Forum Machete,Modelism,Hobby: Republic Star Destroyer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Republic Star Destroyer Sburatorul spatial

#81 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 January 2007 - 08:03 PM

vlad1111, nici nu stii ce ingeniosi erau creatorii de efecte speciale pe vremea cind calculatorul era doar o chestie cu bilute si sirme, adica un abac! Adica, cum zice romanul, nevoia te invata! :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: abac.jpg


#82 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 23 January 2007 - 08:08 PM

Colegului Vlad ii este greu sa inteleaga ca a imbatrani inseamna si a acumula experienta... Si unii de pe aici i-am putea fi tati...

Draga Vlad, iti fac cadou o copie a enciclopediei de care spuneam. Stabilim pe PM ce si cum. Vei avea multe surprize... Cam in genul celei cu "Mos Craciun"...

#83 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 23 January 2007 - 08:12 PM

radub, la Jan 23 2007, 07:43 PM, a spus:

Vlad1111,
Asta nu e "opinia mea", nu "spun eu", ci asta e realitatea. Eu sunt doar mesagerul. :-D Accepta realitatea, in anii 70, calculatoarele nu erau asa de la indemana cum sunt acum.

Nu stiu de ce, dar am senzatia ca tu nu iti amintesti anii 70 :-D (de fapt, cred ca nu erai nici macar o sclipire shmekereasca in ochiii tatalui tau)

Cat despre acuratetea machetei, cel mai bine - zic eu - e sa faci tu o macheta asa cum trebuie si sa dai clasa la popor :-D .

Radu

Inca fac repubilc star destroyerul meu.

#84 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 23 January 2007 - 08:15 PM

VIPER, la Jan 23 2007, 08:08 PM, a spus:

Colegului Vlad ii este greu sa inteleaga ca a imbatrani inseamna si a acumula experienta... Si unii de pe aici i-am putea fi tati...

Draga Vlad, iti fac cadou o copie a enciclopediei de care spuneam. Stabilim pe PM ce si cum. Vei avea multe surprize... Cam in genul celei cu "Mos Craciun"...

Mos craciun nu exista??? :cry: :cry: :cry: dc???:((((.












Va dati seama ca doar glumeam, nu?

#85 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 23 January 2007 - 09:23 PM

radub, la Jan 23 2007, 07:25 PM, a spus:

Daca ai setul de DVD-uri Star Wars

unde gasesc toata seria star wars pe dvd, episodul 3 il gasesti peste tot, dar restul?

#86 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 23 January 2007 - 09:43 PM

vlad1111, la Jan 23 2007, 01:04 PM, a spus:

Gold leader era liderul escadrilei de Y wings, red leader era Luck Skywalker

Tinere Padwan, pune mana pe carti si citeste-le din nou. Luke a fost Red Five :-D sa nu mai vorbim ca e LUKE nu LUCK (Jean Picard)

Iar efectele din Star Trek (TNG si restul de filme au fost facute de ILM) asa ca...

#87 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 January 2007 - 09:51 PM

Editia pe care o am eu e asta
http://www.amazon.com/Star-Wars-Trilogy-Wi...4?ie=UTF8&s=dvd
Discul "bonus" este un film despre fenomenul Star Wars, care pune filmul in contextul anilor in care a fost creat (7 ani dupa prima aselenizare, dupa razboiul din Vietnam, Nixon, miscarea "Flower Power") si cum a fost creat filmul, inclusiv efectele speciale, auditiile pentru roluri. Absolut excelent.
Exista un mic "caveat" - aceste filme au fost re-editate si curatate digital in anii 90 cand au fost relansate cu ocazia implinirii a 20 de ani - cred ca de aia crezi tu Vlad1111 ca s-au folosit computere cand au fost facute. Li s-a adaugat si sunet Dolby Digital (sau THX :-D ) - editia originala era stereo simplu.

De asemenea, le am si pe astea
http://www.amazon.com/Star-Wars-Episode-IV...4?ie=UTF8&s=dvd

http://www.amazon.com/Star-Wars-Episode-ve...4?ie=UTF8&s=dvd

http://www.amazon.com/Star-Wars-Episode-VI...4?ie=UTF8&s=dvd

Astea au amandoua versiunile ale filmului (2 discuri in fiecare cutie) - si cea originala si cea retusata digital. (pentru puristi :-D )

HTH
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 23 January 2007 - 09:57 PM


#88 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 January 2007 - 10:21 PM

Viper, am vazut undeva pe site-ul tau(apropos foarte fain) , ceea ce parea o schita primara(tus) a mastii lui Darth Vader . Poti s-o expui mai mare te rog.Eventual chiar si aici .

#89 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 23 January 2007 - 10:35 PM

AdyAero, la Jan 23 2007, 09:43 PM, a spus:

vlad1111, la Jan 23 2007, 01:04 PM, a spus:

Gold leader era liderul escadrilei de Y wings, red leader era Luck Skywalker

Tinere Padwan, pune mana pe carti si citeste-le din nou. Luke a fost Red Five :-D sa nu mai vorbim ca e LUKE nu LUCK (Jean Picard)

Iar efectele din Star Trek (TNG si restul de filme au fost facute de ILM) asa ca...

El a fost red 5 in ep 4, dupaceia a devenit red leader. And y am not a padwan ani more, i am a true jedi my master.

#90 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 23 January 2007 - 10:40 PM

radub, la Jan 23 2007, 09:51 PM, a spus:

Editia pe care o am eu e asta
http://www.amazon.com/Star-Wars-Trilogy-Wi...4?ie=UTF8&s=dvd
Discul "bonus" este un film despre fenomenul Star Wars, care pune filmul in contextul anilor in care a fost creat (7 ani dupa prima aselenizare, dupa razboiul din Vietnam, Nixon, miscarea "Flower Power") si cum a fost creat filmul, inclusiv efectele speciale, auditiile pentru roluri. Absolut excelent.
Exista un mic "caveat" - aceste filme au fost re-editate si curatate digital in anii 90 cand au fost relansate cu ocazia implinirii a 20 de ani - cred ca de aia crezi tu Vlad1111 ca s-au folosit computere cand au fost facute. Li s-a adaugat si sunet Dolby Digital (sau THX :-D ) - editia originala era stereo simplu.

De asemenea, le am si pe astea
http://www.amazon.com/Star-Wars-Episode-IV...4?ie=UTF8&s=dvd

http://www.amazon.com/Star-Wars-Episode-ve...4?ie=UTF8&s=dvd

http://www.amazon.com/Star-Wars-Episode-VI...4?ie=UTF8&s=dvd

Astea au amandoua versiunile ale filmului (2 discuri in fiecare cutie) - si cea originala si cea retusata digital. (pentru puristi :-D )

HTH
Radu

Ai un id de mess sa te mai intreb cate ceva? Decat sa pun intrebari pe forum si sa astept 5 ore sa apra un raspuns.

#91 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 January 2007 - 11:01 PM

Nu folosesc messenger, dar poti intreba aici pe forum, poate si altii sunt interesati. E graba?

Radu

#92 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 23 January 2007 - 11:03 PM

OK. unde gasesc in bucuresti toata seria star wars pe dvd? Am gasit pe okazii, dar nu stiu cat de bune sunt.

#93 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 January 2007 - 11:18 PM

vlad1111, la Jan 23 2007, 10:03 PM, a spus:

OK. unde gasesc in bucuresti toata seria star wars pe dvd? Am gasit pe okazii, dar nu stiu cat de bune sunt.

Poate cineva din Bucuresti stie mai bine...
Altfel, le poti lua de la magazinele on-line.
Radu

#94 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 23 January 2007 - 11:24 PM

Urasc magazinele on-line :-x :-x :-x , ba nu le au pe stoc dar le primesc in 7 zile max, si au primit in 2luni, ba le au dar nu le pun pe net, bla bla bla.

#95 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2007 - 11:42 PM

Deci omule, invata sa ai rabdare....cred ca toti ti-au spus-o sub o forma sau alta!!!
Cum sa faci machete fara rabdare??? Ca mie imi da cu virgula??? :-D :-D :-D

Pe de alta parte multi din cei de aici au crescut cu faptele de arme ale lui Luke, si nu ale lui Ben Kenobi tanar si ratat - adica si-a ratat paddawanul :-D , sau ale lui Anankin cand da prima oara cu nasul de o femeie, sau cu clonele de pe Konami!!!
Deci tehnologia era alta, lumea a inceput la 8086 si nu la Pentium, machetele erau mai ieftine decat computerele - la naiba, acum e pe dos :-? - si in general lumea se bucura de filme si nu le diseca!!! Si in general se simtea mai bine ca acum ;-)

Ceea ce incerc sa iti spun este: Ti-a trecut oare prin cap, chiar si o fractiune de secunda, ca s-ar putea sa stim (ma rog, unii dintre noi) mai multe despre subiect???

Daca toata discutia iscata nu te-a invatat nimic, imi pare sincer rau, pentru tine deoarece in primul rand, mai devreme sau mai tarziu vei invata, numai sa nu fie prea tarziu, iar in al doile rand nu stii ce topor are OLAF!!!! :-D :-o :-o

#96 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 23 January 2007 - 11:51 PM

Logic ca voi stiti mai mult decat mine, mareu va fi cineva care va sti mai multe, si da am rabdare, dar magazinele virtuale sunt extrem de enervante

#97 Useril este offline   vlad1111 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 26-December 06

Postat 23 January 2007 - 11:55 PM

Stiti ceva, discutia asta ma cam plictiseste, aveti dreptate, nava trebuie sa fie alba ca zapada si trebuie sa aiba 6 dungi rosi nu doar5, happy?

#98 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 23 January 2007 - 11:57 PM

dany, la Jan 23 2007, 10:21 PM, a spus:

Viper, am vazut undeva pe site-ul tau(apropos foarte fain) , ceea ce parea o schita primara(tus) a mastii lui Darth Vader . Poti s-o expui mai mare te rog.Eventual chiar si aici .

Te rog zi-mi exact de care e vorba (e acolo unul cu sabie si unul care e stampila). In general am cautat sa colectionez personajele din Trilogia Clasica, si de preferat sa fie figurine cat mai vechi ca productie.

@Vlad: hmmm, zici ca esti Jedi Master deja? Sa stii ca Star Wars are club si forum oficial in RO. Ai dat examenul de admitere? E foarte dur, sa stii! Ma gasesti acolo ca "Grand Moff Tarkin".

@Wurger: sper sa am ocazia sa te cunosc personal. Eu unul muream si inviam vazandu-mi topicul "macelarit" :-D

Later edit:

@Vlad: zau ca poti folosi butonul "Edit"... Nu e chat, e forum... Parerea mea...

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 23 January 2007 - 11:58 PM


#99 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2007 - 12:02 AM

@vlad: :-D :-D :-D .....

@Viper: Neica eu unul am picat examenul ala, deci stiu despre ce vorbesti, da si tu acum, chiar Moff Tarkin :-D Traiam cu impresia ca iti plac aia pozitivi :-D

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 24 January 2007 - 12:02 AM


#100 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 January 2007 - 12:04 AM

Pe prima pagina dedicata SW , in dreapta jos in colt .Are partea din spate a castii mult alungita spre spate iar (botul) mai ingust si mic . Te intreb pt ca am vazut foarte demult ,imediat dupa revolutie un desen asemanator care sustinea ca ar fi schita de proiect (doar desen-schita) a acesti masti.

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi