Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsirea cu pensula - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsirea cu pensula

#1 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 13 March 2005 - 02:44 PM

Am probleme la vopsirea cu pensula cu culori mate. Indiferente de dilutie, raman urme vizibile ale pensulei. Cand vopsesc cu culori lucioase, iese perfect.

Am un set de pensule Revell de mai multe dimensiuni, de la 00 la 6. Indiferent de marimea pensulei folosite, efectul este acelasi.

Care ar fi explicatia? Si mai ales cum pot scapa de urmele de pensula?

Multumesc,
Alex

#2 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 13 March 2005 - 05:59 PM

incearca sa nu folosesti toata suprafata de lucru a pensulei tot asa pateam si eu cu unele culori :roll:

#3 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 13 March 2005 - 10:40 PM

Pt claritate, vopseaua este alba, mata, iar suprafata de vopsit este plastic negru.
Stiu ca in cazul vopselei albe, ca si celei galbene, sunt necesare mai multe straturi pentru a acoperi complet plasticul. Deja sunt la al 5-lea strat, iar plasticul negru inca se vede, ca sa nu mai zic de urmele de pensula. Suprafetele de vopsit sunt de aproximativ 1.5 x 4 cm.

Mi-o tremura mie mana, dar nici chiar asa :-D

#4 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 08:18 AM

Interesant...

Eu mergeam pe un prim strat. Asteptam sa se usuce ca lumea. Dupa care dadeam un al doilea strat. Din nou asteptam sa se usuce ca lumea. Dupa care corectam eventualele scapari (urme de pensula, etc.)

Foarte important era ca fiecare strat sa se usuce complet. Pentru siguranta, lasam cam o zi intre vopsitul a doua straturi.

Scenariul a fost aplicat tot pentru vopsire alb pe negru, si tot pentru USS Constitution :-D.

#5 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 09:02 AM

Tazz are dreptate, e foarte important sa lasi sa se usuce fiecare strat in parte.
Un alt parametru importat e dilutia. De obicei cand apar dupa vopsire urmele de pensula e din cauza ca vopseaua nu a fost diluata destul astfel ca santurile lasate de pensula in vopsea nu au apucat sa se niveleze si s-au intarit.

#6 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 14 March 2005 - 09:27 AM

Da, tot o zi lasam si eu sa se usuce. Dar s-ar putea ca primul strat sa fi fost mai putin diluat.

E o solutie sa folosesc niste smirghel foarte fin ca sa nivelez putin vopseaua si dupa aia sa pun 1-2 straturi in continuare?

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 March 2005 - 11:36 AM

Ramses II, se procedeaza astfel:
- in cazul plasticului negru trebuie neaparat un grund! (o vopsea gri, daca nu ai grund special);
- primul strat trebuie sa fie mai diluat;
- al doilea strat si al treilea (daca e nevoie), trenuie sa fie mai consistente. Nu pot da o reteta deoarece depinde de consistenta initiala a vopselii;
- nu folosi un diluant cu uscare rapida! Cel de la revel "Color Mix" sau D509 sint indicate in acest caz.
- se atinge suprafata de vopsit numai cu virful pensulei, delicat (ca si cum ai mingiia o fatuca :-D ) si numai intr-un singur sens;
Vopseaua alba, galbena au pigmenti destul de "transparenti" si ca atare puterea lor de acorperire lasa de dorit. Incearca sa-ti faci cel putin un "suflai" pentrui astfel de cazuri!
Alexandru

#8 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 11:36 AM

Mie nu prea imi vine sa cred ca merita sa te complici cu smirghel... Oricum, daca incerci tare as vrea sa stiu si eu rezultatele...

#9 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 14 March 2005 - 11:53 AM

2 straturi fine sint intotdeauna mai bune decit 1 strat gros. Depinde ce fel de vopsea foloseşti; lasa sa se usuce primul strat citeva ore pentru enamele şi citeva zeci de minute pentru acrilice. Eu las 24 ore indiferent de felul vopselei.
succes

#10 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 14 March 2005 - 12:03 PM

Ahaaaa... I see now!

Folosesc diluant D506, ca D509 nu gasesc nicaieri. Poate are timpul de uscare mult mai mic si de-aia o lasa urme pensule...

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 March 2005 - 02:39 PM

Da, folosirea diluantului D506 face uscarea mai rapida decit in cazul D509, de aceea nu este recomandat pentru vopsitul cu pensula. Dar aceasta nu este neaparat o cauza principala!!!. Inceraca sa schimbi vopseua, mie cea alba (vorbesc de cea mata), MM 1768, mi s-a parut mai buna decit cea revell, dar nu mai buna decit cea Humbrol!
Alexandru

#12 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 15 March 2005 - 08:51 AM

Salut RamsesII,

Subscriu la ceea ce a scris Alexandru. Fara o grunduire prealabila a suprafetei nu cred ca ai sanse sa obtii ceva.
Pe un fond negru, culoarea ta va avea cu totul alta nuanta. O sa fii nevoit sa aplici mai multe straturi si s-ar putea sa pierzi detaliile.

Christian

#13 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 15 March 2005 - 10:33 AM

Cred ca stiu unde vrea sa vopseasca Ramses cu alb. Banuiesc ca sunt balustradele interioare, pe punte :-D. Cu vreo doua straturi eu am rezolvat problema. Dar straturile date la interval de o zi. Si nu am lasat acoperire 100% uniforma.

Ceea ce e ciudat e ca in pozele reale ale fregatei, culoarea nu este alba, ci un verzui deschis.

@Z-mare
Prin grunduire nu se pierd detaliile? Merita?

#14 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 15 March 2005 - 10:53 AM

Fregata, asa cum apare astazi, nu are culorile originale.. Deh, americanii au preferat spectacolul :) Daca vizitatorii vroiau sa vada tunurile roz si plateau pt asta, nu m-ar fi mirat sa vad tunuri roz pe punte :-D

Balustrada interioara era alba, nu verdele care e acum.

Oricum, ce vreau eu sa vopsesc cu alb este corpul exterior, si anume dunga aceea de 1.5 cm inaltime de deasupra liniei de plutire.

BTW, smirgheluirea merge! a nivelat totul foarte frumos.

Oricum, vreau sa invechesc puntea si smirghelul o sa fie de baza atunci...

PS: Christian, eu sunt incepator in ale vopsitului machetelor... Am citit de vreo trei ori articolele legate de vopsele si vopsit, dar nu stiusem ca pt vopseaua alba (si alte nuante deschise) e necesar un strat prealabil de grund.

Multam de sfaturi, o sa le aplic si va anunt de rezultat :)

Alex

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 March 2005 - 11:06 AM

Tazz, daca dai trei straturi de vopsea sau un strat de grund si unul de vopsea, care e diferenta? In cazul nostru grundul trebuie sa fie un strat foarte subtire, nu te gindi la grundul de pe masina :-D
Alexandru

#16 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 15 March 2005 - 03:56 PM

@Z-mare

Citeaza

Tazz, daca dai trei straturi de vopsea sau un strat de grund si unul de vopsea, care e diferenta?


E o diferenta :-D. Trebuie sa imi fac rost de grund. Eu sunt mai lenes, in privinta asta... :-D

#17 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 15 March 2005 - 03:59 PM

RamsesII, la Mar 15 2005, 10:53 AM, a spus:

Fregata, asa cum apare astazi, nu are culorile originale.. Deh, americanii au preferat spectacolul :) Daca vizitatorii vroiau sa vada tunurile roz si plateau pt asta, nu m-ar fi mirat sa vad tunuri roz pe punte :-D

Balustrada interioara era alba, nu verdele care e acum.

Sunt curios: de unde stii culorile originale? Chiar mi-ar place sa citesc ceva pe tema asta... Pe siteul oficial al fregatei nu am gasit...

Cit despre tunurile roz.... hmm. Deja le-am montat. Ar fi fost interesant de incercat :hammer:

#18 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 15 March 2005 - 07:16 PM

De pe net. Am citit pe net tot ce am gasit legat de culorile USS Constitution. Si acolo, si in grupurile de discutii, reiesea faptul ca unele culori de azi nu sunt cele originale.
Apoi, exista o carte, Building Plastic Ship Models (parca, nu retin exact), care se pare ca este foarte documentata (din ce zic altii, evident! :) ) in ceea ce priveste culorile originale.

Oricum, in acea perioada navele cu panze nu aveau foarte multe culori (nu ma refer la decoratiuni, ci la corpul navei). Majoritatea aveau negru, alb, galben, ceva rosu. Foarte multe nici nu erau vopsite, insa lemnul era acoperit cu smoala, pt a fi pastrat mai bine.

USS COnstitution a fost vopsita diferit, in diverse perioade. A avut de exemplu partea de deasupra puntii (mantinela :) ) de culoare albastra, pt o perioada de timp. Dunga alba de azi era gri in alta perioada, samd.

Aproape toate parerile sustin ca Revell ofera o schema de vopsire foarte apropiata de cea a fregatei anului 1800. Cu singura discrepanta ca in perioada aceea, dunga aceea de la nivelul tunurilor de pe puntea inferioara nu era alba ci un galben-crem.

Nu imi sunt acum la indemana site-urile cu pricina, dar daca am timp dau iar o cautare dupa "USS COnstitution original colors" :))

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi