Forum Machete,Modelism,Hobby: Scharnhorst Revell - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Scharnhorst Revell

#1 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 19 June 2007 - 10:34 PM

In sfarsit am reusit sa finalizez prima nava de dupa "revenire". In tot acest timp v-am urmarit, am citit, m-am documentat si am incercat, pe cat posibil, sa raman "conectat" la proiect, desi timpul nu-mi permite intotdeauna. Atasez cateva fotografii, cu precizarea ca am folosit telefonul (camera de 2 megapixeli) si sunt un mare antitalent in materie de fotografie :) asa ca imi cer scuze pentru calitatea imaginilor, pe care oricum a trebuit sa le convertesc. Daca fac rost de un aparat mai bun - si cineva care sa-l manuie :) - o sa revin cu detalii foto.


Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 19 June 2007 - 10:51 PM

Nu stiu cat de bine mi-a reusit postarea pozelor, am creat un album in cazul in care sunt probleme.
Cateva cuvinte despre kit....nu mi s-a parut spectaculos, dar nici cu greseli foarte mari. Exista o anomalie evidenta a machetei - cel putin eu asa o consider - si anume macaraua din pupa, langa turela C, pe care nu am vazut-o in nici o fotografie si in nici un plan. Oricum, un kit mediu, cel putin asa il vad eu acum.
Greseli pe care le-am facut si asupra carora as vrea sa ma sfatuiti:
In primul rand, desi am spalat piesele inainte de vopsire, nu am folosit si alcoolul pe care toata lumea il foloseste pentru degresare. In consecinta, pe carena navei, pe acele "aripioare", oricat am incercat, nu am reusit sa am aderenta. Desi am lasat-o si o saptamana la uscat, am folosit lacuri protectoare, de cate ori manuiam macheta, se lua vopseaua. Mai mult sau mai putin am reusit sa rezolv problema, dar as vrea pe viitor sa o evit.
In al doilea rand, cand am incercat sa aplic cu aerograful un strat de lac lucios (tot Revell) am constat ca se usuca extrem de repede. Desi l-am diluat din ce in ce mai mult, se usca si stratul de lac nu ajungea uniform pe macheta. Pana la urma am rezolvat si asta....dar nu ma mai incumet sa repet operatia. Lacul mat l-am folosit doar cu pensula....
Oricum, sunt destul de multumit, pentru prima macheta e ok, am invatat foarte multe lucruri. Astept sfaturile voastre si inca o data multumesc pentru tot.

#3 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 19 June 2007 - 10:53 PM

Si ceva bibliografie...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00268__converted_.jpg


#4 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 19 June 2007 - 10:54 PM

Si un plan mai detaliat. Ceva sfaturi cu privire la arborada? M-am tot gandit cum sa o fac, si nu prea stiu ce material sa folosesc.

#5 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 19 June 2007 - 10:55 PM

Si un plan mai detaliat. Ceva sfaturi cu privire la arborada? M-am tot gandit cum sa o fac, si nu prea stiu ce material sa folosesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00269__converted_.jpg


#6 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 22 June 2007 - 12:34 PM

In asteptarea comentariilor si sugestiilor voastre va mai retin atentia cu o intrebare. Urmatorul proiect e Graff Spee, tot de la Revell (danke Olaf, un pret axcelent). L-am ales pentru ca e un model extrem de mic (aproape 26 cm) si o schema de vopsire a camuflajului destul de complicata, tocmai bun pentru a invata. Pe schema navei se sugereaza aplicarea vopselei de camuflaj DUPA terminarea kitului, dar am serioase dubii ca e metoda cea mai indicata. Din cate imi dau eu seama si am mai citit, se prefera vopsirea separata, pe suprastructuri sau diverse componente, pe masura ce kitul e lucrat. Astept sfaturile voastre, atat cu privire la primul kit (la arborada) cat si la Graff Spee.

#7 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 22 June 2007 - 02:23 PM

Salut.
Exact ce intelegi prin "arborada"?..Daca te referi la sarmele antenelor si restul de fire care se agata cu drag de catarge, le poti face din fir de pescuit monofilament ("mesina") subtire (0,08 mm sau max 0,1mm), sau din stiren tras la cald (cum se face: iei una bucata de culee (rama) ramasa de la barca ta sau de la alt kit, rotunda pe sectiune, si o incalzesti deasupra unei lumanari-nu foarte aproape, pt ca va lua foc-se incalzeste pana cand stirenul arata "moale", gata sa se topeasca. Cu o cartela telefonica atingi capatul aproape topit al culeei, stirenul se va lipi de cartela, apoi tragi de cartela la inceput mai repede apoi mai incet, pe masura ce stirenul se raceste, si vei obtine astfel "fire" de stiren cat de fine vrei. Iar dc le "tragi" dintr-o culee neagra, nici nu mai tb sa le vopsesti.)Firele(monofilament su stiren) se lipesc cu super glue, care este :lol:
Revin la modelul tau: ti-a iesit bine, dar are un aspect "de jucarie", este prea "curat", prea uniform vopsit, tern, detaliile sunt lipsite de profunzime. Sunt sigur ca prin "spalari"(washing), drybrushing si tehnici de imbatranire aspectul numitului Scharnhost(care este) ar fi dramatic imbunatatit. De aceea iti recomand calduros sa te documentezi pe acest forum(de ex sectiunea "tehnici") despre toate aceste si cred ca Graf Spee va iesi mult mai bine
Mare atentie si la culorile folosite,(io recunosc cinstit ca nu ma pricep la barci, cu atat mai putin la cazile kriegsmarine, da' parca tevile alea de inox ale turelelor nu prea se potrivesc, eventual or fi fost si ele gri...s-ar putea sa gresesc, nu dati cu paru'... :-) )
Referitor la ordinea de vopsire, fiecar are stilul lui, insa detaliile car vor fi mai "ascunse/acoperite dupa ce macheta va fi asamblata vor fi vopsite intai...
Multa bafta...

;-)

#8 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 22 June 2007 - 02:42 PM

Multumesc mult pentru sfaturi, sunt binevenite.
In legatura cu aspectul de "jucarie": e putin si din cauza pozelor, am folosit blitz-ul si culorile au iesit prea puternice, realitatea e putin diferita. Pe coca vasului am folosit un rust de la Model Master, (drybrushing), o sa incerc sa fac niste poze in care sa se vada. La wash nu m-am bagat deocamdata...e totusi primul model pe care il vopsesc, si desi am citit despre tehnica, inca nu sunt pe deplin lamurit. In alta ordine de idei, am impresia ca pentru nave tehnica e diferita fata de avioane sau tancuri...vorbim de alte proportii si cred ca nu intotdeauna isi au rostul tehnici de imbatranire excesive pe nave. E doar o impresie, s-ar putea sa gresesc.
In ceea ce priveste tevile tunurilor in culoarea celor de la armamentul principal, ai dreptate....am vrut doar sa vad cum arata si sa-mi testez indemanarea :) Am sa le vopsesc asa cum trebuie, probabil. Cel putin inca 2-3 machete sunt pentru testari si invatari de tehnici, asa ca am o scuza :) Mersi mult inca o data.

#9 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 22 June 2007 - 03:14 PM

Cam asta vreau sa spun.
Armamentul principal e asa cum trebuie, cel secundar si AA erau gri.
In legatura cu lacuirea? Ce ar trebui sa fac sa nu mai patesc ce am detaliat putin mai sus?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00277__converted_.jpg


#10 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 22 June 2007 - 03:24 PM

...cu placere...
sa nu iei in nume de rau micile mele carcoteli...totusi barca ta e lucrata cu atentie, destul de curat. La ce scara e barcuta, 1/700? Chiar si la acesta scara aspectul machetei poate beneficia din plin dc. adaugi si "gardul"(ca nus' cum sa-i zic altfel) care delimiteaza puntile (photoetched, de ex: http://www.jadarhobby.waw.pl/part-x006-rai...ines-p-976.html ). Si exact care sunt nelamuririle despre wash?, poate te pot ajuta, da' sa nu ma pui sa si fac ca io mi-s bun numai la sfaturi.... :hammer:
succes....

#11 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 22 June 2007 - 03:26 PM

...de aproape vazui ca arata mai bine.... :-)

#12 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 22 June 2007 - 03:58 PM

"Micile tale carcoteli". cum le numesti tu, eu le consider "sfaturi de la oameni avizati", asa ca esti invitatul meu sa carcotesti cat iti place :) Scara e 1/570...intr-adevar lipsa balustradelor am resimti-o si eu. Urmatorul Scharnhorst (la ce pasiune am fata de "barcile" teutone, cu siguranta va mai fi un altul) va fi ori Tamya, ori Heller.
In legatura cu wash...nelamuriri cat cuprinde...poti sa incepi de la A? :)

#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 June 2007 - 06:57 PM

Salut,
Sa sti ca in linii mari imi place. Chiar nu ma asteptam la ceva spectaculos dupa "revenire" si sunt convins ca nici tu.
M-am aptinut de la comentarii pentru ca pozele nu exprima prea corect ceea ce ai realizat tu acolo.
Exista totusi niste probleme de ordin constructiv si mai putin de partea artistica.
1 - tunurile mari erau de aceiasi culoare cu turelele (s-a mai spus)
2 - linia de plutire (dunga neagra) ori este prea jos ori ai montat gresit suportii port elice (babord la tribord si invers) [pentru dictionar - babord= partea stanga a navei luand ca referinta axul navei si privind de la pupa spre prova (pupa= partea din spate a navei ; prova = partea din fata a navei); tribord= partea dreapta a navei aceiasi referinta din aceiasi directie]
3 - se vede ca nava ta avea la pupa ancora de tip amiralitate (o vad in poza) pe care ai vopsit-o la culoarea navei, ea fiind totusi din otel.

Imagine postata
de la adresa: hush.gooside.com/name/s/Scharnhorst/Photos.html

Bafta!

#14 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 22 June 2007 - 08:44 PM

Corect, doar o precizare fac: nu am urmarit o acuratete a modelului, am fost mai mult interesat de tehnici, de aceea am urmat pas cu pas instructiunile originale. In ceea ce priveste linia de plutire, la fel, coca avand din constructie o linie fina pe care am urmarit=o atunci cand am vopsit linia de plutire, iar suportii port elice erau imposibil de montat gresit din simplu motiv ca nu s-ar fi potrivit altfel. Iata poza de pe cutie a modelului,eu nu=mi dau seama sa fie gresit.
Multumesc pentru precizari, sunt pertinente si o sa incerc sa ma documentez mai mult de acum si sa ma concentrez in egala masura si asupra constructiei propriu-zise. Imi poti spune ceva de lacuire? Unde am gresit sau ce trebuie sa fac sa nu mai patesc ce am descris mai sus.
Da, intr-adevar, nu ma asteptam la nimic spectaculos, chiar e mai bine decat credeam, sincer.

Fisiere atasate



#15 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 22 June 2007 - 11:39 PM

crios, la Jun 22 2007, 07:57 PM, a spus:

3 - se vede ca nava ta avea la pupa ancora de tip amiralitate (o vad in poza) pe care ai vopsit-o la culoarea navei, ea fiind totusi din otel.

Foarte corect, dar tocmai din aceasta cauza, nu era lasata nevopsita; N-as putea acum sa-ti zic exact ce culoare, dar sigur era vopsita, si cele din prova deasemenea ( gandeste-te ca era doar o bucata de otel intr-un mediu foarte coroziv, nu? ) ; bafta

Aceasta postare a fost editata de kamikaze: 22 June 2007 - 11:40 PM


#16 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 June 2007 - 11:32 AM

Cam cat sta vopseaua pe o ancora folosita? :-)

Bafta!

#17 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 23 June 2007 - 07:13 PM

:-) pai normal ca nu o sa ramana vopseaua pe ea prea mult ( dar ca toate obiectele supuse uzurii, vopseaua se ia doar in anumite zone, nu o sa gasesti o ancora fara pic de vopsea) ... si de aici se poate dezvolta la nesfarsit ( ce tip de vopsea, cat de folosita a fost ancora, etc, etc...); dar ca o concluzie, nu o sa gasesti o ancora in intregime otel ; de fapt el trebuia sa simuleze anumite zone cu vopseaua sarita , roasa, etc.. ; bafta

#18 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 24 June 2007 - 09:44 AM

Am retinut....Poate ma lamuriti cum fac sa aplic cat mai uniform lacul, cu aerograful a fost un chin.

#19 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 24 June 2007 - 09:46 AM

N-ati avut mila de un biet incepator :-)

#20 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 June 2007 - 11:49 AM

Cand ma refeream la ancora din otel nu ma refeream la ceva argintiu si stralucitor ci la culoarea cu care lese ea din foja dupa ce tocmai ce a fost racita in baie de ulei.
Se chiama brunare si se optine o oxidare superficiala a otelului, oxidare care inpiedica mult mai bine ruginirea decat ar face-o oricare vopsea zgariata de pietrele de pe fundul marii.
Nu zic ca nu-i posibil sa fi fost vopsite ci doar ca daca se dadea culoarea la care ma refer, n-ar fi fost cu nimic gresit, dar ancora ar fi devenit on obiect legat de vas si nu o proeminenta pe acesta.
Cateva imagini cu ancore colorate dupa gustul meu:

Imagine postataImagine postataImagine postata

manu, la Jun 24 2007, 09:44 AM, a spus:

Am retinut....Poate ma lamuriti cum fac sa aplic cat mai uniform lacul, cu aerograful a fost un chin.


Nu-i e nimanui mila de tine pentru ca probabil nimeni n-a inteles de ce a fost un chin sa aplici lacul cu aerograful daca lacul a fost diluat corespunzator si nici de ce nu s-a asezat uniform daca miscarea aerografului a fost uniforma si pe toata suprafata.
Asteptam detalii.

Bafta!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi