Forum Machete,Modelism,Hobby: Clonare indieni - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Clonare indieni idee matrita

#1 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 14 February 2007 - 09:49 AM

Pasionat fiind (unii spun de un fix) de indienii si cowboy-ii din anii '80, tare mult mi-as dori sa pot sa-i "clonez".
Ce sfaturi imi dati ca sa pot face o matrita cat mai buna? Asta inseamna sa respecte cat mai fidel originalul si, daca e posibil, sa si reziste la multe turnari.
Vreau sa-i fac din plastic, ca cei originali.
Experienta mea in matrite e foarte redusa dar dorinta e mare.

iata modelul in poza:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: indienii0012.jpg


#2 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 14 February 2007 - 11:50 AM

Cam greu sa-i faci din plastic, din ce stiu eu pt asta iti trebuie o masina de injectare, cel mai simplu e sa-i torni din rasina si sa iei matrita cu cauciuc siliconic.

#3 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 20 February 2007 - 09:59 AM

au o forma destul de complicata, m-as mira sa pot face ceva fara presiune, ramane aer daca doar torn, ce ziceti?

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 February 2007 - 01:46 PM

Alex_Baccilu, la Feb 20 2007, 09:59 AM, a spus:

au o forma destul de complicata, m-as mira sa pot face ceva fara presiune, ramane aer daca doar torn, ce ziceti?

Depinde foarte mult de materialul din care este matrita, de felul cum ai conceput planurile de separatie, materialul pe care il torni ...
Daca ai face matritele din silicon si ai turna in ele rasina atunci ai mari sanse sa nu iasa cu goluri de aer daca torni prin sifonare (rasina intra prin partea de jos a matritei si aerul iese prin canale special creae in partea de sus a matritei).
Mai sunt si alte metode: cu pompa de vid (la rasina), prin centrifugare, ceara pierduta (la metal alb) ...
Bafta!

#5 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 26 February 2007 - 12:49 PM

multumesc
crios, asa, intre noi, spune-mi te rog, e careva tare pe aici pe partea asta de matrite?
adica m-ar interesa care e cea mai cea realizare in materie de matrite pe care a vazut-o forumul asta
a reusit cineva sa faca un soldatel de plastic sau din altceva?
e cineva "tatic" pe aici?

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 February 2007 - 06:28 PM

Alex_Baccilu, la Feb 26 2007, 12:49 PM, a spus:

multumesc
crios, asa, intre noi, spune-mi te rog, e careva tare pe aici pe partea asta de matrite?
adica m-ar interesa care e cea mai cea realizare in materie de matrite pe care a vazut-o forumul asta
a reusit cineva sa faca un soldatel de plastic sau din altceva?
e cineva "tatic" pe aici?

Nu prea se arunca lumea sa arate cu degetul cea mai mare realizare, cu toate astea exista trei matrite aratate la o intalnire si care se afla in Walkarounds si tot la una dintre intalniri Lucian Millo a venit si cu matrita si cu avionul turnat la liber din rasina (mare!).
Asa intre noi fiind vorba, sunt mai multi pe forumul asta care lucreaza cu matrite din silicon si toarna rasina doar ca nu se inghesuaie nici unul sa prezinte ce a lucrat decat (poate) la gata. :whistle:
Sincer nu vad care ar fi problema turnarii din rasina a unei figurine copiate. Adevarata si prima problema e sa faci masterul nu sa-l copiezi.
Bafta!

#7 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 26 February 2007 - 08:04 PM

hmmm... ma gandeam ca masterul il am dar, find din plastic, cum sa-l scot din matrita?
decuparea in doua a matritei mi se pare cheia, am vazut ca traseul imbinarii celor doua parti trebuie ales la mare arta

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 February 2007 - 12:54 PM

In cazul in care ai deja figurina pe care vrei s-o copiezi _ pleaca de la ideea ca figurina din plastic a fost injectata in matrita metalica. Din matrita metalica nu se pot extrage piese cu forme negative. In principiu matrita a fost din doua bucati. Poti, astfel folosi palnul de separatie pe care l-a folosit producatorul (se vede o usoara bavura pe zona unde s-a inchis matrita). Ala e locul pe unde trebuie sa tai matrita de silicon.
Mai simplu e sa folosesti de la inceput o matrita din doua.
Pentru asta bagi figurina in plastelina pana la planul de separatie si torni silicon.
Imagine postata

Imagine postata

In plastilina, inainte de turnare faci niste gauri cu coada de la pensula (ai grija sa scoti pensula pe sest ca sa nu se panicheze lumea :whistle:) pentru a optine pini de ghidare
Imagine postata

Dupa ce se intareste siliconul, inlaturi plastilina
Imagine postata

Imagine postata

Dai pe suprafata cauciucului cu vaselina siliconica, ii faci pereti laterali tot din plastilina si torni din silicon si cea de-a doua jumatate.
Imagine postata

Daca folosesti silicon din cel sanitar si nu din cel de matrite, ai grija sa dai si masterul cu un strat fin de vaselina ca sa nu se lipeasca cauciucul de piesa.

Asta e in mare.
Bafta!

#9 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 28 February 2007 - 01:11 PM

excelenta prezentare, multumesc
rasina si siliconul de care sunt si unde se gasesc?
eu am facut o matrita pentru caramizi folosind un "silicon" pentru etansari la motoare, TEKASIL 300 grade celsius, acetat, culoare rosie. Mi s-a parut cam vascos pentru a intra prin locuri inguste. Matrita iese cam de elasticitatea unei gume radiere.
Ceva sfaturi aici?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tekasil_pentru_matrite_001.jpg

Aceasta postare a fost editata de Alex_Baccilu: 28 February 2007 - 01:15 PM


#10 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 28 February 2007 - 01:16 PM

asta scrie pe spate:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tekasil_pentru_matrite_002.jpg


#11 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 28 February 2007 - 01:20 PM

vad ca roata din prezentare are spitze doar pe o parte, sunt curios cum au iesit spitzele alea dupa turnarea finala

piese mai complicate a incercat cineva?

am dibuit planul de separatie, la un cal de exemplu e foarte sinuos, la vacarul din prima poza e mai simplu

Aceasta postare a fost editata de Alex_Baccilu: 28 February 2007 - 01:23 PM


#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 February 2007 - 07:23 PM

Alex_Baccilu, la Feb 28 2007, 01:11 PM, a spus:

eu am facut o matrita pentru caramizi folosind un "silicon" pentru etansari la motoare,

Adica asta?
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: test_matrita_silicon___dezlipita.jpg


#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 February 2007 - 07:38 PM

Alex_Baccilu, la Feb 28 2007, 01:20 PM, a spus:

vad ca roata din prezentare are spitze doar pe o parte, sunt curios cum au iesit spitzele alea dupa turnarea finala

piese mai complicate a incercat cineva?

am dibuit planul de separatie, la un cal de exemplu e foarte sinuos, la vacarul din prima poza e mai simplu

Da! Am facut si piese mai complicate:

Imagine postata
Am facut si masterul si marita si am si turnat piesa dintr-una.

In ceea ce priveste realizarea de piese mai complicate, cu multe forme, acestea se pot simplifica. Iau ca exemplu calul despre care ziceai si ma gandesc ca intradevar nu prea am cum sa-l fac dintr-una, dar il pot face bucati si-l pot monta dupa ce l-am turnat pe subansamble. Astfel, eu as taia picioarele si capul si as face martite pentru fiecare in parte. Din nou asta este teorie adusa mai la obiect, dar cam asta e principiul "de functionare".

Cauciucul care se foloseste de regula pentru astfel de matrite este RTV si din cate am auzit s-ar gasi si in Bucuresti la firma Rodia (daca nu ma insel).
Eu am folosit ultima oara cauciucul aflat in recipientul din imagine.
Se toarna usor. Pentru turnarea rasinii in vid recomand ca si matrita sa fie turnata la vid.
Bafta!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-7-1172684292.jpg


#14 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 28 February 2007 - 08:24 PM

:lol: hihi, recunoaste, dormeai cu poza matritei mele sub perna :whistle: sunt magulit!

Daca tot te-am deranjat atat, fa binele pana la capat: spune-mi in continuare despre rasina - de unde se face rost, ce e, cum se cheama tot, tot, tot...

La faza cu vidul... cunostintele mele sunt tot vid. Daca ai detalia ar fi super.
Eu promit in schimb un tutorial ilustrat cu poze de calitate in momentul cand ma voi apuca de clonarea indienilor. Sa vada tot americanul cum renasc pieile-rosii! :-)

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 March 2007 - 08:07 PM

Alex_Baccilu, la Feb 28 2007, 08:24 PM, a spus:

dormeai cu poza matritei mele sub perna 

M-ai prins! :lol:

Alex_Baccilu, la Feb 28 2007, 08:24 PM, a spus:

spune-mi in continuare despre rasina - de unde se face rost, ce e, cum se cheama tot, tot, tot...


Rasina care se toarna cam de toata lumea este rasina poliuretanica. Ca si rasina epoxidica este un produs bicomponent doar ca este mai fluid decat rasina epoxi. Spre deosebire de epoxi, rasina poliuretanica nu este acrilica deci nu se poate dilua cu apa. Tot spre deosebire de rasina epoxi, rasina poliuretanica nici nu se prea gaseste pe piata romaneasca cei care toarna aducandu-si de regula rasina de afara (exemplu Wespw Models, Modelism si cei inca catva care mai producmodele din rasina si care-mi scapa acum ca nume.) Eu am cumparat ma demult de la magazinul Modelism, dar de atunci nici ei n-au mai bagat la vanzare. Desi mult timp am turnat piese din rasina epoxi, antrenamentul imi spune ca e mai bine din rasina poli. Rsina epoxi se gaseste pe toate drumurile. Bison face una destul de interesanta, transparenta si cu timp mare de polimerizare lucru care permite majoritatii bulelor de aer sa iasa din masa materialului (depinde totusi si de felul cum este matrita gandita)

Alex_Baccilu, la Feb 28 2007, 08:24 PM, a spus:

La faza cu vidul... cunostintele mele sunt tot vid. Daca ai detalia ar fi super.


Turnarea rasinii se poate face la liber sau in vid. Felul cum se va turna va spune si cum trebuie sa arate matrita de felul ei.
Sa incep cu turnarea la liber ca asta e preferata mea in lipsa de pompa de vid.
Sa zicem ca fac matrita indianului tau din doua jumatati si cele doua jumatati au fata de separatie in plan si nu in spatiu. Asta e cea mai buna solutie pentru ca aerul are singur pe unde sa iasa mai ales ca suprafata de turnare e mare. Torn rasina in cele doua jumatati , o las sa se intareasca, slefuiesc surplusul de material, lipesc cele doua jumatati turnate cu cianoacrilat sau tot cu rasina (epoxi de 5-10 minute ar fi de preferat) si gata indianul.
Exista si partea proasta a problemei cand planul de separatie este in spatiu :whistle: .
In cazul asta trebuie sa gandesc matrita pentru turnare prin sifonare. Ce presupune asta: cele doua jumatati ale matritei trebuie sa aiba deja pinii aceia de ghidare despre care am vorbit deja, rasina trebuie sa intre prin partea de jos a matritei ceea ce presupune ca trebuie sa fac un canal in lateral si care sa ajunga pana la cel mai de jos nivel al piesei ce urmeaza a fi turnta si pentru fiecare ramificatie din piesa (maini, picioare, etc) trebuie sa fac cate un canal, la extremitatea cea ma de sus, care sa iasa la suprafata. Astfel, in momenul in care rasina incepe sa intre prin partea de jos, aerul va iesi prin canalele de sus. Fireste ca turnarea se face cu matrita inchisa.
Turnarea in vid. Aici problema este mai spinoasa pentru ca trebuiesc scule ajutatoare si nu-s nici pe departe ieftine.
In principal trebuie o incinta care sa se inchida ermetic si o pompa care sa faca vid in incinta respectiva. Aici problemele sunt deja catre ceea ce fac producatorii de machete din rasina. Masterul este musai sa fie plin pentru ca , asa cum am spus (scris), matrita se toarna in vid si daca masterul este gol pe interior nu numai ca se deformeaza , dar poate sa faca chiar "poc". Daca matrita nu se toarna in vid ci la liber, in masa ei vor ramane mici bule de aer (sau chiar mari) chestie care va influienta atunci cand se va turna rasina la vid asa ca pentru trnarea rasinii la vid, si matrita trebuie turnata la vid.
La turnarea in vid, piesa poate fi una destul de complicata, adica complicata tare, nu mai ete nevoie de canale de evacuare a aerului, existatn doar canalul pe unde se toarna piesa, unul sau mai multe in functie de complexitatea si marimea piesei, pentru ca pe unde se toarna tot pe acolo se va apsorbi si pompa aerul afara, rasina ramanand compacta si fara suparatoarele bule de aer care sunt destul de naspa de chituit.

Procedee si procedee, dar de regula nu merita de replicat piese de chituri decat daca aceste nu se mai fabrica pentru ca e mult mai ieftin sa le cumperi decat sa le torni din rasina.
Ceea ce am scris mai sus este destul de sumar, dar in esenta cam asta e intreaga "filozofie".
In speranta ca s-a inteles ce voiam sa spun, numai bine si ...
Bafta!

#16 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 01 March 2007 - 11:08 PM

excelente exlicatii si multumesc frumos

clar, am sa ma apuc de prima metoda, fara vid, nu bat inca asa de departe si voi fi multumit daca reusesc macar o figurina simpla

ai cumva la indemana si marca de rashina Bison pe care sa o cumpar? Cum se numeste adica, ce sa caut in magazine?

recapitulare:
am nevoie de: cowboy, vaselina siliconica sa-l ung, plastilina - astea le am pana acum
in loc de RTV am sa incerc cu tekasil (desi RTV pare mai rigid dupa ce se usuca, cel putin asa imi "transmite" poza ta) iar rasina de turnat va fi de la Bison si sper sa-mi dai un nume sa o caut in rafturi.

procedura: fac un "pat" din plastilina, ung vacarul cu vaselina in strat fin ca sa nu stric detaliile, bag vacarul la culcare pe o parte, il apas cu degetul pana se afunda pe jumatate, apoi fac un gard din plastilina, fac gauri de gidare in plastilina, torn bisonul. Dupa asta repet operatiile si pentru cealalta parte. E bine pana aici? Alte sfaturi?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi