Forum Machete,Modelism,Hobby: Hurricane Mk.I Nr.3 ARR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hurricane Mk.I Nr.3 ARR 1/72

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 08 February 2007 - 01:44 AM

Kitul este Hurricane Mk.II C Revell pe care lam modificat.
Decalurile sunt facute de mine.

Mai multe poze AICI

Imagine postata

#2 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 08 February 2007 - 07:54 AM

Macheta reusita! si mai ales daca ti-ai putut trage decalurile corespunzatoare...singurul lucru care mi se pare un pic exagerat este dara de fum de la esapamente. In rest, felicitari!

#3 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2007 - 09:25 AM

Frumos nimic de zis dar am si eu cateva observatii daca imi permiti:

1. Kitul e la 72?
2. Ce coafa de elice e aia, pentru ca pare prea bombata, sau ma rog turtita...
3. Si mie mi se pare ca ai exagerat putin cu afumarea chiar unde nu trebuie...vezi partea stanga, inainte de prima teava de esapament ai pus fum :lol:
4. Pe intrados, urmele de afumare de la ejectoarele de cartuse de mitraliere nu apar ca niste pete ci mai degraba ca niste dare...sa nu uitam ca trage in zbor nu culcat pe spate :-) E mult mai realist ceea ce ai facut pe bordul de atac.
5. Wash-ul mi se pare foarte realist, FELICITARI, dar de ce nu l-ai facut si in cala trenului :lol: ?
6. Daca ai gravat singur aripile de la Mk II C de Revell, atunci da-mi voie sa ma inclin cu profund respect...ti-a iesit un Mk I de toata frumusetea.

Sa ma ierti te rog daca am fost prea incisiv dar sunt numai parerile mele personale.

Lucrezi f frumos si ingrijit.

Bafta in continuare

#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 08 February 2007 - 12:40 PM

Frumos, foarte frumos. Lucrezi foarte bine. Am cateva carcoteli (vezi poza atasata):
- Coafa nu e neagra. Este posibil sa fie 1/3 galben si 2/3 negru ca pe alte Hurricane romanesti.
- Intradosul fuselajului era de obicei vopsit lac aluminizat de la radiator pana la carma la Hurricanele romanesti - asa au venit din Anglia. Poza avionului in hangar nu e destul de clara in acea zona, e in umbra;
- Pe Hurricanele romanesti palele elicii aveau de obicei, in afara de varfurile galbene, inca doua dungi, una alba si una rosie pe partea din fata. Poza din nou e neclara in acea zona - e in umbra;
- Nu e destul de clar in poza, dar se pare ca avionul nu avea oglinda retrovizoare;
- Camuflajul tau e "in oglinda" adica inversat (vezi discutia de acum cateva zile despre camuflajul "cand asha - cand invers" pe Hurricanele romanesti. Demarcatia dintre culorile de camulflaj se vede in poza in spatele cupolei si pe coada in zona unde e aplicat numarul.

Poza atasata aici: http://cartula.net/modules/xcgal/displayim...5237&fullsize=1

Poza e de aici: http://www.worldwar2...t=ST&f=2&t=1857 unde se pot gasi mai multe informatii.

HTH
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 08 February 2007 - 12:47 PM


#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2007 - 12:51 PM

radub, la Feb 8 2007, 12:40 PM, a spus:

- Coafa nu e neagra. Este posibil sa fie 1/3 galben si 2/3 negru ca pe alte Hurricane romanesti.

Radu, coafa are si o zona galbena, dar in poze se vede mai mult partea neagra. Daca te uiti nitel mai atent, se vede.

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 08 February 2007 - 01:01 PM

cartula, la Feb 8 2007, 11:51 AM, a spus:

Radu, coafa are si o zona galbena, dar in poze se vede mai mult partea neagra. Daca te uiti nitel mai atent, se vede.

Asa e, am fost neatent. Scuze.
Radu

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 February 2007 - 08:06 PM

Macheta ara bine. De unde ai avut decalurile??Inteleg ca ti le-ai facut singur????Citeva sfaturi
Intr-adevar, fumul e cam multisor si cam "incorect" dispus. Ti aeropgraful cit mai aproape de tevile de esapament si cu vopsea diluata (ori cea speciala, semitransparenta de la Tamiya) incepi sa depui in starturi subtiri, succesive. Nu cauta sa obti rezultatul din prima trecere!!!
Apoi culoarea fumului. Destul de rar este negru ...funingine. Cel mai adesea e un gri foarte inchsi dar si nuante de negru roscat foarte inchis sau chiar gri deschis, functie de benzina si ...de cum toarce motorul.
Pentru a avea o demarcatie neta din locul de unde pleaca fumul (ex in dreptul gaurilor de evacuare a tuburilor trase), maschezi locul si pulverizezi in sensul de evacuare, tot asa, cu vopsea diluata si in straturi succesive.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vopsit.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 08 February 2007 - 08:11 PM


#8 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 08 February 2007 - 11:01 PM

Citeaza

Macheta reusita! si mai ales daca ti-ai putut trage decalurile corespunzatoare...singurul lucru care mi se pare un pic exagerat este dara de fum de la esapamente. In rest, felicitari!

Multumesc pt felecitari.
Poate am exagerat cu dara de fum dar in poze a iesit si mai exagerat datorita blitzului de la aparatul foto.

Citeaza

Frumos nimic de zis dar am si eu cateva observatii daca imi permiti:

1. Kitul e la 72?
2. Ce coafa de elice e aia, pentru ca pare prea bombata, sau ma rog turtita...
3. Si mie mi se pare ca ai exagerat putin cu afumarea chiar unde nu trebuie...vezi partea stanga, inainte de prima teava de esapament ai pus fum smiles-blink.gif
4. Pe intrados, urmele de afumare de la ejectoarele de cartuse de mitraliere nu apar ca niste pete ci mai degraba ca niste dare...sa nu uitam ca trage in zbor nu culcat pe spate smiles-smile.gif E mult mai realist ceea ce ai facut pe bordul de atac.
5. Wash-ul mi se pare foarte realist, FELICITARI, dar de ce nu l-ai facut si in cala trenului smiles-sad.gif ?
6. Daca ai gravat singur aripile de la Mk II C de Revell, atunci da-mi voie sa ma inclin cu profund respect...ti-a iesit un Mk I de toata frumusetea.

Sa ma ierti te rog daca am fost prea incisiv dar sunt numai parerile mele personale.

Lucrezi f frumos si ingrijit.

Bafta in continuare


Mersi.

1. da este /72.
2.Coafa este de la kit pe care am incercat sa o aduc la forma pt MK.I
4. Mia scapat Am sa fac spalari si acolo. Mersi pt atentionare.
5.Da, am regravat personal aripile (nu in totalitate).

Nu am pt ce sa te iert, iti multumesc pt ca teai expus parerea, cu ajutorul parerilor celorlalti putem sa ne perfectionam.

Citeaza

Frumos, foarte frumos. Lucrezi foarte bine. Am cateva carcoteli (vezi poza atasata):
- Coafa nu e neagra. Este posibil sa fie 1/3 galben si 2/3 negru ca pe alte Hurricane romanesti.
- Intradosul fuselajului era de obicei vopsit lac aluminizat de la radiator pana la carma la Hurricanele romanesti - asa au venit din Anglia. Poza avionului in hangar nu e destul de clara in acea zona, e in umbra;
- Pe Hurricanele romanesti palele elicii aveau de obicei, in afara de varfurile galbene, inca doua dungi, una alba si una rosie pe partea din fata. Poza din nou e neclara in acea zona - e in umbra;
- Nu e destul de clar in poza, dar se pare ca avionul nu avea oglinda retrovizoare;
- Camuflajul tau e "in oglinda" adica inversat (vezi discutia de acum cateva zile despre camuflajul "cand asha - cand invers" pe Hurricanele romanesti. Demarcatia dintre culorile de camulflaj se vede in poza in spatele cupolei si pe coada in zona unde e aplicat numarul.

Poza atasata aici: http://cartula.net/m...5237&fullsize=1

Poza e de aici: http://www.worldwar2...t=ST&f=2&t=1857 unde se pot gasi mai multe informatii.

HTH
Radu


-coafa am facuto 1/3 galben si 2/3 negru.
-din pozele pe care leam vazut si discutiile cu 109 am ajuns la concluzia sal faca asa.
E posibil sa ai dreptate si datorita umbrei in poze intradosul sa para negru.
-ai dreptate unele Hurri Ro aveau in afara de varfurile galbene, inca doua dungi, una alba si una rosie pe partea din fata dar acest Nr.3 avea doar galben pe varfuri.Am vazut o poza in care se vede clar aces lucru.
-din pozele pe care leam vazut pana acum toate Hurri Ro inmatriculate cu cocarde (inainte de razboi) nu aveau oglinda dar la cele inmatriculate cu "Crucea lui Mihai" aveau oglinda.Am vazut o poza (nu prea clara) in care se vede oglinda.

Multumesc.

Citeaza

Macheta ara bine. De unde ai avut decalurile??Inteleg ca ti le-ai facut singur????Citeva sfaturi
Intr-adevar, fumul e cam multisor si cam "incorect" dispus. Ti aeropgraful cit mai aproape de tevile de esapament si cu vopsea diluata (ori cea speciala, semitransparenta de la Tamiya) incepi sa depui in starturi subtiri, succesive. Nu cauta sa obti rezultatul din prima trecere!!!
Apoi culoarea fumului. Destul de rar este negru ...funingine. Cel mai adesea e un gri foarte inchsi dar si nuante de negru roscat foarte inchis sau chiar gri deschis, functie de benzina si ...de cum toarce motorul.
Pentru a avea o demarcatie neta din locul de unde pleaca fumul (ex in dreptul gaurilor de evacuare a tuburilor trase), maschezi locul si pulverizezi in sensul de evacuare, tot asa, cu vopsea diluata si in straturi succesive.


Multumesc.
Decalurile mi leam facut singur pe o foaie de decal ALBA (pt imprimante laser) comandata la Hobbyshop.cz. Am facut modelul in Word, includea diferite modele de crucea ale lui mihau, stele cu cocarde rom si ceva embleme. Imprimarea am facuto cu o imprimanta laser a unui prieten. Nu ai iesit bine toate insemnele, unele au iesit sterse dar sunt Foarte multumit. Dupa imprimare sa lasat ceva timp la uscare si gata. A urmat dupa necesitati decupari si aplicari pe machete.

Multumesc pt sfaturi Z-mare.

Mai jos am pus o poza cu foaia de decal.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: S2020013.JPG


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi