (2 ani) in "lucru" si nu mai imi aduc aminte daca deja am luat banii sau tre sa-i iau.


:whistle:

Much to learn you still heave, my young apprentice....

Eventual foloseste un "jedi mindtrick" cand te intalnesti cu clientul.

#22 Useril este offline   Mandark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 01-November 06

Postat 11 January 2007 - 05:54 PM

iaca, cu ocazia evadarii lui wurger spre spatiu, va mai prezint o carte din biblioteca mea. Space the ultimate frontier. o carte care inglobeaza toate misiunile in spatiu EVER. sunt preszentate pe ani toate echipajele, cu ce au plecat, cu ce s'au intors ce au facut acolo. cartea are dimensiuni mari, cc. 60 pe 40...n'am masurat exact. si are niste bijuretii de fotografii cu lansari, recuperari, spatiu, pamantul din spatiu si tot asa. asa ca pe munca lui wurger, profit de ocazie..sa ma laud.... :whistle:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: space.jpg


#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 January 2007 - 07:05 PM

Ei hai ca s-a lamurit si treaba cu scara: :whistle:
Scale: 1/2274 - (19¾"/504mm model, 1137m ship)
Sa inteleg ca ar avea mai bine de 1 km lungime "pe bune"? :-D

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 11 January 2007 - 07:07 PM


#24 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 January 2007 - 11:43 PM

Si asta e distrugatorul republican. Sa-l vezi pe cel imperial.

#25 Useril este offline   MasterOfDark 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 11-September 06

Postat 12 January 2007 - 12:44 AM

Class Star Destroyer
Fighters Starfighters (35 squadrons)
LAAT/i gunships
AT-TE walkers
Armaments Heavy turbolaser batteries
Double turbolaser batteries
Laser cannons
Heavy proton torpedo tubes
Defences Deflector Shielding
Power 3.6E24 W
Length 1,137 meters[citation needed]


cam aqsta stie miculul de el :whistle:
sursa aici

#26 Useril este offline   MasterOfDark 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 11-September 06

Postat 12 January 2007 - 12:46 AM

Venator-class Star DestroyerVenator

A Venator-class Star Destroyer above Coruscant.
First appearance Revenge of the Sith
General Characteristics
Class Star Destroyer
Fighters Starfighters (35 squadrons)
LAAT/i gunships
AT-TE walkers
Armaments Heavy turbolaser batteries
Double turbolaser batteries
Laser cannons
Heavy proton torpedo tubes
Defences Deflector Shielding
Power 3.6E24 W
Length 1,137 meters[citation needed]


Also known as "Republic Attack Cruisers," Venator-class Star Destroyers were the successors of the successful tradition of the Acclamator-class assault transports and the Victory-class Star Destroyers. While the Acclamator was primarily an armed troop transport and the Victory was a jack-of-all-trades, the Venator was primarily a starfighter carrier/destroyer.

The Venator-class destroyer was 1,137 meters long and carried a crew of 7,400. Its main reactor could consume up to 40,000 tons of fuel per second and had engines that could accelerate the massive vessel at almost 30,000 m/s². The ship was capable of operating within atmospheres and landing for docking as well retrieving/disembarking the ground forces.

The Venator-class carried 420 starfighters in its large hangar bays, a feature phased out of successor destroyer designs in favor of heavier weapons on the ships themselves. Standard fighter complement was 192 V-Wing starfighters, 36 ARC-170 starfighters, and 192 Eta-2 Actis Jedi Interceptors. 40 LAAT/i gunships and 24 AT-TE walkers were carried for ground operations. Combined with its fighters, the Venator's powerful engines, strong deflector shields and armament consisting of 8 heavy turbolaser turrets, 2 medium dual turbolaser cannons, 52 point-defense laser cannons, 4 heavy proton torpedo tubes, and 6 tractor beam projectors made it one of the most powerful and fearsome medium warships of the time. Venator-class ships could divert almost the entire output of their main reactor to their weapons, giving a maximum firepower of over 800 teratons. Some Venator-class ships also carried SPHA-T turbolaser walkers in their hangar bays, which were used to provide extra close-range firepower and to defend the open hangar bays, the most vulnerable part of the ships.

Venator-class Star Destroyers were deployed in a number of battles during the Clone Wars, most notably during the Battle of Coruscant when upwards of a thousand of the ships helped protect the capital. As the Galactic Republic transformed into the Galactic Empire, the Venator ceased production in favor of the newer Imperator-class and Tector-class Star Destroyers. Thousands of Venators procured during the Clone Wars were slowly mothballed over the succeeding decade. Even though the "Imperator" and "Tector" classes fit the Imperial policy of rule through terror better than the Venator, many tacticians and fleet commanders preferred the older design of Star Destroyer, due to its carrying capacity and sleek appearance, and would have opted for an upgraded design of the Venator rather than the new Imperator.

#27 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 02:19 AM

Ia uite ce-am starnit !
Ma bucur ca va place.
Prin 79 cand au venit la noi primele 2 (de fapt 3 si 4) plecam dimineata de acasa (bucurestii noi) si ma duceam la Excelsior la piata chibrit. Dupa fiecare vizionare radeam un pateu (merdenea) si un Quic-Cola (brifcoru' a aparut mai tarziu si cico ceva mai rar si mai prin centru) si intram la urmatoarea reprezentatie cu acelasi film.
Ai mei stiau ca sunt la strand.
Asa am ajuns sa le vad pana la rivulutzie de 63 respectiv 42 de ori .

#28 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2007 - 10:04 AM

Citeaza

Asa am ajuns sa le vad pana la rivulutzie de 63 respectiv 42 de ori
Daia sti unde e fiecare surubel! :-D
Da...televizor ti-ai luat????? :whistle:

#29 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 11:39 AM

Dupa 89 (aveam deja niste televizor) cand au incput sa le dea la TV eu ascultam si povesteam cui ma asculta ce se intampla pe ecran.

#30 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 12 January 2007 - 03:58 PM

Fain, frate Wurger, tare fain...

Si, prea bine-ti inteleg povestirea cu multiplele vizionari, in aceeasi zi...
Ehhh, ce vremuri bibicule, ce vremuri...

#31 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 12 January 2007 - 04:40 PM

wurger, la Jan 12 2007, 02:19 AM, a spus:

Ia uite ce-am starnit !
Ma bucur ca va place.
Prin 79 cand au venit la noi primele 2 (de fapt 3 si 4) ...

De fapt 4 (A New Hope) si 5 (Empire Strikes Back). Si eu am "crescut" cu ele (nu au venit in '79 la noi, ci cam prin '82 daca tin bine minte, sau chiar mai tarziu, am pastrat revistele Cinema din acea perioada) si le-am vazut la cinema de minim 30-40 de ori (4 si 5).

Scuze ca m-am "bagat" in subiect, dar universul Star Wars imi e destul de aproape (daca nu deranjeaza, puteti vedea o particica din colectia mea Star Wars aici: http://www.dfrangu.h.../star_wars.html Pagina e de pe site-ul personal).

#32 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 12 January 2007 - 07:39 PM

Nu stiu ce virsta ai Viper,dar gresesti.STAR WARS a venit in ROMANIA chiar la aparitie,in 1977, reluat apoi in fiecare an, pina prin 1985 cind piata filmului era invadata de filmele indiene,coreene si chinezesti.EMPIRE STRIKES BACK a venit in 1981, in acelasi timp cu premiera mondiala.A fost ultima superproductie venita la noi,inainte sa inceapa recesiunea in 1982, si implicit, economiile de tot felul, pentru platirea datoriilor externe,construirea centrului civic,etc....Stiu exact cind a venit EMPIRE... pentru ca la primul spectacol in ROMANIA , la cinema PATRIA, am stat in rindul 4,la ecran panoramic, si am iesit dupa 2 ore,cu ochii ca la melc!

#33 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 12 January 2007 - 08:52 PM

Varsta e simplu de aflat, eu unul mi-am completat profilul. 35 pentru cine nu are rabdare. Pe vremea aia nu eram in Bucuresti dar nu cred ca a durat cativa ani pana cand filmele au ajuns in provincie. Si am poze facute de mine in sala cu Empire Strikes Back si eram ori intr-a 9-a, ori a 10-a, deci '86-'87. In plus, cum ziceam, am acele reviste Cinema in care se vorbeste exact de ele. O sa le caut daca trebuie neaparat... Apoi, Empire Strikes Back (a.k.a. Ep. 5) s-a lansat in Mai 1980... Cat despre premiere mondiale si la noi, pe vremea aia...

#34 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 11:08 PM

Nu cred ca are relevanta un an in plus sau in minus.
Oricum lucrurile se schimbau mult mai lent in acea perioada si timpul parea ca trece mai incet.

#35 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 12 January 2007 - 11:08 PM

Nu te contrazic cu premiera in state.Esti mai documentat decit mine.Pentru mine au trecut 30 ani de la prima vizionare, mi-au placut foarte mult la vremea respectiva,dar dupa atitia ani s-au mai tocit sentimentele, dupa revolutie au fost atitea de vazut si de stiut....

#36 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 12 January 2007 - 11:38 PM

Asa e Caline.Timpul trecea mult mai greu.I-mi aduc aminte ca intr-o seara,prin '85-'86, filmul, care era la televizor,a fost intrerupt de oprirea curentului, de vreo 15 ori,pina cind m-am saturat sa ma mai chinui si m-am culcat.Aia te faceau sa te culci devreme.Pina cind am primit un video player si din acel moment 24 ore mi s-a parut prea putin.Privind retrospectiv, cei 22 ani traiti in vremea aia, mi s-au parut ca si cum n-ar fi fost in comparatie cu ce am trait in ultimii 17 ani.

#37 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 16 January 2007 - 10:45 AM

Super super misto nava, am facut si eu una dar nu se poate compara cu a ta.

#38 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 20 January 2007 - 08:07 PM

Nu te supara dar mi-am dat seama de ceva, nava nu este chiar bine vopsita, nu asa era originalul, este prea alba in primul rand. :whistle:

#39 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 21 January 2007 - 10:12 AM

vlad1111, la Jan 20 2007, 08:07 PM, a spus:

nava nu este chiar bine vopsita

La astfel de afirmatii de obicei se pun si poze din care sa reiasa care este varianta corecta. Altfel afirmatia nu valoreaza nimic. Pune si poza cu distrugatorul tau, sa vedem cum era corect.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 21 January 2007 - 10:13 AM


#40 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 21 January 2007 - 11:35 AM

Nici al meu nu este corect si poza pe care sa o descarc nu gasesc, mai caut.

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi