Forum Machete,Modelism,Hobby: Ju88A-4 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ju88A-4

#1 Useril este offline   hughjazz7 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 06-March 07

Postat 06 March 2007 - 10:18 PM

Salutare. Am o nelamurire in legatura cu decalurile de la un Ju88A-4 de la Husegawa. De ce la anumite variante crucile sunt mazgalite sau chiar acoperite cu cea ce pare a fi vopsea neagra?

#2 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 07 March 2007 - 12:11 AM

Pt ca sint cenzurate insemnele naziste,conform legilor in vigoare in anumite tari.

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2007 - 12:57 AM

Citeaza

Pt ca sint cenzurate insemnele naziste,conform legilor in vigoare in anumite tari.

Absolut nici vorba in cazul de fata, n-are nici in clin, nici in maneca. Ba chiar ai totul in kit.

E vorba de innegrirea crucilor de pe fuselaj si aripi daca nu ma insel... PARCA s-a practicat prin Franta ca sa camufleze un pic mai bine la sol avioanele, vulnerabile la atacurile RAF. Imi aduc aminte ca am citit undeva despre asta, dar nu sunt deloc sigur ca nu confund cu alte situatii...

E vorba de kit-ul asta, corect?
http://www.modelforu...anku=2006072702

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 March 2007 - 09:10 AM

Cartula, tot din citite pe net, in Batalia Angliei si-ai mai estompat crucile, si vinatorii si bombardierele, cica sa mai reduca din vizibilitate. Cert este ca am vazut destule poze cu asa ceva. Motivul probail e legat de camuflare, intr-un fel sau altul.
Am vazut si ceea ce zice Danusmaximus, am doua decaluri distruse astfel, din exces prostesc de zel (dar ...no comment, legea e lege!).
Din pacate Hughjazz7 nu a fost prea exect in intrebare, termenul de "cruci" este , in acest caz, prea larg, trebuia sa specifice svastica sau balkankreuz

#5 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 07 March 2007 - 09:16 AM

La singurul kit Hasegawa de avion german pe care l-am avut erau date toate insemnele (inclusiv zvastica, fara sa fie macar taiata in 2 cum am vazut la alte firme), asa ca nu cred ca insemnele sunt acoperite datorita cenzurii.

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 07 March 2007 - 11:22 AM

Kitul Hasegawa da decaluri exact asa cum trebuie ele sa fie, in alb si negru, fara nici un fel de deviere de la normal.

Pe instrctiunile de vopsire, la optiunile 2 si 3 crucile sunt partial sau total acoperite cu negru. Cu alte cuvinte, se aplica decalurile asa cum sunt pe coala, apoi machetistul trebuie sa le estompeze cu negru.

Motivul este asa cum a spus Cartula, ca sa estompeze partile stridente ale camulfajului care pot scoate in evidenta avionul. Crucile erau acoperite astfel pentru operatiuni de noapte si de obicei erau acoperite cu o pasta facuta cu negru de fum si apa care putea fi spalata cu apa dupa terminarea misiunii. De multe ori, pana la intoarcerea din misiune, se spala complet. (Pg.106 "Luftwaffe Colours" de Michael Ullmann pe care unii dintre voi o aveti de stiti voi unde :-) )

HTH
Radu

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2007 - 11:49 AM

Paul, hasegawa ta venea probabil dinspre est.
Daca o cumperi din Cehoslovacia incolo spre vest (Germania, Franta,Anglia, You name it) vine cu zvastika mazgalita cu markerul sau decupata.
Pentru ca, se stie ca daca vezi un film cu pedofili, a doua zi esti pedofil :-D :-) .

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2007 - 11:58 AM

wurger, la Mar 7 2007, 11:49 AM, a spus:

Daca o cumperi din Cehoslovacia incolo spre vest (Germania, Franta,Anglia, You name it) vine cu zvastika mazgalita cu markerul sau decupata

Wurger, zi zau... DOAR in Germania POATE o iei mazgalita, repet, POATE. In UK NICI VORBA DE ASA CEVA. Nici in Franta. Poate sunt niste RARE exceptii, dar sunt doar exceptii. Nu mai generaliza fara vreo baza reala, ca poate te mai si crede cineva.

#9 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 07 March 2007 - 05:28 PM

Intrebarea de aici nu are nici o treaba cu cenzura, am explicat mai sus.
Si oricum, Hasegawa au o solutie simpla si eleganta: zvasticile sunt aplicate pe marginea colii de unde pot fi decupate fara sa afecteze celelalte obiecte de pe coala.
In Germania este interzisa afisarea semnelor naziste. Atata timp cat sunt in cutie si nu sunt la vedere, nu se supara nimeni. :-)
Radu

#10 Useril este offline   hughjazz7 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 06-March 07

Postat 07 March 2007 - 08:28 PM

Mersi pentru raspunsuri si apropo zvasticile sunt incluse in kit.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 March 2007 - 08:43 PM

Citeaza

Atata timp cat sunt in cutie si nu sunt la vedere, nu se supara nimeni.
Ba se supara Radub, si inca rau!
Normal ca erau in cutie!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: svazt.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 07 March 2007 - 08:43 PM


#12 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 07 March 2007 - 09:10 PM

Salut,
Hop si eu in discutie. Am cumparat peste 10 kituri Luftwaffe din Germania prin Internet si personal de la magazin. NICI UNUL nu avea zvasticile mizgalite. La toate pungile cu piese si decaluri erau intacte.
Aici e vorba de altceva asa cum au spus Radub si Cartula.
Spor,
Bill :-)
P.S.

#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 07 March 2007 - 09:17 PM

Z-mare, la Mar 7 2007, 07:43 PM, a spus:

Citeaza

Atata timp cat sunt in cutie si nu sunt la vedere, nu se supara nimeni.
Ba se supara Radub, si inca rau!
Normal ca erau in cutie!

Z-mare,
Nimeni nu neaga ca exista si tampiti! Ca unul face asa din nu stiu ce exces de zel nascut din ignoranta nu inseamna ca e o regula de neclintit. Am cumparat carti din Germania care au avioane cu zvastici pe coada fara sa fie mutilate. Am cumparat machete din Germania care au zvastici pe cutie si pe coala de decaluri fara sa fie mutilate. Atata timp cat nu sunt la vedere, nu se supara nimeni.
Apropo, da un email baietilor de la Eduard si cere-le ajutorul cu niste zvastici noi.
Radu

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 March 2007 - 08:38 AM

Pai Radub cum ziceam si eu nitel mai sus:
am doua decaluri distruse astfel, din exces prostesc de zel (dar ...no comment, legea e lege!).
Bun sfatul, o sa incerc, poate reusesc sa rezolv problema!

#15 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 08 March 2007 - 11:50 AM

Z-mare, la Mar 8 2007, 07:38 AM, a spus:

Pai Radub cum ziceam si eu nitel mai sus:
am doua decaluri distruse astfel, din exces prostesc de zel (dar ...no comment, legea e lege!).
Bun sfatul, o sa incerc, poate reusesc sa rezolv problema!

Z-Mare,
Discutia asta despre mutilarea machetelor a fost purtata si pe alte forumuri de catre oameni care stiu mai multe, inclusiv machetisti germani, unii dintre ei politisti sau avocati, care au explicat cum sta treaba in realitate. Concluzia a fost ca legea este prost inteleasa si aplicta grosier unde nu e nevoie. Este cazul clasic de folosire a pickhammerului sa spargi o nuca.
Iti repet, este perfect posibil sa mergi intr-o librarie in Germania si sa cumperi o carte care are pe coperta un avion cu zvastici pe coada. Apoi poti sa intri intr-un nagazin de modelism peste drum in care vanzatorul Nea Ander Tal cu fruntea tesita innegreste orice seamana cu ceva incarligat (ti-l si imaginezi, cu limba soasa putin intre buze la coltul gurii, de la concentrare, mazgalind cu carioca stransa in pumn - ca nu are deget mare opozabil :-) ). Problema e ca cretinul asta are si internet si este foarte dispus sa intre pe forumuri sa egzplice el la ailalantzi care e mai prosti cum sta treaba cu legea aia. Si uite asa se starneste o epidemie de cretinatate.
HTH
Radu

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 March 2007 - 01:59 PM

Radub, stiu prea bine cum sta treaba. Am incercat sa arat si aici pe forum cum sta treaba, dar s-ar parea ca nu am fost inteles. De aceia am accentuat no comment, legea e lege!
Amindoi spunem acelasi lucru, nu intelge cum ...nu ne intelegem! :angry: :-) :-D :angry:

#17 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 08 March 2007 - 07:31 PM

In 2003 un amic s-a dus la Budapesta in cautare de machete.Avind acolo un prieten la care se ducea de ani de zile,in magazinul lui de modelism,acesta tocmai venind cu marfa de la Hamburg,vede un catalog Warriors.Stiind ca eu i-mi doream sa vad asa ceva, i-l cumpara.Cind ne uitam la el,dupa ce s-a intors,surpriza:Toate insemnele,rune,zvastici,insemne ss,chiar si chipul lui Hitler erau date cu markerul negru.Si asta am mai vazut-o de citeva ori.

#18 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 08 March 2007 - 07:46 PM

Salut,
Intelegeti ca ce ati patit(Zetu si Danusmaxinus) sunt exceptii. Exces de zel timp al unor comercianti care sunt dezinformati. Din Ungaria am luat multe, multe kituri si la fel, niciunul nu avea nimic mizgalit.
Spor,
Bill :-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi