Forum Machete,Modelism,Hobby: Decal ARR Techmod - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Decal ARR Techmod

#1 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 02:18 PM

Desi nu-mi trebuia, avind in vedere ca am facut deja toate cele 3 messere propuse de foaie, am pus mina lacoma pe decalul de la Techmod. Am fost foarte placut surprins, decalurile sint tiparite excelent, perfect centrate, culorile frumoase.
Imagine postata

#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 02:24 PM

cele trei avioane sint destul de corect reprezentate, Totusi nu sint de acord cu schema de vopsire a lui 227 "Hai feito" care trebuia sa aiba un camo specific pe aripi, nu cel standard german. De asemenea, 1 alb trebuia sa aiba deriva alba si citeva victorii (7 cred) pe ea . 5 alb , in vreme ca are camoul corect pe aripi, nu prea sint convins ca avea culorile specificate in prospect.
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 02:28 PM

Ca bonus primim un set de masti pentru cabine si un set pentru coafele elicelor, foarte bun pentru spirala lui 1 alb, altfel destul de greu de facut.
Imagine postata

Astea sint impresiile la prima vedere...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 13 March 2007 - 02:30 PM


#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 13 March 2007 - 03:22 PM

Fein, fein !
1-0-9, ce rapid ai fost ... !

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 03:35 PM

Nu eu, Jadarul :))

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 13 March 2007 - 06:18 PM

E greu de ghicit din scanul ala cum este camuflajul de pe extradosul lui 227.
Din pozele pe care mi le-a pus Cantacuzino la dispozitie cu ceva timp in urma si din ce mai am si eu, camuflajul de pe extradosul lui 227 era totusi unul dintre multele tipuri de camuflaj folosit in mod obisnuit pe Bf109.

In rest coala arata bine.
Carcoteli: La "227 alb" e treaba cam de mantuiala. Inscriptia "Hai Fetito" este cea de pe Bf109E al lui DiCezare. Pe Bf109G, inscriptia era similara dar cumva altfel. Coafa era segmentata "felie de pepene" 1/3 alb si 2/3 negru. Petele mai largi de RLM02 de pe bot erau numai pe capotajele motorului nu si pe capota mitralierelor. Inscriptia "DIC" era doar pe partea stanga. G-ul asta nu avea tunuri sub aripi. In fata admisiei turbocompresorului era un petec nituit. Crucile de pe aripi erau la jumatatea aripii (de la varf pana la radacina) pe extrados si la jumatataea distantei dintre cala rotilor si varful aripii. Dar cea mai mare belea este ca au gresit dimensiunile crucilor. Crucile sunt prea mici pe fuselaj, cam cu 15%.
Celelalte doua avioane sunt destul de bine reprezentate.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 13 March 2007 - 06:25 PM


#7 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2007 - 11:07 PM

Circoteli la circoteli :hammer:

Citeaza

Carcoteli: La "227 alb" e treaba cam de mantuiala. Inscriptia "Hai Fetito" este cea de pe Bf109E al lui DiCezare. Pe Bf109G, inscriptia era similara dar cumva altfel

Cred ca faci o confuzie...scrisul de pe decal este exact cel de pe G-ul lui Dicesare, pe 109E era diferit, uite pozele. Daca nu e bun de G , atunci cu siguranta n-o sa mearga pe E.
Imagine postata

Citeaza

E greu de ghicit din scanul ala cum este camuflajul de pe extradosul lui 227. Din pozele pe care mi le-a pus Cantacuzino la dispozitie cu ceva timp in urma si din ce mai am si eu, camuflajul de pe extradosul lui 227 era totusi unul dintre multele tipuri de camuflaj folosit in mod obisnuit pe Bf109.

As completa, folosit in mod obisnuit pe Bf109G 2 si 4 romanesti. Camoul de pe aripi, pe avionul real era compus din benzi fluide , oarecum paralele, de, sa spunem RLM 74/75. Pe prospect e dat cel standard Luftwaffe, poligonal.
Imagine postata
Crucile par ok pozitionate pe extrados cel putin, dar sint intr-adevar mai mici, treaba evidenta pe fuselaj.

#8 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2007 - 12:57 AM

Da,
Am gresit cand a venit vorba despre inscriptia "Hai Fetito". Mai gresesc si eu din cand in cand, nu pot fi totdeauna perfect ca unii. :-o

Radu

PS care e sursa pozei?

Aceasta postare a fost editata de radub: 14 March 2007 - 01:02 AM


#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2007 - 01:51 AM

Citeaza

care e sursa pozei?

La care din cele trei poze te referi?

#10 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2007 - 11:18 AM

1-0-9,
Toate pozele!
Trebuie sa le ai de undeva. Nu cred ca ti s-au "pogorat" prin inspiratie divina. Nu de alta, dar le-am mai vazut si prin alte parti :-o.

Atunci cand te folosesti de poze, texte, informatii de pe internet, carti, informatii de la veterani, citate din jurnale de bord fara sa indici sursa, prin implicatie, tu de fapt spui ca esti proprietarul acelor date. Nimeni nu vrea sa creada ca esti genul de persoana care se foloseste de cunostintele altcuiva ca sa isi faca ceva renume ieftin ca "expert". (desi s-a mai vazut pe aici :-o ) Un adevarat "cercetator" isi citeaza mereu sursele, fara exceptii. Citarea surselor nu dilueaza expertiza. (si e si gestul unui "adevarat domn") Sunt sigur ca tu vrei sa clarifici cum sta treaba, nu-i asa?

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 14 March 2007 - 11:26 AM


#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2007 - 12:19 PM

Voi trece ca un fulg peste malitiozitatea postarii tale si-ti voi spune ca in cazul primei si ultimei poze inspiratia divina s-a demonstrat a fi insusi Ioan DiCesare, pozele ajungind la mine via good'ol Dan Melinte (Cantacuzino).
Prima poza e foarte interesanta, fiind prima dovada (descoperita pentru noi tot de Dan) ca Hai fetito purta numarul 9, si nu 27 cum se credea inainte.
Cit despre ce-a de a doua, e arhicunoscuta....nu stiu unde NU se poate gasi.

#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2007 - 12:44 PM

1-0-9, la Mar 14 2007, 11:19 AM, a spus:

Voi trece ca un fulg peste malitiozitatea postarii tale si-ti voi spune ca in cazul primei si ultimei poze inspiratia divina s-a demonstrat a fi insusi Ioan DiCesare, pozele ajungind la mine via good'ol Dan Melinte (Cantacuzino).
Prima poza e foarte interesanta, fiind prima dovada (descoperita pentru noi tot de Dan) ca Hai fetito purta numarul 9, si nu 27 cum se credea inainte.
Cit despre ce-a de a doua, e arhicunoscuta....nu stiu unde NU se poate gasi.

1-0-9,
Malitiozitate...? Rade ciob de oala sparta si cojoc de oaie moarta! :-o

Dan (Cantacuzino) merita extrem de multa recunostinta pentru altruismul cu care isi impartaseste cunostintele. Fara munca lui...

Radu

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi