Forum Machete,Modelism,Hobby: ABI - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ABI

#1 Useril este offline   malasorte 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 12-November 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 18 January 2007 - 07:07 PM

ABI LA MUZEUL MILITAR

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aro_blindat_1_639.jpg


#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 January 2007 - 07:57 PM

Trista masina ...( cred ca nici ea nu stie ca arata asa).E buna sa te sinucizi in ea ... ( vezi episodul '89)

Trista ,grasa si politicoasa :whistle:

#3 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 19 January 2007 - 04:17 PM

Ar fi interesant de stiut cum suna caietul de sarcini vinovat de aparitia vehiculului si unde a fost fabricata "cutia blindata" - Mija, IM Mirsa, etc. ...

Cand ma uit la monstrul asta, mi-e rusine ca sunt inginer de automobile "made in Romania" :)

mack

#4 Useril este offline   malasorte 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 12-November 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 20 January 2007 - 08:21 AM

CRED CA A FOST FABRICAT LA UZINA AUTOMECANICA MORENI SAU IN UZINELE CARE FABRICAU MASINI PE SASIUL DE ARO.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aro_blindat_2_404.jpg


#5 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 09:38 AM

Intre altele, si pe mine ma pasiona masinuta asta. Deci daca este vre-un fratior care sa puna cateva poze ale unuia Live, daca mai "esigsta" :-? , mare pomana si-ar face...

Multumiri anticipate !!!

#6 Useril este offline   malasorte 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 12-November 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 24 January 2007 - 11:22 PM

Din păcate pozele cu ABI sunt foarte rare.
Cred că singurul ABI se află la Muzeul Militar.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aro_blindat_4_791.jpg


#7 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 25 January 2007 - 12:05 AM

Din cāte am aflat, ABI-urile parcă erau transportoare pentru trupele de securitate (USLA). Aşa reiese şi din pozele de la Revoluţie (cele īn care apar ABI-uri distruse). Dacă aflu mai multe, vă anunţ.

#8 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 25 January 2007 - 12:07 AM

dany, la Jan 18 2007, 07:57 PM, a spus:

Trista masina ...( cred ca nici ea nu stie ca arata asa).E buna sa te sinucizi in ea ... ( vezi episodul '89)

sau să te sinucidă alţii :-D

#9 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 12:13 AM

Michael_Wittmann, la Jan 24 2007, 11:05 PM, a spus:

Din cāte am aflat, ABI-urile parcă erau transportoare pentru trupele de securitate (USLA). Aşa reiese şi din pozele de la Revoluţie (cele īn care apar ABI-uri distruse). Dacă aflu mai multe, vă anunţ.

pai ele au fost concepute special pt paza aeroporturilor, iar trupele USLA aveau ca principale misiuni asigurarea pazei aeroporturilor si a ambasadelor straine, deci daia se plimbau cu ele.

#10 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 12:48 AM

horia, la Jan 24 2007, 11:13 PM, a spus:

pai ele au fost concepute special pt paza aeroporturilor, iar trupele USLA aveau ca principale misiuni asigurarea pazei aeroporturilor si a ambasadelor straine, deci daia se plimbau cu ele.

Esti sigur?
Paza aeroporturilor a fost asigurata de armata - stiu asta personal. :-D
Radu

#11 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 11:43 AM

radub, la Jan 24 2007, 11:48 PM, a spus:

horia, la Jan 24 2007, 11:13 PM, a spus:


pai ele au fost concepute special pt paza aeroporturilor, iar trupele USLA aveau ca principale misiuni asigurarea pazei aeroporturilor si a ambasadelor straine, deci daia se plimbau cu ele.

Esti sigur?
Paza aeroporturilor a fost asigurata de armata - stiu asta personal. :-D
Radu

stiu asta din memorile lui Teodor Filip unul din fosti comandanti U.S.L.A :-D

#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 12:34 PM

Horia,

Atunci eu am fost USLAs si nu am stiut asta! :-D

Intre 1991 si 1992 am facut armata la UM01874, celebra UM01874, unitatea de paza a aeroportului Otopeni. Unitatea nu este celebra pentru cine stie ce fapte eroice de arme, ci pentru "Incidentul de la Otopeni" in care armata (respectiv unitatea de paza a aeroportului) a tras in doua camioane care transportau cadeti ai Scolii de Securitate de la Campina in timpul revolutiei. Din cate inteleg unitatea nu mai exista, iar paza este asigurata acum de un serviciu civil de paza cu contract. De fapt, acum trei saptamani cand am fost la Otopeni, cazarma parea sa fie abandonata (se vede din sala de asteptare).

Unitatea era de infanterie. Unitatea asigura garda peste tot in perimetrul aeroportului, de la cladirea principala pana la capetelor ambelor piste. Comandantul era ofiter de artilerie. Unitatea nu avea nici in clin nici in maneca cu USLA. Singura data cand am vazut ofiteri USLA a fost cand a venit Francois Mitterand in vizita.
In incinta cladirii aeroportului, paza era asigurata de graniceri.

Pregatirea se facea in Ghencea ca parte a Regimentului de Garda - unitate de elita, cand am depus juramantul am facut-o in fata lui Petre Roman care era prim ministru :-D, a fost prima unitate dotata cu uniforme de camuflaj, soldati din compania mea au fost in primul razboi din Golf - iar batalionul avea companii specializate pentru garda in functie de obiectiv: aeroport, rafinarie, pod, depozit de munitie, etc.

Aeroporturile militare isi asigurau propria lor garda si paza cu trupeti de aviatie.

Asa ca "memoriile" mint sau bat campii!

HTH
Radu

#13 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 12:48 PM

pai din cate imi aduc aminte USLA s-a desfintat in decembrie 89 cand s-a desfintat si Securitatea. tu vorbesti de perioada 91-92, pe vremea aia nu stiu ce mai exista din USLA sau ce legatura exista intre fosta USLA si cea de de dupa 89. cred ca numai numele, dar ABI cred ca sigur nu mai erau folosite. eu cand spuneam ca se ocupau de paza aeroporturilor si ambasadelor ma refeream la perioada de dinainte de 89.
cred ca in decembrie 89 ABI au fost folosite ultima oara.dupa 89 nu mai stiu.

#14 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 01:14 PM

Horia,
E o vorba in engleza care s-ar traduce "cand esti intr-o groapa, nu mai sapa". :-D
Citeste inca o data ce am scris eu. UM01874 a fost implicata in incidentul de la Otopeni in decembrie 89 penrtu ca in decembrie 89 erau acolo ca unitatea de paza a aeroportului. Ofiterii erau acolo de cativa ani buni. Plutonierul de intendeta era acolo de 15 ani. Era si un cizmar civil care era acolo de 10 ani.
In 91, totul inca era asa cum fusese de ani buni, si a ramas asa inca vreo cativa ani buni. Acum aeroportul e de nerecunoscut.

Iti repet, USLA nu au avut nici o treaba cu paza aeroporturilor. Iti repet, am vazut ofiteri USLA in aeroport doar o data in aprilie 91 cand Francois Mitterand a venit in vizita. Asta e tot.

Radu

PS. alaltaieri (pe 23) s-au implinit 15 ani de la "libeararea" mea - buey cum trec anii! :-D

#15 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 25 January 2007 - 01:18 PM

Tin minte ca inainte de '89 cand imi vizitam tatal la IAvB (actuala Romero), uneori mai vedeam cate o masina din asta. Statea fie intre hangarele fabricii, fie langa aerogara Baneasa.

#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 January 2007 - 01:29 PM

Radub, dar in incidentul de care vorbesti , nu s-a deschis focul asupra unor autobuse , si camioane? (nu a fost implicat nici un ABI).

#17 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 01:59 PM

dany, la Jan 25 2007, 12:29 PM, a spus:

Radub, dar in incidentul de care vorbesti , nu s-a deschis focul asupra unor autobuse , si camioane? (nu a fost implicat nici un ABI).

Dany,
Nici un ABI nu a fost implicat in incidentul de la Otopeni. Cadetii scolii de la Campina erau in camioane.

Am adus in discutie incidentul de la Otopeni numai pentu a-i dovedi lui horia ca armata (UM01874) asigura apararea aeroportului inainte de 89 si nu USLA.

Nu stiu nimic despre ABI, nu stiu cine il avea in dotare si care ii era misiunea.

HTH
Radu

#18 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 02:54 PM

Un link gasit pe net:
http://www.dtrn.ro/forum/viewtopic.php?p=1...34d46cf3ece451a

Radu

#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2007 - 04:09 PM

Malasorte, imi aduc aminte ca te-am rugat destul de clar sa nu copiezi poze de pe alte site-uri fara nici o explicatie, ci sa dai sursa, ca un minim.
Pozele care le-ai postat aici sunt thumbnail-urile de pe forumul dtrn.ro...

#20 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 08:58 PM

radub, la Jan 25 2007, 12:14 PM, a spus:

Horia,
E o vorba in engleza care s-ar traduce "cand esti intr-o groapa, nu mai sapa". :-D

vorba este valabila si pentru tine

cat despre afirmatiile ca memorile mint sau bat campii nu pot sa spun decat ca ai cam exagerat.
nu e bine sa critici ce a scris omul (fost USLAs )doar in urma unui lucru scris de mine care poate este o afirmatie gresita.omul merita o prezumtie de ...buna credinta pana ii citesti cartea.

pe coperta spate a cartii apare un scurt CV al autorului din care retinem:
-sef al Serviciului pentru paza si apararea ambasadelor si a resedintelor diplomatilor acreditati in Romania
- responsabil de pregatirea antitero a cadrelor din unitate si teritoriu(in cadrul Colectivului Invatamant USLA)
-comandant de schimb al Aeroportului Internationl Otopeni, raspunzand de controlul antitero si antideturnare.

acum sa vedem ce scrie in carte- pe care nu am recitit-o in intregime dar am reusit sa gasesc ceva interesant

la pagina 15 sunt insirate cateva din obiectivele USLA

"- asigurarea securitatii pasagerilor si aeronavelor in zbor si la escale de scurta durata

-controlul antiterorist si antideturnare la aeroporturile Otopeni si Baneasa


este adevarat ca nu reiese de nicaieri ca asigurau paza, ceace este si normal avnd in vedere ca unitatea avea o cu totul alta pregatire si un personal redus.
ideea este ca ceva tot faceau ei pe Otopeni si Baneasa, si fiindca infanteria bate campii...cu tunul, cu ABI numai USLA se putea plimba.

si in zilele noastre aeroporturile sunt pazite de tot felul de firme de paza, dar printre ei trupele ANTITERO fac ce faceau si USLA inainte de 89.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi