Forum Machete,Modelism,Hobby: Excursie la Mondialul de modelism - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Excursie la Mondialul de modelism Expozitii

#1 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 04 February 2007 - 10:40 PM

In perioada 31 martie- 9 aprilie are loc la Paris-Le bourget Hall 2, Mondialul de Modelism.Ce ziceti sa organizam o excursie, cu autocarul sau cu trenul, sa vedem si noi pe viu o asemenea manifestare? Gasiti detalii pe www.mondial-modelisme.com .Costurile ar fi cam de 350 euro transport,cazare si masa, minimum de persoana.La dus sau la intors am putea vizita si Viena sau Budapesta, cel putin.Inscrierile in perioada 15 feb-15 mar cu plata avansului de 150 euro pina la 20 martie.Nr minim de persoane 10.

#2 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 11 February 2007 - 02:59 PM

Dragi prieteni o sa va expun aici costurile excursiei la Paris:

- pt un autocar de 50 locuri, in cazul in care se umple, costul inchirierii este in jur de 5000 euro;
- pt un autocar de 35 de locuri costul inchirierii este de 4000 euro;
- o noapte de cazare costa in jurul a 20 euro, iar cu mincarea nu cred ca este o problema, un meniu la un mcdonald's este in jur de 5 euro.

Ideal ar fi sa ne stringem cit mai multi, pt ca ne iese mai ieftin transportul.

#3 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 11 February 2007 - 08:41 PM

Desi nu sunt carcotas, vreau totusi sa va supun atentiei o alta varianta, care se poate aplica in situatia in care nu se aduna indeajuns de multi oameni ca sa umple un autocar. Desigur exista mai multe conditii ca trebuiesc indeplinite, dar cred ca se poate rezolva destul de usor
Avem urmatoarele date ale problemei:
1. distanta Bucuresti - Paris: 2300 km
Din experiante proprie va pot spune ca aceasta distanta se poate parcurge in 2 zile si jumatate cu masina. Cel mai mult timp se pierde in Romania, pina la granita cu Ungaria
La 50 de km de granita, incepe autostrada. Acolo poti parcurge lejer 1000 km pe zi sau chiar si mai mult, daca nu te opresti sa faci pipi din doua in doua ore.
Deci, distanta dus - intors inseamna 4600 km. Daca ai o masina diesel OK, cu un plin poti merge 1000 km. Asta inseamna 4 plinuri si jumatate, hai sa zicem 5 plinuri, sa ramana si de fataiala. Un plin in tara inseamna 2 mil, iar unul afara ~ 60 EUR. Astfel, ca sa rotunjim, 5 plinuri * 60 EUR = 300 EUR
Daca merg 4 insi in masina, inseamna 70 EUR de persoana.
2. O cazare in tara se poate face in jur de 1 mil de persoana, sau chiar mai putin daca se doarme cate doi in camera si nu se aleg hoteluri mai mari de 2 stele.
Afara, cu o mica organizare se pot gasi camere cu ~ 30 EUR/ camera dubla, chiar si mai putin. Pentru drum este nevoie de doua cazari in tara si doua cazari afara. Sa mai adaugam inca doua nopti undeva la marginea Parisului. Asta asta este minim, ca sa ai o zi intreaga sa poti vizita in liniste expozitia, si poate mai este si ceva timp de vazut orasul. Se aduna pentru cazare inca 60 - 80 EUR. Pentru mancare, se poate pleca cu conserve din tara, si oricum gasesti restaurante super OK pe marginea autostrazii, la preturi de pina in 10 EUR de persoana. Sau se merge la McDonalds, ca oricum calci pe ele la marginea autostrazii. Iti mai trebuie bani pentru biletul de intrare. Asta nu stiu cat este, dar daca aveam asociatie si eram afiliati la IPMS, probabil intram pe gratis sau cu reducere :bang: :lol: :hammer: :angry:
Pina acum se aduna 150 EUR pentru drum si cazare si maxim inca 100 de eur pentru mancare (asta daca nu te dai in barci) Sa zicem ca cu maxim 200 de eur de persoana se poate realiza aceasta excursie. La astia trebuie sa iei in calcul si o rezerva de inca 100 - 200 de EUR pe care ii vei da pe machete :lol: :hammer:

Bineinteles, exista si varianta curselor charter de avion, la care, daca platesti cu banii jos cu doua trei luni inainte, poti rezerva un bilet de avion dus - intors cu ~ 100 EUR de persoana (valoarea dus - intors). Din pacate, acum este cam tarziu :-) :bang:

Conditia esentiala: o masina diesel rezonabila in care sa incapa 4 oameni voinici

Bineinteles, daca sunt 4 soferi si exista disponibilitatea propietarului de a lasa si pe altcineva sa conduca, se poate ajunge mult mai repede, dar nu cred ca merita efortul de a conduce non stop pina acolo. Si in plus, in masina nu se doarme foarte bine si toata lumea va fi superobosita.

Tot ce este mai sus este din experienta proprie. Am fost cu masina pina la Nurnberg dus - intors si stiu ca este perfect realizabil

Aceasta postare a fost editata de AlexPl: 11 February 2007 - 08:44 PM


#4 Useril este offline   Sril 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 03-February 06

Postat 13 February 2007 - 01:46 PM

danusmaximus, la Feb 4 2007, 10:40 PM, a spus:

In perioada 31 martie- 9 aprilie are loc la Paris-Le bourget Hall 2, Mondialul de Modelism.

Salut

Da ca vreiet se ved un expositie de machete plastic, nu e loc de tot.
Da ca va place radiocomanda, tren...e loc.
Avem mare discutie in forumele frantes pe este salon.
Nu e facut loc pentru machetistele, si e organizat de profesionisti, cu un singur covunt, rentabilitat.

Cred da ca un expositie cum la noi (les Turonnes 3-4 mars 2007) are mai mult de machete da ca la Paris.
Avem prevazur niste 700 metri linear de maquete pe 3600 m².
Pentru expositie de machete Frantes, e mai bine se face expositie in tara daca la Paris :lol:

#5 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 14 February 2007 - 10:42 PM

Ecrire en francais,Cyril, j'ai vous prie.

#6 Useril este offline   Sril 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 03-February 06

Postat 15 February 2007 - 01:27 AM

Bine, cred c-am pierdut mult in romanest:-(. N-am inteleg ce am scris :lol:

Si vous voulez voir une exposition de maquettes, ce n'est pas au mondial du modelisme qu'il faut aller, à moins d'aimer le train, la radio commande...


Nous avons beaucoup de discutions à ce sujet sur les forums Français.
Cette exposition n'est pas faite pour les maquettistes et est organisée^par des professionnels, avec un seul mot, la rentabilité.
Je pense qu'une expo comme la notre (les Turonnes 3-4 mars 2007) il y'a largement plus de modèles exposés.
Nous avons prévu 700 metres linéaires de maquettes sur 3600m²
Pour voir une bonne expo de maquettes en France, ce n'est pas à Paris qu'il faut aller.


Va salut

#7 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 16 February 2007 - 11:00 PM

sau si mai simplu si mai ieftin, cu ajutorul unei companii low cost - bucuresti-budapesta-paris si retur se poate face si cu 100 si ceva de euro.. :whistle:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi