Forum Machete,Modelism,Hobby: Kit nava Billing Boats - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Kit nava Billing Boats a mai facut cineva?

#1 Useril este offline   steffan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 05-April 07

Postat 05 April 2007 - 01:35 PM

Buna,

Am cumparat de curand un kit de vapor de la Billing Boats (http://www.billingboats.com/200.htm), el este pentru incepatori dar totusi am impresia ca o sa ma incurc pe la anumite zone asa incat daca cineva a mai facut vreunul sa ma poate ajuta cu cateva sfaturi...

In principal nu stiu cum sa vopsesc corabia...

Mersi
Stefan

#2 Useril este offline   steffan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 05-April 07

Postat 05 April 2007 - 02:00 PM

revin...o sa incerc sa fiu mai la obiect.

am toate piesele corabiei si inainte sa le lipesc trebuiesc vopsite (asa cred).

am de exemplu corpul corabiei pe care trebuie sa il vopsesc cu doua culori...cum as putea sa fac asta cat mai precis?

mersi

#3 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 05 April 2007 - 03:33 PM

Citeaza

am toate piesele corabiei si inainte sa le lipesc trebuiesc vopsite (asa cred).
Eu cred ca nu!

Citeaza

am de exemplu corpul corabiei pe care trebuie sa il vopsesc cu doua culori...cum as putea sa fac asta cat mai precis?

'Precis' in ce sens linia sa fie dreapta, ca si un model real, etc..??

#4 Useril este offline   steffan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 05-April 07

Postat 05 April 2007 - 04:00 PM

Sunt incepator si nu vreau sa fac greseli...nu trebuie sa vopsesc partile inainte sa le lipesc?

Corpul barcii este dintr-o singura bucata...cum pot sa il vopsesc cu 2 culori (ca in imagine) astfel incat sa nu iasa o liniserpuita...:)

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 April 2007 - 04:20 PM

Salut si bine ai venit!
Inteleg ca nava de care te-ai apucat este pescadorul "Dana".
Daca e asta atunci corpul este vopsit in trei culori nu in doua (alb, negru si verde).
Problema vopsirii corpului este mai simpla decat pare fie ca o faci cu aerograful fie ca o faci cu pensula.
Exista in tutorialele de pe site-ul pe care l-ai dat un tutorial care povestese pe scurt exact cum sa faci treaba asta.
Mai intai trasezi cu un creion moale liniile de separatie dintre culori.
Izolezi cu banda de mascare sau cu scoci de hartie zonele unde nu vrei sa ajunga vopseaua si vopsesti zona libera.
Vezi daca intelegi ce vrea sa spuna aici: http://www.billingbo...m/hints4_gb.htm si pe urma continuam discutia.
Bafta!

#6 Useril este offline   steffan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 05-April 07

Postat 06 April 2007 - 10:07 AM

mersi mult pentru sfaturi...cam asa intelesesem si eu, vedem ce iese in practica.

Intrebare:cu vopsele spray as putea sa vopsesc? mi se pare mai comod.
De unde as putea cumpara niste vopsele (ma intereseaza magazin in Buc)?

mersi

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 April 2007 - 10:20 AM

Vezi ca si vopsitul la spray e cu smecherie. Daca nu sti tehnica si daca n-ai exersat ai mari sanse sa incarci toate detaliile cu vopsea si sa strici macheta mai abitir decat cu pensula.
Tehnica de mascare se pastreaza.
Daca vrei sa cumperi vopsea la spray poti lua de la magazinele unde gasesti vopsele auto. De regula astia sunt bine dotati cu asa ceva in gama coloristica destul de variata.
Vopsele mai gasesti in Bucuresti (la vopsele de machete ma refer) atat la magazinul Modelism de la etajul trei al magazinului Cocorul cat si in incinta magazinului Ultra Pro de pe Sos. Pantelimon, nr. 93, sect. 2 (Coltul lui Olaf), sau poate si la magazinul alimentar care se afla pe strada Nerva Traian 17/19 Bl, M70, sector 3 Bucuresti, vis a vis de scoala 81.
Astea trei sunt cele mai cunoscute (mie cel putin).
Bafta!

#8 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 06 April 2007 - 10:26 AM

Sau daca esti mai timid si nu vrei sa te frece vanzatorul la cap, gasesti in magazinele mari (Careffor, Bricostore etc.) spray Sinto Peinture

#9 Useril este offline   steffan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 05-April 07

Postat 06 April 2007 - 10:37 AM

multumesc mult...

Inventar-ul pentru inceput ar fi:
- smirghel (sper ca asa se scrie)
- vopsea
- scotch hartie
- un cutter

Dupa ce le achizitionez ma apuc de treaba!

PS: am vazut ca la anumite parti trebuie sa ma apuc de cusut.:)

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 April 2007 - 11:09 AM

steffan, la Apr 6 2007, 10:37 AM, a spus:

- smirghel (sper ca asa se scrie)

Se scrie "hartie abraziva" :-D .
Acum fara gluma: din asta o sa-ti trebuiasac de granulatii diferite.
La capitolul scule o sa-ti mai trebuiasca si altele. Penseta de exemplu.
La capitolul cusut ... da! O sa ai de treaba si in timpul liber va trebui sa inveti sa faci si noduri si nu orice fel de noduri, dar sa nu te sperii pentru ca e frumos si satisfactii cat cuprinde.
Bafta!

#11 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 06 April 2007 - 04:12 PM

aici
http://www.miastillero.com.ar/index.php?op...ategory&catid=2
ai sa gasesti diferite tehnici de lucru pentru barcuta ta,

#12 Useril este offline   007 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 19-January 07

Postat 09 April 2007 - 08:13 PM

salut...........am vazut ce au scris predecesorii mei , si Crios are multa dreptate, cu spray e dificil, trebuie dat prima data un primer de fond pt uniformizare apoi e o tehnica greu de explicat scriind de a da culoarea ca sa nu curga si sa faca dire , eu am vopsit masini mari cu spray asa ca stiu ce dificil eee ......e omiscare de la stinga la dreapta a miinii facuta din incheietura in concordanta cu apasarea butonului de vopsea ca sa nu irosesti multa vopsea......dai un strat subtire asteptzi sa se usuce si tot asa pina se uniformizeaza totul,,, la suprafete mari e mai bine cu spray,,,,,,,,,,,dar nu ma compar cu mina lui Crios la vopsitorie ,am vazut ce bijuterii ii ies din mana cu aerografu,,,daca vrei sa incerci mai bine fa pe o bucata de tabla s/au lemn exerciti si in permanenta tine la orizontala piesa ca sa nu curga vopseaua daca itzi scapa mina mai mult si era sa uit sprayul inainte de a vopsii il tii in apa fierbinte sa se incalzeasca bine ca sa ai presiune buna si bine agitat in permanenta.............succes daca alegi varianta asta

#13 Useril este offline   alexz 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 02-July 07

Postat 02 July 2007 - 11:06 AM

dar de vandut...cine are idee???am o macheta care nu este terminata dar este lucrata foarte bine,nu am nici un plan dupa care as putea sa o continui...as putea s-o vand pentru reconditionare...am si piesele pt continuarea navei...ma poate ajuta cineva???imaginile cu nava se pot vedea in galeria mea!!!m-ar interesa si cam ce pret as putea lua pe ea....!!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi