Forum Machete,Modelism,Hobby: ABI - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ABI

#21 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 09:21 PM

horia, la Jan 25 2007, 07:58 PM, a spus:

este adevarat ca nu reiese de nicaieri ca asigurau paza, ceace este si normal avnd in vedere ca unitatea avea o cu totul alta pregatire si un personal redus.

Pai horia, eu am incercat sa te corectez cand ai zis fraza urmatoare (te citez): "pai ele au fost concepute special pt paza [sblinierea mea] aeroporturilor, iar trupele USLA aveau ca principale misiuni asigurarea pazei [din nou, sublinierea mea] aeroporturilor si a ambasadelor straine, deci daia se plimbau cu ele."

Tu esti cel care a spus ca paza aeroportului era asigurata de USLA. Eu te-am corectat: Paza a fost asigurata de armata. Asta e tot. daca nu iti place realitatea asta, nu e problema mea.

Nu e nici o urma de indoiala ca aeroportul era impanzit de tot felul de securisti si alte feluri de "pandaci" cu ochiul geana pe oricine intra acolo (tu nu ai cum sa stii paranoia care exista pe vreme aia, erai inca prescolar), dar astea nu intra la categoria "paza" (unii prefera alti termeni, precum chiar "politie politica" sau "opresie")

Nu ma bag in semantica cu tine. Asta e tot. Macar o data gaseste niste co@1e si accepta ca ai facut o mica eroare. :-D

Radu

#22 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 09:29 PM

radub, la Jan 25 2007, 08:21 PM, a spus:

Nu ma bag in semantica cu tine. Asta e tot. Macar o data gaseste niste co@1e si accepta ca ai facut o mica eroare.  :-D

Radu

co@1ele o sa le pastrez pentru activitati mai placute :-D

la vremea cand am spus paza incercam sa-i explic omului cam cu ce scop au aparut ABI-urile. daca stiam ce curs va lua discutia precizam de la inceput control si nu-ti mai solicitam co@1le.

si daca nu ma insel cand ai avut drreptate ti-am acordat-o si aici si pe alt forum.

Aceasta postare a fost editata de horia: 25 January 2007 - 09:31 PM


#23 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 09:46 PM

horia, la Jan 25 2007, 08:29 PM, a spus:

co@1ele o sa le pastrez pentru activitati mai placute :-D

la vremea cand am spus paza incercam sa-i explic omului cam cu ce scop au aparut ABI-urile. daca stiam ce curs va lua discutia precizam de la inceput control si nu-ti mai solicitam co@1le.

si daca nu ma insel cand ai avut drreptate ti-am acordat-o si aici si pe alt forum.

Horia, discutia a luat turnura pe care i-ai dat-o tu. Eu nu te-am mintit ci ti-am spus un adevar bazat pe propria mea experienta.

Crezi tu ca e prima data cand un ofiter "Secu" alege termeni mai "neutri" pentru a-si descrie activitatea? (sau isi gonfleaza "meritele"?)

Uite un articol care, pe o cale mai ocolita, imi da dreptate http://www.home.ro/n...02/07/05/1/1975 in special paragraful care zice "UM 01874 Bucuresti - principala forta de paza si aparare a Aeroportului Otopeni"

Uite care e treaba, paza Otopeniului a fost asigurata de armata, de regimentul de garda. Punct. "Sperierea" si cautarea in gaoaza a oamenilor a fost treaba altora. Aia nu e paza (sau tu esti dintre aia care cred ca securitatea veghea linistea noastra? :-D )
Nu mai are rost sa discutam, oricum e off-topic.

Radu

PS nu am nevoie sa imi dai dreptate, stiu ca am dreptate, am fost acolo!

#24 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 09:55 PM

ok iti dau dreptate doar daca imi promiti ca te hotaresti cine pazea aeroportul pana la urma- infanterie cum ai spus in primele posturi, granicerii cum ai spus dupa inca cateva posturi, sauregimentul de garda cum ai spus in ultimul post. eu am inteles ca Armata dar chiar mai facut curios care arma anume.

si stai linistit ca nu am nicio consideratie deosebita pentru Securitate fiindca am avut membri in familie care au suferit de pe urma ei.

Aceasta postare a fost editata de horia: 25 January 2007 - 09:58 PM


#25 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 10:08 PM

horia, la Jan 25 2007, 08:55 PM, a spus:

ok iti dau dreptate doar daca imi promiti ca te hotaresti cine pazea aeroportul pana la urma- infanterie cum ai spus in primele posturi, granicerii cum ai spus dupa inca cateva posturi, sauregimentul de garda cum ai spus in ultimul post. eu am inteles ca Armata dar chiar mai facut curios care arma anume.

si stai linistit ca nu am nicio consideratie deosebita pentru Securitate fiindca am avut membri in familie care au suferit de pe urma ei.

Horia,
Iti repet, nu am nevoie sa imi dai dreptate.
Regimentul de garda este parte din infanterie care e parte din armata. Asa a fost de pe vremea lui Carol I si inca ma e asa si acum :-D Baietii aia care poarta uniforme de gala cu galoane si itzari sunt parte din regimentul de garda. Hint: petlitele lor sunt rosii pentru ca sunt infanteristi.

Granicerii erau parte din Ministerul de Interne pe vremea aia (pentru o vreme au fost chiar parte din Securitate :-D ) - ei asigurau paza in cladirea aeroportului pentru ca era vama.

E mai clar?

Radu

#26 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 10:08 PM

radub, la Jan 25 2007, 08:46 PM, a spus:

Uite un articol care, pe o cale mai ocolita, imi da dreptate http://www.home.ro/n...02/07/05/1/1975 in special paragraful care zice "UM 01874 Bucuresti - principala forta de paza si aparare a Aeroportului Otopeni"

pai daca UM 01874 Bucuresti era - principala forta de paza si aparare a Aeroportului Otopeni, inseamna ca erau si forte ...secundare. care pot fii pe langa Armata, Ministerul de Interne dar si USLA. deci toti faceau paza si aparare dar fiecare pe segmentul ei de activitate.

Aceasta postare a fost editata de horia: 25 January 2007 - 10:12 PM


#27 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 10:17 PM

[quote name='horia' date='Jan 25 2007, 09:08 PM']
[/QUOTE]
pai daca UM 01874 Bucuresti era - principala forta de paza si aparare a Aeroportului Otopeni, inseamna ca erau si forte ...secundare. care or fii acelea? [/quote]
Aeroportul era impanzit de unitati militare.
Mai erau graniceri, care asigurau paza vamii, mai erau pompieri (ca pe orice aeroport) care erau parte din Ministerul de Interne, mai era si unitatea de parasutisti la intrarea in aeroport, era si o unitate de artilerie antiaeriana, plus flotila de aviatie militara. In plus, erau o gramada de securisti sub acoperire - printre ei poate si "eroul" tau, dar tare ma indoiesc ca ei "pazeau" - mai degraba ei "pandeau" :-D.

REPET: PAZA era asigurata de UM 01874. Ce e atat de greu de inteles?

Radu

#28 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 10:26 PM

radub, la Jan 25 2007, 09:17 PM, a spus:

ma indoiesc ca ei "pazeau" - mai degraba ei "pandeau" :-D.

REPET: PAZA era asigurata de UM 01874. Ce e atat de greu de inteles?

Radu

acu tu ai inceput sa gonflezi termeni.in linkul tau scrie clar paza si apare la principala forta de paza, deci logic si la cel secundare. de data asta nu mai zic eu.

#29 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 10:36 PM

intre timp am mai gasit o poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: roemenie_002.jpg


#30 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 25 January 2007 - 10:45 PM

horia, la Jan 25 2007, 09:26 PM, a spus:

radub, la Jan 25 2007, 09:17 PM, a spus:

ma indoiesc ca ei "pazeau" - mai degraba ei "pandeau" :-D.

REPET: PAZA era asigurata de UM 01874. Ce e atat de greu de inteles?

Radu

acu tu ai inceput sa gonflezi termeni.in linkul tau scrie clar paza si apare la principala forta de paza, deci logic si la cel secundare. de data asta nu mai zic eu.

Horia,
Mi se rupe de ce crezi tu.

Ti-am spus ca nu am chef de discutii cu dus intors pe teme de semantica. Ce intelegi din cuvintele pe care le selectezi tu e treaba ta.
Discutia esta e off topic, si i-am dedicat mai mult timp decat merita.

Discutia asta a devenit, ca orice discutie cu tine, un test de rabdare si rezistenta la iritare.

Multa bafta.

Radu

#31 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 25 January 2007 - 10:47 PM

USLA= unitate speciala de lupta antiterorista.
Rolul unitatilor USLA era de prevenire a actiunilor teroriste oriunde se puteau produce(aeroporturi, ambasade,etc).

#32 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 25 January 2007 - 11:05 PM

radub, la Jan 25 2007, 09:45 PM, a spus:

Discutia asta a devenit, ca orice discutie cu tine, un test de rabdare si rezistenta la iritare.

Multa bafta.

Radu

nimeni nu te-a fortat sa te supui la testul asta! te felicit insa ca il treci de fiecare data!
si ca premiu iti dau dreptate.dar te rog sa tii minte asta si sa nu-mi mai reprosezi ca nu am .... sa recunosc cand ai dreptate.

P.S Regimentul de Garda se numea pe vremea lui Carol I Batalionul 1 Tiraliori, fiind prima unitate atestata documentar din armata romana moderna, acreditata cu paza palatului domnesc. Dupa un an, in 1861, cu ocazia mutarii batalionului de la Iasi la Bucuresti, denumirea acestuia devine Batalionul 1 Vanatori.

Regimentul 30 Garda a fost infintat in 1964 dupa ce incepand din 1948 purtase numele de Batalionul de Garda Republicana.

#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 January 2007 - 11:17 PM

Stie cineva de ce natura sint gaurile acelea din aripa si parca lareral spate _ultima poza_ ( daca sint gloante ce calibru)?

#34 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 January 2007 - 11:19 PM

Eventual istoria masinii ...

#35 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2007 - 09:36 AM

Dany, asteptam sa puna cineva si intrebarea asta...

Cele doua carcase, sunt exact cele doua masinute facute sita in noaptea de 23 spre 24 decembrie 1989 in fata MApN, pe strada Orizont...

Daca ajungi vre-odata la muzeu ai sa remarci ca cea din spate are o usa lipsa - care impreuna cu turela ei este expusa in sectiunea din muzeu dedicata revolutiei - si in general e mai distrusa decat masina din fata. De fapt are aspectul clasic de ...strecuratoare.

Gaurile au fost "date" cu arme usoare de 7,62...AKM, Cateaua Companiei...

Amandoua masinile sunt cred singurele supravietuitoare "pe bune" ale episodului cu pricina, deoarece toti ocupantii lor, respectiv o grupa USLA trimisa sa asigure paza MApN, despre care misterios nimeni nu isi mai aduce aminte sa fi dat ordinul, ingrasa pamantul prin Ghencea, fiind "confundati" cu teroristii (cine stia ca veneau a uitat sa mai anunte si pe cei din MApN)....ceva similar episodului Otopeni. Adica oameni in uniforma au tras in alti oameni in uniforma....

O oroare si o rusine ceea ce s-a intamplat acolo!!!

Si ca sa mai facem lumina putin...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Unitatea_Spec...iterorist%C4%83


horia si radub,
aveti aici link-uri spre poze cu masinile cu pricina, daca va uitati cu atentie sunt chiar cele doua de la muzeu:

http://www.laurentiu.go.ro/24dec.html

Copyright catre detinatorul pozelor... :-D


P.S. Poate cineva din frati care sta in apropiere are detalii despre episodul cu pricina... :roll:

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 26 January 2007 - 09:55 AM


#36 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 26 January 2007 - 10:03 AM

In filmul "Hartia va fi albastra" apare un ABI. Stie cineva daca e vorba de un model original sau daca e o replica facuta special pentru filmul respectiv?

#37 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 26 January 2007 - 11:20 AM

Daca ABI-urile alea au fost facute sita cu Kalasnikovul, blindajul ala impotriva a ce arme era dimensionat?

#38 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2007 - 11:24 AM

grek, la Jan 26 2007, 10:03 AM, a spus:

In filmul "Hartia va fi albastra" apare un ABI. Stie cineva daca e vorba de un model original sau daca e o replica facuta special pentru filmul respectiv?

Am citit ca acel ABI din film e chiar asta de exista la muzeu.

PS: Uite si link-ul:
http://agenda.liternet.ro/articol/2571/Com...de-filmare.html

Aceasta postare a fost editata de cartula: 26 January 2007 - 11:35 AM


#39 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 26 January 2007 - 11:51 AM

radub, la Jan 25 2007, 12:34 PM, a spus:

Aeroporturile militare isi asigurau propria lor garda si paza cu trupeti de aviatie.


Asta pot s-o confirm io !
Ca pifan la regimentul de vanatoare-bombardament de la Craiova, am bagat undeva spre 150 de nopti garda...
Desi ziua munceam la hangar sau la asigurarea zborului... pen'ca era criza de personal... in 84-86 cand am servit io patria cu mult onor, generatiile enorme de "decretei", inca nu erau la varsta de facut armata.

Toate unitatile de pe aerodromul din Craiova (care-i si aeroport civil) erau de la aviatie, in afara de o mica unitate anti-aeriana, de la armata. Si... daca mai tin io bine minte... apareau si securistii de USLA cu doua ABI-uri, la evenimentele "speciale"... cand venea nea'Nicu sau alti granguri din CC, delegatii straine la Fabrica de Avioane, echipe straine de fotbal si alte asemenea beshini.

In rest, TOATA paza era asigurata de pifanii de la aviatie !

#40 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 26 January 2007 - 12:31 PM

Din echipajele vehiculelor de care vorbim, exista supravietuitori
Gaurile sunt si de 12.7mm si de 7,62mm, dar nu de pistol-mitraliera Md.1963
In aceleasi imprejurari,la 1 km distanta de ABI-urile ambuscate, un T-55 si echipajul a suportat efectul unei lovituri cumulative de AG-7

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi