Forum Machete,Modelism,Hobby: MIG-uri 21 Romanesti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MIG-uri 21 Romanesti 1/72

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 24 February 2007 - 02:39 PM

Mig 21 MF nr.805
Mastercraft 1/72
Mai multe poze AICI
Imagine postata


MIG 21 MF nr.807
Mastercraft 1/72
Mai multe poze AICI
Imagine postata


MIG 21 PF nr.715
Innex 1/72
Mai multe poze AICI
Imagine postata

#2 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 24 February 2007 - 03:14 PM

Excelente lucrari!!!

Am impresia dar stelele sunt mici?
Cocardele si cifrele provin din setul de la Parc?
Cum ai realizat uzura?

Aceasta postare a fost editata de tomcat_ct: 24 February 2007 - 03:16 PM


#3 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 24 February 2007 - 06:17 PM

MiG- urile 21 nr 805 si 807 sunt M si nu MF

#4 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 24 February 2007 - 10:08 PM

Salut!
Dragute MiG-ulete romanesti. Felicitari! Asa cum a mentionat si tomcat_ct, stelutele romanesti par mult prea mici din doua motive. Primul ar fi ca... intradevar sunt mici ca diametru global. Al doilea motiv este geometria stelutelor. Unghiurile celor cinci colturi sunt prea mici si asta ce le da un aspect "subtirel". Geometria stelutelor romanesti era diferita de cea a stelutelor "mama" sovietice. Unghiul celor cinci colturi este marit ca sa "incapa" cerculete din mijloc. Vezi un exemplu la http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...opic=1485&st=45. In ce priveste ce-a spus Schumy, in baza de date de la www.scramble.nl, MiG-urile 21 cu numerele 805 si 807 sunt listate ca fiind versiunea M si nu MF. Din cite imi mai amintesc din cele citite si studiate, cea mai vizibila diferenta intre M si MF este "oglinda retrovizoare" care era lipsa la M. Pe de alta parte, se pare ca multe M-uri au avut "oglinjoara fermecata" instalata ulterior asa ca aspectul exterior al acestor M-uri poate fi identic cu cel de MF, dar nu stiu daca asta este valabila pentru MiG-urile romanesti...
Numai bine, mult spor si inca o data felicitari pentru realizarile multiple!

#5 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 24 February 2007 - 10:59 PM

@skyray: acea "oglinda" se numeste periscop. Momentan 807 are periscop

#6 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 24 February 2007 - 11:28 PM

Doua poze in care apare se disting bine forma stelelor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post_3_1163084225.jpg

Aceasta postare a fost editata de tomcat_ct: 24 February 2007 - 11:30 PM


#7 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 24 February 2007 - 11:31 PM

Next

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post_3_1163084277.jpg


#8 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 25 February 2007 - 02:16 AM

Citeaza

Excelente lucrari!!!

Am impresia dar stelele sunt mici?
Cocardele si cifrele provin din setul de la Parc?
Cum ai realizat uzura?

Multumesc.

Ai dreptate, stelele sunt putin cam mici. Am folosit din greseala :whistle: :lol: stelele de 8 mm in locul celor de 10 mm :-) dupa coala cu stele pe care am facuto.
Cifrele 805 807 sunt de la Parc, 715 e facut din fopsea cu sablon, cocardele sunt decaluri facute de mine.
Uzura am facuto prin spalari cu Lac Transparent Negru Agama.

Citeaza

MiG- urile 21 nr 805 si 807 sunt M si nu MF

Din poze mi sau parut MF :-)

Citeaza

Salut!
Dragute MiG-ulete romanesti. Felicitari! Asa cum a mentionat si tomcat_ct, stelutele romanesti par mult prea mici din doua motive. Primul ar fi ca... intradevar sunt mici ca diametru global. Al doilea motiv este geometria stelutelor. Unghiurile celor cinci colturi sunt prea mici si asta ce le da un aspect "subtirel". Geometria stelutelor romanesti era diferita de cea a stelutelor "mama" sovietice. Unghiul celor cinci colturi este marit ca sa "incapa" cerculete din mijloc. Vezi un exemplu la http://cartula.net/m...opic=1485&st=45. In ce priveste ce-a spus Schumy, in baza de date de la www.scramble.nl, MiG-urile 21 cu numerele 805 si 807 sunt listate ca fiind versiunea M si nu MF. Din cite imi mai amintesc din cele citite si studiate, cea mai vizibila diferenta intre M si MF este "oglinda retrovizoare" care era lipsa la M. Pe de alta parte, se pare ca multe M-uri au avut "oglinjoara fermecata" instalata ulterior asa ca aspectul exterior al acestor M-uri poate fi identic cu cel de MF, dar nu stiu daca asta este valabila pentru MiG-urile romanesti...
Numai bine, mult spor si inca o data felicitari pentru realizarile multiple!

Multumesc pt felicitari si pt informatii.

Citeaza

Doua poze in care apare se disting bine forma stelelor.

Multumesc pt poze.

#9 Useril este offline   zapacitu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 26 February 2007 - 01:33 PM

Citeaza

Pe de alta parte, se pare ca multe M-uri au avut "oglinjoara fermecata" instalata ulterior asa ca aspectul exterior al acestor M-uri poate fi identic cu cel de MF, dar nu stiu daca asta este valabila pentru MiG-urile romanesti...

S-a intamplat frecvent si in Ro ca la reviziile capitale cupola simpla de M sa fie inlocuita cu cea de MF cu periscop. Sigur ca si invers se poate - MF (chiar Lancer C)cu cupola de M:
http://www.airliners...file/1112860/L/
Machetele arata bine, dar parca le lipseste ceva...un RS-2US, R-3S, UB-16-57,...ce zici?

#10 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 27 February 2007 - 10:42 AM

zapacitu wrote:

Citeaza

S-a intamplat frecvent si in Ro ca la reviziile capitale cupola simpla de M sa fie inlocuita cu cea de MF cu periscop. Sigur ca si invers se poate - MF (chiar Lancer C)cu cupola de M:
http://www.airliners...file/1112860/L/


Interesanta si practica completare dar cred ca problema oglinzilor e destul de greu de lamurit... Ca multe alte lucruri ce par simple de altfel. Stiu ca unele M-uri au avut cite doua oglinzi laterale pe cadrul cupolei... Chiar si unele PFM-uri. Stiu de asemenea ca MF-urile ar fi trebuit sa aiba instalata in partea centrala a cupolei oglinda retrovizoare tip TS-27AMSh. Dar asta e doar teorie iar realitatea, in multe cazuri, e departe. Asta e! Oricum, nu este greu de banuit ca la revizii, cupolele si/sau oglinzile au fost montate cum s-a nimerit sau a trebuit. Ai cumva informatii in privinta asta pentru cazuri concrete (SN, versiune originala M/MF, anul/perioada modificarii, poze, etc.)? E adevarat ca oglinzile centrale tip TS-27AMSh pot fi identificate relativ usor din poze dar cele interioare sunt greu de vazut din cele mai multe poze. Ar fi util de stiut in ce configuratii concrete au fost M/MF-urile romanesti corelat cu perioada in timp si schema de vopsire... Macar pentru citeva din ele...

Numai bine!

P.S. Cu 807 se pare ca treaba e rezolvata. Schumy a postulat cumva ca: "Momentan 807 are periscop". Si desi e clar ca 807 are una bucata "periscop", stau degeaba si ma intreb cite torpile o avea oare in total submarinul asta de 807?.. Momentan, desigur. :-?...

#11 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 01 March 2007 - 02:09 AM

Schumy wrote:

Citeaza

Momentan 807 are periscop

Asa-i! 807 are oglinda pe cupola si e parcat la Deveselu. Gasit dovezi concrete si relativ recente (2006):
http://www.targeta.c.../062_3131w5.htm
http://www.airliners...file/1122149/M/


zapacitu wrote:

Citeaza

S-a intamplat frecvent si in Ro ca la reviziile capitale cupola simpla de M sa fie inlocuita cu cea de MF cu periscop. Sigur ca si invers se poate

Poza de la http://www.targeta.c.../062_3131w5.htm e interesanta. Il arata pe 807 care e un M cu "cupola de MF" si pe 9614 care este MF cu "cupola de M"... Pacat ca n-au ajuns LanceR-e si nu mai zboara...

#12 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 01 March 2007 - 09:31 AM

Da,pacat...Pacat si de Baza aeriana de la Deveselu care a fost desfiintata... Am incercat sa sa intru acolo sa fac niste poze...insa nu am reusit :(

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi