Forum Machete,Modelism,Hobby: Ministrung - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ministrung

#1 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 March 2007 - 09:05 PM

Cu ani in urma, pe la sfarsitul anilor 70 / inceputul anilor 80 se gaseau pe la magazinele de electrocasnice un ministrung. L-am vazut intr-un magazin atunci, dar pe vremea aia era cam scump pentru un shcolar si nici nu prea stiam la ce se poate folosi. Stiu ca aparuse si o carticica in seria ABC despre acest ministrung.
Stie cineva ceva despre acest aparat? Il are cineva? M-ar interesa sa vad niste poze si ce caracteristici are.

Radu

#2 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 01 March 2007 - 09:21 PM

Nu-l stiu pe acela, dar ministrung se gaseste si acum :-)
http://www.sierra.ro...xon/P27020.html

#3 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 01 March 2007 - 09:23 PM

Daca e vorba de ala rusesc pot sa-ti spun eu cate ceva despre el
motor cu rotor in scurt de 500W si 2800 RPM. seamana mult cu motorul de la masinile de spalat alea vechi ALBALUX. In kit sau trusa daca poti sa numim asa avea ca accesorii 2 dalti de lemn, pe post de cutite, o piatra de polizor si o panza circulara cu dintii destui de mici...si costa 500 lei :-)

si nu seamana deloc cu cel pus de Robotzel

Aceasta postare a fost editata de corsar: 01 March 2007 - 09:25 PM


#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2007 - 09:25 PM

Corsar, cel de care vorbesti tu e de lemn exclusiv, sau nu? Ca daca-i ceva mai 'destept', la 500RON pare afacere.

Asa, o scula 'desteapta' la Proxxon e PD230/E. Insa e de 8 ori mai scump decat cel de care vorbesti, si merita doar daca chiar ai nevoie de o scula de calitate

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 March 2007 - 09:28 PM

Pe piata romaneasca, pana in 1990 nu s-au gasit decat strunguri de lemn aduse fie de la sovietici (ala de care zici tu) fie facut in tara chiar la fabrica in care am lucrat din '82 pana in '90.
Ala sovietic era chiar destept pentru ca se putea face si circular. Aveam unul la cub la Politehnica/Sportul Studentesc, dar era destul de prost pe parte de strungarie asa ca-l foloseam la taiat baghete unde mergea brici si oricum aveam la club si strung de lemn si un TOS cehoslovac "de ceasornicarie" pentru metale.
Strung e asta de se gaseste la Conex Electronic , dar pretul ramane mare pentru un simplu modelist :cry: .

Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 106107.jpg


#6 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 01 March 2007 - 09:32 PM

Strungul de care vorbesc eu se gasea pe la inceputul anilor 80 in magazine, si costa 500 lei din aia ......tot din vremea aia :-)

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 March 2007 - 09:35 PM

corsar, la Mar 1 2007, 09:32 PM, a spus:

Strungul de care vorbesc eu se gasea pe la inceputul anilor 80 in magazine, si costa 500 lei din aia ......tot din vremea aia :-)

Cel putin noi doi vorbim de acelasi strung. :-D
Bafta!

#8 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 March 2007 - 11:08 PM

Multumesc pentru informatii.
Nu cred ca m-am exprimat cum trebuie... nu caut sa cumpar un ministrung. Am, doua, un Clisby, care este scula mea de baza acum, si un Unimat 1-Classic, o jucarie pe care nu o mai folosesc.
Ma intereseaza sa vad cum arata strungul acela de care imi amintesc eu. E posibil sa fie cel rusesc pentru lemn.
Radu

#9 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 March 2007 - 10:39 AM

Probabil era pentru lemn. Sa ai un strung pentru metal, in particular, era nu indecent, ci de-a dreptul ...subversiv! :-)

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2007 - 07:02 PM

Cu toate astea Cantacuzino avea vreo doua.

#11 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 March 2007 - 08:47 PM

Suspect, suspect :-)
Da, am cunoscut si eu strungar care, iesind la pensie, a reusit, dintr-un strung scos la reforma, sa-si faca un ministrung. Se profilase pe piese de ceas si ochelari!

#12 Useril este offline   florin1906 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 27-January 08

Postat 27 January 2008 - 02:06 AM

Vezi postareacrios, la 1 Mar 2007, 21:28, a spus:

Pe piata romaneasca, pana in 1990 nu s-au gasit decat strunguri de lemn aduse fie de la sovietici (ala de care zici tu) fie facut in tara chiar la fabrica in care am lucrat din '82 pana in '90.


cum se numea fabrica si unde era ? iar strungurile ce modele erau? am tot intrebat daca s-a fabricat si la noi asa ceva, raspunsul a fost da, dar nimeni nu stia unde....s-au fabricat si freze ? as putea gasi, oare, unul second hand ? :search:

#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 January 2008 - 08:22 AM

Vezi postareaflorin1906, la 27 Jan 2008, 02:06, a spus:

Vezi postareacrios, la 1 Mar 2007, 21:28, a spus:

Pe piata romaneasca, pana in 1990 nu s-au gasit decat strunguri de lemn aduse fie de la sovietici (ala de care zici tu) fie facut in tara chiar la fabrica in care am lucrat din '82 pana in '90.


cum se numea fabrica si unde era ? iar strungurile ce modele erau? am tot intrebat daca s-a fabricat si la noi asa ceva, raspunsul a fost da, dar nimeni nu stia unde....s-au fabricat si freze ? as putea gasi, oare, unul second hand ? :search:

Fabrica se numea Intreprindera de Aparate si Utilaje pentru Cercetare (IAUC) si se afla pe strada Fabricii la numarul 47, in zona care gazduieste si Universitatea Politehnica Bucuresti.
In acelasi loc se afla acum Fast Eco SA si probabil inca o multime de alte firmulite.

Bafta!

#14 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 18 January 2009 - 10:11 PM

Vezi postarearadub, la 1 Mar 2007, 23:08, a spus:

Multumesc pentru informatii.
Nu cred ca m-am exprimat cum trebuie... nu caut sa cumpar un ministrung. Am, doua, un Clisby, care este scula mea de baza acum, si un Unimat 1-Classic, o jucarie pe care nu o mai folosesc.
Ma intereseaza sa vad cum arata strungul acela de care imi amintesc eu. E posibil sa fie cel rusesc pentru lemn.
Radu



S-ar putea sa fie vorba de cel prezentat de mine ca idee in articolul meu cu ministrungul. Da un ochi si daca te intereseaza iti pot oferi mai multe detalii ca am unul.

#15 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 January 2009 - 05:51 PM

Da, cred ca a ala e.
Radu

Vezi postareatraian, la 18 Jan 2009, 20:11, a spus:

S-ar putea sa fie vorba de cel prezentat de mine ca idee in articolul meu cu ministrungul. Da un ochi si daca te intereseaza iti pot oferi mai multe detalii ca am unul.


#16 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 12 April 2009 - 10:32 AM

Strungul Unimat-1 pe care l-am mentionat mai sus nu e de vanzare. Am fost inundat cu cereri si intrebari (chiar si azi, la doi mai mult de doi ani dupa ce am mentionat cele de mai sus), dar nu este de dat. :-)
Radu

#17 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2011 - 10:49 AM

Exista cineva din cei care citesc acest forum care sa aiba in dotare strungul de la Proxxon PD230/e?

#18 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2011 - 07:23 PM

din cate stiu eu, jeli este cel care are un astfel de strung. activeaza pe forumul de Marina.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi