Forum Machete,Modelism,Hobby: Intrebari de incepator - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari de incepator sunt nou

#1 Useril este offline   dandare 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 03-March 07

Postat 05 March 2007 - 05:41 PM

Salut
Am vazut acum citeva luni bune niste machete de carton . Bun , am printat si am facut o nava dar nu imi place cum se lucreaza cu cartonul . nu se indoaie prea bine peste tot
Acuma ca sa progresez am zis sa trec la un tanc pe care sa-l fac si din carton si din stiren .
Problema : am gasit placi de ABS dar nu de toate grosimile , stie cineva de unde sa iau si daca sunt bune ? Am vazut ca unii le comanda pe internet dar nu am card si nici nu stiu cit costa cu tot cu transport
cu ce pot sa vopsesc hirtia sa iasa cit de cit bine si ieftin ?
am incercat sa trag niste fire din ABS la cald dar nu am reusit decit sa ard plasticul si sa ma frig la deste . E vreo tehnologie sau smecherie pe care trebuie sa o stiu ?
Multumesc

#2 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 March 2007 - 07:58 PM

O sa incerc sa raspund eu la citeva din intrebari.
Ca sa indoi un carton, pe interior, adica pe partea unde urmeaza sa-l indoi, pe linia de indoire tragi, apasind usor, o linie cu dosul unui cutit. Urma lasata te va ajuta sa indoi cartonul destul de usor si precis.
Placi de stiren, de dimensiuni si mai ales grosimi variate, gasesti numai pe net. Unii memebri ai forumului fac comenzi in afara ( http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...opic=1621&st=45 ) incearca, poate te pot ajuta. In privinta costului, trei placi cu dimensiunile de 6x12 inci si grosimea de 0,13 mm costa cam 3 $, doua placi de aceleasi dimensiuni si grosime de 0,4 mm, fac cam 4 $, normal, fara transport si TVA.
Daca sunt bune? Da, sunt foarte bune pentru modelism!
In privinat hirtiei, ce sa zic, nu prea stiu! :-) Depinde de ce vrei sa faci! Cred ca o poti vopsi cu acuarela, guashe, ulei, email, acrilice!
Tehnica tragerii firelor de stiren nu e cine stie ca mare scofata, dar trebue nitel antrenament pina deprinzi tehica.
In mare procedezi asa:
- incalzesti uninform bara de stiren, rotind-o pe toate fetele in fata unei flacari de la o lampa cu spirt pin aceasta se inmoaie. Distanta intre bara si flacara trebuie sa fie suficient de mare pentru ca bara sa nu ia foc. Cam 2 - 3 cm sunt suficienti.
- indepartezi bara din dreptul flacarii, astepti citeva secunde si tragi de cele doua capete.
- functie de grosimea barei de plecare, lungimea partii incalzite, timpul de asteptare si "viteza" cu care tragi, obti diferite diametre, incepind de la 2 mm pina la 0,05 mm!

#3 Useril este offline   dandare 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 03-March 07

Postat 05 March 2007 - 08:12 PM

pai vreau sa rectific turela asta pe la colturi unde se vede plasticul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: turela.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi