Forum Machete,Modelism,Hobby: Decaluri Dragon - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Decaluri Dragon

#1 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 01 February 2007 - 08:22 PM

Am revenit, dupa o perioada cam lunga de hibernare... :lol: .

As avea si eu o mica intrebare : a folosit cineva decaluri ale firmei Dragon (banuiesc ca multi... :lol: ) ? Daca da, atunci ... au facut silvering :-x ? Ca am cateva firme pe o lista neagra care produc decaluri care fac silvering... :lol: ... sper sa nu adaug si Dragonu' pe aceasta lista :cry: .

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 01 February 2007 - 09:33 PM

Silvering-ul nu se datoreaza in special anumitor firme ce produc decaluri, cum eronat crezi, ci in special modelistului care le pune in mod eronat.

Pt. a evita acest fenomen suparator, cea mai simpla metoda e sa fie puse pe o suprafata initial data cu lac lucios. Doar zona de proximitate unde vine decalul.
Apoi se mai sigileaza doar acea zona cu lac lucios si apoi la final* tot modelul cu lac mat/semimat. Bineinteles toate operatiile de lacuire se fac cu pistolul de suflat si NU cu pensula.

* inainte de sigilarea finala cu lac mat/semimat se fac si operatiunile de drybrushing, weathering, spalari, etc

#3 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 02 February 2007 - 08:22 AM

Salut,
In plus fata de recomandarile lui Blue Max e bine sa folosesti si unul dintre lichidele speciale pentru fixarea decalurilor. De genul zemurilor lui Wurger, sau produse de Gunze: Mr. Mark Softer( http://plajapan.com/...roducts_id=272) si Mr. Mark Setter sau Micro set 1 si 2 de la Microscale. Ele intind decalul pe suprafata lucioasa iar dupa uscare el se muleaza pe toate diferentele de nivel. Insa atentie! o folosire necorespunzatoare poate distruge decalul. Eu intotdeauna cind lucrez cu decaluri necunoscute probez inainte zemurile.
Spor,
Bill :lol:

#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 February 2007 - 08:58 AM

Blue-Max, mi-e ca te contrazic nitel. Sunt decaluri si "decaluri". Astea din urma sunt tari, scortoase, crapa, nu se muleaza pe formele machetei, fac silvering imediat sau in citeva zile. Aici intra, in special, cele ce insotesc unele kit-uri Italeri, Roden, Academy, Heller, Airfix. La polul opus se situeaza cele pe care le poti pune linistit si pe suprafete mate, iau usor orice curbe, nu fac silvering. As mentiona aici decalurile ce insotesc kit-urile de la Smer, Amodel, MPM si unele Parcmodels. Intre ele se situeaza cele cu toane: Dragon, Tamiya, Revell, ICM, Zvezda, RPM, Encore, Hasegawa, MAC, Estern Expres, Azur de la care nu stii niciodata la ce sa te astepti.
Toate cele de mai sus le-am invata din propria experienta :lol: :lol:. Cum spuneam si aici http://cartula.net/m...m.php?itemid=70 , nu numai ca dau suprafata mata cu lac lucios, dar o si lustruiesc inainte cu o bucatica de pisla!
Ultima "gaselnita" pe care am incercat-o (e drept, din greseala prima data :-D ) e sa pensulez decalul rebel cu Nitrosolv (mai, am ajuns sa-i cam fac reclama :lol: ). Chiar daca se "scortzoveste", dupa cel mult o zi isi revine! Insa treaba trebuie facuta cu mare atentie, exista riscul de a distruge iremediabil decalul.
Nu ca as face reclama (iar :-D ) zemurilor lui Wurger, dar m-au scos de multe ori din impas. Ar mai fi o metoda, nu mai stiu daca a fost amintita in articolul mai sus citat: locul pentru pus decalul se da cu celebrul Future se lasa sa se usuce cam o juma de ora, apoi se pune decalul. Rezultatele au fost bune in 90% din cazuri!
Un alt procedeu ar fi acela de a pensula locul (atentie, nu in exces!), inainte de a pune decalul, cu o solutie de Future si apa distilata, in raport de 1/1 apoi, imediat, se aseaza decalul. Dupa punerea in pozitie corecta a decalului, locul se va sterge obligatoriu cu un betigas cu vata (din acela de bagat in urechi in loc de deget :roll: )

#5 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 02 February 2007 - 11:09 AM

Z-mare, ai si n-ai dreptate. Datorita foliei transparente pe care sunt tiparite decalurile, cam toate au tendinta de a face silvering. In fond nu fac altceva decat sa reflecte lumina cand aceasta cade sub anumite unghiuri pe decal.
O masura care nu a fost amintita e taierea cat de mult posibil a partii din decal, care nu are tiparit pe ea nimic si care e responsabila de fapt de silvering.

Citeaza

Ar mai fi o metoda, nu mai stiu daca a fost amintita in articolul mai sus citat: locul pentru pus decalul se da cu celebrul Future se lasa sa se usuce cam o juma de ora, apoi se pune decalul.

Sigur, Future e aici pe post de lac lucios. Chiar e recomandat sa lucrezi cu el, decat cu lac lucios, caci se usuca mai repede si mai sigur ....

Citeaza

Un alt procedeu ar fi acela de a pensula locul (atentie, nu in exces!), inainte de a pune decalul, cu o solutie de Future si apa distilata, in raport de 1/1 apoi, imediat, se aseaza decalul.

Interesant ! Pare a fi o metoda ce imbina in una singura, darea cu lac lucios inainte de a pune decalul si dupa ....
Am o intrebare: in ce masura amestecul de apa si Future de pe suprafata modelului, te lasa sa pozitionezi cu usurinta decalul ?! Nu e o pozitionare mai greoaie si cam contra cronometru ?! :-?

#6 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 February 2007 - 11:36 AM

Blue-Max, nu marginile decalului duc la silvering ci intreg decalul! E drept unele decaluri au margini exagerat de mari! Nu se recomanda taierea surplusului de "gel protector" deoarece ramin margini abrupte ce se vad exact din acelasi unghi pa si ...silveringul! :lol: (Vezi desen)
Si apoi ce te faci cu decalurile cu suprafete mari transparente, ex Balkankreuz-urile simplificate sau cifre 5, 8, 6 ? OAcolo se vede cel mai nasol! :lol:

Citeaza

in ce masura amestecul de apa si Future de pe suprafata modelului, te lasa sa pozitionezi cu usurinta decalul ?!

Daca lichidul este suficient, dar nu "balteste", nu e nici o problema cu pozitionarea! Atita doar ca surplusul de lichid trebuie sters pina nu se usuca.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: decal.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 02 February 2007 - 11:39 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi